Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

paulo coelho castaneda hakkinda yorum


Paulo COELHO :


Tıpkı ölümünün, üzerinden iki ay geçtikten sonra duyurulmasını isteyen (27 Nisan’da ölmüş, ölümü 19 Haziran’da duyurulmuştu) antropolog ve yazar Carlos Castaneda gibi, ben de ona adanmış bir yazı yazmak için zamanın geçmesini bekledim. Benim jenerasyonum üzerinde iz bırakmış bir yazardır çünkü sadece düşünmek yerine hayata geçirmenin önemini görmemizi sağlamıştır. İlk 3 kitabı (“Don Juan’ın Öğretileri / The Teachings of Don Juan”, “Bir Başka Gerçeklik / A Separate Reality” ve “Ixtlan Yolculuğu / Journey to Ixtlan”) mükemmeldir. Sonraki kitapları da iyidir ama okuması biraz zordur.


Castaneda sahtekârlıkla, gerçek olmamakla suçlanmıştı (kitaplarının bilgisayarlar tarafından yazıldığı, üzerine yazdığı konuları başkalarından kopyaladığı söylenmişti). Ama adı yaşadığı dönemin ötesine de geçecek ve hak ettiği ilgiyi gelecekte de görecektir.


Bir yazara nasıl saygı duruşunda bulunuruz? Onun ruhunu yansıtan metinleriyle. Bu yazımda, Carlos Castaneda’nın düşüncelerini yansıtmak adına, “Bir Başka Gerçeklik” kitabında, Yaqui Kızılderilisi büyücü Don Juan’ın antropolog ile konuşmasından alıntıları derledim:


***


“Hiçbir şeyin önemi yok” dedi Yaqui büyücü.


“Ama D. Juan, madem hiçbir şeyin önemi yok, o zaman neden olayları görebilmeyi öğrenmem gerekiyor?”


“Ancak olayları görmeyi öğrendikten sonra onların önemli ya da önemsiz olduğuna karar verebilirsin. Bilgili bir adamın, yapacaklarını düşünerek ya da yaptıktan sonra ne düşüneceğini düşünerek değil onları hayata geçirerek var olduğunu anlayacak kadar büyüksün artık. Bilgili adam yüreğinin yolunu seçer ve bu yolda yürür. Sonra çevresini saran dünyaya bakar, onu bağrına basar ve gülümser. Çünkü hayatının çok ama çok çabuk geçeceğini bilir. Bilir çünkü hiçbir şeyin diğerinden daha önemli olmadığını görür. Bilgili bir adam herhangi bir şeye sadakat duymaz, sadece yaşamayı seçtiği hayatta izlediği yola sadıktır.”


“Bilgili bir adam her şeyin delilik olduğunu bilir ama bu dünyada kalabilmek için deliliğini kontrol altında tutması gerektiğinin farkındadır. Bu sebeple, elinden gelenin en iyisini yapar ve buhar olup uçar; ona baktığımızda sıradan bir insan gibi görünür, ama aslında deliliğini kontrol altında tutmuştur. Korku ve saygı eşliğinde bilgiyle yüzleşir, zira savaşa girdiğinin bilincindedir.”


“Nasıl böyle bir savaşçı olunur?”


“Konuşmak yerine harekete geçerek. İradeni kullanarak. İrade, örneğin, tüm hesaplara göre kaybetmek zorunda kalacakları bir savaşı kazanmak için, insanların kullandığı şeydir. İrade, çoktan kaybettiğin bir zamanda kazanmanı sağlayacak şeydir.”


“Ben bunu cesaret diye adlandırırım.”


“Hayır. Cesur insanların etrafı sürekli olarak onlara hayranlık duyan başka insanlarla çevrilidir, ama pek az cesur insan irade gücüne sahiptir. Çünkü irade sağduyuya meydan okur. İradeli bir adam güçlü bir adamdır.”


“Bazı şeyleri yapmayı reddedersem kendimi iradeli bir adam olarak tanımlayabilir miyim?” “Hayır. Reddetmek kendini memnun etmekten öte bir şey değildir. Büyük işler yaptığımıza inanmanızı sağlar, oysa işin aslı, sadece kendi kendimize odaklanmışızdır. İrade gücü, tıpkı diğer tüm güçler gibi, kontrol edilmesi ve uyumlu hale getirilmesi gereken bir güçtür – ve bunu yapmak zaman alır.” “İrade, görebilmekle aynı şey midir?”


“Hayır. İrade bir dayanıklılıktır, bir güçtür. Görmek ise dayanıklılık değil, olaylara nüfuz etme şeklidir. Bir büyücü çok güçlü bir iradeye sahip olabilir ama dünyayı asla farklı bir şekilde görmemiş olabilir.”


“İrade gücümü nasıl geliştirebilirim?”


“Bunu sana çoktan anlattım, konuştuğunda tek yaptığın kendi kafanı daha da çok karıştırmak” dedi gülerek. “En azından, artık iradenin ortaya çıkmasını beklediğinin bilincindesin. Henüz neye benzediğini ya da ne şekilde sana geleceğini bilmiyorsun. Yine de şunu anlamalısın: İrade gücünü elde etmenin ve geliştirmenin sırrı küçük şeylerde saklıdır. Onlara dikkat et!


Çeviren: Mine Akverdi Denktaşdikkat dikkat A.huxleyin adasında papaganlar sürekli tekrarlar kiabın arka sesiydi daha önce dikkat etmemiştimmPaulo Coelho'in kitaplarını ilk okuduğum zaman, Castaneda öğretilerini uygulayan biri olduğunu düşünmüştüm. Yukardaki yorumu da bunu doğruluyor gibi :)Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön