Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

gormek


GÖRMEK


DJ, görme için, herşeyi olduğu şekliyle algılamak diyor, bunun tam olarak ne anlama geldiğini şöyle örnekledim.


Farzedelim ki kör bir insan sizin evinize geldi. Daha kapıdan adımını atmadan her şeyi ona tarif etmeniz gerekiyor; işte sağda kapı var, içeri doğru açılır, elektrik düğmesi solda göğsün hizasında, önünde bir masa var, sandalyeler şöyle duruyor. masanın 45 cm ötesinde lavabo var, iki çeşmelidir, sağdakinden soğuk su akar... vs vs.


Bu izahatı o köre defalarca anlatacaksınız ve o anlatılanları defalarca uygulayacak. Sonunda evinizde öyle bi dolaşmaya başlar ki onun kör olduğunu unutabilirsiniz. Ama sadece o ev için ve daha önce yaşanmış hadiseler için geçerlidir bu rahatlık.


(Bir çocuk doğduğunda ve ölene kadar ona yapılan budur!)


İşte biz normal insanlar böyleyiz; evimize gelen o kör gibi. Hayatımızı böyle yaşıyoruz. Zihnimize depolanmış bilgilerin ışığında, el yordamıyla.


Bazılarımız izahatları öyle iyi dinlemiş, öyle çok uygulama yapmış oluyoruz ki bizi seyreden biri kör olduğumuzu algılamıyabilir


Ama gören kişi için izahata gerek yok. En fazla tuvalet sağdan üçüncü kapı dersin, o da gerektiği için değil, saklamak istediğin diğer kapılar yoklanmasın diyedir!


İşte bir büyücüden bile öte olan hal; görme budur benim anladığım kadarıyla.


Gördüğünüzde bilirsiniz. Zamana ihtiyacınız kalmaz. Var olan orada orta yerdedir, sadece o AN vardır.


Bu sebeple gören için artık savaşçı gibi yaşaması bile gerekmez deniyor.


Bir konuşmalarında DJ, Castaneda'ya; "görmenin gözlerle yapıldığını nerden çıkardın? Ben hiç böyle bi şey söyledim mi sana!" diyor. Bu cümle bana ilginç geldi. Değişik kültürlerde bahsedilen "kalp gözü", "üçüncü göz" terimleri ile DJ nin görme tanımları arasında ne derece benzerlik var bilemiyorum.


DJ'a göre, insanlar ya muzaffer ya da yenik olurlarmış. Bu iki nitelik, onların "görme"den önceki durumlarını gösterirmiş; oysa, görme siler götürürmüş bu muzaffer ya da yenik olma kuruntusunu.Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön