Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

benn


benim ben olduğumu biliyorsam benim ben olduğumu kim biliyorTam mantıklılıkta sessiz bilgi görünür, tam sessiz bilgi konumunda mantık konumu görünür çok net bi şekilde.

Yine birleşim noktamızın konumlarıyla ilgili; 'ben' dediğimiz mantık noktasındaki(2.nokta)konumumuz, ben diyeni gören ya da bilen sessiz bilgideki (1. noktada) konumumuz. İkisini birden aynı anda gören 3. noktadaki konumumuz ne acaba?:)

Don juan nagual Julian tarfından suya atıldığında yaşadığı deneyim, Carlos'un uçurumun dibine fırlatılması, yine Carlos'un jağuar tarfından kovalanırken yaşadığı deneyim aynı anda iki yerde olduğunuda duyumsadığı anlar. Ne soru ne cevap bi şey ifade etmiyor deneyimlemek gerekiyor ki o zaman dahi anladığımız söylenemez.


Tek anlamlı olan soyut özgürlüğe olan sarsılmaz niyetimiz.Kendin biliyor.


Ben ve kendi aynı şeyler değildir.


Mesela, ben bene konuşuyorum denmez, kendi kendime konuşuyorum denir. Veya kendimi tutamadım denir de beni mi tutamadım denmez.ben ruhsal eylemlerin eksiksiz bireşimidir.Bütün kişisel bilinç eylemleri ben öznesine indergenir.Ben olmayan karşıtıdır, öylesine ki, bilinç kendisini benlik niteliğiyle ben olmayan'dan ayırır ve ona karşı koyar.Ben, bu anlamda bilinç'in özdeşidir.


"kendi için :bilinçli varlığın,doğalsal yapısını bilinciyle aşarak, kendine dönüşünü dilegetirir....Kendi içinde olmak bir bilinç işidir.......Orhan Hançerlioğlu Felsefe Ansiklopedisi"ruh her düşünce üzerine düşünüyor olsaydı,duyumun algısı,onun duyum üzerine,düşünce üzerine,düşüncenin düşüncesi üzerine sonsuza uzayan bir biçimde düşünmesine yol açardı." LeibnizSessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön