Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

samanizm ansiklopedisi christina pratt 23


Şaman Yolculuğu 2/3


Şamanın yolculukla, hasarlı bir ruha getirebileceği şifa için, halen eşsiz, tanımlanmamış, ve kopyalanmamış bir şey var. Bu şifayı başarmak için şaman, yolculuğu esnasında, sıklıkla bilinmeyen dünyalar, korkutucu ruhlar, ölüm kalım savaşları, ve de, derin bir esrime durumu ile karşı karşıya gelir. Tüm bu deneyimler şamanın ve hastasının yaşamını ve uzun ömrünü doğrudan etkiler.

Tıp Doktoru, Felsefe Doktoru, yazar, Psikiyatri, Felsefe ve Antropoloji profesörü olan Roger Walsh, birçok farklı şaman uygulayıcıları ile röportajlar, ve kişisel deneyimi ile, şaman yolculuğunun çerçevesini böyle tanımlamaktadır:

1. Yolculuklar belirli bir amaç için yapılır, örneğin, bir hastayı şifalandırmak, kuraklık zamanında yağmur yağdırmak, ölen kişinin ruhuna kaynağa giderken eşlik etmek, vs.

2. Şaman kendine özel uygulamalar veya disiplinler yolu ile değişik bir gerçeklik durumuna girer. Şamanın konsantrasyonu akıcı bir şekilde odaklanır, değişik gerçeklik durumunu denetler ve yolculuk esnasında nesneden nesneye özgürce hareket eder.

3. Şaman değişik gerçeklik durumu ile bağlantı kurduğunda hemen yolculuğuna başlar, bedeninden ayrıldığını deneyimler, bedenine ve çevresine karşı farkındalığı, az veya çok azalır, ve özgür bir ruh gibi yolculuk eder.

4. Özgür ruh, şaman kozmolojisine özellikle şamanla veya şaman kültürü ile girdi, ve sıklıkla Üst Dünya, Orta Dünya, ve Alt Dünya ile ilgili olarak her zaman olmasa bile, şamanın dikkati buraya akıcı olarak odaklandı.

5. Şaman bu yolculuğu, görsel, sezgisel, duyusal, kişisel, duygusal vs. gibi birçok algısal yöntemle inandırıcı bir şekilde deneyimlemektedir.

6. Bu yolculukta şaman kişisel ruhları yardım için çağırmaktadır.

7. Ortaya sunulan sorunun kaynağını bulmak ve halletmek için şaman sıra dışı gerçeklikle hareket etmektedir ve bilgi şeklindeki enerji ile (örnek olarak, tavsiye, ritüel, çare), erk ilr (örnek olarak, hayvan ruhları veya kişisel erk), veya kayıp ruhun parçaları ile geri döner.

8. Şaman, sıra dışı gerçeklikten kendi isteği ile çıkar ve kendi bedenine tekrar geri girer.

9. Şaman yolculuktan elde ettiği enerjiyi hasta ile bilgi iletişimi kurarak iletir veya fiziksel olarak kayıp enerjiyi hastaya iade eder. Bazı şamanlar yolculuklarındaki içerikleri bir kazançmış gibi anlatır ve dönüşünün üzerine alınan enerjiyi hastasına aktarır ve/veya yolculuğun belirli yönlerini yorumlar.

Yolculukta şaman, kendisini fiziksel bedeninden ve fiziksel dünyanın sınırlarından özgürleşmiş olarak deneyimler. Yolculuk deneyimi sıklıkla yardımcı bir ruhun yardımını gerektirir veya onunla birleşip yolculuğu yardımcı ruh olarak yapar. Örnek olarak, Amazonlu bir şaman yağmur ormanında koşan bir jaguar gibi veya jaguar ile koşan biri gibi deneyimlemiştir. İçerik ve yolculuğun içeriği karmaşık ve uyumludur, anlamı çok çeşitlidir ve sıklıkla mizah açısından zengindir.

İçerik şamanın öğrendiği kozmoloji ve yolculuğun amacı ile bağlantılıdır. Ancak, yolculuk hiç bir zaman iki kez aynı olmaz, örnek olarak Ölüler Dünyasına yapılan iki yolculuk aynı değildir.

2/3teşekkürler çeviriler için))Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön