Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

ruyaci kitap hakkinda


Bu kitabı her okuyuşumda aynı ölçüde büyüleyici bulmuşumdur. Bir kadının büyücüler dünyasına katılışının ve orada yaşadıklarının öyküsü anlatılıyordu bu kitapta. Toplumsal yaşamımızda kadınların konumunu göz önüne alınca, bu kitap kadınların gerçek doğasıyla ilgili ipuçları veren bir hazineye dönüşüyor. Gündelik yaşamımızda kadınlar, erkekler tarafından, kendi doğalarını keşfetme erkinden yoksun bırakılmışlar. Kadınlar ya bu durumu olduğu gibi kabullenmişler ya da özgürlüğün bir erkek gibi davranmak olduğu yanılsamasına kendilerini kaptırmışlardır.

Kadınların kaynakla dolaysız bağlantıya sahip varlıklar olduklarını belirten Esperanza'ya göre kadınlar bu bağı, erkekleri taklit etmeleri sonucu unutmuşlardır, çünkü erkekler bu bağlantıdan yoksundular.

Kadının gerçek doğasını öğrenmek istiyenlerin mutlaka okumaları gereken bir kitap...büyü geçişleri ,sonsuzluğun etkin yanı ixtlan yolculuğu ve djnın öğretileri dışındakileri indiremedim bana msj olarak gnderebilir misiniz .minnettar kalırım“Am a Delia, biz seks olmadan yapamayız ki,” diye güldüm.

“İnsan ırkına ne olurdu, eğer biz . . .”

Eliyle buyurgan bir hareket yaparak sözümü kesti. “Şimdilerde

senin gibi kadınlar eşitlik hevesiyle erkekleri taklit

ediyor,” dedi. “Kadınlar erkekleri öylesine saçma bir noktayakadar taklit ediyorlar ki ilgi duydukları seksin üreme ile hiçbir alakası yok. Seksin fiziksel ve duygusal refahlarına ne yaptığını hiç düşünmeden, özgürlükle seksi bir tutuyorlar.

Beynimiz öylesine alabildiğine yıkanmış ki seksin bizim için

iyi olduğuna kesinkes inanıyoruz.”

Dirseğiyle beni dürterek, monoton bir melodi ezberi iyormuş

gibi tekdüze bir tempoyla, “Seks bizim için iyidir,” diye

ekledi. “Zevk verir. Gereklidir. Depresyonu, içimizdeki baskıyı ve kızgınlığı yatıştırır. Başağrılarım geçirir, alçak ve yüksek kan basıncını düzenler. Sivilceleri yok eder. Meme uçlarınızı ve kıçınızı büyütür. Aybaşı dönemlerinizi düzenler.

Kısacası müthiştir! Kadınlar için iyidir. Herkes böyle der.

Herkes bunu tavsiye eder.” Bir an sustu, ve sonra katı bir dram atik ifadeyle, “Günde bir sikişme giren eve doktor girmez,” diye ekledi.


“Ben aşk ve seks istemekte yanlış bir şey görmüyorum ,”

dedim kendimi savunurcasına. “Bu konuda ne yaşadıysam

çok hoşlandım. Ve kimse beni sise gömmüyor. Özgürüm ben!

İstediğim zaman istediğim kişiyi ben seçiyorum .”

Delia, “Eşini seçmen düzüldiiğün gerçeğini hiçbir şekilde

değiştirm ez,” derken koyu renk gözleri keyifle parlıyordu.

Sonra sanki ses tonundaki sertliği yum uşatmak istiyormuş gibi gülümseyerek, “En büyük ironi, özgürlüğü seksle aynı tutmak.

Erkekler bizi öylesine bütünüyle, öylesine adamakıllı

sise gömerler ki köleliğim izin gerçek nedenine odaklanm amız için gereken hayal gücümüzü ve enerjim izi öldürür bu,”

diye ekledi. “Bir erkeği cinsel anlamda istemek ya da birine

romantik anlamda âşık olmak kölelere verilen iki seçenektir.

Bu iki seçenek hakkında bize söylenen her şey bizi suç ortaklığına ve cahilliğe iten bahaneden başka bir şey değildir.


F.Donner - Rüyacı:)))“Sana rüya görücü derim ancak.” Sesindeaşırı bir ciddiyet, gözlerindeyse çocuksu bir neşe ile hoş birm uzipliğin parıltıları, “Beni yetiştiren büyücüler insanın, bunusöylemeye erki olduğu sürece, ne söylediğinin pek önemiolmadığını anlattılar bana,” dedi. Sesinde öyle bir şevk ve kabullenişvardı ki kapının arkasından birinin bizi dinlediğineemin oldum. “Ve bu erki elde etmenin yolu rüya görmektengeçer. Sen bunu bilmiyorsun, çünkü doğal olarak yapıyorsun,ancak gerektiği zam an zihnin anında rüya görmeye giriyor.” F.Donner - RüyacıSeni bir rüyada gördüğümü sanıyordum ,” deyiverdim,

sonra gözlerindeki kahkahayı fark ederek ekledim, “Şimdi

ben rüya mı görüyorum ?”

Kelimelerini yavaş yavaş ve dikkatle telaffuz ederek,

“Rüya görüyorsun, ama uyum uyorsun,” diye yanıtladı.

“Nasıl oluyor da uyum uyor ve rüya görebiliyorum ?”

“Bazı kadınlar bunu büyük bir kolaylıkla yapabilirler,”

dedi. “Rüya görebilirler ve uyumuyor olabilirler. Sen de bu

kadınlardan birisin. Diğerleri bunu başarm ak için bir öm ür

boyu çalışmak zorundalar.”Uzun bir süre sustu. Parlak, renk renk ıtırşahilere odaklanmış gözleri nostaljik bir şekilde geçmişe uzanmış gibi görünüyordu.

“O büyücülerin faaliyetlerinin, benimle olduğu

kadar, seninle de ilintili olan kısm ına rüya görme denilir,” diye devam etti konuşmasına. “Bu büyücüler olağanüstü rüya görme erkine sahip olan ve hayal gücüne meydan okuyan edimlerde bulunan kadınlar ve erkeklerdi.”

Kollarımı dizlerime sarmış onu dinliyordum. Esperanza

mükemmel bir anlatıcı, son kerte yetenekli bir taklitçiydi. Anlatısının her yön değiştirişiyle yüzü de değişiyordu. Yüzü bazen bir genç kadın, bazen bir yaşlı kadın yüzü ya da masum

ve afacan bir çocuk ya da bir erkek yüzü oluyordu.

Esperanza, kadınların ve erkeklerin, binlerce yıl önce,

normal dünyamızın içine ve dışına kaymalarına olanak sağlayan bir bilgiye sahip olduklarını söyledi. Bu şekilde yaşantılarını iki alana ayırmışlardı: gece ve gündüz. Gündüzleri işlerini herkes gibi yürütüyorlardı: normal, beklenilen türde, her günkü davranışlarda bulunuyorlardı. Oysa geceleri rüya görücüler oluyorlardı. Gerçeklik olduğunu düşündüğümüz şeyin sınırlarını kıran rüyalar görüyorlardı sistematik olarak.

Sanki sözlerinin iyice içime sinmesine izin vermek için

bana zaman tanıyormuş gibi tekrar duraladı.

“Karanlığı bir paravan gibi kullanarak,” diye devam etti,“akıl almaz bir şey başardılar; uyanıkken rüya görebiliyorlardı.”Esperanza dile getirmek üzere olduğum soruyu önceden sezinleyerek, uyanıkken rüya görmenin, tümüyle farkındalıklı ve uyanıkken onlara zihni sersemleştiren hünerler göstermeleri için gerekli enerjiyi veren bir rüyanm içine dalabildikleri anlamına geldiği açıkladı.Rüya görme

alanında en iyisi kadınlardır. Kendilerini tümüyle verme,

kendilerini bırakıverme yeteneğine sahiptir onlar.

“Bana rüya görmeyi öğreten kadın iki yüz rüyayı birden

sürdürebiliyordu.”Esperanza sanki tepkimi ölçiiyormuş gibi dikkatle bana baktı. Tam anlam ıyla aptallaşmıştım, zira ne demek istediği hakkında hiçbir fikrim yoktu. Bir rüyayı sürdürebilmenin, insanın kendisi hakkında özel bir şeyin rüyasını görmesi ve istediği zaman bu rüyaya girebilmesi olduğunu açıkladı. Kendi öğretmeninin istediği zaman kendisi hakkındaki iki yüz özel rüyaya girebildiğini söyledi.

“Kadınlar emsalsiz rüya görücülerdir,” dedi. “Son kerte

pratiktirler. Bir rüyayı tutmak için insanın pratik olması gerekir,çünkü rüya insanın pratik yönleriyle ilgili olmalıdır. Öğretmenimin gözde rüyası kendisini rüyasında bir şahin olarak görmekti. Bir diğer gözde rüyası da kendisini rüyasında bir baykuş olarak görmekti. Günün hangi vaktinde olduğuna bağlı olarak ya biri ya da öteki olduğuna dair rüya görebilirdi;uyanıkken rüya gördüğü için de gerçekten ve kesin olarak bir şahin ya da bir baykuştu.Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön