Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

tai chi mi tensegrity mi

Tensegrity videoları zaten biliniyor sitede örnekleri var

Yukarıdaki video da Tai Chi ye bir örnek

Sizce hangisi daha etkili?insan bedeni fiziksel olarak kaslar ve tendonların kasılıp gevşemesi ile çalışan bir sistem, ayrıca tendon, kas ve kıkırdak doku çalışarak, uyarılarak ve hareket ederek beslenen (ayrıca enerji ile yüklenen) bir sistem. Aramızda belki doktorlar, ortopedistlerde vardır, bu konunun ayrıntısını daha iyi açıklayabilirler. Şimdi böyle bir sistemin çalışması ve işleyişini devam ettirmesi gerek. Sihirli geçişler hareket çeşitliliği ile daha fazla tendon ve kas sistemini hareketlendirilmesi için tasarlanmaya çalışılmış. "Peki, sadece sihirli geçişler mi öyle?" tabii ki değil. Kendim uzun yıllar her çeşit spor dalı ile ilgilendim ve hepsinde de temel unsur insanın fiziksel bedeninin hareket çeşitliligi ile ilgili, "bu ne demek?" yani fiziksel beden hep aynı hareketleri yaparak çalışamaz demek. Hep aynı hareketler ile çalıştığı zaman sadece belli kas ve tendon grubu çalışıp diğerleri zayıf kalıyor (örnek olarak şöyle bir video var, bu makinenin üzerindeki her parçanın ayrı görevi var, eğer tek bir parçayı çıkartırsanız düzgün çalışmaz https://youtu.be/PuxtdylbwVs )

Çağımızda insanlar birçok spor dalı ile ilgilenip belli hareketler yapıyor ama bu hep aynı hareketler ile olmamalı. Mesela zayıflamak için spora başlayan birisi, bakıyor ve "göbeğim çok yağlı sadece mekik çekeyim" deyip spor yapıyor. Bunu yaptığı zaman karın bölgesindeki kaslarda gelişemiyor, çünkü insan bedeni bir bütün ve gelişim demek bu bedenin tamamı ile ilgili. Benim böyle birine tavsiyem ancak her türlü hareketleri yapmasını söylemek olur, yani mekikte çeksin ama sırt kaslarını da çalıştırsın, başka şeylerde yapsın, koşsun, zıplasın, hiçbirşey yapamıyorsa yerde yuvarlansın. Ayrıca sihirli geçişlerdeki hareketleri sıra ile hatırlamak ve yapmak ayrı bir bütünlük oluşturuyor. Ayrıca bu hareketlerin niyeti dikkatimizi etkiliyor. Yani, mekik çekmenin dikkati ile sihirli geçişlerdeki herhangi bir hareketin dikkati aynı değil.

Bu açıklamaları yapmam seni "sihirli geçişleri" yapmak için ikna etmekle ilgili değil. Kendim hayvansal formlar ile ilgili hareketler dışında hepsini yapıyorum.

"illa yapmak mı gerekli?" hiçkimse için bunu bilemem. "onun yerine TaiChi yapılamaz mı?" sanmıyorum, yapılmaz. Castaneda'nın Don Juan'a bir sorusu vardı "fiziksel boyut sonsuzluk karşısında bu kadar önemsizken, neden fiziksel bedenlerinize bu kadar özen gösteriyorsunuz? " gibiydi, cevab olarak; "kusursuzlukla ilgili olması" diyor. Kendim de başka cevap bulamıyorum şu an.Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön