Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

tensegrity ve sihirli gecisler carlos castaneda roportaj 1997


Aki - Posted on 29 Ocak 2011


"TENSEGRITY" VE SİHİRLİ GEÇİŞLER

Carlos Castaneda ile Clair Baron röportajı - The New Times – Temmuz 1997


Otuz yıldan daha uzun bir süre önce, Meksika, Sonora'daki Yaqui kızılderilileri arasında saha çalışması yapan bir antropolog olarak Carlos Castaneda bir Meksikalı şaman olan don Juan Matus'la tanıştı. Önce, don Juan'dan antropolojik bilgiler aldı, ve sonra onun öğretmeni oldu. Carlos Castaneda'ya, kadim zamanlarda Meksikada yaşayan ve kendisinin de üyesi olduğu sülalenin şamanların algı dünyasını tanıttı.


Carlos Castaneda don Juan ile olan çömezliğini hepsi de de çok satan olan dokuz tane kitap yazdı, Don Juan'nın Öğretileri: Yaqui Kızılderililerinin Bilgi Yöntemi idi ve 1968'de yayınlandı, ve en sonuncusu Rüya Görme Sanatı 1993'te yayınlandı. Tüm dokuz kitabın halen baskıları mevcuttur, ve en az on yedi farklı lisana çevrilmişlerdir.


Yazar tarafında HarperCollins yayın evince yeni bir kitap yayınlanması planlanmaktadır, başlığı, Sihirli Geçişler: Kadim Meksika Şamanlarının Uygulamalı Bilgeliği. Burada, Carlos Castaneda okuyucularını, don Juan tarafından öğretilen bir takım bedensel hareketlerle tanıştırmaktadır. Tensegrity bu hareketlerin modern şekline verilen isimdir, birleşik Devletler, Meksika, Güney Amerika ve Avrupada verilen seminer ve çalışmalar ile ilgili son bir buçuk yılda üç adet video yayınlanmıştır.


CB : Tensegrity nedir?


CC : Don Juan'nın bana öğrettiği sonsuz sayıdaki şeylerden biri olan kadim Meksika'daki şamanların kullandığı, fiziksel ve zihinsel olarak daha iyi olmayı sağlayan bedensel hareketlerdir. O, bunları kendisine öğreten şamanın hareketlere sihirli geçişler dediğini söylemişti, çünkü uygulayanlar üstündeki etkisi hayret verici idi. Hareketleri uygulayan şamanlar, muhteşem bir fiziksel ve zihinsel dengeyi başarmaktaydılar.

Bu hareketlerin sentezini yapmak için on sene çalıştım. Neticesi ise adına Tensegrity diye adlandırdığım bir şey oldu: sihirli geçişlerin modern uyarlaması. Tensegrity, sihirli geçişleri harekete geçiren iki güç olan, gerilim (tension) ve bütünlük (integrity) kelimelerinin bir karışımıdır.


CB : Bu hareketlerin “keşfedildiğini” söyledin …


CC : Don Juan, rüya görme denilen bir özel farkındalık durumunda, bu adamların ve kadınların ideal bir fiziksel denge durumuna eriştiklerini anlattı. Aynı zamanda, rüyada olmadıkları zamanda da ideal fiziksel denge durumuna gelmelerine imkan veren gerçek hareketleri – rüyada – keşfetmeyi becerdiler.


CB : Daha önceki kitaplarınızda neden bu hareketlerden hiç bahsetmediniz?


CC : Sihirli geçişler bunları keşfeden Meksika şamanların en büyük mükafatlarıdır. Bunları, gizem ve törensel ayinlerle çevrelemişler ve yalnız layık olanlara muazzam bir gizlilik içinde öğretmişlerdir. Don Juan öğrencileri olan Taisha Abelar, Florinda Donner-Grau, Carol Tiggs ve bana bunları bu tutumla öğretmiştir. Bunlar benim kişisel ihtiyaçlarıma göre ve gizlilikle öğretildiğinden hiç konuya hiç ilişmedim; söylemek istediğim bana öğretilen geçişler yalnız benim kişisel ve fiziksel duruma uygun olarak özel olarak tasarlandı.

Her bir diğer öğrencinin de kendine ait olan, özellikle enerji biçimine ve kişiliklerine uygun, bir dizi sihirli geçişi vardı.

Sülalenin son halkası olan biz dördümüz aynı fikirde idik, ve sihirli geçişler için olan gizliliğin, don Juan'nın dünyasının yoldaş erkek ve kadınlarca kullanılabileceğine dair inancımıza karşı olduğuna karar verdik.

Uzun bir sessizlikten sonra, güçlerimizi birleştirip sihirli geçişleri bu karanlık durumdan kurtarmaya karar verdik. Yıllarca süren çalışmadan sonra, bizim bu dört bireysel sihirli geçiş dizilerimizi, hareketleri değiştirerek herhangi bir fiziksel durum için uyarlamayı ve birleştirmeyi başardık. Hepimiz, bu bileşimin beklentilerimize uygun olduğuna anlaştık.

Bu bileşimlere Tensegrity adını verdik.


CB : Tensegrity sihirli geçişleri ile aerobik veya jimnastik gibi diğer egzersizlerden farkı nedir?


CC : Sihirli geçişler ile aerobik veya jimnastik arasındaki fark, sondakilerin bedenin yüzeysel kaslarını çalıştırmak için tasarlanmalarına karşın, sihirli geçişler bedenin derinlerinde gevşeme ve germeyi etkilemeleridir. Sihirli geçişler kas siteminin ötesini etkilemektedir: yani, bedendeki temel enerji sistemini.

Bu hareketlerin ilk hazırlandıkları anda dahi, sihirli geçiş olarak görüldüklerini don Juan söylemiştir. Bu hareketlerin “sihrini” uygulayıcıların hoş bir değişiklik olarak deneyimlediklerini; gözlerin ışıl ışıl olması gibi, bir çeşit parıldama ile fiziksel ve zihinsel durumlarında kısa süreli bir nitelik artışı getirdiğini açıklamıştır. Bu hoş değişiklik durumunu “ruha dokunma” olarak söylemiştir; sanki uygulayıcılar, bu hareketlerle, onları taşıyan yaşam gücü ile yepyeni bir bağlantıyı yeniden kurmuşlardır. Bu hareketlerin sihirli geçiş olarak adlandırılmalarının daha ileri bir açıklaması da, bunların uygulanması vasıtası ile, şamanlar algılama anlamında kendilerini aşmış ve varlığın başka durumlarına geçerek dünyayı anlatılamaz bir mana ile algılayabilmişlerdir.


CB : Bu hareketleri hiç yapmamış olanlara ne diyeceksiniz? Ne zaman “sonuçlar” beklenmelidir?


CC : Olumlu sonuçlar neredeyse anında olur, eğer biri titizlikle ve günlük olarak uyguladığında, artan enerji sakinlik, etkinlik ve niyet üretir. Hepimiz bir anda aydınlanmayı, anında uzman olmayı, isteriz; işte hata buradadır. Don Juan, günümüzdeki ortak illetin, amaç eksikliğinin olduğunu söylerdi. Sonsuz kez bize tekrarlamıştır ki, yeterli enerji olmadan, yaşamımızın herhangi gerçek bir amacının kavranması mümkün değildir. Sihirli geçişler, bizim enerji depolamamız ile düşünsel ve eylemsel olarak amaç fikrini kavramaya yardım etmektedir.


Gelecek yıl, don Juanın Öğretileri'nin basımının on üçüncü yıl dönümüdür, Simon ve Schuster firması yazarın yeni bir önsözü ile bu kitabın özel bir on üçüncü yıl baskısı yapacaktır.


Muhtelif Birleşik Devletler şehirlerinde, yeni bir dizi kısa ve yoğun Tensegrity seminerleri, Seattle'da 19 Temmuz'da bir günlük bir seminerle başlayacaktır. Carlos Castaneda ile en az on sene birlikte çalışmış olan iki kişilik bir ekiple yönlendirilecektir. Katılımcılar üç adet Tensegrity video'larında gösterilen, artı gevşemeye ve aynı zamanda tetikte olmaya yarayan bir dizi sihirli geçiş hareketini deneyimleyeceklerdir – bu kısa süredeki uygulamalar için gerekli olan keskin dikkatin bu iki koşula ihtiyaç vardır.


© Copyright The New Times


Yayın Tarihi : Temmuz 1997

Çeviri : AkiHep tek başıma yapmıştım. Castaneda grup olarak yapmanın daha etkili olduğunu söylüyor. Tek başına yapmak bile müthiş. Belki "Savaşçı topluluğunun Gerekleri ve Yararları" başlıklı konu için bir cevap olabilir. Onu da burdan güncelleyeyim.:)düzenli olarak tensegrity yapmış arkadaşlarımızın deneyimlerini alabilir miyiz?

farklı uygulamalarla ilgili deneyimler de olabilir.Sihirli geçişlerle ilgili olarak kitapta hareketleri geçmeyen, ama internette videoları olan üç kadın var. Reni MUREZ, Nyei MUREZ ve Kylie LUNDAHL. Bu kadınlar hakkında bilgisi olan var mı?


Merhabalar ,ben bu videoları kullanıorum .bana çok faydalı gelıor..Meraklı dostlara linki tıklayarak bakabılırler....

Sayın SALİH YILMAZ ............a...

Evet.. Bu videoların hepsini izledim. Yani illa ingilizce öğrenecen diyorsun. :))):))))..estagfurtullah ingilizce bilmeyen pekçok kişi den biriryim fransızca biliorum .ama anlaşılıyor hareketlerden anlamınd a dedım ok ..peki..videolar çok güzel olmuş. diğerlerini de paylaşabilir misiniz?ben yeni uygulamaya başladım ama belki hareketleri yanlış yaptığımdan anlatılanlar gibi sihirli faydalar göremedim? uygulayanlar ve kendinde değişimi gözlemleyenlerin değerli görüşlerini alabilir miyiz?mavikarga arkadaşım benim asıl sorum hareketler ile ilgili bir video olup olmadığı değil. Reni MUREZ, Nyei MUREZ ve Kylie LUNDAHL. Bu kadınlar hakkında bilgisi olan var mı? Diye bir soru sordum.Ya herkes okuyucu mu burda? yapan yok mu bu hareketleri? ben hopluyorum zıplıyorum intent diyorum, dikkat diyorum, achtung diyorum bi fayda gördüğüm yok. rahmetli yemiş mi acaba bizi? bana pamuğu tıkamadan bu işleri çözmem lazım bi yardım edin :)Herkes zamanla kendine iyi gelen hareketleri kesfedebilir , bunlarin illa Tensegrity grubundan olmasi gerekmez,karate , yoga,dans ,veya jimnastik yaparken de bazilarini vucut ister , buna karsi duyarli olmak gerek . Gerci tensegrityde hic digerlerinde olmayan kombinasyonlar var .

Bence onemli nokta hareketin disaridan gorunusu degil vucutta olusturdugu duyumlar , gerilmeler gevsemeler ... tensegrity hareketlerine kendi hissiyatimiza gore modifikasyon yapmamiz yanlis olmaz.Erk Tırısı CC nin de bahsettigi gibi hemen hemen kisa mesafe kosucularinin yaptigi asiri diz cekmeli kosunun aynisi . Yapabilmek icin formda olmak gerekli .

Benceiyi bir gosterge ; Erk Tırısı yapamiyorsak saglimiz yerinde degildir .

Gerekli onlemleri alip (kilo vermek, bacaklarin guc ve esnekligini arttirmak vs)yapabilir hale gelmek lazim.Çok teşekkür ederim stalker. Uygulamalara kim ne kadar ağırlık veriyor burada bilmiyorum ama uygulayıcıların aynı zamanda iyi birer iz sürücü olması gerektiğini düşünerek kendilerindeki pozitif değişimleri paylaşmalarını rica ediyorum. Bana iyi geliyor diyen arkadaşlarımız; neye iyi geliyor tam olarak? Bilincinizdeki değişimi tarif eder misiniz? Biriktirdiğiniz enerji ne işe yarıyor?

"İz sürücüler günlük hayatta bireysel ilişkilerde kendilerini diğer insanlara göre üstün pozisyonda bulur" diye bir söz vardı mesela herkes hemfikir mi?Bana çok iyi geldi. Tensegritye başladıktan sonra göbeğim eridi ve mizah gücüm arttı. Özellikle grupla yapılan tensegritylerde içimi sevinç kaplardı.işte bu!!!

kartal razı olsun karga kardeş :)la ilahe heilkartal, castanedan rasulkartal.Cenab-ı kartal bir ayet-i kerimesinde şöyle buyurur:

sizlere vahdet-i vücudunuzu dirlik ve düzenlik içinde tutacak sihirli geçişleri müjdeledik. Nükte kudretinizi ve sağlığınızı arttırdık. şüphesiz ki salih yolda sihirli geçiş edenler sevinç ve mutluluk dolu bir meşguliyet içindedirler.Sihirli geçişler, bizden önce yaşamış olan büyücüler tarafından da kullanıldığı için yine aynı niyet ile bu hareketleri uygulamak ayrı bir hoşluk veriyor.

Sihirli geçişler uygulanırken bedenin hareketleri sıra ile hatırlamaya çalışması ayrı bir enerji bütünlüğü gerektiriyor. Aynı zamanda sihirli geçişler uygulanırken, bize sıradan dünyamızı hatırlatacak ne varsa(sesler, müzük, televizyon sesi, parfüm kokuları vb..), onların bulunmadığı bir ortamda yapılırsa, etkileri daha yoğun oluyor.Sihirli geçişlerin çok eski olmadığını düşünüyorum...Yani..??Yanisi yok. :)


Çinli nagual ve kiracının işi gibi duruyorlar.


Bazılarını da Castaneda bulmuş diye hatırlıyorum.Castaneda'nın kitabındaki hareketler sonradan bulunmuş olabilir ama yine aynı şekilde bedendeki enerji merkezlerini harekete geçirecek hareketlerin çok eskilerden beri kullanıldığını düşünüyorum.Enerji merkezlerini harekete geçirecek hareketler çok eskilerden beri kullanılıyordu ama Toltekler tarafından değil. Castaneda dışında hiçbir kaynakta böyle bir hareket dizisi belirtilmiyor, doğu Asya hariç tabi.Tolteklerle birlikte yaşadın galiba :))

Benimkisi bir tahmin.

Evet doğru doğu asyada böyle şeyler meşhur, bunu duymuştum.Kaynak ?Hangi konuda doğu asya mı, toltekler mi ?ilk on iki haraket bence cok faydalı vucut kombinasyonu sağlıyor."Salih Yılmaz: Sihirli geçişlerle ilgili olarak kitapta hareketleri geçmeyen, ama internette videoları olan üç kadın var. Reni MUREZ, Nyei MUREZ ve Kylie LUNDAHL. Bu kadınlar hakkında bilgisi olan var mı?"


Onlar Tensegrity hareketlerini günümüzdeki formuna sokan üç kadın. Hareketler önceki halinde kalsaydı herhalde kendimizi iyice kafayı kırmış hissederdik yaparken. Don Juan'dan önce bu hareketler daha bol ritüel içerirmiş ayrıca. En eski hallerini hayal edin artık. Şimdiki hali bile garip geliyor insanlara. Ben birinci videonun sonundaki antenna hareketini yapmamak için yıllarca direnmiştim, sonradan o hareketin bana cesaret verdiğini gördüm.Teşekkürler deniz.Birşey değil Salih. Onlar hakkında sonra birşeyler çevirip buraya koymak lazım, çünkü şu anda bu konuda Carol Tiggs'ten sonra en kilit konumda bulunuyorlar.Don Juan'a göre büyücü toplulukları çok eski dönemlerde kadınlar tarafından yönetiliyordu. Sonra erkek naguallerin başı çektiği silsileler başladı. Günümüzde ise döndük dolaştık, yine kadınların eline düştük. Bugün görücüler topluluğunun, ve o topluluğun su yüzündeki küçücük bir kısmı olan Cleargreen'in liderliğini kadınlar ele geçirmiştir. Tabii bu, ele geçirme değil. Don Juan bugünkü durumla ilgili Castaneda'ya öngörülerini bildirmişti. Don Juan enerjiyi okuduğunda, chacmool'ların yani Renata Murez, Nyei Murez ve Kylie Lundahl adlı üç kadının Castaneda'nın karşısına çıkması gerektiğini görüyordu. Carlos Castaneda, 1997'deki röportajında ne diyor?:


"Bu kişilerin hepsi tanımlanmış varlıklardı, don Juan silsilesinin yöneticisi olarak bizden bu kişilerin belirmesini beklememizi istemişti. Herbirinin ortaya çıkışının bir vizyonun integral bir parçası olduğunu öngörüyordu."


Evet, Carol Tiggs, Taisha Abelar, Florinda Donner Grau, Kylie Lundahl, Renata Murez ve Nyei Murez bugün görücüler aleminin baş aktörleri. Dünyanın her tarafındaki gönüllü çömezlerle temel olarak Renata Murez ve Nyei Murez ilgileniyor. Diğerleri muhtemelen çok çok ileri durumdaki çömezlerle ilgileniyorlar, zaman zaman Cleargreendeki görücüleri de görüyorlar. Bu arada Renata Murez'in doğrudan kitaplarda geçen büyücüler evinde yaşadığı da biliniyor.


Benim dileğim, şöyle oturaklı bir herifin gelip, masaya yumruğu vurup bizi bu çiçekli böcekli cadılardan kurtarıp yeni bir tarz başlatması. Şöyle daha bir haşin, daha bir tolteksi, daha böyle gizemli, daha protest vs..


Don Juan daha neler öngörüyordu acaba? Tam bilemiyoruz..


Ama tabi bunlar bu kadınların değerini küçültmemize neden olmuyor...başa gelen çekilir diyoruz...Benim dileğim, şöyle oturaklı bir herifin gelip, masaya yumruğu vurup bizi bu çiçekli böcekli cadılardan kurtarıp yeni bir tarz başlatması. Şöyle daha bir haşin, daha bir tolteksi, daha böyle gizemli, daha protest vs..


:)) Çok iyi.Evet sonsuz :)) Baya iyi. Biraz da gerçek payı var içinde.Carol Tiggs şu anda Cleargreen şirketinin CEO'su, ya da geçen yıl Cleargreen resmi web sitesinde yapılan bir duyuruda ifade edildiği şekliyle Cleargreen'in "başkanı". Bu duyuruda Cleargreen'in yapısında Carol Tiggs'in isteği üzerine yenilenmeler yapıldığı belirtiliyordu.


Kısaca, bu kadınlar sağlar ve hepimizi gömerler..Carol Tiggs'i görsem şunu sormak isterim; Don Juan'ın kuşağını kapattınız mı, kapatmadınız mı?Kapatıp kapatmadıklarını sadece don juanın kuşağının devamı olan gruplardakiler bilebilir. O gruptan olmayanlar don juanın kuşağının devam ettiğini niye bilsinler?Carol Tiggs kapattık der geçer.bunu Carol Tiggs'e sormak lazım.

Zaten ben bu yazıyı 2 yıl önce yazmışım, şu an böyle birşeyi sormam Carol Tigss'e, fikirler değişebiliyor, hemde aylık olarak bile değişebilir fikirler. Güncel konular hakkında yorumlar yapılırsa daha faydalı olabilir.Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön