Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

christina pratt samanizm ansiklopedisi 13


Şaman Yolculuğu 1/3


Şaman, kendi isteği ile diğer farkındalığa girerek ve kayıp sıradan gerçekliği kullanarak bilgi, erk kazanan, ve diğer kişilere yardım eden insandır. Yolculuk, şamanın gizli sıradan gerçek ile ilişki kurduğu ve bunu kullandığı deneyimin genel bir sözdür. Yolculuk ve bedenlenme esrimesi şaman tarafından kullanılan diğer gerçeklik sürecinin iki kutbudur.

Yolculuk bir sanatın bir formudur. Şarkı söylemek, dans etmek, resim çizmek, ve diğer tüm etkileyici sanatlar gibi, yolculuk insanların doğuştan sahip oldukları bir yetenektir. Doğuştan olan sanatsal yetenekler her insanda bulunur ve eğitimle geliştirilir. Doğuştan olan yeteneklere ek olarak, bazı insanlar bu alanların bir veya birkaçı ile ödüllendirildi. Bu çoğu kişinin şaman yolculuğu yapabildiğini, fakat yalnızca birkaçının şaman olabildiğini açıklar.

Şaman, yalnız banyoda şarkı söyleyenlere karşın şarkı söylerken var olan şarkıya ayrıntı ve melodi ekleyendir. Şaman yolculuğun ustasıdır. Bu yolculukta şaman, gördüğü, hissettiği, ve deneyimlediği şeylerden sıklıkla tarifsiz bir neşe ile dolar. Şaman karşısında açılan güzel ve gizemli dünyalarda huşu ile dolaşır. Yolculuk deneyimleri gerçek gibi hissedilen uyanık rüyadır, şaman bu macerasında hareketlerini ve yönünü denetleyebilmektedir. Şamam, yeni veya kadim, tuhaf veya bilinen her iki evrene erişim sağlıyor. Şamana, tüm varoluşun bütünü içinde kendi hayatının anlamı, ölümü veya yaşamı ve bulunduğu yer hakkında derin bilgiler sağlar.

Kabile kültürleri, şifacılar, teşhis edenler, veya ritüelleri öğretmeye nitelikli olanlarla bu niteliklerden başka, bedenlerinin dışında yolculuk yapıp ruhlar dünyasındaki güçler ile ilişki kurmaya yetenekli olanlar arasında, dikkatli bir ayrım yapmaktadır. Otacının, telepatik, kehanet, veya önsezi yetenekleri olması gerekir, ama halen eksiktir ve eğer kendi isteği ile ruhlar dünyasına seyahat edemiyorsa eğitime ihtiyacı var demektir.

Yolculuk yapmaya yetenekli olması, şamanın, yaratılıştaki her şeyin bir parçası olabilmesi, her şey ile bağlantı kurabilmesi imkanını tanır. Bu Şamanizmin tamamlayıcı parçasıdır. Şamanın “esrime tekniği” veya başka alemleri kullanma ustalığı, yalnızca herhangi birinin kendi farkındalığının dışında olma teknikleri değildir.

Şamanın değişik bir durumdaki yolculuğunu fark etmek için, aynı anda deneyimlenen iki nitelik var: İlki, şamanın kendi farkındalığının dışında ve her şey ile bağlantıda olması,; ikincisi, şaman sıradan gizli gerçeklik ile iletişim kurabilir ve kasıtlı olarak bundaki değişikliği etkiler. Bu tür yolculuklar şamanı diğer şifacılardan ve beden dışı yolculuk yapanlardan ayırır.

Şaman yolculuğunda ruhun ilk hareketi kendi bedeninin dışına çıkmasıdır. Ancak, beden dışı yolculuğu deneyiminden gerçekten ayıran ikinci adımdır. Bu yolculukta şamanın diğer varoluş diyarlarına girebilme, burada yaşayan varlıklara katılma, ve insan ruhları ile ilişki kurma yeteneği vardır. Şamanın kendi farkındalığını başka bir varlığın farkındalığına gönderme ve geri gelme yeteneği şaman yolculuğunun esasıdır.

Şamanın yolculuğunda kısmen kontrole sahip olduğu düşünülür. Bazı yolculuklarda, bu deneyim lusid rüya veya değişik psikoterapik görü yöntemleri olan,yönlendirilmiş imgeler, yönlendirilmiş meditasyon, “uyanık rüya” ve Jung sistemi yöntemine göre aktif imgelemdir. Ancak, tüm bunların aynı durum oldukları söylenemez, fakat aralarında çakışma ve benzerlik olduğu söylenebilir.

1/3


Çeviri : AkiSessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön