Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

yapmama ve sorumsuzluk


Bazen yapmamalarımız sorumsuzluk haline geliyor. Bir şeyi yapmak istemeyişimizin kılıfını yapmama olarak nitelendiriyoruz. Aslında temelinde yatan durum tamamen sorumluluk almama durumu. Veya sorumluluğumuzda olan bir eylem, davranış eğer kötü sonuç üretmişse kendimize bunu affettirmek için "yapmama" yaptığımızı söylüyoruz.Buradaki yapmama ile kitaplarda anlatılan yapmama farklı değil mi?


Sanırım yapmama rüya ile ilgili bir durumdu.Yapmamanın bir kaç anlamı var. Sadece rüya değil. İz sürücülükte de vardır yapmama. Bizim envanter defterimizdekinlerden farklı olan her şey yapmamadır.


Aslında bunu ya da bu şeklini bahane olarak kullananlara dikkat çekmek istedim.anlıyorum. aynı örnek acımasızlıkla da ilgili verilebilir. acımasız olmayı ,başkalarına karşı acımasız olmak, kötülük yapmak veya duyarsız olmakla karıştırabilir insanlar.Yapmamayi ben gereksiz eforlarin elenmesi olarak anliyorum .

Mesela bir kung-fu ya da taichi ustasinin hareketlerini , iyi bir piyanistin parmaklarini izlerken farkederizki normal birine gore fazladan efor yok , ama bircok eforun (gereksiz yanlis kas kasilmalari)elimine edilmesinden ortaya cikan ahenk ve guc var .


Icsel soylesiyi durdurmak bir fiil gibi ele alinirsa sonuc alinamiyor ,icsel sessizlik tamamen bir yapmama halidir.Biraz daha genişletebilir misiniz "yapmama" eyleminin inceliklerini?Envanter defterindeki kayıtların dışında kalan edimler "yapmama" oluyor.Inceliklerini bilsem basarili olurdum :), kafamda anlattigim turde bir bulanik kavram var yalnizca .

"kayaya bakmak yapma, golgesine bakmak yapmama dir" ifadesi benim icin pek anlasilir degil ama tum anlatilanlari simge olarak aliyor ve gereksiz faaliyetlerin elenmesi gibi anliyorum. (belki de konulari karistiriyorumdur)

"Yapmama" yi kendime "Kasmama" olarak tercume ettim .

"Kill Bill" filminde de hanim kizimizin egitimi sirasinda usta cok guzel yapmama ornekleri gostermisti ona . gerilmeden (10cm mesafeden) darbe uygulayabilmek mesela . (Ne alaka yahu diye kendim bile soruyorum bu arada ) sessiz (dusuncesiz) bir alaka .Sıradan bir insan olarak, zihinsel ve bedensel tüm eylemlerimiz YAPMAdır. Kişiliğimizin, kişisel tarihimizin ürünüdür ve 'ben-i, egoyu' besler, destekler. Koltuğunuzda otururken bedeninizin aldığı şekil bile yapmadır. Kıçınızın en rahat konumu almasına hizmet eden fiziksel esnemeler yapmadır. TONALi destekleyen her şey yapmadır. Tonal sınırları içindeki her düşünce-eylem yapmadır. Akıl ve mantık, YAPMAnın zeminidir.


Yapmama, sizin kişisel tarihinize, benliğinize uymayan, ona hizmet etmeyen, akıl mantık çerçevesinin dışında kalan, beklenmeyen eylem ve davranışlardır. Diyebilirim ki, delilerin davranışlarının çoğu yapmamadır. Ama bir strateji içermediği için kaosa yol açar.


Örneğin, duş ahizesini kulağınıza götürüp kendinizi aramanız, kendinizle konuşmanız YAPMAMAdır. Yahut geri geri yürümek, tabaklarınızı alıp gezintiye çıkarmak, bir ağaç dalına hayallerinizi anlatmak yapma-madır. Boş bir tencereye kaşık sallamak yapmamadır. Gibi...


Alışılagelmiş düşünce ve davranışlar yani yapmalar, birinci dikkati ve birinci erk çemberinin gerçekliğini pekiştirir. Yapma-malar ise EĞER YETERİ KADAR TEKRAR EDİLİRSE ( aynı yapmamanın tekrarlanmasıdır burada püf noktası ve de don Juan'a göre yapmamaların etkileri kümülatiftir, yani artarak çoğalır.) bir eşiğe ulaşılır. O eşik aşılınca, birinci dikkatin sınırları da geçilir. Birinci erk çemberi kapanır, ikinci erk çemberine girilir. Bu da savaşçıların 'rüya görmek' dediği, 'ikinci dikkat' dediği algı durumuna ulaşmamızı sağlar.


Özetle YAPMAlar birleşim noktasının alıştığı yerde sabitlenmesinin bir sonucu iken, YAPMAMAlar, birleşim noktasının sabitlendiği yerden gevşemesine yardımcı olur.Sessizliğin içinde çıkan gaz sesi :) kıh kıh kıhYapmayı istemediğimiz herşey yapmamadır, bu yüzden sorumsuzluk ihtimal dahilinde olamaz o başka birşeydir,,,Biraz alakasız olmuş gibi. Ben kendimi önemsemeyi istemiyorum, ama kendimi önemsemem benim yapmamam mı olacak?!


İşin istekle pek alakası yok aslında. Kaldı ki insan "yapmama" yı da isteyebilir deli gibi.O şekilde değil, kendini önemsemeyi isteyip istememen savaşçı amacın ve iz sürmeyle ilgili, yapmamada mesela silvio manuelin yapmamaları var onlara göre örnek verirsek, normalde gece ışıkları kapatıp uyumak istersin, yapmama uygulaması için ışıkları kapatıp sesleri dinleyebilirsin, veya normalde ileri doğru yürümek istersin, geri geri yürümek yapmama olur veya koltuğa oturup tv izlersin baş aşağı tv izlemek yapmama olur,kızlar çok eğlenceli 1 yapmama keşfettim. ama erkekler daha çok eğlenebilir. tırnakta oje varmış gibi davranma. böyle her şeyi ucundan tutcaksınız. arada ellerinizi havada sallayıp üfliyceksiniz. aceleniz varsa buzlu suya da sokabilirsiniz tırnaklarınızı. gün içinde ojelerinizi inceleyip bozulduğunu farketme bonusu da var üstelik"savaşçı bir gün yolunu yitirirsen, artık eski yolunu bulmaya çalışma, yeni bir yol ara kendine."ylan, yolunu yitirdin artık buraya düştün. direnme teslim ol:=))Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön