Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

samanizm ansiklopedisi christina pratt 8


Doğa Ruhları

Doğa ruhları şamanın diğer farkındalık durumunda iken çalıştığı birçok yardımcı ruhlardan (görünmez dünyanın enerjileri) biridir. Doğa ruhu doğada bulunan herhangi bir formdaki ruhsal görünüştür, örnek olarak, ağaçlar, su, güneş, ay, gökyüzü, rüzgar, dağ, taşlar, vs. Şamanlar tüm bunları bir bütün olarak bağlandığı Kozmos boyunca tanımlar. Bu bütünü Kozmos'un yaratıcı yaşam gücü olarak deneyimlerler. Bu bütünün tüm görünümleri bu ruh veya yaşam gücü ile doldurulmuştur. Böylece, canlı veya cansız, doğanın tüm görünüşlerinin bir ruh taşıdığına inanılır.

Genelde, doğa ruhlarının fiziksel bir formda hayat sürdüğüne inanılır, örnek olarak, Amazondaki Shuar yerlileri güneşin ruhu Inti'nin, fiziksel güneş olduğunu ve fiziksel güneşte yaşadığına inanır. Doğa ruhu şamanla çalışmak için fiziksel formunu terk ettiğinde, insan formunda veya doğal formunda gözükür. Doğa ruhları yardımcılar, öğretmenler, ve şifa gücünün kaynağı olarak gören Japonya'nın Shinto, Meksika'daki Huichol, ve güneydoğu Asya'nın pek çok insanının bulunduğu kültürlerdir.

Çalıştıkları özel yardımcı ruhu kim olursa olsun, tüm şamalar şifa için kullandıkları enerjiyi doğadan çekerler. Bu durum bazı kültürlerde doğanın kendisinin bir yardımcı ruh olduğu inancının bir yansımasıdır. Örnek olarak, Batı Afrika'da Doğa Ruhu, Dawera, her birinin bir tapınağı ve bu tapınağa bakan bir rahibi olan, beş elementten biridir. Dawera her şeydir, hayvanlar, bitkiler, ve tüm coğrafi özellikler. Dawera, büyü yapmak, büyük değişiklikler yapmak, ve Büyük Gizeme bağlanmak için çağrılır.


Yeni (Neo) Şamanizm

Yeni (Neo) Şamanizm tanımlaması değişip durmaktadır. Yeni Şamanizm sıklıkla modern Batılıların farklı şaman geleneklerde unsurlar alarak yeni karmaşık inanç, ritüel, ve uygulamalar yaratmakla ilgilidir. Bu inançlar, ritüeller, ve uygulamalar doğrudan Şamanizm ile ilgili olması gerekli değildir. Şaman ve şaman dışı ruhsal formların geniş bir dizisinden, uygulama olarak değil de edebi anlamda şamanın genellikle idealleştirdikleri mecazlardan, alınmıştır.

Yeni şaman uygulamaları seçkin ve şekilsizdir. Uygulamacılar, var olan şaman kültürlerinin uygulamalarını benimsemekten ve ritüelleri karıştırmayı denemekten kaçınmaz. Bu anlamda, yeni Şamanizm, modern Şamanizmin bir görünümü değildir, çünkü öncelikle bir şaman ile ilgili değildir.

Bazı bilim insanları Yeni Şamanizmi, şamanların yeni uygulamaları gelenek dışı bir şekil alan geleneksel şaman kültürünü canlandırmak için başvurur. Bu anlamda, Yeni Şamanizm modern Şamanizmin bir görünümüdür. Şaman uygulamalarının doğal tabiatı zaman içinde dönüşmektir. Şamanizmin yerli şaman kültürlerinde canlanması, Şamanizmin doğal tavrıdır.


Çeviri : Akimerhaba aki,

ben mütercim tercümanlık son sınıf öğrencisiyim. bu dönem çeviri eleştirisi dersi görüyorum ve benden eleştiri yazmam istendi. Şamanizm ile ilgili olduğum için bu makaleyi ve dolaysıyla çevirinizi çok beğendim ve eleştiri konum olarak seçtim. fakat çevirmenin kim olduğunu göstermemiz gerekiyor. gerçek isminizi ve mesleğinizi öğrenebilirsem çok işime yarayacaktır. burada yayımlamak istemiyorsanız bunu anlarım. email adresim yaninagarms@gmail.com

bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Beğendiğine sevindim. Ben bu konuda profesyonel değilim. Yalnızca kendi okumak istediğim bazı parçaları çeviriyorum, okuyarak anlamak daha zor onun için yazılı olarak çeviriyorum ve bu arada Türkçede olmayan kaynaklar olduğu için yayınlıyorum. Çok da iyi bir tercüme olduğunu zannetmiyorum, çünkü yaptığım tercümeyi geri dönüp edit etmiyorum, birçok yerde özellikle cümle düşüklükleri var, ama genelde anlamda çok önemli farklılıklar yok sanırım. Bilgiler ile ilgili maili gönderdim.Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön