Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

yerlilerin neden uzun sacli oldugu gercegi


İlk önce, saç kesmenin (veya kısa saçın) tarihsel olarak insanları boyun eğip yenilgiyi kabul ettiklerini ve aşağıladıklarını göstermek için baskı yapanlarca uygulandığını anlamak gerekir. Zamanımızda da, hapishanelerde, tutuklamalarda ilk yapılan işlem saç kesmedir. Okullarda, iş yerlerinde, askerlikte ve devlet dairelerinde genellikle uzun saça müsamaha edilmez. Bu, kısa saçlı kişinin açıkça boyun eğişini ve yenilgiyi kabullenişini göstermektedir. Ayrıca genel olarak ezilen (politik, ekonomik, sosyal) toplumlarda bu uygulama mahalle baskısı şeklinde kendini göstermektedir, ezilenler ve aşağılananlar baş kaldıran birinin varlığını kolayca kabul etmezler. 60 – 70 kuşağı bunu en iyi bilenlerdir, o zamanlar başkaldırının göstergesi saçın uzunluğu idi, tabi bu gelişmiş ülkelerde büyük bir sorun değildi ama ezilen toplumlarda gerçekten ciddi sorunlar yaşanıyordu.

Şimdi gelelim yerlilerin tamamen kültürler üstü bir göstergesi olarak uzun saç konusuna. Uzun saçtaki taranış biçimi, örgü türü, bağlama ve renk farklılıkları büyük anlamlar taşımaktadır. Kişilerin taranışı düşünce biçimini, örgü türü düşüncedeki birliği, bağlama şekli sağlam düşünceyi, ve renk ise düşünceye inancı tanımlar. Saç şekli toplumlarındaki yerlilerin, o anki neşeyi veya tutulan yası, evli veya bekar olduğunu, yaşını ve kabiledeki mevkisini gösterir. Yerliler uzun saçın düşüncelerinin bir uzantısı olduğunu düşünür. Saç yalnızca estetik görüntüsü olan bir giyim aksesuarı değil, bu kelimenin tam anlamıyla maneviyatı ifade etmesinin zirvesini, gücü, sezgi ve güç kaynağının göstergesidir.

Batılılar genellikle kılların kişisel bir tercih olduğunu düşünmesine rağmen yerli kültürlerinde bundan çok daha fazlasıdır. Bedenin doğal güdüsü saçları koruma eğilimindedir, eğer saçları kesmeden büyümelerine izin verilirse beden için gerekli olan uzunluğa ulaşınca bu uzama duracaktır.

Kıllar bedenin elektromanyetik enerjisinin idarecisidir. Kafadaki saçlar bedenin antenidir. Saçların çevreden bilgi alması dışında aynı zamanda çevreye enerji de yaymaktadır. Özellikle saç ve tabi ki kıllar için, birçok bağlantıyı çok daha geniş düşünmekte fayda var... (anladın sen onu)Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön