Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

yasayan en etkili 10 saman


Shamanism Today (Amerika Baskısı) dergisinin en etkili 10 kişi listesi (Bu yazı dergide 2011 yılında yayımlanmıştır)


1. Sandra Ingerman

2. Hank Wesselman

3. Michael Harner

4. Alberto Villoldo

5. John Perkins

6. Cristina Pratt

7. Steven Farmenr

8. Tom Cowan

9. Robert Moss

10. Malidoma Patrice Some


Ayrıca ölümümden sonra halen etkili olan 4 şaman listesi de şöyle;

1. Carlos Castaneda

2. Mircea Eliade

3. Terrence McKenna

4. Pablo Amaringo


Bunlardan kimi tanıyorsunuz? ve bu konudaki düşünceniz nedir?Bunlar şaman değil, şamanların isimlerini dergilerde okuyacağımızı sanmıyorum, hemde en etkili şaman tanınmaz zaten,.,.

Castaneda yazardır, hakında ne yazarsa yazsın yazar olarak tanınmıştır, onu okuyan ve uygulayanlar ona isterse şamanda diyebilir,.,.,.,.Akad'a katılıyorum. Bir tarihte gerçek bir şaman ile yüzyüze geldim. Türkiye'de değil. Yaşadığı bölgenin gerçek şamanlarından biri. Brujero olarak tanımlayabiliriz. Kendisi sadece bir büyücü. Nagual olduğu söyleniyordu. Fakat Nagual'in ne olduğunun yeterince anlaşıldığını ve doğru tanımlandığından emin değilim halen.

Karşılaştığım yukarıda adı yazılan 10 kişilik listedekilerin hepsinden fersah fersah ötede biri. Bir bilgi adamı değil.Doksanlı yaşlarındaki bir kabile şamanı John Perkins'e hayatı boyunca otuz savaşçı öldürdüğünü ve bunların hikayelerini anlattıktan sonra... "savaşları bir kenara bırakalım, birazda sevgiden ve aşktan bahsedelim ..." diyor. Hayatı boyunca "30" insanı öldürmüş bir kişiliği "şaman" olarak düşünemiyorum. Günümüzdeki "ışid" lilerin akıl tutulmalarına benzetiyorum bu durumu. Belkide yanılıyorum.ying yang misali;devletler ikiyüzlüdür, kendi halkını mezheplere ırklra türlere yörelere ve zenginlik fakirliğe göre sınıflandırır. Onlar şiddetin baş aktörleridir. Şiddeti uygulaması gereken bir eylem olarak tüm halkına yaymaktadırlar. Aslında devletler halkından farklı değillerdir. Onlar neyse bizde oyuzdur. En çok konuşan en baskın olan en kurnaz tipleri başımıza kendimiz getiririz. Sonra demokrasi çoğunluğun diktatörlüğü haline geliverir.Sahip olma açgözlülük, iki yüzlük sahtekarlık dalavereler güç ve iktidar arzusu hepimizin içinde olan şeylerdir. Devletler biz neysek odur. Bizlerin aynasıdır.Bugün yeryüzüne inmiş olsaydım konuyu ilk defa burada görüp ilgilenseydim heralde anlayana kadar yaşlanıp ölürdüm.


Yukarıdaki şamanlar ve onları kategorize eden yaklaşim .sonsuzdan bize uzanan enerjik gerçeklere o kadar uzakki


Carlosun diğerleriyle yakından yada uzaktan hiç alakası yokturSessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön