Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

davul ve bilincin samanik hali michael harner samanin yolu kitabindan


Davul ve Bilincin Şamanik Hali


Bilincin Şamanik Hali'ne (BŞH) girmenin temel araçları davul ve çıngıraktır. Şaman genellikle BŞH'ne girmek ve orada kalmak için davulunu ve çıngırağını kullanır. Böylece bilinçsiz zihni otomatik olarak Şamanik çalışmayla bağlantıya geçer. Parmakları ile devamlı yaptığı monoton çıngırak ve davul vuruşu BŞH'ne dönmek için beyne iletilen bir sinyale dönüşür. Deneyimli bir Şaman için birkaç dakikalık bir çıngırak ve/veya davul sesi, pek çok Şamanın çalışmasını gerçekleştirdiği hafif trans haline ulaşması için yeterlidir.

BŞH sırasında davulun tekrarlanan sesi, Şamanik görevin gerçekleştirilmesi için çoğunlukla bir temel oluşturur. Sibirya'lı ve bazı başka Şamanlar davullarını onları Alt Dünya'ya veya Üst Dünya'ya taşıyan “at” ya da “kano” olarak adlandırır. Davulun sürekli ve monoton vuruşları önce Şamanın BŞH'ne girmesini sağlar, sonra da yolculuğunu devam ettiren taşıyıcı dalga rolünü üstlenir.

Neher'in1 laboratuvar araştırmaları davul sesini merkezi sinir sisteminde değişimler yarattığını göstermiştir. Ritmik uyarış, beynin pek çok duyusal ve motor bölgesinde elektriksel hareketlere etki etmektedir. Bu, davulun tek bir vuruşunun pek çok ses frekansı taşımasından kaynaklanır ve böylece itici güçler aynı anda beynin farklı sinir yolları boyunca taşınır. Bunun da ötesinde, davul vuruşları genellikle düşük frekanslıdır. Bu da daha yüksek frekanslı bir sesten ziyade, bir davul sesinin çok daha fazla enerjiyi beyne taşıması anlamına gelmektedir. Neher bunun mümkün olduğunu söyler, çünkü “kulağın düşük frekanslı alıcıları zarar görmeye karşı yüksek frekanslı hassas alıcılardan çok daha dirençlidir ve acı hissedilmeden önce sesin yüksek genliğine karşı koyabilir.”

Kuzeybatı kıyılarında yaşayan Salish Kızılderililerinin Şamanik ruh danslarıyla ilgili yakın zamanda yapılan araştırmalar Neher'in bulduğu bilincin farklı bir konumuna neden olan ritmik davul vuruşlarının kapasitesini doğrulamaktadır. Jilek2 ve Ormestad3, uygulamanın başlangıcında geyik derisinden yapılmış bir Salish davulunun çalınışıyla birlikte EEG frekans dizisindeki (saniyede dört veya yedi daire) theta dalgasında bulunan davul vuruşunun frekanslarının üstün geldiğini bulmuşlardır. Jilek bunun frekans sırası olduğunu kaydetmiş ve “trans seviyelerinin üretilmesindeki en etkin şey olduğunu,” söylemiştir.

Şamanın çaldığı çıngırağın titreşimi beyinde davulunkinden daha yüksek frekanslı uyarmalar üretmekte, davul vuruşlarını desteklemekte ve sonra da toplam ses etkisini yükseltmektedir. Daha yüksek bir frekansta olsalar bile, çıngırakların sesi kulaktaki alıcılara acı yaratmayacak kadar düşük frekanslıdır.

Sibirya'daki Tungus Şamanlarının yaptığı gibi,Şaman BŞH'ne girene kadar davulu kendi çalabilir. Bu noktadan sonra devam edebilmesi için vuruşları sürdürecek bir yardımcıya ihtiyacı vardır. Tungus Şamanlarının uyguladığı farklı bir teknik de yardımcının Şaman BŞH'ne girmeden önce davulu çalmaya başlamasıdır. Bu, benim de tercih ettiğim bir metottur, çünkü davulu çalmak için gerekli fiziksel hareketler BŞH'ne geçişi engelleyebilmektedir. Bununla birlikte, temponun uygun olmadığını hissettiği takdirde, Şaman vuruş hızını kendi ayarlamalıdır. Ben, benimsediğim uygulamalarda, çıngırak çalmaya başlıyorum; önce yavaş bir tempo ile başlıyor, sonra eğer gerekiyorsa tempomu arttırıyorum. Çıngırağın ses sadece davulu çalanı yönetmekle kalmıyor, aynı zamanda davulun sonik dürtüsüne daha yüksek frekanslı bir giriş de eklemiş oluyor. Şaman bu uygulamadan sonra BŞH'na girer. Bu noktada artık çıngırak çalamayacağı için davulu çalan kişi, duyduğu son tempoya sadık kalarak vuruşlarını sürdürür.


1. Erwin Neher – 1944 Almanya doğumlu Biofizikçi. Psikoloji veya İlaç dalında 1991 yılı Nobel Ödülünün yanında Üniversitelerden birçok başka ödüllerin de sahibidir.

2. Wolfgang G. Jilek – Nazizmin gelişinden hemen önce Avusturya'da doğdu. Dünyanın birçok ülkesinde çalışıp en son Kanada'da çalışmalarına devam edip Kültürler arası Psikiyatri konusunda Profesör ünvanını aldı.

3. Helmut Ormestad – 1913 – 1993 yıllarında yaşamış Norveç'li Fizikçi. Akustik konusunda uzman araştırmacı ve yazardır.


İnsanın duyma yetisi 20 – 20.000 Hz arasındaki sesleri algılayabilir.

İnsan beyni çalışma durumuna göre yaydığı frekanslar ise:

Delta : 0,5 – 4 Hz arası. Derin uyku.

Teta : 4 – 8 Hz arası. Meditasyon, rüya

Alfa : 8 – 16 Hz. Rahatlama durumu

Beta : 16 – 24 Hz. Uyanıklık, çalışmaSesler konusunda "Tibet'in gençlik pınarı 2" kitabında okuduğum kadarıyla, seslerin sağaltım amacıyla kullanıldığından bahsetmiş. İnsanın kendi çıkardığı seslerin enerji kazanma ve şifa amacıyla kullanıldığı yöntemler var. Fazla ayrıntılı değil ama örnek olarak: ayakta dik durarak bacaklarımız omuz genişliğinde açık ve tüm vucudumuzu gevşek bırakıp, o an içimizden hangi ses tonunu çıkartmak istiyorsak onu çıkartmaya başlayıp(bu ses bir uluma,inleme,çığlık olabilir), yavaş yavaş şiddetini arttırarak çıkardığımız sesin titreşimlerinin vücudumuzda ihtiyacı olan noktaya ulaşıp sağalttığından bahsetmiş. Bunun dışında başka kaynaklarda doğadaki seslerin o bölgede bulunan canlılara orada yaşayabilmeleri için şifa verdiğinden bahseden belgeseller izlemiştim. Şehir hayatında ki sesler de bize burada yaşayabilmemiz için şifamı veriyor acaba :)))İki ritm


Ritm 1Ritm 2biraz önce keşfettim bu başlığı. geçenlerde davul dinleme ihtiyacı hissetmiştim. youtube de upbeat drums diye 1 başlık buldum. hareketli seviyorum ama pek iştah açısını bulamadım. buradaki linklerde açılmadışu iyi gibi. insanın kabile dansı eşliğinde transa giresi geliyor.Linkleri düzelttim. ESKI GÖRÜCÜLERİN BAKIŞ AÇISI


Yukarida bahsi gecen şaman rituellerin hepsi sanki enerji gercekleri ile baği varmis gibi gorunuyor.


Aslında yok


Rituellerin ardisik tekrari bilesim noktasında bir kayis yaratıyor zaten neyi o kadar ardışik tekrar etsek bilesim noktasi hareket eder.


Alt dunya orta dunya ust dunyalara gitmekmidir mesele?


Kendini bu tur uygulamalara yakın gorenler icinde eylem edimde bulunulabilecek dunyalar bulduklarinda bunu yeterli bulacaklardir.


Soru şu


İçinde bulundugumuz dunyada bir bilesim noktasi konumunda bizimkine yakin benzer yakin bir dunya buldugumuzda yerlesecekmiyiz??


Bu fikre olumlu bakan sicak bakan yada mesafeli bakan kendine cok dikkat etsin


Enerji gercekleriyle haşır neşir olmak dikkat edilmesi gereken sonsuzluga ait bir tasarimdir


Egilimlerinizi iyi okuyan inorganikler size guzel bir kurgu yaparak tutsak alabilir yada herhangi bir dunyada tuzağa düsebilirsiniz hic şakasi yok.


DON HUAN VE ALGI OZGURLUGU PERSPEKTIFI


O yuzden don huan ve silsilesi eski goruculerden koklu bir kopuş gerçeklestirdiler


3.dikkate cikmak yayilimlarin tumunu yakmak ve evrenin icinde bir algi damlacigi olarak varolmayi hedefleyerek ayrildilar


eski goruculer gibi baska dunyalarda at kosturmak uzun omurlu olmak guvenli limanlar aramak sonucta bir tur tutsakliga donusmektedir.


BASKA DUNYALARIN TUTSAĞI OLMAKP


Öyle değilse neden kendi tonalimizi enerji gerçekligi acisindan ele aliyoruzki?


Tabiiki paylasimim 3.dikkati hedefleyen evrenin tamamina cikmak icin yayilimlarin hepsini birden yakmak isteyenlere donuk yoksa eski goruculere kendini daha yakin hissedenler ve eski şamanik uygulamalari yapanlara sozum yok.bu uygulamalari yapanlarin bir ozgurluk perpektifi yoktur.onlar icin hethangi bir dunyada varolmak at kosturmak yeterlidir.


Eğilimlerimizi gözden geçirmeliyiz yoksa herseyi birbirine karıştırabiliriz.


Bu arada sitenin endonezyalı hackerler tarafindan saldırıya uğradığına o an şahit olanlardan biriyim.


Asıl dikkat edilmesi gereken sanki özgürlük perspektifi iceriyormuş gibi masumane bir dille kendi inorganik eğilimlerini yansitanların düsunceleri hic de o kadar masum değil aslinda


Bu bakiş açısinada  herkes istedigini yazsin burasi ozgur bir platform diye itiraz edilebilir.


O zaman ozgurluk meselesinden ne anladığımızı açmak gerekir.


Bu mecranın temiz sade kalması için iyi niyetle dilekte bulunuyorum


Sonuçta niyetler tasarrufların içeriğinide belirlemektedir.


Tasarruf sizlerin ve bakış açınızın niyetsel karşılığıdırda diyebiliriz


Sevgiler :)Haklısın asıl virüsü veya hackerı diyelim zihnimiz aracılığı ile taşıyoruz. Bundan binlerce yıl önce insanlık yağmacı tarafından hacklenmiş durumda.Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön