Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

florinda donner grau taisha abelar ve chacmoollar omega ens atolye calismasi


PDF indir: https://yadi.sk/i/h32Ztl7TwsWm7


DOC indir: https://yadi.sk/i/UzJhE5fpwscar


Florinda Donner Grau, Taisha Abelar ve Chacmool'ların

Omega Enstitüsü Tensegrity Atölye Çalışması - Mayıs 26-29, 1995


Corey Donovan tarafından alınmış notlar.


[Not: Onların konuşmaları sırasında aldığım bu notları temelde aynı anlamda ve kısaltmalar kullanarak yazdım.]


BÖLÜM 1 - Cuma gecesi, 26 Mayıs

Florinda'nın konuşması


Büyük beyaz bir çadırda, 450-500 kişi civarında bir kalabalık sandalyelere oturdu. Alkışlar eşliğinde, Castaneda'nın klan topluluğu sahnenin ön tarafında yerini aldı. Küçücük, sarışın, kısa saçlı Florinda Donner-Grau büyük platformun yükseltilmiş ön bölümüne geldi ve büyük çadıra ilişkin yorum yaparak sanki sirke gelmiş gibi zannettiğini söyledi. Bu durum ona önceden belirtmiş olduğu Don Juan ve onun ekibi ile ilk buluşma partisine ilişkin bir olayı hatırlattığını belirtti. Onlarıda bir sirk topluluğuymuş gibi zannettiğini söyledi. Florinda geniş yakalı beyaz bluz üzerine siyah üst giymişti. Daha sonra Castaneda'nın topluluğunun diğer üyelerini tanıttı. Bunlar Taisha Abelar ile üç Chacmool ve bu üç kişiyi "yeni bekçiler" gibi ( klanın yanı sıra Chacmool'lar) diye takdim etti. Bu üç kişinin isimleri: Fabrizio Magaldi, Talia Bey ve Michelle isminde bir African-American kadın, ayrıca onun henüz yeni bir soyadı olmadığını belirtti (daha sonradan Rylin DeMaris). Florinda ek olarak Carol Tiggs'in şu anda gelmedigini söyledi.


Florinda kendisini ve diğerlerini tanımayan tüm dinleyicilerden özür diledi (ve ben tanıyanların az olduğunu biliyordum, çünkü kayıt sırasındaki kişilerle konuşurken öğrendim, çoğu ya ilk birkaç kitabı okumuş yada hiç okumamış kişilerdi.) Florinda açıklamasına devam ederek, kendilerinin Don Juan'nın orijinal çömezleri olduğunu söyledi. Daha önceden belirtildiği gibi, onların hepsi 25 yıldan daha fazla zaman öncesinde , büyücülerin dünyasına seçilmiş. Don Juan ile 10 yılı kapsayan uzun bir hazırlanma sürecine (gerçekte Florinda'nın kronolojisine bakılırsa, bu anca 3 yıldır) ve eski Florinda'nın gözetiminde 10 yıldan daha fazla süren bir eğitim süreci geçirmişler. İddia ettiğine göre, bunun böyle olmasının sebebi onların embesilliği yüzündenmiş. "Büyücüler kendi sonlarını değiştirmeyi hedefler ve bizler onların öğretilerini anlamadığımızı belirten tepkiler veririz. Büyücüler orada anlaşılacak hiçbirşey olmadığını göstermek zorundadır. Castaneda onlarla kelimesi kelimesine ve onlara karşı en agrasif biçimde olduğundan beri, 'anlamanın' sonsuz durumlarına sahipti." Don Juan'nın bu yöndeki açıklaması 'anlamaya çalışmaktır' ve onlar sadece süreçleri tanımlamak için girişimde bulunur. Onların öğrendikleri herşey, insanoğlunun kapasitesi olan enerjik değişimlerin ruha zarar vermeksizin gerçekleşen muazzam olanaklarıdır. Büyücüler, kendi çömezlerinin anlayıp anlamadığına yönelik inançlara sahip olmuşlardır."


Florinda'nın 'Eski Nagual' diye tanımladığı Don Juan, 15 kişilik bir klana sahipmiş--8 erkek ve 7 kadın. Ayrıca Don Juan dört tane farklı isimlere, kişiliklere, ruh hallerine ve dört farklı yöne sahipmiş. Onlara 'Savaşçının Yolu'nu oluşturan bir dizi şeyler öğretmiş. (Florinda'nın açıkladığına göre bir nagual 'çift enerji konfigurasyonuna' sahip olurmuş ve bu durum onlara, enerjinin diğer alanlarına girmek için kapasite verirmiş. Böyle bir kişinin 'idrak akışkanlığı' geliştiği zaman, bir gruba nagual olarak liderlik yapabilirmiş.) "Günlük yaşamımızın devamlılığının kesilmesiyle, engin enerji alanları ulaşılabilir olur. Castaneda uçurumun içine atladığı zaman, enerji onun için açıldı." Castanedan'nın atladığını görüp ne olduğunu anlamamışlar. Castaneda on saat sonra yeniden yüzeye çıktığında Westwood'ta, Wilshire Bulvarı ve Westwood Bulvarı kavşağında kendi apartman dairesindeymiş. Onların hiçbiri olanlara ilişkin anlıyormuş gibi görünmemişler.(Eğer Castaneda atlamadıysa veya onların hepsi Don Juan tarafından hipnotize edilmiş olsalar-- bu kadar hızlı şekikde Westwood'a gitmeyi açıklayamazlarmış. Onun atladığı yerden Mexico City'e varmak bile iki gün sürermiş.)


Florinda'nın iddia ettiğine göre, Carol Tiggs 10 yıldır ortalıkta yokmuş. Phoenix Kitapevi'nde tekrar ortaya çıktığında, aylardır klanı bulmaya çalışıyormuş. "Bizler günlük yaşamda insanların yaptığı gibi süreçleri kullanırız (aşık olmak gibi). Naguallar yeni algılamaları açıklayabilir çünkü onlar kişisellik bilincini kaybederler--farkındalıkları yükselmektedir." Florinda mizahi bir şekilde yorumlayarak devam etti "Kendi kendini nagual ilan eden en az 200 kişi vardır. Üç hafta önce Castaneda bir mektup aldı. Mektupta şöyle yazıyor -'Sevgili eski nagual: Senin yanında olsaydım, sana sarılırdım. Senin için emekli olma ve yeri gençlere verme zamanı geldi. İmza, Yeni Nagual Don Alonzo.' Korkunç bir İspanyolca ile imzasınıda serpiştirmiş."


Dünya'da yeni naguallar vardır.--Arjantin, Rusya, Avrupa. Hatta yeni nagual kadınlar.(Florinda bu mektubu açıklarken, konudan uzaklaşarak devam etti, "Carlos artık sıradan bir kişi gibi okumuyor--gün boyu kitapların üstünde uyuyor, çünkü karaciğeri ve dalağı, felsefi tür kalın kitapları absorbe etmeyi öğretti. Bacaklarında ayak bileklerine kadar gerilim okunuyor. Malesef, mektup okumak için bedeninde hiçbir noktaya sahip değil. Peniside hiçbir şekilde okumaz; hatta onunla Playboy dergilerini okuyamaz." Bir gün Castaneda uyurken, Florinda ve Carol Tiggs bir yığın mektubu onun poposuna koymuşlar ve uyandığı zaman "Hiç bu kadar iyi uyumamıştım ama sırtımı yılanlar ve timsahlar ısırıyor gibi hissediyordum." demiş. "Onun kafası sadece magazin dergilerini okumak için iyi -- Time, Der Speigel ve Hola." Yani mektuplarını Carlos'a Florinda okuyormuş.)


"Kadınlar rahimleri sayesinde okumak için erkeklerden daha büyük bir kapasiteye sahiptir ama tek seferde sadece birkaç sayfa için yapabilirler. Malesef, biz bu yolda çok fazla kitap tükettik (kendi vajinasıyla okuma anlamında). Şimdi ise herkez gibi okuyoruz. Okumak için ön koşul içsel sessizlik gibidir." Enerjiyi direkt olarak algılamak için gereken içsel sessizlik süresinin bireysel eşikleri farklılık gösterirmiş. Florinda'nın ki sekiz dakikaymış.


Florinda'nın iddia ettiğine göre onların hepsi Kylie'ye itaat etmek zorundaymış. "Kylie hikayesini anlatmasi için Taisha'ya izin vermeyecek, çünkü bu herkezi ağlatır. Castaneda'ya da TV izlemek için yada kahve içmek için izin vermeyecek. Carol Tiggs'e de yemesi için izin vermez, çünkü o çok fazla kilo alır. Ama bana herhangi birşey için izin verir. Çünkü ikimizde 'Baltık'lıyız--aynı gezegenden."


Don Juan sonsuz olanakların bir mirasını bırakmış. Onları saçmalık dünyasının dışına götürmüş ve bilinmezlik deryasında uygulamacı kılavuzlara dönüştürmüş. Öyküler aracılığıyla iletilebildiğinden beri, onların üçüde öykülerini anlatacakmış--Kartal'ın güzünden çıkanı. "Nagual adamlar ve kadınlar sadece yolu gösterme kapasitesindeki varlıklardır. Onlar aklı başında ve dingin varlıklardır. Kişiliklerini bırakmışlardır ve bilinmeyene yolculuklar yapabilirler." Diktatör gibi davranan birisi Nagual anlamına gelmezmiş ama onun liderliğinde grubu yönlendiren enerjik birşey varmış.


Savaşçının Yolu


Yorumlama sistemini veya mevcut toplumsal düzenin anlaşmalarını yeni baştan oluşturmak için üç ana ilke kullanılır.


1- Bizler sadece algılama yoluyla yorumlama sistemimizi oluşturabilen algılayanlarız. (Florinda Don Juan'ın devamlı olarak şunu tekrar ettiğini söyledi " Bitmek bilmeyen tekrarların nedeni; geçmiş şartlanmalarımızın bedensel gerçeklik olarak kabul edilmiş olması kadar, devamlı olarak birşeyleri bedensel bir seviyede kabul etmeye devam etmemizdir."


2- Algılamayı denediğimiz zaman bir çok engel vardır, çünkü günlük yaşamda algılamayız, sadece devamlı olarak yorumlarız. Örneğin; bizler şimdi bir çadırın içinde olduğumuzu görerek, bunu yorumlarız. Büyücüler yorumlamanın ne olduğunu bilir ve yorumlama duyusal verilerimizle ne yaptığımızın temelidir. Entelektüel filozoflar bunu iyi anlamıştır. Bir Alman filozofu Edmund Husserl şöyle söylemiştir, "gerçekliğe varmak için anlamı ayrı tutmak ve yargıyı askıya almak (yorumlamayı durdurmak) zorundayız." Husserl'in öğrencileri ona "bu nasıl yapılır?" diye sorduğu zaman, cevap olarak; "Senin kulaklarınla yaptıklarını ben nereden bileyim? Lanet olsun, ben bir filozofum." demiş.


3- Büyücüler yargıyı nasıl askıya alacaklarını ve tekrar nasıl geriye döneceklerini bilir.


Eski Nagual son derece pragmatik ve çömezlerin her biriyle farklı teknik ve ruh hali içindeymiş. Florinda ile somut ve iffetsiz bir şekilde cinsel açıdan şehvetli biriymiş. Don Juan Florinda'ya, "sen eski Florinda'yı her zaman görüyorsun, eski Florinda çıplaktır." diye söylemiş. Florinda'nın iddia ettiğine göre, büyücüler gerçekten çıplak olduğunda bile, tamamen giyinik olarak görünebilirmiş. Bizim günlük yaşam dünyasında her kişiyi giyinik olarak algılayışımız ile oynamak... Onlar ince bir enerji kılıfı giyerlermiş. Eski Florinda'nın ince ipek bir elbiseyle etrafta yürürme alışkanlığı varmış. Bu elbise Florinda Grau'yu utandırırmış. Bir gün yine aynısı olunca Don Juan konuyu bölerek eski Florinda'ya kıyafetlerini çıkarmasını söylemiş. Eski Florinda'da "Sen öyle istiyorsan." diye yanıtlayarak çıplak ve göz kamaştırıcı görünmüş. Don Juan'da Florinda Grau'ya "Sarışın, gözlerin bayram etsin" diye seslenmiş. Daha sonra Don Juan ona "Elbise nerede?" diye sormuş ve hiçbir şey yokmuş, eski Florinda sadece çıplakmış. Don Juan bunun aynısını Castaneda ile yapmış ama Castaneda her zaman gerçek bir fiziksel elbise düşünürmüş, çünkü Castaneda'nın ereksiyonunu saklamakla çok fazla meşgul olması, onlara elbise saklamak için yeterli zamanı verirmiş. Florinda, iddia ettiğine göre aynısını Chacmool'lara yapıyormuş. Renata Murez gece gergin bir şekilde onun odasına gelmiş ve Florinda'nın üstünde hiçbir şey yokmuş ama Renata onu giyinik gördüğünü zannedermiş. "Bizler şu ikisini görmeyiz; aramızdaki çan şeklidir ve ayrıca dalgalanan mum gibi, koyu çikolata formları--İnorganik varlıklarla biz enerjisel olarak bizim yaptığımızdan çok daha düşük hızda hareket ederek bir arada var oluruz. Onları görmek için, sadece rüya görme yoluyla enerjimizi yeterli derecede dengeleyebiliriz." Bir gün Los Angeles'ta, Florinda çıplak bir şekilde ütü yapıyormuş ve enerjisel elbiseyi uyguluyormuş. Daha sonra bacaklarının arasında kürklü birşey hissettiği zaman, kapıyı açık bıraktığını ve başıboş bir köpeğin içeri girdiğini düşünmüş. Ama tabikide değilmiş, o bir inorganik varlıkmış.


"Yorumlarımızın gerçekte bir niyet eylemi olduğunu farkettiğimiz an, bir büyücülük eylemi yada niyet eylemi olarak Dünya'yı eşit ölçüde görmek için hazırızdır. Örnek olarak Beyaz Saray--hepimizin sokağın karşısında gördüğü dikdörtgen biçimde bir yapıdır ama hepimiz kültürümüz yüzünden zihnen takıldığımız bu imaja yatırım yaparız. Büyücüler için bu bir büyücülük eylemidir ve biz bunu etrafımızdaki herşeyle yaparız. Büyücüler yeni dünyalara yalın biçimde niyetlenir. Niyetlenme çok pragmatik bir eylemdir ve büyücülere farkındalık denizinde gezinmek için izin verir. Bir büyücü neler yaptığını bilir ve yorumlamanın alışılmış sistemini iptal edebileceğinin farkındadır. Bu sadece geçici bir eylemdir ama akıl almaz şeylere giriş imkanı verir. Bu kişi günlük yaşamıyla tekrar meşgul olabilir ama o kişi hiçbir suretle aynı kişi değildir."


"Geçenlerde Carol Tiggs'in dikkati yeniden anımsama yoluyla çekildi. Castaneda ile Carol birlikte tek kişidir, yani enerjik olarak ikiside aynıdır ve çok kolay bir şekilde yorumlama sistemini iptal edebilirler. Bu durum onları bu dünyanın dışına götürür. Bir kişi bunu yaptığı zaman, başlangıçta bir film gibi resimler görür ve daha sonra kendini tamamen yeni bir dünyanın içinde bulur. Bu durum ona, algıladığı herşeyin bir anlamını elde etmek ve insani nitelikler atfetmek için tamamen gereksiz birşey gibi görünür ama şimdi, Dünya'yı yorumlamak için bildiğimiz tek yola sonsuza dek mahkum edilme durumuna hayret etmektedir."


"Castaneda ve Carol Tiggs yolculukları sırasında bizim Dünya'mızdakine çok benzer varlıklarla karşılaştılar. Onlar diğer enerjiyi topluyor ve şu anda yorumlama konusuyla çok ilgililer. Carol o konu hakkında çok soğukkanlı, Carlos ise çok dolaysız ve o şöyle söylüyor, "Lee Marvin'nin ödü kopmuş." Castaneda'nın söylediği favori sözlerden biridir. Bu söz Esquire'de bir makalenin başlığından alınmıştır ve onu güldüren bir sözdür. (Florinda daha sonra parlak yumurtanın ve birleşim noktasının standard açıklamalarına başladı--birleşim noktasının hareket etme mucizesi--bu konuyu atladım.)


Florinda'nın öne sürdüğüne göre "Castaneda ve Carol Tiggs kendi birleşim noktalarını parlak yumurtanın dışına hareket ettirir ve keşfettikleri bir dünyada birleşim noktaları parlak yumurtanın dışında sabitlenir. Diğer dünya yine de bizimki gibi görünür. Parlak yumurta yeryüzü ile birleşir ve birleşim noktası onun dışına hareket ettiği zaman, algılama çok büyük ölçüde değişir. Onlar bundan böyle olanların kendi algılamaları olduğunu bilir. Onların birleşim noktaları katılaştıktan sonra, yeniden yorumlamaya başlarlar. Yeniden yorumladıkları şeyler, bizim bildiğimiz Dünya'da yaptığımız gibidir. Onlar için korku şöyledir ki; bu yeni dünyada onlar yorumlamaya mahkum gibi görünür-- bu durum Don Juan'ın geleneğinin dışındadır-- sanki bizim Dünya'mız gibi görünür.


"İnorganik varlıklar bizimkine paralel bir dünyaya yerleşmiştir. Farkındalıkları bir varlığa eklenmemiştir ama onlar enerjik bir toplaşımdır. Büyücüler rüya görmede onlarla muazzam bir etkileşime sahiptir. Rüyalar inorganik varlıklarla büyücülerin etkileşimine izin veren ara bölmelerdir. İnorganik varlıkları, bizi algılamanın yeni seviyelerine götürmesi için kullanırız. İnorganik varlıkların hazır bulunuşu otomatik olarak gerçekleşir. Zihnimizi düşüncelerden arındırdığımız zaman, aynı tür sevgi yoluyla onlar bize yönelmiş olur ve bu sevgi tıpkı bizi evcil hayvanlarımıza bağlayan bir sevgi gibidir. Daha sonra büyücüler, o dünyayı bilen ve insandan farklı bir varlık görüntüsündeki bu inorganik varlıkların maksadını tertip etmeye başlar."


Bir gün Los Angeles'ta Florinda ile Taisha kamyonetle sınıfa doğru giderlerken, yaşlı bir kadın kapıyı yakalamış. Onu kaybetmek için hızlanmışlar ve en sonunda Olympic'den daha ışıklı olan Wilshire yönüne döndükleri zaman onu kaybetmişler. Florinda bu yaşlı kadını çarpık dişli ve iğrenç nefesli diye tarif edince, Don Juan gülmüş ve "sanırım sen onun osuruğunu kokladın" demiş. Odada bulunan diğer kişilere dönerek "o hızda koşan biri için osurmak bir zorunluluktur" diyerek kuru bir sesle yorumlamış. Bunun arkasından "o kadının oldukça büyük bir osuruğa ihtiyacı olmaz mı?" diyerek bir soru eklemiş ve onların hepsi ciddiyetle ona katılmış. Bu olaydan sonra bir 'inorganik arkdaş' ortaya çıkmış. Bu varlık berbat dişleriyle kedi ve tavşan karışımı birşeymiş. Don Juan bunlarla ilgili Florinda'ya, inorganikleri insana benzetme işini bırakmasını söylemiş, çünkü onun dişler üstünde sabitlenmesi zararlıymış.


Florinda ayrıca demetler halinde enerji yapılandırması olduğunu öne sürdü. Bu demetler başıboş veya hafif rüzgâr gibi hissedebilirmiş. Florinda 'gerçek rüzgar'ı açkıladı ve bu rüzgar bir soğuk hava kütlesine yakalanmış sıcak hava içerirmiş ve algılananın aksine, olmayan rüzgar gibiymiş. Don Juan'nın Castaneda'ya söyleyerek öne sürdüğüne göre gerçek rüzgar ve bunun arasındaki farkı algılayabilmenin tek yolu yalınayak yürümekmiş (tuhaf bir görüş, Florinda'nın iddiasına göre, Castaneda çalılıklarda yalınayak geziyormuş, çünkü Castaneda 'bakir, dokunulmamış' ayaklara sahipmiş).


Don Juan bir gün Florinda ve Taisha'yı tepelere götürmüş [ilginç bir durum, çünkü Florinda 'Rüyacı' kitabında, Castaneda'nın topluluğundaki diğer kadınlarla hiç görüşmediği konusunda yakınıyordu, hatta 1973'te Don Juan'ın ayrılışına kadar öyleydi.] ve Don Juan onlara kıyafetlerini çıkartıp bir taşa yaslanmaları gerektiğini söylemiş. 'Rüzgar' onlara gelir gelmez, tepenin aşağısında eski Florinda'ya katılacaklarını söylemiş. Florinda beklemiş ama hiç rüzgar yokmuş. Tam pes etmek üzereyken, büyük bir enerji baskısının bacaklarının arasındaki delikten girişini hissetmiş ve tepeden aşağıya çığlıklar atarak koşmasına sebep olmuş. Don Juan ve eski Florinda aşağıda bekliyormuş ve onlar 'rüzgar'ı durdurmuş. Florinda'nın durumuna uluma eşliğinde gülmüşler. Florinda rüzgar tarafından tecavüze uğradığını söyleyerek onları pataklamış. Don Juan ona, "sadece uygun şekilde yapsaydın, birşeyler öğrenmiş olurdun" demiş.


Rüzgarın bu çeşidinin sadece büyücülerle birlikte meydana gelmediği öne sürülür--konuyla ilgili kişi, İspanyol literatüründe profesör olan kadın, Florinda'nın Los Angeles'ta bir arkadaşıdır. Bir gün bu kadın duş alıyoryormuş ve birşey onu yakalayıp merdivenlerden aşağıya yuvarlamış. Bornozu düşmüş ve çığlığı yüzünden kız kardeşi uyanmış ve kız kardeşi aynı zamanda onun ev arkadaşıymış. Kız kardeşi daha sonra onun durumunu tarif ederek "yerde uzanmış zevkle inliyordun" demiş. Profesör'ün öne sürdüğü sonuca göre 'rüzgar tarafından çekilmiş' ve sözde terapiye gitmesi gerekiyormuş. Florinda ekledi "Algılayabildiğimiz şeyler ya iyi yada kötü değildir. O sadece algılamadır."


Onların bir arkadaşı (Tony Karam, Meksika'da Casa Tibet'in başında) uçucuların fotoğrafını çekmiş--İspanyolca 'voladore'--olay Teotihuacan'da olmuş. Piramitlerde İlkbahar gündönümü dolayısıyla bir Tibet Budist olayıdır. Orada 100,000 insanın niyetinin toplanması yüzünden, 'bir şekilde insan biçimi almış' uçuculara inanırlarmış. Onların arkadaşı üç fotoğraf çekmiş ama sadece ikincisinde görülmüş. Genişletilmiş insan şekli gibi uçan yada zıplayan birşeymiş. Bu adam fotoğrafı Carol Tiggs'e vermiş, çünkü Castaneda'nın onun ne olduğunu bileceğini düşünmüş. Castaneda görünce çok şaşırmış, çünkü bu belirme tam anlamıyla Don Juan'nın tanımladığı gibiymiş. Don Juan uçucuları 'tavuk kümesinin gardiyanları' diye isimlendirirmiş--açıklamasıda; bizler uçucuların tavuklarıyız anlamında. Bizim tavuklara yaptığımız gibi, onlarda bizim farkındalığımızı iştahla yermiş. "Farkındalığımız tüm parlak yumurtamızla kaplanmalı, tıpkı bir plastik şeffaf pelerin gibi. Ancak uçucular, farkındalığımızı aşağıda ayak parmaklarımızın etrafında yemektedirler."(Florinda bunu ilk duyduğunda " aman ne önemli, onlar sadece bizim ayak parmaklarımızı yer" diye düşünmüş.) Florinda rüyalarını Don Juan'a anlatsaymış, o da 'Amorcito' dermiş (Florinda bunun ne anlama geldiğini bilirmiş, yani kendisinin bir sorunu var.) "Rüyanı bana anlatmak için canını sıkma, çünkü sen sadece ayak parmaklarından konuşuyorsun" demiş. Farkındalık seviyemiz yükseldiğini zaman, algımızda gelişirmiş. "Farkındalık disiplin yoluyla yükselir--kendini önemsemenin kökünü kurutmak için, kişiliğinizle acımasızca boğuşmak--ben, ben, ben ve bana, bana, bana. Bizim tüm farkındalık kapasitemiz, ayak parmakları seviyesindeki kendini yansıtmak için kullanılandır."


Florinda'nın öne sürdüğü bir durum da, Castaneda'nın klanı için farkındalığın nasıl yükseldiğini görebildikleri bir yöntem olan Sihirli Geçişlerin uygulanmasıymış. Onlar üç Chacmool sayesinde görmüşler ve bu değişimi görmek insanlar için de mümkünmüş (Florinda şunu öne sürdü "kendi aralarında, nasıl eğitilmiş olduklarını anlatabilirler, ama onlar değişimin nasıl meydana geldiğini tam olarak bilmezler,") Castaneda'nın klanı Chacmool'ların öğretmeni veya guruları değilmiş--"Chacmool'lar bunu kendi kendine yapmak zorundadır ve onlar bir beden düzeyinde farkındalığın daha yüksek bir seviyesine ulaşabilmektedir." Don Juan'nın öne sürdüğüne göre, farkındalığımız yükseldiği zaman, ölecek olan varlıklar olduğumuzun farkına varırmışız ve bu bize bütünsel özgürlüğü aramak için itici güç verirmiş. (Tam bu anda, aniden Florinda bizi soru sormaya davet ettmek istedi ve seyircileri görmek için gözlüklerini taktı.)BÖLÜM 2 - Cuma gecesi, 26 Mayıs

Florinda'nın konuşmasının devamı.


Soru: Castaneda ve Carol Tigss'in grubun yolunu değiştirmesi sonrası olanlar soruldu?

Florinda: "Şu an içinde bulunduğumuz soru, 'Sonsuza dek yorumlama yapmak için mahkum mu edildik? Sıkışıp kaldık mı? Ümidimiz, iki öncünün, mavi ve turuncu, ikisi de farklı tür enerji; bize enerjetik rehber olarak rol oynaması, işaret edilen şudur ki; yorumlama kısıtlamasına dair köprü oluşturmak için bir yol vardır."


Soru: "Bu haftanın sonucu nedir?"

Florinda: "Size bir şey vermek. Enerjetik olarak bize bir şey oldu, biz eski Nagual'ın yolunu sadık şekilde izleyebiliyorduk ve yorumlamalarımızı dengelemiştik. Don Juan'ın çömezleri olarak onun mutlak sevgisiyle, mutlak ilgisizliğini kabul etmekte zorlanıyorduk. Bu, bizim içtenlikle yaptıklarımızı yeniden değerlendirmemize ve değişime zorladı. Sevgi, bildiğiniz gibi bir yorumlamadır. Ve biz büyücülerin yoluyla nasıl gerçekten seveceğimizi öğrenmek zorundayız."


Soru: “kesinlik arayışı” hakkında?

Florinda: “Biz göründüğümüzden daha fazlasıyız. Dışarıda daha fazlası var. Biz saf alıcılar olduğumuzda durum tamamen karmaşık bir hal alır. Enerjiyi doğrudan gördüğümüz bir an var mı? Evet. Hatta, yalnızca bir an için, bir duvarın içinden geçebilir ve kaybolabiliriz. “


Soru: Ken Eagle Feather ve Merilyn Tunneshende ( bu iki yazarda Don Juan ile bağları olduğunu iddia etmektedir) hakkında soruldu?

Florinda: “Bu insanlar vardır fakat onlar bizimle birlikte hiçbir şey yapmazlar. (Castenada ve grubunu kasdediyor)"


Soru: "Yönümüzü nasıl değiştirebiliriz?"

Florinda: "Bunun hakkında endişelenmek yerine, herşeyi farkındalığımızı artırmak için koymaya çalışarak..."


Soru: Turuncu Öncü, Castenada ve Carol Tiggs’in dünyası hakkında daha fazla bilgi istedi.

Florinda: Chacmool’ların Öncüler hakkında daha sonra uzunca konuşacağına söz verdi.


Soru: “Saçlar niçin kısa?”

Florinda: 70 li yıllarda lamalar ile yasayıp , bitlenme konusunda kötü bir deneyim yaşadıktan sonra kafasını kazıttırdığını açıkladı. "Uzadığı zaman bunun gibiydi." Ayrıca saçlar zaten ölü olduğu için kısa saçlara sahip olmanın daha pratik ve uygun olduğunu anlattı.


Soru: "Biri, nagual olmadan özgürlüğe erişebilir mi?"

Florinda yanıtladı; "Bir taraftan hayır, ama enerjik yolculuk içinde birbirimize temas ederiz. Farkındalığımız yükselmeye başladığı zaman, daha fazlasını anlayabiliriz. Siz burada beni anladığınızı yarım saat civarında düşüneceksiniz, ama daha sonra tamamen boktan bir durumda olduğumuzu düşüneceksiniz. Bizim farkındalığımız ayak parmaklarımızdan yukarı yükselmeli. Özetleme, yaşamımızı analiz olmaksızın görmemizi sağlayan yöntemdir." (özetlemeyle ilgili bir listeye ihtiyacımız var, ve gereken tüm kişilerle etkileşimlerimizi yeniden deneyimlemektir diye açıkladı). İlk özetleme çok sistematik olmalı, çünkü bu çaba, daha önce kullanmadığımız beynimizin bölümlerini kullanmak için baskı yapar. Özetlemenin kendisi enerji vermez. İyi bir özetleme çok özel olmadığımız hakkında ipuçları verecektir. Üç yaşına kadarki zamanda, olağanüstü ve tek olduğumuzu öğrendik belki de bu Dünya'yı şekillendirmenin iki yoludur. Otuzuna kadar, biz halen aynı yöntemi kullanıyoruz ve öğrenmek, özetleme yoluyla sarsılır. Biz her zaman diğer kişilerin davranışlarını kısıtlamak için bekleriz ama kendimize odaklanmayız. Bir istisna şudur ki; birini sevdiğimiz zaman sonrasında geçici olarak sabırlı oluruz, ama sadece o kişi bizi sevene kadar, eğer sevmezlerse, onları cehennemin dibine yollarız.


Soru: Özetleme tekniği hakkında?

Florinda: "Detaylar çok önemli değil, örneğin, bir mağara ya da kutu olması gerekmez sadece belirli bir nokta bulunmalı. Ciddiyetle, düzenli yapılması önemli. Belki bir dolapta ya da sessiz bir köşede, belki her seferinde aynı sandalye ve kalemi kullanarak yapılmalı. Nasıl dilerseniz."


Soru: "Farkındalığımızı yükseltmemiz ne kadar sürer?"

Florinda: "Aniden değil. Çok yavaş ve acı vericidir."


Soru: Don Juan'nın şu anki durumu hakkında soruldu?

Florinda: "Gerçekten bilmiyoruz. İnanıyoruz ki, soğanın başka katmanlarında, başka dünya, ama gerçekten bilmiyoruz."


Soru: "Farkındalık döngüsünü nasıl kırabiliriz?"

Florinda: “Anlamsız anlarda olur. Beden bir kez enerjetik olarak bir şeyin üzerine çengellenirse o yere geri dönebilir. Korkulu fikirler düşkünlüğün bir formudur. Onlar yorumlamalardır. Biz hiçbir şeyin iyi ya da kötü olmadığını algıladık.”


Soru: "Niçin uyuşturucularla olan deneyimleri hatırlarız da uyuşturucuya bağlı olmayan yüksek farkındalığı hatırlamayız?"

Florinda uyuşturucularla sadece bir an anımsayabiliriz ( ve benzer deneyimler uyuyarak veya yiyecek yoksunluğundan da kaynaklanır), biz sadece farkındalık parıltısına sahibiz. Yüksek farkındalıkta bulunduğumuzda, bu günler, haftalar sürer, paralel bir yaşam gibidir. Ancak bunun için bize gündelik dünyada kullanılmayan çok büyük bir enerji lazım. Bir kez farkındalığımız artarsa, uçucular bizi lezzetli bulmaz. Onlar kolay avların peşine düşer. (aynen bizim tavuk kümeslerinde yaptığımız gibi.)


Soru: "Uçucuların (İspanyolca 'voladores') bizim farkındalığımızı almak için uyguladıkları işlem nedir?"

Florinda: "Katır kutur çiğniyor. Hayır, biz onu (farkındalığımız) topuklarımızın hizasında beğeniriz. Yaşamımızda yıllarca çok fazla kronikleşmiş acılar çektik. Diğer herkes gibi olmak isteriz. Eğitimle geçen yıllarımız ardından bu durumla çok rahatız artık. Biz aslında taklitçi maymunlarız. “Küçük çocuklar ki, algılayıcı olarak saf eğiticilerdir. Ne zaman yetişkinlerle konuşmaya başlarlar, çok çelişkili sinyaller alırlar. ( Örneğin: Öfkeyle delirmiş anne kızgınlıkla çocuğuna söylenir “Seni sevdiğimi görmüyor musun?” ) Çocuk “Görüyorum”. Sosyalleşmiş varlıklar olmak için biz ailemizi taklit etmek zorundayız. Aynen annemiz ve babamız gibi konuşuruz."


Soru: Bir kişi iz sürme ile ilgili örnek istedi.

Florinda ertesi gün saklanacağını söyledi.


Soru: "İhtimal (özgürlük için) sadece sizin grup için bir şans mıdır?"

Florinda, "Hayır, o bizim burada olma nedenimizdir. Bizimle ilgili özel hiçbir şey yok ; Chacmool'lar onu kendi başına yaptı. Onların içindeki bazı şeyler enerjisel olarak onları değiştirdi."

Onlar kendi acımasızlıkları sayesinde kendileri yaptı, diye iddia etti.

"Tensegrity, egzersizler değildir, yani Jane Fonda değildir. ( Meksika'da, "Oha be, Arjantin'den o kadar yolu sadece egzersizler öğrenmek için gelmişim. Jane Fonda'ya gitseydim, en azından kilo verirdim." diye yorum yapan insanlar duyulduğundan bahsetti.) Bizler pratik olarak görüşümüzü engelleyen şeylere sahibiz, bu sadece kendimize durmadan tekrar ettiklerimizi görmemize izin verir. Biz, bunu enerjik olarak, Tensegrity ve özetleme sayesinde kırabiliriz. Tüm herşeyinizi donatmalısınız ve daha sonra-yinede neler olabileceğini bilmezsiniz.

Florinda'nın iddia ettiğine göre, 10 yıl önce bizim dünyamıza gelen insanlar ile Chacmool'lar enerjik olarak aynı değilmiş.

Florinda, "Naguallar fazladan enerjiye sahip olmasına rağmen, günlük yaşamda bu fazladan enerji onları sadece daha aptal yapar--onlar yoğun olmak için fazladan enerjiye sahiptir."dedi.


Soru: Çin enerji uygulamaları ve Tensegrity uygulaması arasındaki bağlantı hakkında?

Florinda: “Bazı eski büyücüler dövüş sanatlarında tecrübeliydi. Nagual Lujan ve Nagual Elias ayrıca uyguluyorlardı. Tensegrity’nin amacı bizim farkındalık düzeyimizi yükseltmeye yardımcı olmaktır. Hareketler birlikte bu niyeti taşır.” Castenada, onların kendilerine yardımcı olacak dövüş sanatlarını öğrenmelerini söylemiş. “Fakat niyet aynı değildi.”


Soru: Bir adam ölüme meydan okuyanlar hakkında sordu?

Florinda: "Carol Tiggs bunun hakkında konuşacaktı" dedi.


Soru: Niyet hakkında soruldu?

Florinda : “Niyetimiz günlük yaşamımız. Niyetimiz bu çadır. (Gülüşler) Tensegrity hareketlerinde farkındalık düzeyimizi yükselten farklı bir niyet var. Onlar (hareketler) tekrarlanır, birşey kanca atar.


Soru: “Eğer birleşim noktamızı değiştirirsek, günlük hayatımızı devam ettirebilir miyiz?”

Florinda: “Evet. Bileşim noktasını kaydırmak kalıcı değildir.”


Soru: "Seks hakkında konuşabilir misiniz?"

Florinda, şakasına şikayet ederek cevapladı; " Her zaman bu soruyu alırım; her zaman bana gelir." daha sonra devam etti " Castaneda'nın evlenmeyen ve cinsel ilişkiye girmeyen biri olduğu sanılır. Umarım öyledir." (daha sonra gözlüklerini çıkartıp, şakayla"Bunun hakkında konuştuğum zaman, senin yüzünü görmek istemezdim."dedi.) "Eski Nagual, çoğumuz 'sıkkın cinsel ilişki' ürünüyüz, yani bizler yarı-sıkkın veya tümden sıkkın olarak tasarlandık derdi. Sonuç olarak enerjimiz vasat seviyededir. Bu nedenle, daha iyisi onu savurganca harcamamak. Cinsel enerji bizim en güçlü enerjimizdir. Enerjimizin %90'ı öz sunuma, bunun %88'i karşı cinse çekici olmak amacıyla harcanır. Eğer biz enerjimizi bundan çekersek, algılama için serbest kalır. Eğer seksi takıntı haline getirmek isterseniz, yapın. Bekarlık kişinin kendi seçimi olmalı, başkasının zorlamasıyla olmamalı. Bizim seks ile ilgili endişemiz çoğunlukla medya tarafından empoze edilir. Kadınların sahte orgazmları...Cinsel enerji düyüyor-kadınlar ve erkekler daha kısır hale geliyor. Seks harika bir enerji patlamasıdır."


Soru: Hayali solucanlar hakkında (erkeklerin kadınların içine bıraktığı)?

Florinda: “Ahhhhh! Enerjisel olarak, dölü kontrol etmek için bir bağlantı olmalı böylece kendinden emin kadın elde edilir ve çocukların bakımıyla ilgilenebilir. Ayrıca erkek de tekrar kendi enerji yapısına dönebilmeli. Kadınlar iki kat daha fazla enerjisel olarak arttırıldı. Biz erkekleri destekleriz – sizi 'zayıf bebekler' – enerjisel olarak zayıf. (Ben burada psikolojik olarak konuşmuyorum)” Evrenin çoğu dişidir. ( Florinda kadınların, ellerinde kendi tepsileriyle hava alanından iki erkek alması hakında hikaye anlattı. ) “Hatta büyücülerin arasında erkekler “zayıf bebeklerdir”. Fakat sen 7 sene solucanları serbest bırakmak için beklememelisin, iyi bir özetleme ile solucanları üfleyebilirsin.


Soru: İnorganiklerle karşılaşmada hasta olunması hakkında soruldu?

Florinda “ Hayır, sadece iyi bir özetlemeden hasta olursun” diye cevapladı. O ve Taisha, ikisi de özetlemeleri boyunca kustuklarını söyledi.


Soru: 'Görme' hakında?

Florinda: "Büyücüler gözleri ile görmezler, bütün vücutları ile (görürler). Büyücüler diğerleri için deneyimlerini yorumladıkları zaman, algılama sanki gözler aracılığıyla geliyormuş gibi bir anlam oluşur."


Soru: İç konuşma nasıl susturulur?

Florinda, “Çok zor.” dedi. "Tensegrity hareketleri ile bunu doğrudan yapabilirsin, mide bulantısı biraz olur, çünkü onları uygun şekilde yapmak için konsantre olmak zorundasın."


Soru: Gerçek şu ki Castaneda eski büyücülerin mizacına sahip oluşunun endişe noktası olup olmadığı hakkında?

Florinda: “Hayır. Don Juan organik varlıkların dünyasında sırayla harcanmamamız için sakındı. Eğer onlar enerji matriks sınırlarımızın ötesine sahipse, insanların yorumlama sınırlarının ötesine sahip olması mümkün mü, biz merak ettik.” Florinda'nın öne sürdüğüne göre, Castaneda'nın onunla ilgili hastalıklı meraka sahip olmasını önlemek için, bu 'Işık' konusundaki tartışmayı devam ettirdiklerini söyledi.(Erkekler doğası gereği daha marazidir, dedi.)


Soru: Tensegrity yaparken niyet etmek hakkında soruldu?

Florinda; Tensegrity için niyet çok önemlidir diyerek basitçe cevevapladı.


Soru: Herhangi biri 'görmek' için çabalasaydı, bu durum grubun yorumlama bağlarını kırmasına yardım edermiydi?

Florinda cevapladı: "Hayır, yapamaz. Yorumlama sistemi iptal edildikten sonra, görmeyi kullanamazsınız ve geride duramazsınız." onların kendilerine söylenen, Florinda'nın iddia ettiğine göre, okula girmek, mantıklı olmak, ideolojinin ötesine geçmek.


Soru: “Biçimsizlik” hakkında?

Florinda grup içinde en fazla biçimsiz kişilerin Castaneda ve Carol Tiggs olduğunu idda etti. “Onları burada kalmak için çeken birşey olmasaydı, onlarda kalmazlardı. Ben her zaman Castaneda'nın benide kendisiyle birlikte götürmesini hatırlatırım, çünkü o benim eski Florinda ile gitmemi önledi ve bana bu konuda borçlu."


Soru: Onların endişeleri olan 'atlama' ve 'yaşam sonrası yaşam' konusu üzerinde çok fazla odaklanmaları hakkında?

Florinda yanıtladı: “Tam tersine, bizim odak noktamız bilinmeyenin içine girmek, sonsuzlukta gezinmektir”


Soru: “Bizlere yönelik grubunuzun ilgisi nedir?”

Florinda cevapladı: “Bunu yapmak bizim için çok basit ve çok kolay. Farkındalığı arttırmak için neye ihtiyaç vardır, basitçe, benlik duygusunu ortadan kaldırmak.“


Soru: Bizlerin de gruplar oluşturup oluşturmaması konusunda soruldu?

Florinda "Hiçbiri, bizim grubumuz bile gerçekten çok münzevi" dedi. "Birşeyler bizi enerjik olarak birleştirdi. Bu değildir ki 'biz birlikte yeriz ve birlikte yaşarız.' Belki birlikte sinemalara gidebiliriz. Ama birlikte atalayacağımızın bile garantisi yok."


Soru: Bir soruda ben sordum "Gay ve lezbiyenlerin büyücülerin dünya görüşüne uygunluğu hakkında ve kitaplar farklı tercihler için hoş izlenimler veriyor?"

Florinda; "kitaplar 'eski Meksikalıların' bir grup geleneklerini yansıtır ki cinsellik hakkında oldukça tutucudurlar ve bu yüzden kitaplar bunu hariç tutar. Yalnız Don Juan şöyle bir yorum yaptı. Eşcinsellik konusu ortaya çıktığında niçin gay ve lezbiyenler heteroseksüeller gibi çiftler olarak yaşarlar anlamazmış. Onun merak ettiği, bu şekil dışı yaşamı neden bir avantaj olarak almayalım. "Ahlaki olarak, onun için önemli değildi." Ona göre erkekler her halükarda daha iyi geçinirler. Erkekler, kadınlar gibi değildir. Evet, biz iyi bir sexsüel partner ve anneyiz fakat sonuçta enerjik olarak sen (soru soran kişi) kendi türünü tercih edersin ve kadınlarda aynısı. Biz toplum olarak çok araştırmadık, eğer kadınlar birbirlerine aşık olabiliyorsa arkasında ki neden sadece ikisininde perişan şekilde mutsuz oldukları zamandır.


Soru: Neden özetleme sadece bütün insani etkileşimlerimizi gözden geçirilmesini hedefliyor?

Florinda: "Terapi bu etkileşimleri sorgular. Özetleme onları sorgulamaz. Biz tekrarlayan ve sıkıcı olan özel davranışları bulmak isteriz. Bizler tekrarlarımızın ne kadar zararlı olduğunu görmeden algılayan algılayıcılarız ve bu bizim hakkımızda özel olan tek şeydir."


Soru: Son yüzyılda bizim insani bilincimizde büyük bir değişim oldu mu?

Florinda: "Don Juan’a göre ‘hayır’, gerçekten büyük bir değişim olmadı, dikkatimiz sadece ‘ben’ üzerine. Farkındalık, bilinçten farklıdır. Farkındalık sadece psikolojik değil, enerjik bir durumdur. O olanakların bir konumudur. Biz, çok değişmedik, hayatımızın gidişini yerinde tutarız ve belki şimdi Yağmur Ormanlarını korumak isteriz, ama Brezilyalılar'a bunu sen yapmalısın deriz. Biraz para gönderebiliriz, ama kendimizi değiştirmeyiz yani davranışlarımız doğal kaynak yiyicidir. Don Juan “Dinazorlar soyları tükenmeden önce, uçmayı hedeflemişlerdi” derdi.


Soru: Bizim parlak yumurtalarımız üzerinde çocukların etkisi hakkında?

Florinda : Her ikisi de o (Florinda) ve Carol Tiggs her biri bir öncü doğurmuş. Florinda turuncu bir tanesine sahipmiş. "O, çok fazla etkiye sahip değil, birinin sadece daha fazla çalışmak veya daha hızlı koşmak zorunda olması hariç. Bizim deliklerimiz olabilir ama daha fazla çalışmamızı sağlar."


Soru: Bütünlüklü özgürlük arayışı hakkında?

Florinda: "Bu açık bir yoldur. Diğeri nereye yol gösterir biliriz."


Soru: (Ben tam olarak işitmedim,) muhtemelen bir savaşçı özelliği olan acımasızlık hakkında?

Florinda: "Kusursuzluk kendi kendine fazladan enerjiklik verir. Biz kendimize karşı acımasızız, çevremizdeki dünyaya değil."


Soru: La Gorda'nın ölümü hakkında soruldu?

Florinda cevapladı, "Bir ego patlamasıyla 10 yıl önce öldü. Nagual olduğunu düşünürdü, çünkü Don Juan ona eşsiz bir rüya görücü olduğunu söylerdi. Castaneda'nın çok uzun süre almasına ve Carol Tiggs'in ortalıkta olmamasına karşı sabırsızdı. O tutuştu - neredeyse sıçrıyordu, ama tutunamadı, çünkü onun güdüsü sadece kendine hayranlığıydı. Sonuç olarak bizim kollarımızda öldü."


Soru: "La Gorda'nın birleşim noktasını kaydırmış olmasının mümkün olup olmadığını." sordu?

Florinda cevapladı; " Teorik olarak mümkündü, fakat en büyük delilik, kendine hayranlığın devasa patlamasıdır. Biz aklı başındayız. Olmak zorundayız, çünkü aksi durumda deneyimlerimiz bizi deliliğe götürüyor olurdu."


Soru: 'Soğan katmanları ötesine' atlamaya çalışmak için hazırlık yapmaları hakkında soruldu?

Florinda: “Evet, Endişemiz ‘soğan’nın ötesinde ne olduğu.”


Soru: ‘Uçurum’ hakkında?

Florinda: "Castaneda atladığında enerjisel olarak değişti." Florinda ayrıca Nestor, Pablito ve Küçük kızkardeşler’in uzun olmayan bir zaman önce Don Juan’a katıldığını belirtti.


Soru: The Chacmool'lar (sihirli geçişleri kitapta ve videoda gösteren kişiler) nasıl seçildi?

Florinda: "10 yada 15 yıl önce Oslo'da bir sanat galerisinde Kylie ile tanıştım. (Her şey bir tarafa “Kylie harika bir artist” diye iddia etti.) Sanat galerisindeyken, uçakta yediğim Fransız çikolataları yüzünden hasta oldum. Orada kustum ve Kylie benimle ilgilendi. Kylie Castaneda'yı biliyormuş. Ona, sebepsizce bizi ziyarete gelmesini söyledim. Bizim acentanın kurulmasından bir yıl sonra Kylie geldi. Ben ona gitmesini söyledim, ama o içindeki birşeyler değişene kadar kendi başına devam etti ve onu redetmenin hiçbir yolu yoktu. Onlar ne yaptılarsa bunun yüzünden enerjik olarak Chacmool oldular. Bizimle birlikte olmak için çok fazla çabaladılar ve onlar ya delirir yada beğenmezler, çünkü bizim yaşamımız çok fazla acımasız."


Soru: Yorumlamayı durdurmak mümkün mü?

Florinda: “Evet” Hemen arkasından bir soru daha geldi “Kişinin daha sonra herşeyin bir parçası haline gelip gelmediği?”

Florinda, enerjiyi gördükleri yol 'bileşim noktasını hareket ettirmenin ötesindedir' dedi. Şimdi onların merakına gelince, eğer biri yorumlamayı tamamen durdurabilirse, “Evet, Lee Marvin'in ödü kopmuş ama diğer yandan ne oldu ki?”


Soru: İlave sihirli geçişler hakkında?

Florinda: "Evet, daha fazla video geliyor. Ve üstelik Los Angeles için yoğun bir atölye çalışması planlandı."


Soru: Tensegrity'nin birine ruhsal sorunlarla ilgilenmesi için yardımcı olup olmayacağı?

Florinda: "Sanmıyorum, bu tür insanlar Tensegrity ile ilgilenecektir ve sonra 'ruhsal problemler neydi?' diyecektir."


Soru: Başka kişilerin enerjisini çekip tüketme ile ilgili soruldu?

Florinda "Hiç kimse enerjiyi çekip alamaz. Meksikada, bazıları bizim vampirler olduğumuzu düşünürdü." dedi. Onlar kendi sözlerine gülmüştür diye iddia etti. "Siz sanıyorsunuz ki, biz sizi ayak parmaklarınıza kadar isteriz? " Bizler sahip olduğumuz enerjiyi, odağımızı kendi üstümüzde tutarak boşa harcarız. "Gercek aşk tamamen safça sevmedir, herhangi bir sebep aramaksızın sadece sevmek."


Soru: Florinda'nın sevdiği olup olmadığı hakkında?

Cevap: "Evet. Carlos, Carol Tiggs, Taisha Abelar, Chacmool'lar ve yeni bekçileri seviyorum. Ben bir geri ödeme beklemiyorum. Başka bir varlığı gerçeten sevmek için kendimizle ilgili endişelenmeyi durdurmalıyız. Ayrıca diğer kişinin ne yaptığı önemli değildir. Bütün endişelerimiz, tıpkı şunun gibi şeylerde: 'Benim görüşüm dinlenmez.', inan bana, o değil.”


Soru: Kartal’ın ego gibi olup olmadığı?

Florinda fikrini söyledi "Evet, olabilir. Bir şey bizim farkındalığımızla gelişir, kendini beğenmişliğimiz de beslenir. Evren yağmacıdır. Enerji, enerji peşinde koşar."


Soru: Madem ölünce hayatımızı görebiliyoruz, özetleme yaptığınız zaman, nasıl farklı olduğu ile ilgili?

(Emin değilim, soruya cevap gibi görünmüyordu, burada onun (Florinda) yanıtının ana fikri var)

Florinda: Don Juan rüyaları umursamazdı. Ancak daha büyük bir farkındalığınız var. Enerjiyi rüyalar yoluyla, ama büyük bir enerjiye sahip olmanız gerektiği için ancak nefsinizi kontrol etmeniz sayesinde, kullanılabilirsiniz.


Soru: Ölümden kaçınma konusunda amaç nedir?

Florinda: "Büyücüler, tam bir aydınlanma ile ve fiziksel bedenleri bütün olarak farklı bir dünyanın içine gitmek isterler. Evet, biz ölümden kaçınmak istiyoruz ve kesinlikle ölmek istemiyoruz hergün dünyada yaptığımız gibi."


Soru: "Neden Don Juan’ın içinden çıkılmaz bir durumunda olduğunu düşündünüz?"

Florinda: "Castenada ve Carol Tiggs’in son yolculukları yüzünden."


Soru: Hintli gurular tarafından konuşulan Astral seviyeler ile büyücülerin diğer dünyalarının karşılaştırılabilir olup olmadığı?

Florinda, Hintliler ile ilgili çok fazla şey bilmediğini söyledi. "Don Juan daha çok uygulamacıydı. Bu duruma teorik yada zihinsel olarak bakmıyordu, diğer gerçek dünyaları gördü ve bizim düşen algı katsayılarımızın enerjisini yükseltme konusunda endişelendi. Bilmiyorum, bu Hintliler için aynısı mı?" Florinda, onların bakış açısının toplumsal düzene hala bazı yollarla bağlı olduğundan şüpheleniyormuş.


Soru: Yeni bekçiler hakkında soruldu?

Florinda: "Anlatmak için benim hikayem değil, onların hikayesi, ben anlatamam." ve şunu açıkladı "Onlar kişisel hikayelerini ortadan kaldırmak için çabalıyorlar." yalnız şunu bildirdi “Onlar tamamen kendi gayretleri ile bizimle temas kurdular."


Soru: Bir adam, “Odağınızı nasıl koruyorsunuz ve bu durum kişisel geçmişi silme ile ilgili mi?” diyerek, bununla birlikte 16 sorusu daha olduğunu iddia etti.

Florinda: "Daha büyük farkındalık, çok daha fazlası olduğumuzun farkına varmamızı sağlar. Bu durum, sınırlandıran insanların dışında olmak için birşeyi hızlandırmanın çok uygulamacı bir yoldur. Bu insanları her zamanki referans noktalarınız olmadan bilirsiniz. Pargmatik olarak insanlar sizi aşağılarda tutar. Benim için, ailem ve eski arkaşlarımla arama mesafe koymak çok önemliydi. Güney Amerika’dan Los Angeles’a geldiler. Ailemle temas süresini kısaltabildim. Onlar benim her zamanki alışılmışın dışında olduğumu biliyorlardı. Onları 10 yıldır görmemiştim ve bağları kesmiştim. “ Florinda ailesini tekrar gördüğü zaman, ailesi ondaki farklılıkları belli bir seviyeye kadar biliyormuş.


Soru: "Gözlemlediğim bir durum da, Castaneda'nın önceki kitaplarda tanımladığı gibi "Kural"ın değişmekte olduğu görünüyor ve bu yazılmış olanların geçerliliğini kaybettiği anlamına mı geliyor?" diye sordu.

Florinda: "Hayır, o doğru değil. Yazılanlar bir süreç ve uygulamaların hakikî anlatımıdır. Taisha'nın metaforu bir nehrin içindeki çakıl taşlarının üstünde suyun akışıdır. Çakıl taşları hala orada, sadece üstünden akan sular yeni." "Eskiden Don Juan'a kural için ne yapılır diye sorardım. Onunla sürekli kavga ederdim, Alman olduğumu söylerdim ve bana sadece ne yapılacağını söyleseydi ben de onu yapardım. Amazon'da antropoloji araştırması yapmak için plan yaptığım zaman, bana sadece dedi ki, "bağlantılar ve yardım için ailende dahil olmak üzere diğer insanları kullanma." benim her zamanki yöntemim o şekilde olurdu. Onu kendi başıma yapmamı söyledi." Florinda, "Don Juan bana 'Sarışın ve mavi gözlü olmanın önemli olduğu bir ülkede, elindeki sadece bunlara sahip olduğundur,' dediği zaman, onu neredeyse öldürecektim." diye belirtti.


Soru: Cinsel geçmiş özetlemesi yapmanın, bekâr olunca daha kolay olup olmadığı hakkında soruldu?

Florinda: "Bu sizin odaklanmanıza bağlıdır. Özetleme, cinsel ilişkinin içindeki değildir, fakat ne var ki onunla birlikte gider."


Soru: Sistemlerinde, büyük bir tin çağırma veya dua etme olup olmadığı soruldu?

Florinda: "Hayır." Nelida ona niyeti çağırmasını söylediğinde, o pencereye gidip “Niyet” diye çığlık attığını söyledi ve devam etti “Nagual, 'Niyetlenmek için dua etmezsin, zorunlu olarak talep edersin, onu zorla çağırırsın. Tin sadece enerjidir.' derdi.”


Soru: Cadının Rüyası kitabındaki köpeğin öyküsü soruldu?

Florinda yanıtlamaktan kaçındı, “Bu çok uzun zaman önceydi” dedi ve bu söylediğini açıkladı "Meksika dışında tezimin çalışmasını yapmak zorundaydım, tersi bir durum çok daha kolay olurdu. Bir şifacı buldum. Tezin ilk versiyonu kabul edilmemişti; UCLA için yeterince bilimsel değildi. Bu şifacı inanıyordu ki, bizler enerjik olarak bizimle ilişkili kişilerle bağlanıyoruz, ailemiz vs.”


Soru: Florinda'nın kendisinin söylediği "Sizinle birlikte olan kişileri özetlemiş sayılmazsınız." cümlesi ve aile hakkında soruldu?

Florinda, onlarla bağlantıda olmadığını söyledi. “Ailem, beni aşağılarda sabitlemişti. Onların benimle olan bağlantısını iptal etmeden, hareket edemezdim.”


Soru: Sevdiğimiz birileri için tekrar özetleme yapılıp yapılmayacağı hakkında?

Florinda: "Evet, fakat enerji akışı değişebilir. Biz, diğerlerinin önüne kendimizi koymak için, zorlayıcı bir dürtüye sahibiz." dedi.


Soru: "Nihai arayış, tamamen özgürlük, değil mi?"

Florinda, "Farkındalığımızı yükseltmezsek, bu sadece idealleştirme olur. Bir başka deyişle, zihinsel mastürbasyondur. Don Juan'nın grubu içten yandı, tüylü yılan konfigürasyonu yapımı, bizim gözlerimiz için son bir halka. On altı insan gözden kayboldu. La Gorda öldükten sonra, eski Florinda da gitti, çünkü biz sorumluluk sahibiydik ve eski Florinda bizi lanetledi. Bizim için sonradan olmasına razı geldi." Eski Florinda onları kabiliyetsizler diye adlandırırdı. Sonuçta onlar için sonradan yalnız atlama kararını aldı. "Penceremin önünde bir portakal ağacı vardı ve eski Florinda beyaz elbiseyle güneş başlığı giymişti. Kısacık bir parıltı gördüm, ama gözden kaybolduğu zaman saklandığını düşündüm. Ama hayır, arkasındaki güçlü bir titreşim ile ağaçların içinde, portakal çiçeklerini sallayarak aniden gitmişti. Eski Florinda benide götürmek isterdi ama Castaneda gitmemi istemezdi böylece beni yolun dışına itti."


Soru: "Grup, atlamak için ne bekliyor?"

Florinda; "Grup olarak gitmeyi veya en azından bireysel olarak yapıp yapamayacağımızı bilmek için." Nestor, Pablito ve diğerleri Don Juan gibi aynı yerlere atladılarsa, bununla ilgili bişey bilmediklerini söyledi.


Soru: Büyücü olmayan insanlar için ölüm nedir?

Florinda: "Ölürüz."


Soru: Başka bir yerden bu gerçekliğe atlayanlar var mı?

Florinda: "Onlarla karşılaşmadım, fakat niye olmasın? Organik varlıkların dünyası, mesela, enerjik varoluşla, bir paralel evrendir."


Soru: "Birisi Catenada’nın kötüye kullanıldığı ve hayatının mahvedildiği hakkında açıklama yapmaya çalışıyordu", bunun hakkında soruldu?

Castaneda şöyle yorumlamış “Bizler kırılgan değiliz.”, “Binlerce yıldır buralardaydık.” Florinda yorumladı: “Suistimal trajik bir durumdur fakat kırılgan olmadığımız konusunda hem fikiriz."


Soru: 'ağırbaşlılık' hakkında soruldu?

Florinda, "Bunun anlamı kendini kaybetmemek (histeriye kapılmamak)'tır. Sadece kişiselliğimizle ilgili fikirlerimiz onu bize kaybettirir. Bize katılmak istediği için gelen kişilere 'ortalıktan sıvışın!' deriz, çünkü egolarımız kolay kolay bunun üstesinden gelemeyecektir."

Florinda konu ile ilgili örnek vererek devam etti, "Mesela geçen hafta Meksika'daki grup, yer değiştirmek zorunda oldukları için keyifleri kaçtı. Çünkü onlar kendi sınırları içinde, desteklerini buldukları yerlerde saplanıp kalmışlar. Chacmool'lar onları etrafta hareket ettirmeyi denedikleri zaman keyifsizdiler ve hareket etmeyi istemediler. Ama öğleden sonra daha esnek oldular.(Sihirli geçişleri yaptıktan sonra)


Florinda; mümkün olduğu sürece Castaneda'nın klanı, UCLA'da Antropoloji Enstitüsü yoluyla bağlantıda olacağını ayrıca vurguladı. Florinda konuşmasını öğleden sonra 11:20 civarı bitirdi. 20 dakika sonra yoğun bir sis içeriyi doldurdu.BÖLÜM 3 - Cumartesi, 27 Mayıs

Tensegrity Eğitimi


Sabah 9:10'da, Kylie sordu "Şu rahatsız edici konferanstan sonra nasıl uyudunuz?" Chacmool'lar sarı ve beyazlar içindeydi. Kylie ve grubu önceki gece genel kalite ve sorularımızın ciddiyeti hakkında konuşmuş ve bu sorular onları etkilemiş. (Akılda bulundumalı, onun söylediği gibi "Biz beş para etmeyiz.")


Kylie Castaneda'nın yazdığı bir demeçle başlamak istediğini söyledi. Chacmool'ların herbiri bir parça okuyacakmış. Kylie başladı:


Castaneda tarafından yazılmış, Tanıtıcı Demeç

"25 yıl önce Don Juan hakkında ilk kitabımı yazdım. Bunu takip eden sekiz kitapta öğretiler geliştirilmişti ve en sonuncusu 1993'te yazıldı. Şimdi biz Sihirli Geçişleri sunmak isteriz." (sonra Sihirli Geçişlerin ilk vidoesu hakkında bir açıklama geldi.) 'Büyücüler' veya 'büyücülük' terimleriyle ilgili tarihsel bir problem de; 'Onlar kötü niyetli ve korkutucu.' çağrışımlarıdır." Castaneda bu terimler için 'bilgi adamı' veya 'görücü' isimlerini tercih edermiş. Eski görücüler görme ve ölçülülük için hareketler bulduklarını öne sürmüşler. Don Juan'ın grubu çömezlere eski sihirli geçişlerin dört faklı hattını öğretmiş. "Biz onları birleştirmeye başlamak için karar verdiğimizde, sekiz boyunca gizli tutmuştuk." (sonra, temelde Chacmool'lar ve naguallar hakkında videodan bir demeç geldi.) "Sihirli geçişlerin dört hattının herkes tarafından kullanılabilmesi için bu hareketleri birleştirmek Chacmool'ların yedi yılını aldı. İyi olmak ve özünde sağlamlık, birinin mirasıdır. (daha sonra, kişi ve enerji bedeni arasındaki ikilik hakkında demeç ve büyücülerin enerji bedenini fiziksel bedenin kopyasına dönüştürmek için nasıl çalıştıkları, ve aksine ilk Tensegrity videosuna benzer bir demeç.)


Castaneda'nın karar verdiğine göre 'bu atölye çalışması için' Chacmool'ların yaptıklarını değiştirmesi ve onların ikinci videoda göstereceği yeni hareketleri sunmalarını istemiş. (Castaneda'nın iddia ettiğine göre 28 video daha varmış.) Chacmool'lar bize söyleyerek sonuçlandırdıkları; 'Nagual'ın niyetine güvenmek' ve yapabileceğimiz onun içine kanca atmak, ve onun bizi başka yerlere taşımasına izin vermek. "Onun nasıl çalıştığını bilmeyiz. Büyücüler enerjiyi görür ve onlar X yaptığı zaman, onun enerjiyi etkilediğini bilir."


Sihirli Geçişler


Isınma Hareketleri

Biz ısınma hareketleriyle başlarız. İlk olarak omuzları çeviriyoruz--öne doğru ve aşağıya doğru ve geri--ilk önce sağ omuzla, daha sonra sol omuz ve en son iki omuz birden aynı anda.


İkinci ısınma hareketleri, Chacmool'lar sağ kolu yukarıya doğru döndürmemizi ve kendi ağırlığıyla geriye düşmesine izin vermemizi ve aşağıdan tekrar başlayıp dahada hızlanarak yapmamızı istedi. Sonra aynı hareketi tersine yaptık. Daha sonra aynı hareketleri sol kolla.


Üçüncü ısınma hareketleri; bize verilen talimat doğrultusunda, bacaklarımızı birbirine oldukça yakın yerleştirip, çeneyi nefes vererek göğüse doğru düşürmemizi ve omuzları rahat tutmamızı istedi. Başı çok yavaşça yükselttikten sonra sağa doğru bakarak çeneyi sağ omuza dokunduracak şekilde gidebildiği kadar uzatarak nefes verdik ve tekrar karşıya bakıp tekrar yaptık. Sonra aynısını sola doğru, nefes vermek, başı yavaşça yükseltmek ve karşıya bakmak.


Onların öne sürdüğüne göre başka ısınma hareketi vücudu Tensegrity'de rahatlatırmış ve Tensegrity 'bir enerjik patlama' yaratan tireşim içerirmiş veya 'enerji bedenle iletişim kurmayı kolaylaştıran' bir 'etki'. Bu etkiyi kolaylaştırmak için ısınma hareketlerini tamamlayıcı hareketler olarak kullanırlarmış. Bacaklar topuklarla başlayacak pozisyonda ve sonra sol topuk dışa doğru döndürülür. Ayak parmakları yerde tutulur, topuklar geriye taşınır ve aya parmak uçları hafifçe içeride. Hafif dışta olan diz esnek, vücut ve omuzlar rahat. 'Kontrollü bir kalça sallaması' yapıp, omuzlar sola giderken, sağ kalça geriye götürülür (ve tersine), hafif bir sarsıntıyla kalçaların sallanması sağlanır.


Son ısınma hareketi ayak bileği çevirmedir: topuklar içte ve sonra dışta, hafif bir sıçrama eşliğinde. (Bu hareketin, uyluğun arkasını germeye yardım ettiğini söylediler 'bu yer kişisel tarihimizi taşıdığımız bölgeymiş.') Ayak parmak uçları eksen etrafında döner gibi hareket eder; topuklar dışa dönüp 45 derecelik açı yapar ve ayak parmakları birbirinden yaklaşık on santimetre uzaklıkta. Sonra sıçrayıp topuklar içe gelir ve ayak parmakları dışa. Ayaklar her seferinde aynı yere gitmeli.


Şimdi biz, onların bu gün için göstereceği sihirli geçişler serilerine başlamak üzere hazırdık. Onların açıkladığına göre, 'birincil geçişler' enerji bedeninin bütününde etkili olurken, 'ikincil geçişler' belirli alanlarda etkili olurmuş. Bize söylenene göre hareketler verilen sırada yapılırmış fakat onları kendimiz yaparken daha fazla zaman harcayabilirmişiz veya daha fazla tekrar yaparak ama sebebi ne olursa olsun verildiği sırada yapılırmış.


(Tercümanın notu: Bu bölümün devamında videolarda gösterilen 17 sihirli geçiş anlatılıyor ve bunların çevirisi yapılmamıştır.)BÖLÜM 4 - Cumartesi gecesi, 27 Mayıs

Taisha Abelar'ın konferansı


[Not: Taisha Florinda'dan daha uzun, kırlaşmış koyu sarı saçlı. Doğası oldukça sessiz ve biraz ketum bir konuşma stili var. Bu sunum Florinda'nın hızlı ve zaman zaman ateşli konuşmasının tam karşıtıydı. (Aslında Taisha'nın bende biraz şefkatli, genç büyükanne ve biraz da afacan bir elf intibası bıraktı.). Yaklaşık bir saat süren Taisha'nın konuşmasının sonuna kadar, komşu kamp yerinden gelen yüksek rap ve dans müziği devam etti.]


Taisha kendi konusunun; "Bileşim noktasını hareket ettirmenin 9 yolu" olacağını söyledi. florinda'nın "enerjinin birimleri ve algının birimleri" hakkında konuştuğunu söyledi. Oysa ki bizim dünyamızın, öncelikli yorumlamalarından biri, "büyücülüğün hedefi enerjiyi doğrudan algılamaya dönmektir."


Büyücü kuşaklarının çabası enerjiyi direkt olarak görmektir. Onlar insan varlıklarının enerjisini parlak yumurta yada koza olarak görürler. Bazı türleri yuvarlak veya çan şeklindeyken, diğerleri yassı dipleriyle dikdörtgen şeklindedir. İkinci bahsedilenlerin dip bölümleri yapışkan koyuluğun içinde sıkışmıştır, yani enerji hareket edemez. İnsanların çoğu yassı diplere sahiptir. Büyücüler için tamamen yuvarlak ve serbestçe devinen parlak bir yumurta görmek büyük bir zevktir. Böyle bir görüntü algılamak onların kendi enerji bedenleri için memnuniyet vericidir. Tüm parlak yumurtalar kürek kemikleri seviyesinde ve geride, kozanın yüzeyinde parlak ışıklı noktaya sahiptir. Bu, içinden milyonlarca lifçik geçen ve algılamayı sağlayan toplanma noktasıdır. Eğer toplanma noktası yerinden oynarsa farklı dünyalar algılanabilir. Kozada yer değiştirebilen toplanma noktası milyarlarca noktayı içediğinden, niçin sadece bu Dünya ile kendimizi sınırlayalım? İnsanlar ile mutabık kalmak için belirlenmiş kapasitelerimiz; tüm devamlılığımız olan aynı pozisyonda konumlanmış toplanma noktasıdır. Parlaklığın dip civarındaki bölümü kişilik yansıtması için ayrılmış ve geri kalanı 'Uçucu'lar tarafından tüketilmektedir.


Orta Çağdan beri yumurtanın parlaklığı daha da azalmaktayken, insanların toplanma noktası çok fazla yer değiştirmemektedir, en fazla bir kıl payı kadardır. Büyücülere göre enerji bedeni, çekirdekte bir arada kümelenme ile oluşan erkenin bir toplaşımıdır. Büyücüler enerji bedenini, fiziksel beden ile tekrar bir araya getirmek için çabalar (Taisha ikisini esas olarak "doğumda ayrılan" diye betimledi). Don Juan'nın Taisha'ya söyleyerek ileri sürdüğüne göre " büyücülerin pratikleri sayesinde enerji beden yakına ve daha da yakına gelecektir, ta ki en sonunda başın arkasında, kütleme sesi oluşturacak şekilde anide indirilen bir vuruşun etkisi hissedilene kadar. Disiplin ve eğitim yoluyla büyücüler fiziksel ve enerji bedeni benzer yapabilirler ve fiziksel beden, enerji beden gibi görünür.


Taisha," enerji bedenini ilk gördüğüm an, geliştirmekte olduğum içsel sessizlik yoluyla yeterli ağırbaşlılık, benim yumurtamın parlaklığını yeniden diz seviyesine kadar büyümesi için imkan vermesinin ardından oldu. Emilito kendi enerji bedenini bana gösterdi. Sergilediği şey sarsıntılı geçiş gibiydi (büyücülere fiziksel bedeni uzağa sallaması için izin veren bir titreşim). O bunu yaparken oluşan belirme, bir enerji bulutunun onu örtecek şekilde yükselmesiydi. Bu sizin gözlerinizle gördüğünüz bir şey değildir, ama kendi enerji bedeninizle bilinir." diye iddia etti.


Dokuz yol, Don Juan'nın çömezlerinin eğitildiği şekilde ileri sürülmüş yöntemlerdir. Eğer yavaş yavaş ve içtenlikle uygulamaya devam edilirse, onlar uyumlu ve zararsızdır. Dokuz yolun her biri kendi başlarına yada diger yollarla birlikte kullanılabilir :


1. Sihirli geçişler

2. Özetleme

3. Yapmama

4. Önemsiz tiranlar

5. Gözünü dikerek bakma uygulamaları

6. Bütünsel (yada içsel) sessizlik

7. Disiplin ve kusursuz eylemler

8. Rüya görme

9. İz sürme


(Not : Taisha "basitçe listelenmiş bu yollar artan sıradadır, yani bu sıralamada her birinin uygun şekilde uygulanması için gereken farkında olma ihtiyacı yükselmektedir," diye açıkladı. Son iki yol, rüya görme ve iz sürme daha karmaşık olmaktadır. Gereken şey, yükseltmiş olduğumuz farkındalık (parlaklık) seviyemizin en azından ayak bileklerimizin üstünde olmasıdır."

Taisha daha sonra bu dokuz yolun her birini anlatarak devam etti.


1.Sihirli Geçişler

Dört çömezin her birine geçişlerden bir hat verildiği söylenmişti. Taisha'ya Clara Grau tarafından yerde yapılan geçişler öğretilmişti. Emilito'da ona ağaçta yapılan bir geçiş öğretmişti. Başlangıçta Taisha'nın, Clara'ya ait olan dövüş sanatları atölyesine girmesi için izin verilmemişti, çünkü Taisha 'radyoaktif'ti (çok fazla özetleme yapmamış anlamında).

"Clara Çin'de dövüş sanatları eğitimi almıştı ve o uzun silahların ustasıydı. Bir gün, duvara açtığım küçük delikten onun atölyesini gözetlerken, kitapta bahsedilen köpek Manfred bana defalarca havlamıştı (Manfred için sonunda Don Juan'nın grubuyla birlikte ayrıldığı iddia edildi, çünkü farkındalık onun bedenini kapladı ve onu Don Juan'nın grubunun üyelerinin eşiti yaptı, tıpkı bir büyücü gibi). Yakalandıktan sonra, Manfred'e beni neden deşifre ettiğini sordum ve Manfred sadece, bana sihirli geçisleri öğretmesi için Clara'yı uyarmaya çalıştığını belirtti.


Clara'da Taisha için geçişler ayarlamış ve bu geçişler Castaneda'nın grubu için, sihirli geçişleri diğerler kişilere göre nasıl ayarlanacağını bilmelerini sağlayacak türdenmiş. Clara bu geçişleri içsel sessizlikle ve tam dikkatle yapmasını söylemiş ve en sonunda enerji bedeni Taisha'nın yapmak için ihtiyacı olan şeyi söyleyeceğini belirtmiş. "Eski büyücülerin niyetlerinin sabitlenişi çok güçlüdür ve geçişlerde de öyle. Sihirli geçişler farkındalığı arttırmak için niyeti taşır ve yeni lifçikler parlar. Bu lifçikler esasen birleşim noktasının kaymasına sebep olacaktır. [Not : Taisha sönük yıldız enerjisinin iki bölgesini belirtti. Onlara Yıldızlar Geçidi Sihirli Geçişini (the Stellar Hatch Pass) yaparken verilen talimata göre, hedefleme bölgesi Kuzeytacı Takımyıldızı'nın (Corona Borealis) içindeymiş ve Boğa Takımyıldızı içinde hedef merkezini dönen ikili yıldız yaparmış. ]


2.Özetleme

"Chacmool'lar şimdi özetleme yapıyor ve size bunun süreçlerini daha fazla açıklayacaklar. Özetleme eski büyücülerin bir yöntemidir ve enerjisel olarak geçmişin bağlarından kurtulmak için tasarlanmıştır. Yeni uyaranları algılamamızı engelleyen eski yorumlama sistemimizdir ve özetleme bunun bağlarını gevşetir. Ayrıca özetleme sıkışmış lifçikleri serbest bırakıp, yeni lifçikleri algılamamızı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bizler denetlenen delilik yoluyla biliriz ki; yeni yorumlamalar sadece o anlıktır ve kendimize tekrar sabitlenmek için izin vermeyiz. Farkındalığı eski lifçiklere taşıma eylemi, her detayı görme, tekrar şimdiki zamana geri gelme ve bunlara eşlik eden nefes alma yöntemiyle birlikte birleşim noktasını kendiliğinden gevşer. Özetleme ayrıca tüm eylemlerinizin envanterini ortaya çıkartır ve tepkileri--temel kalıplarınızı-- sonuç olarak özetlemeden sonra yeni eylemler seçebilirsiniz (daha sonra 'yapmama' haline gelen eylemler)


"Kadınlar 50% inorganik varlıktır-- onlar 'tünelin' içinde olmak için sadece içsel diyaloğu susturmak zorundadır (inorganik varlıkların tünelleri gibi)." Taisha iki inorganik varlığa sahip olduğunu iddia etti ve bunlar onun tavanarasında yaşarmış: Globus ve Phoebus. "Onlar bireysel olarak tanımlanabilir inorganik varlıklardır." Taisha'nın öne sürdüğüne göre kendi kişisel birleşim noktası ve enerji formu bu inorganik varlıklara doğru yöneliyormuş ve onları bir an için görmesine izin veriyormuş.


3. Yapmama

Esas olarak bunun anlamı eski eylem ve tepki envanterimizdeki öğeleri kullanmamadır. Özetleme bize bu envanteri verir ve bir anlık duraksamamıza imkân tanır. Bir büyücü kendisi için tamamen yabancı bir davranış takındığı zaman, parlak kozasındaki yeni lifçikler aydınlanmaya başlar ve enerji bedeni bu yeni aydınlanma sonucunda yanıt verecek ve uykudan uyanacaktır. "Yavaş yada hafif aksatmalarla başlarsınız ve Dünya'nın kesin olduğuna dair fikirlerinizin devamlılığını kırmaya çalışırsınız."


Taisha eskiden UCLA'daki bir profesörünü hatırladı. Bu profesör öğrencilerine, fenomenologların ve filozofların algılama olgusuna bakış açılarını anlamak için alıştırmalar verirmiş. Öğrencilerin önüne aynı kutu içinde duran iki prizma koymuş. Bu prizmalar gözün önüne yerleştirip, gözlük gibi kullanılabilecek bir mekanizmadaymış ve içinde bakınca, Dünya baş aşağı dönmüş şekilde ters görüntü oluşurmuş. (Bu alıştırma, Taisha'nın çalılıklarda antropoloji çalışmaları hakkındaki hikayesini hatırlattı ve orada ruhları görmeye başlayıp çok korktuğunu, bir an için antropolojinin unutulduğundan söz etti.) Bu ters prizma gözlükleri ile ögrenciler çok basit işlerle ilgili bile olsa sonsuza dek irdelenecek bir durumala karşı karşıya kalmışlar, mesela sadece otoparktaki araçlarına birkaç adım nasıl yürüyeceklerini halletmek gibi.


Yapmama sadece normal devamlılıkları yarıda kesmedir.--mesela normaline göre, herşeyi elinin tersiyle yapmak-- Alışılmış envanterinde olmayan bir öğe ile meşgul olduğun zaman, 'yapmama' uyguluyorsundur. Ayrıca yoğun stres koşulları altında kalıncada olabilir (mesela annelerin tehlike altındaki çocukları için binlerce kilo ağırlığı bir anlık kaldırabilmesi). Bu anlar, bizlerin neler yapabileceğimize yönelik fikirlerimizi değiştirmek için zorlar.


Mavi Öncü Taisha'ya onun için bir rüyanın gerçekleşmesini sağlayacağını söylemiş ve onula bir arkadaşını Grand Kanyon'a götürmüş. Geceyi kanyonun dibinde, bir konaklama yerinde geçirmişler (seçtikleri yer de bir şekilde onlar için açıkmış). Taisha'nın o zamanki kimliği bir UCLA öğrencisi olan 'Anna Maria Cordova' mış. Onlara katılan arkadaşı Taisha Abelar hakkında hiçbir şey bilmiyormuş. Taisha, iddia ettiğine göre o anda korkunç bir fiziksel durum içindeymiş ve kanyondan çıkıp gidecekleri zaman, gelirken yürüdükleri onca yolu tekrar nasıl yürüyeceği konusunda endişeleniyormuş (zaten onu oradan çıkarmak için bir helikopter gönderme imkânıda olamazmış).


Taisha tüm gece boyunca uyumamış. Hepsi tek odayı paylaşmışlar ve Mavi Öncü uyumazmış. Taisha'nın midesi de çok fazla içtiği kahve yüzünden çalkalanıyormuş. Taisha ısrarla aynı yolu nasıl yürüyecekleri konusu üzerinde duruyormuş. Bu durum gece boyunca onun enerji bedeninin geri dönüş yolu için enerjik bir temel yada niyetlenme oluşturmasını sağlamış ve bu işi halletmesine imkân vermiş. Ertesi gün tırmanış yürüyüşü sırasında Taisha, yorgunluğunu atmak için taşlara benzer küçük öğeler toplamış ("Ayrıca büyük kayalara yaslanırken, yorgunluğunuzun kayanın içine gitmesini sağlayabilirsiniz. Bunun dışında ellerle tutup enerji veren yöntemde vardır", diye tarif etti.) Taisha esas olarak bu geri dönüş yolunda "yapmamanın tüm repertuarını" uygulamaktaymış. Hangi şifalı bitkileri koklayacağını bilmesi (onun enerji bedeni biliyormuş) ve gözünü dikerek bakınca hangi yerde oturacağını görmesi gibi.

Taisha, "genel olarak fiziksel beden tükenince, enerji bedeni durumu devralır." diye belirtti. Taisha ayrıca "katır gücü" diye tarif ettiği bir enerjiyi de kullanmış. Bu gücü edinince tüm direncimizi uyanık tutarmışız ve toplanan bu enerji, başarının asıl önemli unsuruymuş. Taisha yol boyunca kayaların üstündeki enerji lifçiklerinide kullanmış. Bu lifçikler yol boyunca onu çekmek için yardımcı olmuş.

Tüm bu yapmamaların sonucunda, Taisha bir saatte tepeye çıkma işini becermiş ve arkadaşlarının çok önünde, tek seferde bunu halletmiş.


4.Önemsiz Tiranlar

Büyücülerin söylediğine göre üstünde çok fazla durulan konudur ve birleşim noktamızı sabitleyen kendimiz (kişilik yansıması) ile ilgilenir. "Kişilik hakkında endişelenmekten nasıl kurtuluruz? Üç yol vardır: (1)Soyut olma veya kontrollü delilik. Algısal önyargı ve yatkınlığımız bize, kendimizin daha önemli olduğunu düşündürür. Aslında herşeyin sadece enerji olduğunu gerçekten görmemiz gerekirken--agaçlar, uçucular, hayvanlar, vb. (2)Önemsiz tiranlar yoluyla. -- Onlar her yerdedir ve kişisel önemden kurtulmak için kullanılabilir. Önemsiz tiranlar, takılıp kaldığımız durumları yüzeye çıkaracaktır. (3) Ölecek olan bir varlık olduğunu kabul ederek, -- yani neden kişisel öneme sahip olalım?" (Bu farkındalık, 'acımasızlık konusu' gibidir ve 'acımasızlık' birleşim noktasındaki bir değişimdir.)


Önemsiz tiranlar yenilgiye uğratıldığı zaman, kişisel önemin aşırı büyüme veye üstün hissetme tehlikesi vardır. Onları, kendinizi göklere çıkarmak için kullanmayın." Örnek olarak; Castaneda'nın görüştüğü Clifford, onların bir arkadaşı (gerçek adı Mark Fine, 1978'de adını değiştirmiş), dazlak bir kafa, bozuk gömleği ve boynunda bir şerit sarımsakla yürüyor. Clifford bir osuruktu, çünkü o birşeyler geliştirebileceğini ve herşeyi çok daha iyi yaptığını düşünürdü. 'Yapmama' ve önemsiz tiranlarla ilişki sesiz ve sakince olmalı, hiç kimsenin bilmediği basit yollarla -- bir topluluk gibi yada toplumsal çaba gibi değil."


5.Gözünü Dikerek Bakma Uygulamaları

"Gözünü dikerek bakma sadece bakmak değildir; algılama ve bakma arasında bir yerdedir. Gözünü dikerek bakma tekniği, Dünya'nın sübjektif oluşuna dair algısal önyargımızı kırmak için tasarlanmıştır ve Dünya'nın nesnelerden oluştuğuna dair sahip olduğumuz kesinlik bilgisini kırmak için kullanılır. Bulutlar ile uygulamanızı tavsiye etmem; bu sadece çok ilerlemiş büyücüler içindir, çünkü geri dönmek zor olabilir. Çakıl taşları, kum taneleri, yapraklar ve ağaçlarla uygulayabilirsiniz. Ama kötü bir ruh halinde olduğunuz zaman, ağaçlarla uygulamanız tavsiye edilmez. Kötü ruh halindeyken okyanus veya ufka bakarak uygulamak daha iyidir, çünkü okyanus, bu duyguları absorbe etmek için yeterli genişliktedir. Eski Florinda'nın kullandığı metod; bir şeyleri hızlı bakışlar atarak görmek veya fark etmekti ancak bu şeyler belki oraya ait degildir, bu sebeple gözlerine optik algılama için fazla yüklenir. Ayrıca süpürecek şekilde bakarak uygulanabilir--360 derece--yada, alternatif olarak, yukarı-aşağı tüm alanı tarayarak. Bir grup yaprağın ana hatlarına bakarak veya onları sayarak uygulayabilirsiniz. Bu uygulama arka plan ile ön planın yerini degiştiren ve yaprakların ortalıktan kaybolmasına sebep olan ani bir değişim oluşturabilir. Bu tür değişim uzun süre uygulamak için zorluk oluşturur ve bunu istemezsiniz. Bu sadece algısal önyargınızı kırmak için bir yöntemdir ve doğrudan algılama fikrine geri dönmektir."


6. Bütünsel (yada içsel) sessizlik

"Bu konu içsel sessizlik saniyelerinin gittikçe çoğalması ile ilgilidir." Taisha beş dakikaya ulaştığında (Florinda için sekiz dakika) olağan birleşim noktası sınırlarından çıkarmış. "Carol Tiggs için, içsel sessizliğin 23. dakikası kritik noktadır. Bu andan sonra Dünya'yı durdurabilir." (Taisha'nın açıkladığına göre, bir 'enerjik çift' olarak Carol Tiggs daha büyük kütleye sahipmiş ve bu durum devinmesi için daha fazla zaman alırmış.) "İçsel sessizliğe ulaşmak için, bazı Budist'ler odaklanma yöntemi olarak, yerden alınlarına uzanan bir çubuk kullanır. Ayrıca içsel sessizliği zihninize getiren bir metod olarak, kibrit yakabilirsiniz, ucunu suya batırıp ve alev geri geliyorken diğer ucuna gözünüzü dikip bakın. İçsel sessizlikte kendi kritik eşiğinize ulaştıktan sonra, bu seviyeyi uzatabilir ve daha sık erişebilirsiniz".


7.Disiplin ve Kusursuz Eylemler

Disiplinin anlamı tertip, düzen veya perhiz değildir, ama 'kusursuzluk', konsantrasyon ve bükülmez niyetinizin hepsini çabaladığınız işlerin her birine vermektir ve kişisel kazanç için değildir. Büyücüler şöyle söyler; yaptığınız her şeyi, yeryüzündeki son eyleminizmiş gibi yapın. Kusursuz eylemler bizi uçucular için lezzetsiz yapar. Uçucular ne iyi ne de kötüdür. Onlar sadece evrendeki bir yırtıcı bölümdür. Onlar insan formunu elinde tutar, çünkü biz bir bilinçaltı seviyesinde onların farkındayız."


[Taisha daha sonra bize uçucuların fotoğrafını ve onların genişlemelerini göstermek için devam etti. Bu fotoğrafı Teotihuacan'da çeken kişi onların arkadaşı Tony Karam, Vernal Equinox seremonisinde bir Budist bilgedir. İlk slayt ekrana gelirken, uçucuların olduğu sanılan görüntünün üstünde güve yada diğer haşerelerden biri yerleşmişti. Onun görülmesiyle, Taisha neredeyse atladı ve sarstı gibi göründü. Biz uçan bir haşere görmedik. Daha doğrusu görüntüsü gitti yada kayboldu.] Fotoğraftaki (aslında bir fotoğraf ve iki tane de uçucuların resminin büyütülmüş görüntüsü) şekil iki yada üç kat yükseklikte, ana piramidin solunda görünüyor ve arka planda dağlar vardı. Ben şekli kabataslak çizdim. Kolları ile insan gibi görünüyor veya başının üstünde kanatları var, uçuyor ve bacakları dizlerinden bükülmüş ve arkasına uzamış. Taisha'nın öne sürdüğüne göre, "ne zaman büyük insan toplulukları varsa, uçucular orada hazır bulunur. Çocuklar sosyalleştirilmeden önce onları erken yaşlarında görmesine rağmen, bizler bu seyleri görmeyiz."


Taisha'nın iddia ettiğine göre bazı insanlar farkındalığın yüksek bir konumuna çok hızlı bir şekilde erişebilirmiş. Castaneda eskiden 80 yaşındaki bir kadını huzurevinde ziyaret edermiş. Bu kadın 20 yıl komada kalıp sonra yeniden bilincini kazanmış. [Bunun açıklaması, bayan Carobeth Laird biraz çatlak gibi. Bir antropolog olan bayan Carobeth Laird, ilk evliliğini kendi alanında efsane olan etnolog John Peabody Harrington ile yapmış. Sonraki evliliğini Chemehuevi Kızılderilisi, George Laird ile yapmış. George Laird onun Chemehuevi'lerin lisan ve bilgilerini öğrendiği baş muhbirmiş. Bayan Carobeth Laird 20 yıldır komada değildi, ama esas olarak akademik antropoloji dünyasında onlarca yıldır görülmedi. 80 yaşına geldiği zaman (ve bir huzurevinde yaşıyor), onun övülen kitabı, 'Kızgın Bir Tanrı ile Karşılaşma' nın yayınlanmasıyla 1975'e kadar ortalıkta yoktu. 1976'da, onun kitabı 'The Chemehuevis' Malki Müze Baskısı tarafından yayınlandı, ve Daniel Lawton'un babası, Harry Lawton tarafından bir önsöz dahil edildi. Harry Lawton'a göre, Carobeth Laird eskiden Castaneda ile buluşmuş.] Carobeth Laird bir grup kızılderiliyle ilgili kitap yazmış ve onunla birlikte genç bir kızılderili erkek varmış. Castaneda ile buluşmasının sonunda ona şöyle söylemiş; "Malesef o (genç kızılderili erkek), bir şansa sahip olup, onlarla birlikte daha fazla zaman harcamak ve gerçekten arkadaş olmak için onlara göre kendi uygulamalarında çok hızlı deviniyor." Castaneda bu yorumun sebebini o erkeğin bölümlerine yönelik büyük bir kibre bağlamış. İki yıl sonra, Castaneda 8.karayolunda Meksika'dan San Diego'ya otomobiliyle giderken, kendini bir kum fırtınasının içinde bulmuş. Bir kamyonet gelmiş ve korunmak için kamyonetin arkasından sürmesini işaret etmiş. Sonunda iki araçta çakıllık bir yolda durmuş ve Castaneda kamyonetin onu getirip durdurduğu yerle ilgili endişelenmiş. Kamyonet şöförü dışarı çıktığında bu aynı genç erkekmiş ve bu kişi Castaneda'yı haberdar etmiş, yani onun talimatları için (büyücülükte?) ona borçluymuş ve şimdi borcunu ona geri ödemiş. Onlar o an birlikte ikinci dikkatteymiş ve Castaneda'nın bunu bilmesine müsade etmiş (anlaşılan genç erkek enerjiye sahipmiş ve 'rüyasının' içinde farkındalık seviyesini Castaneda'ya getirmiş). Kamyonet gider gitmez, Castaneda kendini yeniden 8.karayolunda bulmuş.


8.Rüya Görme

"Büyücülerde bunun anlamı sadece kontrol edilebilir rüya (lucid dream) değil, ama birleşim noktanızı orada sabitlemeyi gerektiren bir rüyanın kontrol seviyesine sahip olmaktır. Rüyanın sizi götürdüğü konumda birleşim noktanızı sabitlemek için, rüyanızın 'izini sürmek' zorundasınız. Rüyanın içeriği hesaba katılmaz; asıl önemi olan, sizin birleşim noktanızı ne kadar iyi ve ne kadar uzun süre sabitleyebildiğinizdir. Sonunda, sadece birleşim noktanızı sabitleyerek, aynı rüyaya tekrar tekrar gidebilirsiniz. Rüyanın içinde uyanmaya ve bulunduğunuz konumunu tespit etmeye başlarsınız--rüyanızda yapmak istediğiniz ve rüyada sizi 'uyandıracak' birşey üstünde sabitlenmeniz gerekir. Daha sonra, tekrar tam bilinçli olduğunuz zaman, enerji bedenini fiziksel bedene getirmek için 'uyanık rüya görme' de yaptığınız devinimlerin aynısını yapabilirsiniz.


9.İz sürme

"Büyücüler özetleme yoluyla kendi izimizi sürmemiz gerektiğini söyler. Öyle yapmak için, kişiliğimizi ve yaşamımızı değerlendirirken, acımasız olmak zorundayız." Taisha özetleme yaparken, çok fazla şımarık olduğunu tespit etmiş (çoğumuzun olduğu gibi), yani herhangi birşey yapacağı zaman, kendi isteklerini elde etmek için davranan kişiler. Don Juan ona 'Bunu istiyorum' lakabını takmış. Ayrıca Taisha'nın tespit ettiği bir durumda; birisi için sevgi hissetme konusunda kabiliyetsiz olduğuymuş.


Nelida onun birleşim noktasını gevşetmek için 'basit bir manevra' denediği zaman, Taisha çıldırmış ve hedefsizce aşırılık göstermiş, yani birleşim noktası normal konumuna dönünce, hala titreşiyormuş ama hiçbir yere gidemiyormuş (rolântide çalışan motor gibi). Bu durum Don Juan'ın grubunu çok rahatsız etmiş ve onu ağaçlarda askıya almışlar. Bu uygulama onun birleşim noktasını 'ağaçta yaşayanın konumu' olan yeni bir noktada sabitlenmesini sağlamış. Taisha ilk olarak ağaçların içinde olan duyguları deneyimlemeye başlamış, mesela onun için yabancı bir durum olan, ağaçlar için sevgi hissetmek gibi. "Ben ayrıca ağaçların duygu demetlerinde nasıl iletişim kurduğunuda hissettim, yani farklı lifçikler kullanılarak oluyor. Birleşim noktam sabitledikten yaklaşık iki yıl sonra, bana verilen ikinci konum; bir iz sürücü olarak mükemmel kadınsı saf kız tipiydi, bir koca için aranan tip."


Bu durum dramatik bir değişiklikmiş. Çünkü Taisha'nın birleşim noktası atletik, dışa açık ve erkeksi bir konumdan ağaçların konumuna kaymış. Hatta onun birleşim noktası erkeklerin ki gibi dışa dönük bir konumdaymış ve bu konumdan çıkmaya başlamış (çoğu kadının birleşim noktası içe dönük olduğu söylenir). Bir yıldan fazla bir zaman boyunca, 'Madeline Rigo' nun rolünü oynamış. Bunun yanında Fransızca derslerini tamamlamış, aşçılık eğitimi almış, vb... Yani evliliği arzulayan bir aday olacakmış. Taisha'nın iddia ettiğine göre birkaç evlilik teklifi almış. Bu periyot onun uygunsuz bir adama aşık olmasıyla son bulmuş -- 'şehir dışında bir kaçık' -- bu adam eski bir rahipmiş. O bir genç erkek hırsıymış -- saplantılı, suçluluk duygusuyla dolu ve son derece rahatsız. Günlerini otobüslere binerek ve kilise etrafında yürüyerek geçirirmiş. Taisha, 'Madeline Rigo' olarak bu adamı koruyup kollamaya karar vermiş. Taisha'nın açıkladığına göre; büyücüler deliliği, bir aşırı vurgulama olarak yada devamlı sabitlendiğimiz liflerin üstündeki belirli bir noktada görürmüş. Bir gün Taisha bu adamı ağaçlarda asılı tutmaya karar vermiş. Taisha onu iple yukarı çektikten sonra, adam iyice delirmiş. Bu 'rezaletten' sonra Taisha'nın 'Madeline Rigo' rolü son bulmuş.


Taisha'ya atanmış sonraki iz sürme konumu 'Alfonsina', bir dilenciymiş ve bu konum şımartılmış saf kız rolünden büyük bir sıçramaymış. Don Juan Taisha'nın annesi rolünü oynaması için dilenci bir kadın tutmuş -- 'Alfonsina' -- bu kadın dilencilik hakkında Taisha'nın bilmesi gereken herşeyi öğretmiş. Taisha bu kadının yaşadığı ahır gibi evi görünce bu işi acil olarak bırakmak istemiş ve Don Juan'ı bulup, gitmesine izin vermesi için yalvarmış. "Don Juan bana şöyle söyledi 'Seçeneğin var; ya bırakıp kendi sahip olduğun dünyaya dönersin yada gider 'Alfonsina' nın derinliklerinde olursun.' " Taisha'nın farkındalığı, 'Alfonsina' ile ahır gibi evine geri dönme durumunu idare edebilecek yeterlilikteymiş. Yalnızca Taisha'nın tam disiplini ve bükülmez niyeti bu deneyimden geçmesini sağlarmış. Durumun baskısı, utanç ve acıma olmaksızın 'annesi', dilenci 'Alfonsina' ya sevgi hissetme deneyimini aşmasını sağlamış. Bu rol bir yıldan fazla sürmüş ve son bulmuş, ayrıca bu rolün bitişinden önce bir kadın Taisha'ya yardımcı olmaya başlamış ama daha sonra Taisha bu ilişkiden kaçınmış. En sonunda bu kadın Taisha'yı banyoya sokmuş ve kirli vücudu ile keçeleşmiş saçlarını yıkayıp, onu 'temiz' bir şekilde ortaya çıkarmış. Bu olay 'Alfonsina' nın bitmesini işaret etmiş.


Taisha' ya atanmış dördüncü ve son iz sürme konumu bir erkekmiş, 'Ricky'. 'Ricky' bir Amerikan genç adammış ve hayatla barışık, en küçük şeyle bile mutlu olan (bizler normalde umursamayız veya bıkarız) bir tipmiş. O her türlü fırsattan yararlanırmış; onun üstündeki ana baskılar tecrübeymiş ve nihayet rolü sona erdirende bu tecrübeler olmuş.


İnorganik Varlıklar

"Kişisel önem veya egomuzu silip attığımız zaman, paralel evrenlere girmek kolaydır. 'Diğer taraf ' ta size paralel evreni tarif eden bir 'rüya görme elçisi' nin sesini duyarsınız. 'Elçi' nin sesi genelde kadın sesidir. Orada 'inorganik varlıklar' ile veya eski büyücülerin isimlendirdiği şekilde 'müttefikler' ile karşılıklı etkileşimde bulunabilirsiniz. Onların yavaş hızları gibi aynı şekilde hızınızı ayarladığınız bir 'rüya görme' de, onların dünyasına girebilirsiniz. Ayrıca iz sürücüler bu hızı 'rahatlatıcı bir şekilde uyanık kalma (dingin uyanıklık)' yoluyla ayarlayabilirler. Bununla beraber elçinin sesi iz sürücülere hızılarını yavaşlatmak için ne yapması gerektiğini söyler."

Taisha'nın bağlantıda bulunduğu inorganik varlıkların ikisinin kısımları, iddia edildigine göre algının bizim Dünya'mızı kapsayan bölümüne girmekteymiş. "Onlar beni birçok yolculuğa ve kendi dünyalarının katmanları içine götürdüler. Onların dünyalarının çoğu bizim için ulaşılabilir durumdadır. Ben de onları İkinci Dikkat'te korkutucu yerlere götürmekteyim-- yaklaşık bir yıldır onları tuttuğum deneyimlerden bu yana. Benzer şekikde, bende onların dünyasında son derece korkunç yerlere götürülmekteyim.


İnorganik varlıkların aleminde süzülmenin yada devinmenin çok zevkli bir etkisine sahip olunur. Evrende çok nadir bir durumdur ki, İnorganikler eril enerji isteyen dişi varlıklardır. Yani onların dünyası erkeklerin çok fazla ziyaret etmesi durumunda tehlikeli yerlerdir. Ancak kadınlar içsel sessizliğe geçerek, inorganiklerin tünellerine basitçe girebilirler.


Taisha devam etti "Eski zamanların büyücüleri inorganikler ile büyük bir hayal kırıklığına uğradılar, çünkü onlar yaptıklarına karşılık inorganiklerden umdukları güç ve hakimiyet yararı kazanmadılar (örneğin, İspanyol işgalcileri yenmek gibi). Bizim grubumuzun farkına vardığı, inorganik varlıkların sevgi hissetme kapasiteleridir. İnorganiklerin sahip olduğu derin ve samimi sevgi, başka hiçbir şeyde olmayan sakinleştirici bir duygudur. Ayrıca onlar bu sevgi dışında büyücüler için başka şeylerde yaparlar ve serbestçe hiçbir beklentileri olmadan. Bizim kısa hayatlarımızı onlarınki ile kıyaslama dışında, bize yardım etmek istemeleri onları motive eder. Birisi onlarla derin bir sevgi yoluyla bağlantı kurduğu zaman, onlar dikkatinizin süresini uzatmak için size imkân sağlayabilirler. Bunun anlamı Faust** gibi midir? İnorganikler bizim farkındalığımızın sınırsız sayıdaki noktalarına uzanmaya ilgi duyduklarından beri, akılsal bakış açısından onlar şeytanlar gibi görünebilir. Eski Nagual onların, bizimkine paralel bir hat üzerinde var olan kuzenlerimiz gibi olduğunu söylerdi. Olanaklarımızı genişletmenin tek yolu onların dünyasına girmektir. Onlar bunu bizim kazancımız için yapmaz. Don Juan "Evren, inorganiklerin içine atıldığı derin sevginin bir dalgası tarafından yayılır." derdi (buna ek olarak, bizim ağaçlar,diğer insanlar ve inorganikler için hissettiğimiz sevgi.) Sevginin dalgası size vurduğu zaman, kontrolü ona verin, çünkü o tinin çıkmasına ve sonsuzluğun içine uçmasına imkân verir. Daha sonra tam korkusuz ve bağımsız bir şekilde yükselirsiniz. 'Konuşma' (içsel diyalog) geldiği zaman, 'Kimin umurunda?' dersiniz."

( ** : Faust, bir klasik Alman efsanenin başkişisi.Gerçek bir tarihi kişi olan simyacı-doktor Johann Georg Faust'a dayanmaktadır. Çok başarılı ama hayattan memnun olmayan bir alim, onu şeytan ile bir anlaşma yapmasına sürükler, ruhunu sınırsız ilim ve dünyevi zevkler için değiş tokuş etmesine sebep olur. Faust efsanesi yıllar içinde tekrar tekrar yorumlanan birçok edebi, sanatkârane, sinematik ve müziksel eserlerin esası olmuştur. Faust ve ilgili Faustian sıfatı (şeytanla pazarlık), dünyevi güç ve başarı için manevi değerlerden vazgeçen hırslı bir kişinin durumunu ima eder.--Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Faust)


[Taisha 23:00 gibi soru almadan konuşmasını bitirdi, dinleyicilerin bir bölümü çoktan ayrılmıştı, çünkü çadırın içi oldukça soğuktu. Taisha yarın sorular için müsait olacağını söyledi. Yeterince emin şekilde, Pazar günü sabah 10:40 civarında, bizim Tensegrity eğitiminin son bölümü sırasında olacağını söyledi. Taisha ve Florinda çadırın içinde ağır ağır geziniyorlardı, çadırın arka sol köşesinden giriş bölümüne doğru. Ben de konuşmalarına kulak misafiri olmak için dışarı çıktım. İlk konuşmayı duyma fırsatını yakalayınca, kısa sohbet edip sarıldılar. Onlardan doğan bir sevgi dalgası hissettim ve sabah gibiydi (daha sonra yansıması), tıpkı Taisha'nın önceki gece konuşmasının sonunda açıkladığı gibiydi.]BÖLÜM 5 - Pazar akşam, 28 Mayıs

Chacmool'lar tarafından yapılan konuşmalar


Bir yağmur fırtınası tehdiyle, Pazar gecesi konferansı çadırdan, Omega salonuna aktarıldı. 20:30'a kadar, böyle küçük bir alana, rahatça ve huzurlu bir şekilde kalabalık bir seyirci grubu sığdırılmıştı.


Florinda'nın Tanıtıcı Açıklamaları


8:30'dan kısa bir süre sonra, Florinda bize konuşma yapmak için sahneye geldi. Carol Tiggs, grubun 'rüya görmesi' ve son birkaç gündür onu getirmek için sergiledikleri diğer çabalara rağmen ulaşamamış. Diğer kişiler Florinda'yı kötü haberleri veren kişi olması için seçmiş, çünkü o en küçük kişiymiş ve bu sebeple bizlerin ona saldırma ihtimali daha azmış. Florinda daha sonra konuşmasına devam etti ve akşam, Chacmool'ların her birinden konuşmalar dinleyecekmişiz ve Chamool'lar Castaneda grubunun 'yeni dünyası'nın merkezindeymiş. Carol Tiggs'de grubun enerji kaynağı gibi görünürmüş ve açıkladığına göre o, Carol Tiggs ve Taisha bir boru şeklini almışlar ve bu borudan enerjilerini Chacmool'lara göndermişler. Florinda'nın belirttiğine göre, Chacmool'lar yolculuk ettiği zaman, Florinda ve Taisha Chacmool'ların enerjisinin şimdi farklı olduğunu söyleyebilirmiş. Son olarakta, Chacmool'ların öyküsü, niyet öyküsüdür dedi.


Nyei Murez - Mavi Öncü hakkında


Nyei, daha sonra sahneye çıktı ve Mavi Öncü hakkında yazdığı bir yazıyı okumak için masaya oturdu.


"Mavi Öncü, Carol Tiggs’in kızıdır. Onu Carol Tiggs doğurdu. Onun enerjisi çoğu insanın sahip olduğu beyazımsı bir renk yerine mavi renkliydi. Castaneda, inorganik varlıklar aleminde yapışan bu mavi renkli enerjiyi buldu. Chacmool’lar henüz o dünyada bulunmadı fakat, biz onun varlığını hissediyoruz. Büyücülerin dünyası, yaşanabilen ve deneyimlenebilen esrarengiz bir güce sahiptir, ama tahmin edilemez. Kadınlar için inorganik varlıkların dünyasında bulunmak, farkındalıklarını bel seviyesine yükselttikten sonra kolaydır. Elde edilen bu disiplin, rutine veya uygulamaya dayanan bir seviye değildir, fakat tam bir iç sesizlikle ilgilidir. Chacmool'ların henüz ulaşamadıkları budur.


Chacmool’ların hepsi, mavi öncünün 'yabancı' olduğunu algılamış. Nyei, "Mavi Öncü benim hayatımın aşkı; bir kişi ve bir kişi değil," dedi ve Mavi Öncü’yü 'parlak, ışıltılı, narin, hassas, kurt-gibi ve sevimli' diye tarif etti. Parlak mavi gözleri, her şeyi duyan kulakları ve mükemmel giyinen fakat tahmin edilemeyen biridir. En nefis restoranı, bir parça müziği, kıyafeti veya antikayı bulmakta becerikli. Ayrıca, gerçeğe odaklanır ve bildiğiniz en derin sırrınızın veya kalbinizdeki arzunun açığa çıkmasını sağlama konusunda yeteneklidir. Nelida’nın ortalama bir taklididir [? isme göre notlarımın anlamı kafa karıştırıcı oldu] ve ortalama bir ziyafet hazırlayabilir.


Nyei, Florinda’nın davet ettiği bir Tensegrity çalışmasında, ilk önce Carol Tiggs ve Mavi Öncü ile tanışmış. [Not: Bu ilk toplantı muhtemelen 1993 öncesi oldu, yani “Tensegrity” terimini kullanmalarından veya atölye çalışması vermelerinden önce. Nyei görünüşe göre yalnızca davetle yapılan oturumlardan söz ediyor ve bu oturumlarda Castaneda, Tensegrity olarak bilinen hareketleri daha sonra öğretmiş.] Nyei'ye Mavi Öncü'nün annesi Carol Tiggs'tir diye söylenmiş fakat, Castaneda'nın klanında iz sürücüler, oyuncu insanlar ve Carol Tiggs'in 25 yaşlarında görünmesi (ve giderek daha da gençleştiği görülüyormuş) gibi durumları duyduktan sonra, ısrarcı bir şekilde "Beni bu kadar kolay kandıramayacaklar” demiş ve Mavi Öncü’ye gidip sormuş, “Sen Carol Tigg’in annesisin, değil mi?”


"Mavi Öncü zaman geçtikçe incelir. Yedi yaşında olabilirdi ve onların tahminine göre, olgunlaşması 50 yıl sürebilirmiş. O tam anlamıyla zor beğenen ve maymun iştahlıdır. Castaneda onun bir baş ağrısı olduğunu söyler. Eğer siz bir göt deliği gibi pislik olursanız, Mavi Öncü sanki yedi yaşındaymış gibi, sizi çok kolay sinirlendirir. Fakat sonra unutur ve sizi Las Vegas’ta kumar oynamak için davet eder. Ayrıca Mavi Öncü kumarı sever ve Carol Tiggs gittiğinde atlarla bahis oynardı. Şimdi Carol Tiggs geri döndü ve %100 onun annesi. Mavi Öncü de yaklaşık 10 yıldır gitmişti, kronolojik olarak yediden -on yediye, Carol Tiggs'ten yaklaşık bir yıl önce döndü. Bu süre içinde Florinda ve Castaneda onunla dikkatlice ilgilendi.


Klan, Meksika'ya Florinda Grau'yu (eski Florinda) görmeye gittiği zaman, Mavi Öncü'nün geri dönmüş olduğunu görmüş. "Castaneda, Mavi Öncü'yü önceden okula kaydettiği yer olan Los Angeles'e geri getirdi. Bu gelişmeden Mavi öncü çok üzgündü ve 24 saat süresince kıpırdamadı ve pozisyonunu değiştirmedi -- aşırı bir öfke işareti veriyordu. Ancak, bu sürenin sonunda, sözüm ona hafifçe gülümsedi ve sordu, 'Şimdi ne yapmalıyım?'" Nyei'nin iddia ettiğine göre, Mavi Öncü Meksika’nın kırsal bölgesinde okula gidermiş fakat, okuma ve yazma bilmiyormuş." Onlar Mavi Öncü'yü üniversiteye kaydettirmiş, çünkü lise zaten başlamış. O şimdi sosyal bilimlerde doktrora (Ph.D.) çalışıyor -- ve nasıl içselleştirdi ise akademik meteryali bizimkinden bütünüyle farklı bir şekilde kullanıyor. Nagual (Don Juan'ı kastediyor) onun ilk yılları süresince bakımına dikkat etti. O geldiğinde (ikinci dikkatin içinden), garip bir eğitim aldı ve bu eğitimle doğal olarak çok hükmedici oldu. Castaneda’nın söylediği gibi, Mavi Öncü ter dökmez. Her nerede olursa olsun, onlar onu sonsuza kadar şımartmalıydı. Mavi Öncü hızını çok çabuk değiştirebilir ve biz onun hızı arttığında anlarız."


“Doktora (Ph.D.) çalışıyor olmasına rağmen, hala bir genç kız gibidir ve aktörlere müthiş ilgi gösterir. Onun favorilerinden biri 'Kids in the Hall'dan, Bruce McComb. Castaneda tesadüfen bir yerde onunla karşılaşmış ve Mavi Öncü’nün bu adamı ne kadar sevdiğini bildiği için kendini ona tanıtmış, ve ona 'bize sonsuz zevkli saatler verdiniz' demiş. Aktör, adres defterinden 'Z' sayfasını çıkarmış ve onun için imzalayıp, 'Öncü’ye' diye yazmış. Castaneda fotoğraftaki imzaya baktığında adamın 'Kevin McDonald' diye imzaladığını görmüş (Castaneda, gösteriden diğer komedyeni Bruce McComb ile karıştırmış.) Öncü, Tv izlediği zaman olaylara kendini de dahil eder, örneğin bir karaktere ‘git, git, git’ diye bağırabilir."


"Mavi Öncü keyifli olmadığı zaman korkunç bir yaratık olabilir. Onun gerçek düşmanı, sık sık deli gibi kavga ettiği Turuncu Öncü’dür. Herkesi Disneyland’a götürmeyi sever ve lifçiklerini çözmek için onu kullanır. Mavi Öncü, grubu enerjisel olarak etkiler ve sık sık 'enerjisel dart oku' atar ve sonra geri çekilir. Chacmool’lar onu aylarca görmez veya konuşmaz, sonra o gelir bir şeyleri değiştirir ve herşeyi yerinden oynatır." Nyei, görüntüye gelen resimlerle ilgili konuştu ve onlar birbirinden ayrı gibi görünebilirmiş ama bunlar Mavi Öncü'nün ilham veren yaratıcılıymış. “Mavi Öncü, daha dayanıklı ve daha disiplinli hale gelmemiz için bize yardım eder. Diğer bileşim noktalarını bilir ve bizi oraya taşır. O yanan mavi oktur ve onun güvenini kazanmalısınız.” Nyei, Mavi Öncü hakkında takip eden paragrafı da okudu, "Benimle kafede buluştu, tam sınır ötesinde, tam gökyüzünün ötesinde. . . Konuşmalısın ve sessizliğin sadece senin kendi sevgini muhafaza etmeli ve ona vermiş olduğun senin kalbin değildir. [Bu noktada Nyei, gözle görülür bir şekilde duygulandı ve gözleri yaşlarla doldu. Kendini toplamak için bir dakika durakladı ve devam etti.] “Garip sevgili, bilinmeyen hatıraların heyecanı. Kan bağmız sayesinde sen tango yaparsın. Bizim mavi rüyamız, kelebeğimiz, kimseye ait olmayan. Herşeyin niyeti, senin için."

Nyei, Mavi Öncü’nün kendisine “Claude” ismini verdiğini söylerek sözlerini bitirdi.


Renata Murez – Turuncu Öncü hakkında


Daha sonra Renata, Turuncu Öncü hakkında bize bir şeyler anlatmak için sahneye geldi. Nyei gibi, Reneta'da kendi yorumlarını okudu.

“Castaneda Mavi Öncü’yü İnorganik Varlıkların evreninde buldu. O esir düşmüştü ve kurtulamıyordu. Onu özgür bırakmak için elinden geleni yaptı. Mavi bir enerji birimiydi ve bu enerjide, içinde yedi yaşında bir kızın bulunan yorumlama haline gelmiştir. Castaneda, onu özgür bırakmak için neredeyse ölüyordu ve enerjisini tüketinceye kadar harcadı. Carol Tiggs ve don Juan, Mavi Öncü’nün rehberliğinde onu geri getirdi. Castenada o anda Mavi Öncü’nün arkasında bir başka enerji birimi -- Turuncu Öncü -- olduğunu, yani tuzağa düşürüldüğünü, bilmiyordu. Onu Castaneda’nın çabası özgür bıraktı. Don Juan çok endişeliydi ve biliyordu ki, Carol Tiggs, Mavi Öncü’yü doğurarak özgürlüğünü verecekti. Turuncu Öncü meselesi daha zordu, çünkü ne olursa olsun kimse yardım etmek istemiyordu. En sonunda Florinda, 'Lanet olsun, ben yapacağım,' dedi."


Onun adı sadece 'Leperchun' diye geçermiş ve Reneta, İspanyolca bir kelime olduğunu söyledi. Reneta, "Leperchun, Turuncu Öncü için tam uygun bir isim, çünkü o, yeryüzüyle ilgili şeylere aittir. 'Havanın ruhuna ait' olan Mavi Öncü ile tam olarak zıttır. Turuncu Öncü, bir su tankı gibi yapılı ve bir boğa gibi güçlüdür, küçük bir kız gibi görünür ve şişman değildir, fakat olağan üstü yoğundur (enerjisel). Her iki Öncü’de Tensegrity’i mükemmel yapar, ayrıca Turuncu Öncü’nün kasları da iridir. Muazzam gerçekçi algıya sahiptir -- gerçeklik temeline dayanır. Turuncu Öncü'yü beslemez veya ona karşılığını vermezseniz, parmağını dahi asla kıpırdartmayacaktır. Ayrıca insanlar Chacmool'lara da karşılığını ödemezse, öncülerin ikiside Chacmool'ların insanlara birşeyler öğretmesine izin vermeyecektir. Bu durum onların enerjik bir görünümü bildiklerinden beri böyledir ve bu durum, 'insanlar kazıklanmadan, dikkatini birşeye vermeyecektir' tespitine dayanır."


"Mavi Öncü, merakı yüzünden inorganik varlıklar aleminde yakalandığını ve buna karşılık Turuncu Öncü'nün iki yüzlülük yaptığı için ceza olarak yakalandığını bize söylerdi. Fakat Mavi Öncü’de evrensel bir hırsız, hatta kişilikleri ve rolleri çalıyor. Hayalet Tiyatrosu'nda, İsa rolünü çaldı ve sapına kadar oynadı. Bir rüya elçisi, iki öncününde inorganik varlıklar aleminde iki yüzlülük yapmaları sonucunda sıkıştıklarını söyledi. Turuncu Öncü hırsızlıkta cesur olmak zorundaydı, çünkü aksi takdirde, söz konusu şey Mavi Öncü tarafından alınacaktı. Turuncu Öncü ayrıca Arjantinlidir -- açıklanabilir bir nedeni yok, çünkü Florinda değil ve Turuncu Öncü orada mayalanmadı. Oysa o tango söyler, yapar ve şekillendirir. Tango söyleyen ve alkolik bir karakter olan Bayan Gretina’yı bir kanal yoluyla iletir. Bu rölü oynadığı zaman, büyük bir kadın içinde kabarır, bunun dışında o sadece tombul bir aptaldır."


"İki öncü arasındaki ilişki, karmaşık ve yoğundur. Birbirlerini ilk gördüklerinde, öpüşürler ve birbirlerinin etrafında dans ederler. Bir sonraki an, birbirlerini dövebilirler. Biz, onların bunu binlerce yıldır yaptıklarını düşünüyoruz. Castaneda size söylememi istedi, Turuncu Öncü bana çok bağlıdır. Devamlı olarak, tavsiyeler almak için ve okul kâğıtlarına yardım istemek için bana gelir. Onun görünüşü her nerede olursa olsun sizi ikna eder. Ne zaman onunla birlikte olsam, şunu tespit ederim; 'ben artık kendimde değilim'. Turuncu Öncü bu düzlemde Mavi Öncü’den daha gençtir. Don Juan onların ikisininde 7000 yaşında veya daha fazla olduğunu söylerdi."


Kylie Lundahl – Hayalet Tiyatrosu hakkında


Kylie, ilk önce, bu haftasonunun gerçekleşmesini sağlayan, Tom Valenti, Michael Craft ve Omega'daki şef ve personelin, herbirine teşekkür etmek istedi. Kylie, onların herşeyi kağıttaki notlardan okuduğunu açıkladı, "çünkü, kelimelerimizin çok hassas olmasına ihtiyaç duyuyoruz – çünkü kelimeler niyeti cisimleştirir ve biz doğaçlama yaptığımız zaman, sonuç olarak onun içine kendimizide koyuyoruz ve kendimizi bunun dışına almamız gerekiyor.”


Kylie, “başlangıçta, bize bilinmeyenden enerjik bir hat çizmesi için, isimlerimizi belirtmek bizim için çok önemlidir. İsimlerimizi söylemek, bir savaşçı olarak kendimizi öne sürme meselesidir. İsmimi ifade ettiğim zaman, 'bir enerjik onaylama' meydana gelir ve eylemlerimin sorumluluğunda tek başına olduğumu kanıtlar," dedi.


“Carol Tiggs bu gece gelemedi. Mexico City’ye ulaşabildi, ama, bu atölye çalışmasını bir 'yankı odası' olarak kullanmak için ve 10 yıl boyunca nereye gitmiş olduğunu açıklamak için, Omega’ya gerçekten gelmek istedi."Carol Tiggs Meksika'ya gitmek istemedi -- mesela, ince eleyip sık dokumaya bağlı olan meteryaller için tercümeye ihtiyaç duyduğu yerler gibi. Fakat Carol, deneyimlerinin hikayesini anlatma pratiği yapmak için oraya gitti. Carol, bizim bildiğimiz Carol Tiggs olarak dönmedi ve bunu orada açıkça gösterdi. Bu nedenle, bizim onu geri getirmek için yaptığımız tüm çalışmaların nedeni budur." Carol Tiggs Chacmool'ları Tula'ya götürmüş -- günümüzün bozuk şehri değil, ama eski sakin versiyonu -- rüyasının içine alarak götürmüş.


"Taisha dün gece Globus ve Phoebus’ın yardımıyla, sizinle aynı şeyi yaptı. Önceki gece, Chacmool'lar Taisha'nın inorganikleri hakkında bişey bilmiyordu. Taisha'nın her anlatışında, nasıl olursa olsun, belli belirsiz bir şekilde ışıklarla, sesle yada bazı şeylerle ilgili sorun doğuran bir tür müdahale vardı. Dün gece, 'Uçucuların' slaytının üstünde ortaya çıkan 'haşere' uçup gitmedi... Ortalıktan kayboldu! Garip 'haşere' ile uçucu resmi örtüştü, onun üstüne koyulmuş gibi, Globus ve Phoebus sanki resimdeki şekil olmuş gibiydi." dedi.


“Nagual’ın çömezleri 30 yıldır izole bir biçimde bulunuyorlardı. Yalnızca Castaneda koşurdu. Carol Tiggs döndü ve yapması gerekmiyordu, çünkü geleneğe göre, Nagual kadın için Kural’ın çağrısı eski Nagual’ın grubu ile gitmek ve diğer tarafta kalmak, yeni Nagual’ın grubuna boşluğun karşısından yardım etmekti. Fakat Carol onları diğer tarafta yardım için beklemek yerine geri geldi. Bu onlar için her şeyi dramatik olarak değiştirdi. Şimdi Eski Nagual’ın çömezleri dünyada tek başına ve onlar bu Dünya'ya açıldı. Tensegrity bu açılmanın sonucudur." dedi.


"En zor şey, egonun gitmesine izin vermektir. Bunun için, çelikten bir cesarete ihtiyaç var. Don Juan çömezlerine son bir 'mit' verdi. Don Juan'ın onlara bildirdiğine göre; en az şüphelenilecek yerden, kendini tanıtma ihtiyacı olmayanlara bir kişinin geleceğini söylemiş. Castaneda’nın grubu zaten 12 kadın ve 4 erkekten oluşuyor. Onlar Don Juan'nın kehanette bulunduğu bu kişiyi 'gerilimli savaşçı' diye isimlendirir. Don Juan ayrıca şöyle söylemiş; 'bu kadın [Onlara gelecek kişinin büyük ihtimalle bir kadın olacağına inanıyorlar.] onikiye bir dakika kala gelecek, bütün ışıkların sönükleşmeye başladığı, müzisyenlerin gitmiş olduğu, ölme zamanı.' demiş. Büyücüler, bizlerin yaşamak için öldüğümüze inanır (geleneksel gerçekliğin söylediği 'biz ölmek için yaşarız' görüşünün aksine). Büyücülerin dünyasına birçok kişi gelmektedir, ama ayrılır, çünkü onlar bu durumu kavrayamaz. Biz ayrımcılık yapmayız. Henüz yeni duydum, bizden ayrılan biri varmış -- bu kişi kendsinin 'gerilimli savaşçı' olduğunu sanıyordu ve ayrıldı, çünkü biz onun bu düşüncesine münasip ilgiyi göstermedik -- duyduğuma göre de, kendi versiyonuna ait Tensegrity hareketleri öğretmeye başlamış."


"Hayalet Tiyatro, büyücülerin yolunun bir görünümüdür. Bir Gerçekliğin Tiyatrosu, aktör olan Nagual Julian sayesinde bu çizgiye geldi. Carol Tiggs, bir baloncuğun (veya rüyanın), içine Chacmool'ları koyup, Tula’nın sakin bir versiyonuna götürmesi, gerçeğin tiyatrosuna bir örnektir. Florinda zorla kapıları açar ve Taisha ile Carol Tiggs'de bizi diğer dünyalara götürür. Hayalet Tiyatro aynı şekilde izleyicinin bileşim noktasınıda farklı bir yere taşır. Öncüler, grubun 'kesintisiz kaymasına' ve alışkanlıkları bırakmasına yardımcı olması için onu oluşturdu. Öncüler, skeçi yazdı ve yönetti. Turuncu Öncü’nün skeci, müstehcen, ham, saygısız ve komik iken Mavi Öncü’nün skeci entelektüel ve ruhanidir. Ayrıca iyi bir aktör olan Carol Tiggs için Mavi Öncü, büyük bir aktör ve büyük bir skeç yazarıdır." dedi.


“ 'İki eleman' olarak bilinen, Castaneda’nın grubundaki iki adamdan biri, meşhur bir yazar ve yönetmendir -- Bruce Wagner -- ve 'tanınmış Hollywood ajansı' Tracy Kramer. Başlangıçtan beri bu soyun büyücüleri ile birlikte olmuşlardır. Şu anda ve burada bulunan ‘döngüsel varlıklar’ olarak bilinirler, çünkü öncülerin gücü her zaman, davet ettikleri bu insanları derinden etkileyen bir gösteri sunar. Öncüler, Chacmoollara tiyatrolarında küçük roller verirler. Gerçeğin Tiyatrosu iz sürücüler içindir. Öncüler karakterlerin tamamen gerçek olmasını niyet eder ki bu gerçekten korkutucudur. Skeçler asla şiddet içermemesine rağmen, sosyal düzenimizi 'enerjik' bakış açısından sorgulayan kişiler tarafından yazılmıştır. Mavi Öncü, çocuğunun kız olduğuna inandığı bir bebeğin annesi olarak, benimle beraber bir skeç yazmıştı. Doğurduğum, dev gibi garip çocuğu Turuncu Öncü oynadı. Turuncu öncü, vücuduna bir tulum giydi, altbezi ve dişleri görünmüyordu, döşemenin üstündekileri deviriyordu. Öncünün görünümünden çok korktum ve çığlık attım. İki kişinin sohbeti sırasında, bebeğin bezi kirlendi. Onları çıkardım ve Turuncu Öncü’nün yaptığı bir buçuk ayak uzunluğunda ve tüylü kocaman bir penis buldum . Oyunculara saygı için senaryoda yazdığı gibi yeni erkek çocuğun penisini eğilmek ve öpmek zorunda kaldım.


"Bir diğeri, Casteneda’nın çok hoşlandığı 'Gordito, Gordito' isimli skeçtir. Genç bir adamla ilgilidir ve Turuncu Öncü tarafından oynanmıştır. Bu oyunda Öncü, aşırı şişman görünmesine neden olacak şekilde içini tıka basa doldurulmuştur. Gordito, zayıflamak için bir kliniğe gider. Doktor ona “ Bir erkeğin nasıl kilo kaybedeceğini biliyorum. Biz seni, sana yardım edecek bir şifacı ile bir odaya koyacağız“ der. İçini dışına çıkaracak periyi, Chacmool'lardan biri oynadı. Turuncu Öncü onun peşinden gider, 've anlaşma şudur, eğer o, onu yakalarsa, onunla sevişmeli. Fakat peri kaçar ve kaybolur.' Kızgın Gordito, kliniğe geri gelir, doktor benzer bir rutinle davranır ve bu sefer, tek başına muayene odasında beklerken, sonunda iki çıplak peri gelir. Herhangi birini yakalayamaz. Bu yüzden doktora döner ve bu defa 'ya kilo vermeli veya periler sevişmeye imkan vermeli' diye talep eder. Doktor 'bizde bir şey daha var' diye söyler. Böylece, o odada yalnız beklerken kocaman penisli bir İsveçli eşcinsel erkek (Kylie) gelir. O Gordito’yu kovalamaya başlar ve söyler 'Eğer seni yakalarsam, seni sikeceğim.' Ondan sonra Gordito nihayet kilo kaybeder."


Kylie, saçının bugünkü (süper kısa) uzunluğa kesilmesinin, bu skeçteki rolü yüzünden olmadığını söyledi. “Bu rolü oynamak istememiştim fakat Turuncu Öncü’yü eninde sonunda takip edecektim. Ayrıca Turuncu Öncü beni 'Otto' diye çağırır ve bana bıyık ve şapka giydirir ve onunla tango yapmamı ister. Kim altı hafta seminere gelirse, onun tangosunun nefesi güçlü olacaktır. Turuncu Öncü’nün, sigorta satıcısı olan 'Al Cerutti' (Carol Tiggs) ile tango düelloları vardır ve Carol Tiggs olduğuna inanamayacaksınız. Onlar, bu rahatsız edici yaratıklara çok güçlü bir şekilde niyet eder ve onlardan uzağa gitmek için, onlara 175 dolar ödemek zorunda kalırız. Onlara ödeme yaparsak, öncüler hiçbir şey yapmayacaklarını ve evrenin doğasının böyle olduğunu söylerler. ( Miktar önemli değil – yinede birkaç dolar veya penny) Bütün aktörler içsel sessizlikten rol yapar. Diğer Chacmool’lar büyük aktördür ve Carol Tiggs mükemnel bir amatör oyuncudur."BÖLÜM 6 - Pazar akşam, 28 Mayıs

Chacmool'lar, Florinda ve Taisha ile Soru-Cevap Periyodu


İlk soruyu cevaplarken Kylie şunu açıkladı; "Chacmool'lar henüz kitaplarda tanımlandığı gibi 'görmüyor'. Öncüler inorganik varlıkların dünyasına geri döndüler ve ötesine geçtiler. Onlar 'dünyalar arası' ndaki seyrüsefercilerdir."


Soru: "Neden onların(öncülerin) verdiği buyrukları yapıyorsunuz?"

Kylie: Onların koşullarında 'açık çek' yazdığı için dedi. Ayrıca Kylie şunu söyledi, "Bizler kontrol edilmiyoruz, sadece sırf zevk için ve onların sevgiyle rica ettiklerini yapıyoruz."


Soru: "Chacmool'lar öncülerin nereden geldiğini biliyor mu?"

Bu soru Chacmool'ları afallatmış gibi göründü. Sonra Florinda cevaplamak için yaklaştı ve ona Taisha'da katıldı. Florinda, "Öncülerin ikisi de işaretimizi anlaşılmaz bir şekilde aldılar. Onlar tamamen egosuz bir şekilde eyleme geçer; hatta ikisi birbirinden ayrı yaşayamayacaklarını anladıklarından beri, onların birbirleri ile kavgasını görmek, bizim için çok zevkliydi. [Anlaşılan onlar 1997'ye kadar bir yolunu bulmuş.] Grubun inandığı; onlar yolun ötesinden bir çeşit enerjiye sahip," dedi. Florinda ayrıca, "Öncülerin babalarının kim olduğunu bilmiyoruz." diye iddia etti. (Mexico City'de, Florinda şakasına olarak, onun çocuğunun durumunda, "onun babası Oaxaca'dan dev gibi şişman bir Kızılderili'dir." dedi.)


Soru: Maya takvimi hakkında astrolojik bir soru geldi ve 'gezegensel evrimde' Castaneda'nın grubunun rolü soruldu?

Bu oldukça gösterişli ifade edilen soruyu duyduktan sonra, Florinda sahneden ayrılıyormuş gibi yaptı. Taisha cevapladı, "Biz, yeryüzü kozmolojisi ve bizim yaptıklarımız arasında bir ilişki vardır, diye düşünmeyiz. Bizlerin kullandığı enerji veya güç, benim düşüncelerimin ötesindedir. Disiplinimiz, sıradan Dünya'nın bakış açısı ve insan yorumlamasından daha engindir. Örnek olarak, öncülerin nereden geldiği, insanın hayal gücünün ötesindeki bir durumdur, tıpkı iki yada üç güneş dönüşüne sahip yerler gibi. Bize uygun tek cevap 'Şimdi Carol Tiggs'in dönmesiyle bizim dünyamızda ne oluyor?' hakkındaki cevaptır.


Soru: Ölüme Meydan Okuyan ve Carol Tiggs hakkında soruldu?

Florinda cevapladı, "Ölüme Meydan Okuyan Carol Tiggs'e biniyor. Bir düzeyde, o Carol Tiggs'tir. Aslında Mexico City'deki deneyimden sonra, bizim her zamanki bildiğimiz Carol Tiggs'in Ölüme Meydan Okuyan olup olmadığını bilmiyorduk. Çok zorlu bir rüyada, onu geri getirmek için uğraşıyorduk ve bu zorlu rüya, Dünya'da dört gün süren bir çalışmaydı." Florinda daha sonra, Turuncu Öncü'nün onu o sabah aramasından bahsetti, "beni öğleden önce araması büyük bir hataydı" ve Florinda'nın kapısı o sabah saat 8:00'da kilitliydi. Turuncu Öncü sadece annesiyle konuşmak istemiş. Ama Florinda ilk olarak çok öfkelenmiş. Florinda'nın kelimeleri şöyle "hiçbirşey bir cadının memesinden daha soğuk değildir." Sonuçlandırarak, "Şimdi Castaneda ve Carol Tiggs'e ulaşabilmemizin tek yolu rüyalar yoluyladır." dedi.


Soru: Niyet ve farkındalık arasındaki fark hakkında soruldu?

Taisha cevapladı, "Farkındalık, algılamak için bize olanak veren bir enerjidir. Tamamen kişisel olmayan birşey gibi görünür ama kişiseldir. Lifçikleri bir arada tutan enerji niyettir. Kişisel gibi görünen, soyut bir bağlantıdır. Bir savaşçının sahip olduğu kontrol, onun kendi eylemleriyledir; eğer o kişi yaptığı şeyleri kendini vererek ama kontrollü bir şekilde yaparsa, daha sonra onun bağlantısı (niyetlenmesi) güçlü ve saftır. Don Juan onu 'Seçici' diye isimlendirirdi; birleşim noktasından geçecek lifçikleri seçmek. Niyet enerjiye bağlıdır -- daha da çok, 'Seçici' nin içinden geçebileceği daha sıradışı şeylere sahip olmaya bağlı. Örneğin, niyet, sönmüş yıldız enerjisini kullanabilir. Herhangi birşeye niyet edebilirsiniz, dürüst, içten, yansız ve kusursuz bir şekilde." Florinda ayrıca şunu açıkladı, "ayrıca yeryüzü seviyesinde niyet, günlük yaşam için ne yaptığımızdır ( uzakta dikdörtgen biçiminde bir bina görmek gibi, mesela 'Beyaz Saray'.) Tam olarak şöyledir, 'büyücüler farklı bir maksatla niyetlenir.' "


Soru: "İkinci dikkatteki deneyimlerinizi tekrar hatırlamak ne kadar zaman alır?"

Florinda espirili bir şekilde "Carlos'un yaptığı kadar uzun değil" dedi. Bir alman olarak, Florinda zamana çok odaklıymış. O gün Fabrizio onları kasabadaki bir antikacıya götürdüğü zaman, Florinda üçe kadar geri dönmelerinde ısrar etmiş. Biliyormuş ki, eğer ısrar etmese, onlar hala orada olurmuş. Arabaya geri geldikleri zaman, üçe bir dakika varmış.


Soru: Özetleme hakkında soruldu?

Florinda, "bu soru Chacmool'lar için," dedi. Ayrıca Chacmool'lar beşinci özetlemedeymiş. Nyei ve Kylie, ikiside Renata'ya baktı, Renata, "Sanırım aday olarak gösteriliyorum." dedi ve cevap verdi, "Bir liste yaptıktan ve özetleme için gerekli olan disiplini oluşturmak amacıyla özel bir yer bulduktan sonra, listenizdeki en son etkileşime girdiğiniz kişiyi alıp, o kişiyle ilgili bir olayı seçersiniz. Olayı bütün yanlarıyla yeniden canlandırırsınız ve bununla birlikte nefes uygulamasını yaparsınız, nefes alma ve nefes verme şeklinde. İlk olarak cinsel ilişkileri özetlemek yararlı olabilir, çünkü özetleme birçok enerjiyi serbest bırakır. İlişki kurduğunuz kişiyle yaşadığınız tüm etkileşimlerin olaylarını yeniden canlandırın. Tüm özetleme listeniz bittikten sonra, özetlemeye başladığınızdan beri bulunduğunuz tüm etkileşimleride tekrar özetlemelisiniz."


Nyei ek olarak şunu söyledi, "özetleme eski büyücüler tarafından keşfedilip, geliştirilmiş sanatlardan biridir. Yorumlamadaki enerji boşluklarının 'görme' birimleri, büyücülerin bir bulut 'görmesini' sağlamış ve bu bulut, her varlığın doğmasını sağlayan kuvvet gibiymiş. Onlar ayrıca, farkındalığın bu bulutunun yaşam boyunca arttırılıp geliştirildiğini görmüşler. Daha sonra, sadece farkındalıklı olmamız gerektiği zaman kavrayıp tuttuğumuz yaşamı görmüşler. Farkındalığı yeniden kazanan kuvvet, yaşamı farkındalıktan ayıramaz. Yani büyücüler, farkındalığın bir kopyasıyla Kartal'ı tatmin edebileceklerini bulmuşlar. Bunu yaparak, büyücüler iğne deliğinin içinden özgürlüğe geçmişler." Özetlemeyle ilgili Chacmool'ların öne sürdüğü diğer duruma göre, onlar kökünden değişen yaşamlarına bakış açıları bulmuşlar. Chacmool'lar tavsiye olarak şunu söyledi, "önerilen özetleme basamaklarının takip edilmesi gerekir, özellikle ilk özetleme için önemlidir. Çünkü bu basamaklar, farkındalığımızın genişlemesinin yanında hatırlama kapasitemizide büyük ölçüde keskinleştirir. Özetleme, enerjimizin yeniden kazanılması ve yabancı enerjinin geri gönderilmesidir. Ayrıca yeterli akışkanlık vermek için, birleşim noktasını hafifçe gevşetir. Bunun yanında, kaygısız ve hafif olmamızı engelleyen, insanların ıvır zıvırlarını boşaltır. Yaşam yoluyla birçok farkındalık kazanabiliriz, ama özetleme yapmadan, sahip olduğumuz farkındalık ile ölümün gümrük kapısından gizlice geçemeyeceğiz. Listenizdeki her kişiyle son etkileşiminizden başlayın ve buradan ilk etkileşime doğru gidin. Sonra bu kişiyi listeden silin ve diğer kişiye geçin."


Daha sonra Florinda, Venezuela'da büyüdüğünü söyledi. Oradaki köprüler onu çok etkilemiş ve bir gün yakınlardaki nehrin ve bir köprünün manzarasını izlerken (Florinda'nın öne sürdüğüne göre köprünün ismini 'Donner Köprüsü' olarak değiştirmiş), yeni bir özetleme anısı hatırlamış. Taisha'da aynı şekilde, bir gün otomobil sürerken, birinin bahçesinde şişme yüzme havuzu görmüş ve geçmişteki bir anısının tümünü hatırlamış. Onların önerdiğine göre, "böyle anıları hatırladığımız zaman, uygun şekilde nefes alıp vermemiz gerekir." Florinda ayrıca, kendimize ait eski fotoğrafların birçok anıyı içerdiğini ve onları özetleme için (onlardan kurtulmadan önce) kullanabileceğimizi söyledi. Kylie'de müzikler ve popüler şarkılarıda kullanabileceğimizi ekledi. Florinda tavsiye vermek amacıyla devam etti, "ancak, bu ipuçlarını özetlemede yardımcı olarak kullanmadan önce, etkileşimlerimizin çok sistematik bir listesini hazırlamak için birkaç ay çalışmamız gerekir ve bu çalışma, gerekli olan disiplini kazanmamızı sağlar. Benim ilk özetlemem, Heidegger'i anlamamı ve hatta Almanca'da onunla ilgili şeyler okumamı sağladı. Aslında benim Almanca'm oldukça zayıftır. Özetleme, mental yeteneklerimi genişleten sinapsları açtı."


Soru: Kadınların âdet döndmleri hakkında soruldu?

Florinda "Harikadır!" dedi. (gülüşmeler) "Yaqui savaşçıları, savaşta kararlar veren sekiz tane âdet gören kadına sahipti. Sizde âdet dönemini, tüm algısal değişimlerin nasıl olduğunu görmek için, hormonal ve enerjisel olarak kullanmalısınız. Âdet gören kadınlar daha kolay rüya görür. Çok doğrudur, çünkü kadınların ikinci dikkate daha kolay girebilmek için rahimleri vardır."


Soru: Castaneda'nın klanındaki kadınların hakimiyeti ve Carol Tiggs'i kurtarmak için gösterdikleri çaba ve onların niyeti hakkında uzun bir soru soruldu?

Taisha cevapladı, "Carol Tiggs'in boyun atkısı bende [Taisha onu takmış.], çünkü bu, bizden ona bağlantı hattı oluşturur ve onun niyeti burada." Taisha ayrıca gecenin tartışma konusu, öncüler, Carol Tiggs ve Carol Tiggs'in alanındaki Elemanlar [Bruce Wagner ve Tracy Kramer] etrafında dönmesinin, Carol Tiggs'in niyetinin parçası olduğunu belirtti. Sahnede sadece kadınların olmsının sebebi, birleşim noktasının parlak bölümünün kadınlarda içe doğru bakmasıyla ilgiliymiş (erkeklerde dışa doğru bakarmış). Birleşim noktasının yönünü değiştirmek onları fazla endişelendirmezmiş. Ama Taisha'nın kendi birleşim noktasında yaptığı bazı dönüşümler bunun dışındaymış ve 'Ricky' rolünün izini sürdüğü zamanlar, bu durumlardan birisiymiş. "Erkekler sık sık sabitlenmiş birleşim noktasının çekimine kapılırlar ve devinemezler. Bizimle gitmek, akışkanlık ve dişi enerji verir." Florinda araya girerek devam etti, "bir erkek, büyücülerin yolunu takip etmek için kafasını toparlayıp karar verdiğinde, kadınlara göre daha fazla ısrarcı ve kalıcı olmaya yatkındır. Don Juan Arizona, Yuma'lıdır ve çok iyi İngilizce konuşurdu. Kadınlara atıfta bulunurken, korkunç bir terim olan 'kırık amcıklar' ifadesini kullanırdı. Ama bu doğrudur, onların mükemmel yeteneklerini tanımlar. Erkekler genelde önderlik eder, çünkü eril enerji, diğer dünyalara yapılan yolculukların karmaşıklığını anlamlandırmak için gerekli olan ölçülülüğü sağlar. Carol Tiggs'in niyeti geri dönmekti ve bu niyet uzun zaman boyunca devam etmek zorundaydı. Don Juan, bizim mevcut durumumuzda kendilerini bulacağımızı biliyordu ve teknik çeşitliliği ile bizim için uyguladığı yoğun eğitimin sebebi, buna ihtiyacımız olacağını bildiği içindi."


Ölüme Meydan Okuyan ve Carol Tiggs hakkında, 'Rüya Görme Sanatı' kitabında açıklanan, Castaneda'nın Ölüme Meydan Okuyan'a sağladığı nagual enerjisinin armağanı yüzünden, Carol Tiggs'in Ölüme Meydan Okuyan ile birleşmesi konusunda, Taisha bir soruyu cevapladı, "ama bazı şeyler şu anda bile değişmektedir. Biz şimdi, bir Carol Tiggs var mı, tam olarak bilmiyoruz." Carol Tiggs rüyada onları her zaman eski Tula'ya götürürmüş. Onların iddia ettiğine göre, Carol değişiyormuş. "Meksika'ya bu son gezide, Carol daha fazla değişti. O bir geçişin içindedir--yeniden rüya görme yada başka şeylerin içindeki enerjik birimleri yeniden düzenliyor. Ne olduğunu henüz bilmiyoruz. Castaneda ve Carol Tiggs her zaman aynı enerjiye sahipti, Don Juan'nin söylediği gibi ama bu enerji, Ölüme Meydan Okuyan'nın sebep olduğu toplam birleşmenin bir çeşidiydi."


Soru: Florinda'ya, Turuncu Öncü'nün kendisi aracılığıyla doğmasını sağlamak için, kendi enerjisiyle nasıl bir manevra yaptığı soruldu?

Florinda cevapladı, "Dünya'da yaptığımız yolla. Turuncu Öncü enerjisel olarak benim içimdeydi. Bu süreç en fazla eski Nagual tarafından yönetildi, fakat o an orada bulunmuyordu."


Castaneda'nın bir erkek çocuğuna sahip olması ve çocukların etkisiyle kişinin doğal özelliğini yitirmesi veya çocuklara sahip olmanın parlak yumurtada sebep olduğu delik hakkında bir soru soruldu ve Florinda cevaplıyordu, "bir çocuk, özellikle ilk doğan, 'becerimizi veya doğal özelliğimizi köreltir'. Bu durum işleri zorlaştırır [büyücülerin yolunu takip etmek için], ama imkansız değildir. Castaneda asla bir erkek çocuğuna sahip olmadı. Ona büyütmesi için bir erkek çocuk verildi, ama bu çocuk altı yaşına geldiği zaman, Castaneda'dan alınıp uzaklaştırıldı, ve Castaneda muazzam bir enerjiyle Mavi Öncü'nün doğumuna katkıda bulundu."


Önemsiz tiranlar hakkında bir soruyu Florinda cevaplıyor, "onlar bize yardım eder, tıpkı çömezlerin Don Juan hakkında şikayet etmesi gibi. Bir tiran sizi, değişmeniz için zorlar. Bu sadece, bir açık çek yazmaya benzer. Savunma ve yargılama, bize, 'neden hiçbir sebep yokken her zaman kavga ederiz?' sorusunu sordurmalıdır." Florinda, kendisinin agresif biri olduğunu açıkladı ve devam etti, "Her zaman haklı olmak ve ortalıkta sebep yokken kavga etmek isterim. Ebeveynlerim ve erkek kardeşlerim her zaman yüksek sesle ve agresif konuşurlar, ve ben bu durumun üstüne çıkacak şekilde konuşmak zorundayım." Taisha şunu ekledi, "belli bir enerji seviyesine sahip olduktan sonra, artık bu tür şeylere tepki vermezsiniz. Bu enerji seviyesi size, bu durumları farklı bir yolla ele almak için, bir 'kendine güven pelerini' verir. Enerji arttıkça, canınızı sıkan diğer şeyler için yeni meydan okuma alanları bulursunuz. İşe yaramayan şeyleri içinize atmayın yada inkâr etmeyin. Eğer enerjiniz varsa, parlak yumurtanızdaki yeni lifçikleri ve niyetinizi kullanın," diye tavsiye etti.


Kylie, "Şu varlıklar [Florinda ve Taisha kastediliyor] bizim bulunduğumuz seviyeden çok uzaklarda." yorumuna itiraz etti. "Onların bulunduğu duruma geçiş süresince, siz halâ kendi tepkilerinizi görürsünüz, ama onları durduramazsınız. Acımasızlığın geldiği yer orasıdır. Bunu ısrarla devam ettirmek zorundasınız. Bu noktada hiçbirimiz, ısrarla devam etmenin ve direnmenin nasıl olduğunu bilmeyiz, sadece devam etmek zorundayız. Can damarınıza basıldığı zaman, bulunduğunuz duruma bakın. Büyücülerin görebilme mücadelesi, enerjisel olarak kullanışsız bir manevradır -- sadece, 'iki kütlenin birbirine toslamasıdır.' Başlangıçta zorlamalısınız [kendi acımasızlığınızla kendinizi], eğer kararınız kesinse, bir şey size kılavuzluk yapmaya başlar." dedi.


Soru: Kontrollü çılgınlık hakkında soruldu?

Taisha açıkladı, "Bir oyun gibidir. Kontrollü çılgınlık, büyücülerin Dünya'yı kullanma biçimini görmenin bir yoludur. Dalavere veya hiledir. Evren, asla çözemeyeceğimiz ve kaderimiz üstünde hiçbir kontrolümüzün bulunmadığı bir gizemdir. Büyücüler, bizim bir şeyleri incelerken kullandığımız yöntemden daha farklı bir filtreleme yöntemi kullanır. Onlar, kaderimiz üstündeki kontrol eksikliğimizin, hesapların hiçbirinin kapanmayacağı anlamına geldiğini bilir. Yani, onların eylemleri yatırım değildir. Büyücüler bunu 'çılgınlık' diye isimlendirir, çünkü yaptığımız şeyler sonuç olarak anlamsızdır. Ama 'kontrol' vardır, çünkü bir şeyi becerebildiğiniz kadar iyi bir şekilde yapabilirsiniz -- bu sizin kontrolünüzdür. Bu yaklaşım kişinin sıkışıp kalmasını önler. Eğer kontrollü çılgınlık konumundan hareket ederseniz, sahip olduğunuz herşeyi bu eyleme verirsiniz ve hiçbir bağlılığınız olmadan yola devam edersiniz. Bunun anlamı, eylemlerinizin gerçekleşmesi mümkün olan sonuçları çerçevesinde, beklentiler ve yardımlar açısından yansızlıktır." Florinda ekledi, "Eğer, ölecek olduğumuzu önceden ciddiye alırsak, bundan sonra hiçbir şey bizi incitemez." Florinda, birkaç ay önce Meksika'da yapılan atölye çalışmasındaki bir kadından bahsetti. Bu kadını yüzüne taktığı tıbbi maske ile görmüşler. Kadın böbrek nakli amacıyla, henüz yeni bir ameliyat geçirmiş ve enerjisi son derece düşükmüş. Florinda'nın iddia ettiğine göre bu kadının tam üstünde bir karaltı varmış ve bu karaltı, yaklaşan ölüm işaretiymiş. Kadının erkek kardeşinin onlara söylediğine göre, kadının vücudu nakledilen böbreği kabul etmiyormuş. Kısa bir süre sonra kadın tekrar hastaneye gitmiş ve ölüyormuş, tamamen vazgeçmiş -- sonunda öleceğini anlamış. Sonunda birşeyler olmuş. Bu kadını geçen hafta tekrar Mexico City'de görmüşler ve harika görünüyormuş. Kadının mide kanseri kaybolmuş ve yeni böbreği gelişiyormuş.


Florinda'nın iddia ettiğine göre, eski Florinda ona şöyle söylermiş; "Eğer sen beni döversen, bu bir ego meselesidir. Eğer ben seni döversem, bu kontrollü çılgınlıktır, çünkü benim için bu önemli değildir." Florinda ayrıca Castaneda'nın çok sevdiği bir şiirden bir satır okudu, "Bizler bir bardak çayın içinde boğuluruz."


Soru: Güncel etkileşimlerimiz içinde enerjimizin dağılmasını engellemenin bir yolu var mı?

Taisha sadece öneride bulundu, "özetlemenizi güncel tutun."


Soru: Chacmool'lar büyücülerin dünyasına nasıl katıldı?

Kylie cevapladı, "Florinda, Norveç'te yediği çikolatalar yüzünden rahatsızlanmıştı ve ben ondan çok hoşlandım. Bana göre Florinda, bir Alman ormanındaki peri gibidir. Ben Florinda'yı dinlerken, her zaman doğru olduğunu umduğum şeylerin farkına vardım. İki yüzlü olmayan bir varlık var dedim ve bu beni çekti. Florinda benim kollarımda bayıldı ve Castaneda, "böylesi durumlar onu korumaya başladığım anlardır," diye söyler. Florinda ayrıldı ama ben onu Los Angeles'e kadar takip ettim, fakat rahatsız edip canını sıkmak için değil."


Nyei'nin iddia ettigine göre onun grupla tanışması üç bölümden oluşan bir öyküymüş: "Ben onlarla iki kez tanıştırıldım. Florinda'nın bir konferansına gittim ama geç kalmıştım ve oradaki kişiler onu kaçırdığımı söylediler." Nyei sonradan, daha erken gelebilecek durumda olduğunun farkına varmış [yani, onlarla tanıştırılmak için önceden bir fırsatı varmış.] ama yaratıcı bir şair olma çabasıyla dalıp gitmiş ve bu ilk fırsatın yanıp gitmesine katlanmak zorundaymış. "Bazı şanslı durumlar sayesinde Florinda'yı buldum. Sonra Taisha ve Kylie gelip beni ebeveynlerimin evinden çaldı. Florinda beni bir Tensegrity sınıfına davet etti. Bir düzeyde, ani bir enerjik değişim hissettim. Taisha ve Kylie, bazı eşyaları taşımam için bana yardıma geldi ve bu durumdan önce, ebeveynlerimin evinden ayrılacağımı ve onlarla gideceğimi biliyordum -- onlar sadece eşyaları taşımadılar, beni de götürdüler. Onların arasına katıldıktan sonra, beni tamamen görmezden geldiler ve özetleme yapmamı söylediler."


Renata, "Keşke Kylie gibi muhteşem bir öyküm olsaydı," dedi ve devam etti, "Carol Tiggs geri geldiğinde, Castaneda onu Los Angeles'ta bir kitapçıda buldu [Santa Monica'da, Phoenix Kitapevi]," dedi. "Kaderin bir cilvesiyle, ben Carol Tiggs'in yanında oturuyordum. Onlar konferansta herkesin ismini almıştı, ve başıma gelenleri Castaneda Tensegrity'e başladığı zaman tesadüfen öğrendim ve bu benim onların dünyasına 'yükselişimdi.' " (Görünüşe göre, diğerleri, 'yükseliş' kelimesinin seslenişinde kişisel önem tespit ettiler ve hızlıca Renata'ya öneride bulunup, 'inişimdi' diye kastettiğini bildirdiler.)


Soru: Tensegrity'e başladıktan sonra Chacmool'ların farkındalıklarının yükselmesi için ne kadar zaman geçti?

Kylie, " bu durum, bir süre geçince, sonuç alıp almadığımızı farkedeceğimiz arzular içinde olmakla ilgili değildir. Carol Tiggs şöyle söyler 'tencereleri kontrol etmeyi bırakın'. Eğer bir yere gelip gelmediğinizi kontrol etmeye devam ederseniz, kendinizi engellersiniz. Yani, değişimin ne zaman geldiğini gerçekten bilmiyorum," dedi. Florinda yorumlayarak, "Nyei'nin yaptığı işlerde bir an bir şey olurdu ve değişim üretiliyordu" dedi. "Özetlemede birleşim noktası kaymaya başladığı zaman, tekrar olayın içindeki eski konumda olursunuz. Şu anki konuma geri döndüğünüz zaman, artık yargılmazsınız veya bundan sonra o olay psikolojik bir durum degildir. Birleşim noktasını, o olayı bu konuma koymak için kullanırsınız ve birleşim noktasının kayışı asla çok hafifçe değildir."


Soru: Nagual Lujan ve öğretiyi devreden dört hattın aralarındaki fark hakkında soruldu?

Birisi [notlarımda kimin cevapladığı belirtilmiyor ama sanırım Taisha] dolaylı olarak cevapladı, "bir rüya görücü, rüyanın öğelerini, kendini ileriye sevketmek için kullanır, aynı şekilde bir iz sürücüde günlük yaşamın öğelerini kullanır."


Soru: "Üç çatallı nagual kuralı nedir?"

Florinda çarpıcı biçimde ama birazda şakasına söyleyerek cevapladı, "Kurallar yok!"

Gözümüzü dikerek bakma uygulaması hakkında bir soruyu Taisha cevaplıyor, "Bununla ilgili birçok farklı türde uygulama vardır, mesela 'hızlı kısa bakışa yol açan aşırı uyarılar' bunlardan biridir. Gözü dikerek bakma uygulaması için çakıl taşları iyidir veya dikkatinizi çeken parlak objeler. Dünya'yı nesneler olarak görmenin önyargısı olmadan bakınca, odağınız doğal olarak dağılıyordur."


Soru: "Dövüş sanatları ve Tensegrity'nin niyeti arasındaki fark nedir?"

Taisha cevapladı, "Tensegrity'nin niyeti, birleşim noktasını hareket ettirmek ve enerji bedenini geri çağırmaktır, ayrıca farkındalığımız yükselirken, uçucular için bizi lezzetsiz yapar. Dövüş sanatlarının niyeti; kendini savunmaya veya mücadele niyetine sahip olmaya bağlıdır. Dövüş sanatları çalışması, meditasyon teknikleri gibi başlamıştır ama hızlıca dövüş uygulamasına dönüşmüştür. Niyetler çok farklı olduğundan, ikisini karıştırmamak önemlidir."


Soru: "Özetleme yaparken ve kişiselliğinizi kaybederken veya rüya görürken, hücresel seviyede bedeniniz değişiyor mu, ve sonradan geri dönmek daha zor mu oluyor? ve Chacmool'lar rüya görmenin hangi aşamasındalar?"

Taisha cevapladı, "Diğer dünyaların içinde olduğunuz zaman, tüm varlığınızla gidersiniz. Geri dönmek zorundasınız. Bizim 'avlanma bölgemiz' Dünya'dır. Daha fazla iş yapmak zorundayız, kendimizi büyücüler gibi bilemek zorunda olmamız iyi bir şanstır. Her şeyden uzaklaşıp sadece inzivaya çekilemeyiz. Değiştiğiniz zaman, farkındalık seviyenizi yükseltmek sizin niyetiniz olur. Ama bu durum burada olmak zorundadır, Dünya'da."


Soru: Hangi mesleklerde çalıştıkları hakkında soruldu?

Florinda'nın öne sürdüğüne göre, onun şu anki mesleği, tercümanlıkmış, ayrıca büyücüler, feminizm ve fenomenoloji hakkında yazılar yazıyormuş, ve Chacmool'lar ile Turuncu Öncü'nün bakımıyla ilgileniyormuş. Chacmool'lar da Toltec Sanatçıları'nda çalışıyormuş. Taisha, "bende, profesyonel olarak, muhasebe ve hesap ödemeleri ve yatırım işleri yapan başka bir karaktere sahibim. Bunun öğrenmek yıllarımı aldı. Los Angeles'a geri geldiğim zaman, bu karakter bir çok işle meşgul olmak için etkisini göstermek zorundaydı. Ben ayrıca yemek ve temizlik yaparım." Florinda konuşmak için atladı, "Taisha temizlik yapmaz." Taisha devam etti, "Hepimiz dünyevi şeyler yaparız, ama bunlar gerçek bir zevk olması için değişiklik gösterir."


Soru: Ay'ın evreleri ile ilgilenip ilgilenmedikleri soruldu?

İlk yüz ifadelerine göre genellikle ilgili olmadıkları görülüyor. Florinda şunu önerdi, "Dolunay çıktığı zaman, Chacmool'lar ve ben ayakta durup, ellerimizi arkada böbrek seviyesinde tutarak 'niyet' diye bağırırız."


Soru: Büyücülerin dünyasına geldiğinizde, kendi aranızda herhangi birilerinin yakın ilişkileri olup olmadığı ve eğer varsa, bu ilişkinin devam edip etmediği soruldu? [gülüşmeler]

Florinda cevapladı, "Nasıl olabilir ki? Bizler gerçekten yalnız yaşayan varlıklarız. Ve hayır, bizim Carlos'la bir ilişkimiz yok." Florinda'nın söylediğine göre, hepsi birlikte sinemaya gidiyormuş ve onların birbiri ile etkileşimleri, oldukça sıradanmış. "Hangi süreçleri deneyimlediğimizi birbirimize sormak için oturumlar yapmıyoruz."


Soru: Onların dünyasındaki akademik çevrenin rolü hakkında soruldu?

Florinda cevapladı, "Dünya'yı anlamlandırdığımız sınırları sadece zihni eğiterek oluşturabiliriz. Akademik çevre bizim için önemli bir rol oynar, çünkü çok basit olarak bu durum Castaneda'nın ruh halidir." Taisha ve Florinda'nın öne sürdüğüne göre, fenomenoloji ile çok ilgiliymişler. Feminizm ile sadece Florinda ilgileniyormuş." Florinda fikir vererek devam etti, "Gerçekten Dünya'da olmak için, profesörleri önemsiz tiranlar gibi kullanabilirsiniz," dedi. Florinda'nın iddia ettiğine göre, o ve Taisha genellikle her kâğıdı iki kez yazarlarmış; bir kez kendileri için, bir kez de profesör için.


Soru: İlk Tensegrity kasetinin kapak resminin anlamı hakkında soruldu?

Florinda'nın düşüncesine göre, resim apaçık ortadaymış. Florinda veya başka biri espiri yaptı, "Üç yumurta ve onun etrafındaki şeyler."


Soru: Florinda'ya gerçekten elbise giyip giymediği soruldu?

Florinda, "Sanırım enerjinin şeffaf elbisesinden bahsediyorsun, ama kişinin bunu yapması için sandalete ihtiyacı var, ve ben getirmedim. Bu uygulamayı çorap giyerek yapamazsınız." Florinda ayrıca bir noktada şundan bahsetti; o ve Taisha bitişik apartman dairelerinde oturuyormuş.


Zaman hakkında bir sorunun cevabında, Florinda'nın öne sürdüğüne göre, en son Taisha ile ikisi birlikte 'rüya görmeye' geçmişler ve Castaneda'nın oturma odasında onunla konuşuyorlarmış. Castaneda konuşurken onların kaybolduğunu görmüş. "Castaneda, bizim dönmemiz için dokuz gün beklemiş. Bizim düşüncemize göre sadece üç gün geçmiştir. Castaneda, eğer biz dokuzuncu gün gelmeseymişiz, bizi bulmak için 'rüya görmeye' geçecekmiş." İddia ettiklerine göre dokuz gündür alışveriş yapıyorlarmış ve Florinda onun 'saf cehennem' olduğunu söyledi. Taisha ondan zevk aldığını söyledi ve açıklamasına devam etti, "rüya görmeyi alışveriş merkezinin konumunda tutmak için, alışveriş yapmanın tüm küçük devinimlerini yapmak zorundayız ve defalarca ürünleri kontrol etmeliyiz, tıpkı 'Ricky' nin yaptığı gibi [Taisha'ya atanmış iz sürme konumlarından birisidir], 'Ricky' tiksindirici olması gerektiği zaman, herşeyi çekiştirir ve çantaların, cüzdanların kemerlerini kıvırıp sakız gibi çiğner. Alışveriş merkezini devam ettirmek için, saatlerce kozmetik malzemeleri ile oyalanmak istiyordum ve kalışımızı sürdürmek için diğer küçük şeylerlede ilgilenirdim." [Ürünlerin ödemesini nasıl yapıyorsunuz diye soruldu ve Taisha cevapladı, "Evrensel Kredi Kartı!"]


Taisha şunu açıkladı, "bir rüyanın içinde uyandığınız zaman ve uyanmış olduğunuzu hissettiğiniz zaman, geçici konumlanma işlemi, rüyanın dışına uyanmayı engellemektir. Rüyayı sürdürmek için, her ne yapıyorsanız, bu şeyler kendinizi içinde bulduğunuz rüya görme konumuna uygun olmalıdır." Florinda daha sonra, alışveriş rüya deneyiminden nefret ettiği hakkında şaka yaptığını söyledi ve iddia ettiğine göre, Taisha ile herhangi bir yere gitmek büyük zevkmiş.


Tensegrity geçişlerinin birleşim noktasını hareket ettirmesi hakkında bir sorunun cevabında, Nyei şöyle söyledi, "Chacmool'lar için, Tensegrity sonucunda birleşim noktası düşer ve fiziksel bedenin merkezine gelir. Önceden Mavi Öncü bunun mümkün olduğunu bize gösterdi (birleşim noktasını fiziksel bedenin içine ahenkli bir şekilde getirmeyi). Eski büyücüler birleşim noktasını zorlayarak içeri getirirlermiş ve bu yöntem her zaman bir iz bırakırmış." Florinda şunu açıkladı, "bebeklerin birleşim noktası fiziksel bedenin içindedir ama onlar sosyalleşmeye başladığı zaman, birleşim noktaları fiziksel bedenin dışında, parlak yumurtanın arkasına taşınır."


Soru: Kürtaj veya çocuk düşürmenin, parlak yumurta üstündeki etkisi hakkında soruldu?

Cevapladılar, "iyileşebilen bir delik oluşturur ama iz bırakır."


Kylie, onun söylediği; Castaneda ve Tensegrity hakkında atölye çalışması yapmaları gerektiği konusundan feragat ederek, konferansı sonuçlandırmak istedi. Kylie şöyle söyledi, "Diğerlerinin 'Tensegrity' atölye çalışmalarında neler söylediklerinin önemi yoktur, onlar asla Castaneda veya onların diğer gruplarıyla çalışmamıştır. Victor Sanchez'in kitabı gibi [Don Carlos'un Öğretileri], onların, Castaneda'nın işlerini yapabileceğini ve daha iyi yorumlama verebileceğini düşünmesi anlamsızdır." Birisi sordu; "Castaneda, Sanchez'le hiç röportaj yapmadı mı?" Kylie cevapladı, "Hayır, Castaneda hiçbir zaman onunla buluşmadı." Kylie şunu vurguladı, "Üç Chacmool haricinde hiç kimseye Tensegrity'i öğretmesi için yetki verilmedi."


Bir soruya göre, insanların birlikte uygulama grupları oluşturmaları ve Tensegrity geçişleri hakkındaki notları karşılaştırmaları konusunda, yararlı olacağını söyleyerek onayladılar.


Son soruda, halka açık şekilde Tensegrity öğretimi ne zaman, diye soruldu?

Onların söylediğine göre, ilk atölye çalışması Rim Enstitü'de iki yıl önce olmuş. Daha sonra, aynı yıl Hawaii'de bir tane olmuş ve Esalen'e kadar hiç olmamış. Daha sonra bu yıl, Mexico City'de, Los Angeles, Boulder, Hawaii, Arjantin ve tekrar Mexico City'de olmuş.


Konferans sonuçlandı ve biz, seyirciler dışarıda soğuk ve sisli gece havasına doğru yöneldik.indirme linki eklenecektir, henüz çalışmalar devam ediyor.indirme linkleri yazının başına eklenmiştir.Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön