Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

gelelim spiritualizmi ogrenirken yapilan hatalara iste ilk 2 hata


1. Hedeflerini Tam Tanımlamak

Spiritüalizme başlarken sorulması gereken ilk soru, “Ne bekliyorsun?” olmalıdır. Ancak Ruhsallık veya büyü dünyasına girenlerin çoğu bu soruyu hiç sormaz ve aslında bu dünyaya neden girdiklerini de tam olarak bilmez. Bir şekilde bu öğreti “cazip gelmiştir”, “havalı görünür”, “aykırılığı temsil eder” veya yalnızca “değişik olduğu” için tam olarak ne olduğunu ve ne istediğini bilmeden kendini bu garip dünyanın grupları ve guruları arasında bulur.

Bu soruyu cevaplamak başarının temelidir, yoksa rüzgara kapılmış yaprak gibi bir o yana bir bu yana sürüklenir ve sonunda yıpranıp toza dönüşürsün. Birçok ayrı disiplini öğrendiğini sanır, pek çok master, kademe, sıra numarası kazanırsın ama sonuçta hiç bir şeyi sonuna kadar öğrenemezsin. Onun için ilk önce “Ne istiyorsun?” un cevabını vermen lazım. Yaratıcılığının artması mı? Erk mi? Bit travmayı düzeltmek veya şifalanmak mı? Kişisel meydan okuma mı? Münzevi bir yaşam sürüp aydınlanmak mı? Başkalarına yardım ve şifa vermek mi? Kim veya ne olduğunu öğrenmek mi?... Bu liste böyle uzar gider, işte tam bu sırada onu tanımlamalı ve istediğinin yanıtının orada olup olmadığını veya daha basit ve sıradan araçlarla istediğine daha kolay ulaşılabilir mi diye kendine sor. Ve hiçbir zaman unutma ki, bu dünya sorunlarını çözecek birçok aletten yalnızca biridir, ve yalnızca senin için vardır.

2. Sığ Fikirlerde Kalmak

İletişim çağında artık dünya küçüldü ve nerede ise herkes, ilgilendiği herhangi inanç veya spiritüel yol ile ilgili pek çok malzemeye ulaşabilir oldu. Büyü dünyası koca bir açık büfe gibi karşınızda duruyor, seçmek size kalmış bu yalnızca sizin heyecanınıza kaldı. Şöyle bir düşünün, yalnızca bir yüzyıl önce (hatta birkaç on yıl önce dahi) ulaşılabilir bilgi çok kıttı. Bugün ücretsiz sitelerde, fan sitelerinde veya en son ihtimalle on-line kitapçılarda dünyanın neresinde olduğunuz önemli olmadan her türlü yazılı belgeye (tek sorun dili anlamanız) ulaşabilirsiniz. Eskiye göre bir fark var, bir şekilde spiritüel bir yola girdiğinizde, bir Guruya takılmak ve onun bilgilerini almak durumunda idiniz, ve bu bilgiler yaşam boyu süren bir çalışma ile ancak gelişiyordu, ancak şimdi sorun kolaylıkla bir yola girildiği gibi aynı kolaylıkla bunu değiştirme alışkanlığının ortaya çıkmasıdır, bir türlü tek bir yola bağlanamamak gibi bir sorunumuz var artık. Sonuç; birçok yol bilgisi araştırılacak, birçok grup veya Guru ile çalışılacak, biraz da para vermeyi göze alırsanız birçok Master, Ustalık gibi unvanlar kazanacaksınız. Kısaca her şeyi çabucak öğreneceksiniz! Tabi ki artık ne kadar öğrenebilirsen (zamanımız kısıtlı ve paramız var, bunu gözden kaçırmamak lazım tabi) ama önemli değil Unvan sahibisin ve ilerlemen on bulacak, bilinmeyene yapılacak atlayışı yapamayacaksın artık. Yapılacak tek şey bir diğer yola girmek ve orada maceraya devam etmektir ki sonucu bir öncekinin aynısı olacaktır. Sonuçta yetersiz ve tamamlanmamış bir sürü bilgi, üstelik hiç biri sorularının cevabını veremeyecek.sonuç eeeeeeeeeeeeeee miSonuç için soru sormıyorsan, cevap aramıyorsan ne için uğraşıyorsun ki? Boş ver kafana göre takıl, okuma, sorma, araştırma vs. vs.vs.Tanımlanan hatalardan biricinsi bana göre beklenti doğuran, beklenti içeren tamamen yüzyılın , kapitalizmin ya da sistemin bize öğrettiği şey aslında. Beklenti içinde olmak. Hedef sonuç odaklı olmak. Vs vs. Bence bunu yapmak hata olur.


İkincide de yine bir beklenti, başarı, ilerleme odağı mevcut. Sanki yazar her yolu denemiş ama bir ilerleme kaydedemeyip ya da kendinde gözlemlemeyip, cevap arayışını sürdürüyor gibi.


Bence elbette mahsuru yok.Burada 5 konuluk bir yazının yalnızca 5. bölümünü yayınladım, bahsettiklerinin çoğu önceki yazılarda var. Ancak konu doğrudan, Politik, Psiko-sosyolojik ve Toplumsal Mühendislik ile ilgili olduğu için onları buraya taşımadım. FB sayfamda bunlar var, aslında hepsinin toplamını FB Notlar bölümüne de eklemeyi düşünüyorum. Talep olursa buraya da atarım.Talep var. Ben okurum da yazarım da.Ok! Birazdan atıyorum :-)Hepsini edit ettikten sonra başlık girmedim diye yazı kayboldu (galiba) şimdi yoruldum artık yarın yaparım diyecektim ki, benim FB sayfamdan alıp buraya ekleyebilirmisin Karga?

Linki : https://www.facebook.com/notes/aki-ligor-melegupluoglu/sonu-spirit%C3%BCalizme-ba%C4%9Flanacak-asl%C4%B1nda-%C3%A7ok-k%C4%B1sa-yaz%C4%B1lm%C4%B1%C5%9F-uzun-bir-yaz%C4%B1-dizisi/10153131641070303?qid=6229680511897912509&mf_story_key=7613272618581890698

Eğer çalışırsa tabi!Yazı çok uzun olursa kabul etmiyor . Alt alta yorum olarak gönderilebilir uzun yazılar bölünerekEvet biraz uzun, neyse parçalayıp gönderirim.

Peki gönderdiğim link'in faydası olmuyor mu?Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön