Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

samanizm ansiklopedisi christina pratt


Şamanizmin Ansiklopedisi / Christina PRATT


Şamanizm :

Geleneksel ve Çağdaş Şamanizm insiye olmuş şamanlar tarafından ustalıklarıyla farkındalığın değişik durumlarında yapılan görülebilir uygulamalardır. Şamanizm, şamanın sıra dışı gerçeklikte başlayan ve bunları sıradan gerçeklik taşınan sonuçlarıdır.

Trans Şamanizmin teknolojisidir. Şaman yöntemleri, şamanın ruhu bedenini terk ederek ruhlar dünyasına gitme yolculuğunu, veya cisimleştirmeli translar ki hastanın fiziksel dünyasında çalışması için şaman yardımcı ruhunu kendi bedenine girmesi için çağırmayı kapsar. Transın şekli ve derinliği şamanın tören esnasındaki ihtiyaçları tarafından belirlenir.

Bu faaliyetler şamanın kaynağı olan bilgi ve erk, yardımcı ruhlar ile olan ilişkilerine göre gerçeğe dönüşür. Şamanlar şifa ve kehanet törenlerini yönetir. Törenler etkili ve amaca uygun olduklarında belirli bir sıraya göre tekrarlanmaz. Şamanlar törenin doğrudan yaratıcı ve uygun trans durumu ile yardımcı ruhlarına ulaşır.

Gizemli dinlerin başlangıcı için ilk örnek olmasına rağmen, Şamanizm bir din değildir. Şamanizmde ne dogma, ne kilise ne inanç ne de ilahi bir kişileştirme mevcuttur. Dua ve kurban var, ancak bu dinlerin soyut şeklindeki tapınma değildir. Bunlar sıradan, günlük, refahtaki dengeyi düzeltmek için yapılan eylemlerdir.

Şamanizm ruhsal disipline ihtiyaç duyar. Bu hizmet yolu olgun bir şaman için kişisel özveri ve en yüce esrarlı gelişmelerin uygun durumunu gerektirir. Şamanizm, yaşamın ve kişisel ötesi deneyimsel transın erkinin her dayanak noktasına erişir. Usta şaman için Şamanizm, yüce esrarlı geleneklerde bulduklarını açığa vurmaktan başka bir şey değildir.

Çağdaş Şamanizm :

Şamanizmin yaşayan sanatıdır; şekli toplumun gerekli ihtiyaçlarını karşılamak için değişir ve gelişir. Kişiler, toplumlar, çevre, ve ruhsal dünya hepsi zaman içinde gelişir. Şamanın bu değişikliklere, şaman yolculuğu olarak bilinen farkındalığın değişik durumlarındaki ruhsal dünyadan, yeni bilgilere ulaşarak sürekli olarak uyması gerekir. Çünkü Şamanizm uyma yeteneği ile çağdaş zamanlarda etkili şifa uygulaması olmaya kesinlikle devam etmektedir.

Çağdaş Şamanizm kadim şamanların olduğu gibi diğer disiplinlerden şu şekilde ayırt edilir; 1) Farkındalığın değişik durumlarındaki ustalık, 2) bu değişik farkındalık durumlarında ruhlarla doğrunda bağlantı ve 3) topluma hizmet. Çağdaş şamanlar insanların ve ruhların arasındaki uyumu sağlamak için çağrılır. Ruhsal alemlere yolculuk yaparak, yardımcı ruhlarına sorunun kaynağını ve bunu nasıl uyuma çevireceklerini göstermesi istenir. Verilen tanıya göre şaman, şaman şifa ilkelerine göre, değişik geleneksel şifa yöntemleri veya yeni yöntemler yaratması gerekir. Şaman uygulama ve tören şekilleri çevre şartlarının değişmesine cevap olarak sıklıkla değişmesine rağmen, şamanın işlevi değişmez.


Çeviri : AkiBu ansiklopedi Christina PRATT tarafından hazırlanmış ve kaynakça bölümü oldukça geniştir. 676 sayfa ve yüzlerce konu başlığından benim ilgimi çekenleri çevirip burada yayınlıyorum.Bu kısmı eklemeyi unuttum, lütfen "Çağdaş Şamanizm" in sonuna ekleyin.


Çağdaş Şamanizm öncelikle insanların şifa, rehberlik gibi kutsal bilgilere ulaması ihtiyacına cevaptır. İnsanlar ataları gibi sonsuz ve anlaşılmaz bir evrende yaşarlar. Bu deneyim varoluş ihtiyaçları ve fiziksel hayalde anı aşma ve diğerleri ile Tanrıdan ayrı olma arzusu yaratır. Psikolojideki kişilik ötesi şu anki araştırmalar esrime hali (herhangi bir şeyle bağlantı kurma) insanın yemek, içmek ve uyumak gibi temel ihtiyacıdır. Araştırmalar göstermiştir ki, sıradan insanın esrime hali deneyimine geçmeyi reddetmesi veya esrime halinin dışa vurulması yaşamı doğrulayan işlevi tarafından yönetilmemesi, davranışlarını şiddet ve patolojik olmaktadır. İnsanın sağlığını belirlemek için ruh durumuna bakan Şamanizm, insanın varlık ve esrime ihtiyacının uygun olarak karşılandığına bakmaktadır.

Çağdaş Şamanizmin uygulamasında, şamanların yöntem ve törenleri, çağdaş ruh kaybı, endişe ve korku gibi müzmin sağlık sorunları ile uğraşmak için, etkin bir şekilde uyarlanmaktadır, insanın ihtiyacı olan kutsalla bağlantıya geçmek, ve yanı sıra diğer geleneksel ihtiyaçlar, şamanın ruhsal dünya ile meditasyonuna gerek duymaktadır.Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön