Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

giris


Giriş


“Bu kitap, yaşamımda anımsanmaya değer olayların bir derlemesidir” der CC kitabının ilk cümlesinde. Bu olayları, Şamanların bilişsel dünyasına ulaşabilmesi için, on üç yıl boyunca çaba gösteren öğretmeni, Meksikalı Yaqui kızılderilisi Don Juan Matus’un önerilerine uyarak derlediğini de ilave eder .DJ, bu derlemeyi yapmasını isterken , sanki son derece sıradan bir şeyden bahseder gibidir. Belirli hamlelerindeki önemliliği sıradan şeylerin ardına gizlemek onun öğretme tarzıdır adeta. Anımsanmaya değer olayları derleme,eski çağ Meksikası Şamanlarına göre;benliğin gizli kalmış köşelerindeki enerjiyi harekete geçirmek için gereken en iyi araçtır. Bu gizli kalmış köşeler; bedenin kendisinden kaynaklanan ve gündelik yaşamımızın koşulları nedeniyle yer değiştirip ulaşılamayacak yerlere itilen enerjinin oluşturduğu bölgelerdir. Bu derlemnin ön koşulu, kişinin coşkularının ve kavrayışlarının tümünü, hiçbirşeyi atlamaksızın, içtenlikli ve ateşli bir edimle bir araya getirmesidir. DJ ye göre, çizgisinin Şamanları, anılmaya değer olayların derlenmesinin, bilinmeyene algısal olarak yolculuk etmek için gerekli olan coşkusal ve enerji ayarlamasıyla ilgili bir araç olduğuna inanmışlardı.


DJ, elindeki Şamanlık bilgisinin bütün amacını nihayi yolculukla yüzyüze gelme hazırlığı olarak tanımlamaktadır. Söylediğine göre şamanlar, disiplin ve azimleri sayesinde, bireysel farkındalık ve irade güçlerini ölümden sonra alıkoyma yeteneğine sahiptiler. Çağdaş insanın “ölümden sonra yaşam” olarak adlandırdığı belirsiz ve hayali durum, şamanlar için, somut bir bölgedir. Derleme, “sonsuzluğun etkin yanı” diye adlandırılan o somut bölgeye giriş hazırlığı anlamına gelir.


Bir öğleden sonra DJ nin evinde oturmaktadırlar.Bu evin kendisi için geçici bir yerleşim yeri olduğunu söylediğinde, gerçekte nerede oturduğuna dair kendisine soru yönelten CC ye şunları söyler: “Buralarda böyle sorular sorulmaz.Yöntemler ve fikirler hakkında dilediğin her şeyi sor.Yaşadığım yeri sana söylemeye hazır olduğumda- bir gün eğer olursam- sormana gerek kalmadan kendim söylerim.”


DJ daha sonra o an da bulundukları yerin sihirli bir merkez olduğunu ve orada, CC yüzünden oturduğunu söyler.”Seni hazırlamak zorundayım.Sen bana benziyorsun.Her şaman ya da büyücü kuşağındaki her bir nagualın ya da liderin arayışı, kendisi gibi çift enerji yapısına sahip yeni bir erkek yada kadın bulmak üzerinedir.Ben senin sahip olduğun bu özelliği ilk anda görmüştüm.Enerjini gördüğümde, üst üste binmiş iki ışıltılı küre görüyorum ve bu özellik bizi birbirimize bağlıyor.Senin beni reddettiğinden daha fazla reddedemem seni.”


DJ, CC yi Şamanların “savaşçının yolu” dediği bir şeye başlatmak istiyordu.Çok güçlü duygular ve tepkilerin merkezi olan yaşadığı bölgeden güç alacaktı bunun için.”Bu bölgeden alabileceğin ne varsa hepsini yiyip yuttuğun zaman, ben buradan taşınacağım”.


CC o dönem dergi, pul, plak vs gibi şeylerin koleksiyonunu yapmaktadır.İşin püf noktası biriktirmen değil ne biriktirdiğindir der DJ.Zahmetine değecek bir koleksiyon önerebilirim sana diye de ekler.


Her savaşcının görev icabı özel bir albüm hazırladığını, bu albümün savaşçının kişiliğini ortaya koyduğunu ve bu albümün, yaşamının tüm ayrıntılarına tanıklık ettiğini söyler.Anıların resimlerinden, hatırlanmaya değer olayların resimlerinden oluşmuş bir albümdür bu.


Herkes, yaşamındaki her olayın bir anlamı olduğunu düşünür.Oysaki, yolumuzu değiştiren olaylar genelde kişisel olmayanlardır.Aynı zamanda son derece de kişiseldirler de.


CC bu konuşulanlardan hoşnut değildir .DJ den ve onu ziyaretlerinden çok rahatsızdır.Ancak, içinde derinlerde bir ses, DJ nin dünyasında çok fazla yol aldığını ve ona havadan bile daha çok ihtiyaç duyduğunu söyler. DJ, kendisinin de nagualına karşı benzer hisler beslediğini anlatır.Benzer ikilemler yaşadığını.” Bu açmaz yada her neyse, iki zihnimin arasındaki mücadelenin sonucuydu. Biz insanların tümünün iki zihni vardır.Biri tamamen bize aittir ve bize daima düzen, dolaysızlık, irade gücü getiren zayıf bir sestir bu. Tüm yaşam deneyimlerimizin ürünüdür. Bozguna uğradığı ve karanlığa itildiği için nadiren konuşur. Öbür zihin bir yabancı donanımdır. Bize iddiacılık, çelişkiler, kuşkular ve umutsuzluk getirir.”


İki zihin ikilemini çözmek, ona niyetlenme ile olur. Büyücüler, niyeti çağırmak için niyet sözcüğünü yüksek sesle ve açık şekilde seslendirirler.Niyet evrende varolan bir güçtür.


Niyet elbette her amaç için çağrılabilir ama büyücüler, niyetin onlara yalnızca soyut bişey için geldiğini zor yoldan öğrenmişlerdir.


CC söylenenleri anlamakta zorlanmaktadır.”Niye yapamadığını gayet iyi anlıyorum” der DJ.”Bir gün sen de anlayacaksın.Beni sevip sevmediğine dair ikilemini çözdüğünde, dünyanın merkezi benim demeyi bıraktığında.”


Gelelim albüm meselesine der DJ. Böyle bir albüm, disiplinli ve adil olma açısından bir idmandır. Bu albüm bir savaş edimi gibi düşünülmelidir.Bir savaşçının albümü, olabilecek en somut şeydir.Öyle isabetlidir ki can evinden vurur. Ancak albüme konulacakları seçmek kolay iş değildir. Neyi seçeceğini saptamak için on kez baştan almalıdır kendini.


**CC, çaba harcayarak geçmişine dair bazı olayları anımsar.**


Anlattığı ilk iki olay DJ yi memnun etmemiştir. Kişisel bir öykü olduğunu söyler bunun.”Öyküler; düşünen, hisseden, ağlayan yada hiçbirşey hissetmeyen bir insan olarak yalnızca seninle ilgilidir. Bir şamanın albümündeki olaylar zamana karşı koyarlar, çünkü onların kendisiyle hiç alakası yoktur; ancak gene de o tam ortalarında yer alır.”


Anımsanmaya değer olaylardan bizim peşinde olduklarımız, kişisel olmayanın karanlık dokunuşunu taşır.


CC nin anımsadığı diğer olaylarda da DJ benzer tepkiler verir.CC çaresizce ona bir örnek vermesini ister DJ dan.Yoksa umutsuzca bocalamaya devam edeceğini söyler.”Kendini bu kadar açıklamaya uğraşma” der DJ.”Büyücüler her açıklamada gizli bir özür var derler.Yani şunu yada bunu niye yapamayacağını açıklarkeni aslında eksiklerin için özür dilemektesin; dinleyenin seni anlayacak kadar nazik olmasını umarak.


*CC “Aynanın önündeki vücutlar” öyküsünü anlatır.*


DJ’ na göre bu işte bu öykü albüme girmeyi hak etmektedir.Bu hüzünlü bir öyküdür ama sadece CC ile değil, insanlığın tümüyle ilgilidir.”Bu dünya üzerindeki hangi insanı alırsan al, hiç kuşkusuz anlayacaksın ki, kim olursa olsun, yada kendi hakkında ne düşünürse düşünsün, eylemlerin sonucu her zaman aynıdır:bir aynanın önündeki anlamsız hareketler.”Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön