Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

samanci gruplar


1. Her yaştaki kadınlar ve kızlardan oluşan, her türlü bilginin bilgece ve tabular olmaksızın açıkça paylaşıldığı bir grup kurun. Bu gruplar sağaltıcı bitkiler, ebelik, kutsal tören, törensel resimler, hatta özel yemeklerin hazırlanması gibi bir tema üzerinde kurulabilir. Burada önemli olan şey her bir katılımcının bilgeliğine saygı gösterilmesi, hiçbir temanın üzerinde görüşülemez ya da çalışma yapılamaz diye dışlanmaması, ve belli bir güven, saygı, takdir, ve kalıcı dostluğun yüreklendirilmesidir.


2. Her yaştan bir erkekler ve oğlan çocukları grubu da aynı değerler, yaşamın tüm dönemlerine ilişkin bilgelikler teması üzerinde çalışabilir. Burada aynı-cinsten kişilere Özgü bilgiler korkusuzca, açık olarak paylaşılabilir. Temalar arasında yaşamın-sürdürülmesi becerileri, vizyon arayışları, ter dökme odaları*, ticari işler, bahçecilik, ya da sağaltıcı bitkiler içerilebilir.


3. Önemli olan nokta, deneyimlerden edinilmiş bilginin paylaşılması ve yeni üyelere aktarılmasıdır. Chon bu tür grupların güvenli bir sığınak, yaşa bakılmaksızın deneyim ve bilgi kazanılabilecek bir yer, akıl danışılabilecek bir ortam yarattığına inanmaktadır. Bu gruplar, bizim toplumumuzda tamamıyla yitirilmiş ama yaşamsal bir gereksinme olan samancı kız kardeşliklerin ve erkek kardeşliklerin, öğretmenlerin ve bilge kadın ve erkeklerin bir müjdecisidirler.


* sweat lodges: Kızılderililerde, sauna ya da Türk hamamı benzeri, arındırıcı ter dökme odaları.Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön