Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

nefes ve trans


Nefes ve Trans konusunda internetten alınmış bir özet.

Sevgiler & Selamlar

Aki


---

Şamanik kökenli yerleşik ve göçebe yaşam kültürlerinde uygulanan çeşitli ayin ritüellerde nefes üzerine yoğunlaşarak transpormal çalışmalar yapılarak bu günün anlayışına göre bir tür trans etkisi oluşturulup, kişinin korteksine bağlı gerçekliğin en koparılıp zihnin arkakik bölgelerinde dolaştırılabilmesi amaçlanmıştır. Bu o zamanın anlayışıyla madde dünyasından koparılıp yüksek ruh seviyelere çıkarılmak olarak tanımlanıyordu.

Uykuda olmak ve uyanıklık dışında bir başka durum vardır ki bunlar bazen kendiliğinden, bazen de özel çalışmalar sonucunda ortaya çıkabilen çeşitli bilinç durumlarıdır. Bunlara modern parapsikoloji literatüründe ve noetik bilimlerde “ farklılaştırılmış bilinç durumları denir. (altered states of consciousness) Bu terim, normal bilinç durumlarını esas olarak kabul edip öncelik vermektedir. Gerçekte ise uyanık halde iken farkına vardığımız bilinç durumları geçici ve kapalı bilinç halleridir. Farklılaştırılmış bilinç durumları aslında, bilincaltımızın alt katmanlarında bulunan çok daha geniş kapsamlı boyutlara açılan minik bir penceredir.

Hipnotik transın kendi içerisinde dereceleri vardır.

Hipnoza benzer hal: Gevşeme, hafif bir sersemlik, gözlerin kapanması.

Hafif Trans: Gözlerin sabitleşmesi, organlarda sertleşme, solunumun yavaşlaması, nabzın yavaşlaması, hafif anestezi.

Orta Trans: İllüzyonlar (işitme, tatma, koklama), kısmi hatırlamama, kendiliğinden ya da uyartılmış rüyalar, kişilik değişimi, basit postipnotik telkinler, hislerde keskinleşme.

Derin Trans: Uyurgezerlik (transtayken gözleri açabilme), kendiliğinden tam hatırlamama, postipnotik telkinlerin eksiksiz yerine gelmesi, tam hissizlik, tam uyurgezerlik, uyku sonrası pozitif görsel ve işitsel halüsinasyonlar, uyku sonrası negatif görsel ve işitsel halüsinasyonlar.


mustafa kartalSessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön