Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

gunluk islerin dunyasi


Özlellikle "Uygulama grubu oluşturmak" isimli konu başlığında fark ettim. Bunun dışında diğer birçok konu başlığında da bununla ilgili yazışmalar dikkatimi çekti.


Bir savaşçının yaşantısı bu kadar çok günlük işlerle ağzına kadar dolu olmalı mı? Diğer boyutta tin için sonsuzluk için yaptıklarımız arta kalan zamanda mı olmalı?


Eğer sonsuzluk için yapmak istediklerimize zaman bulamıyorsak; zamanımızı ve enerjimizi bununla uğraşacak biçimde , yaşantımızı herhangi bir yönde değiştirip şekillendirmemiz gerekmez mi.?Castaneda bir şehir insanıydı, bu bir gerçek. Don Juan ise bir kızılderiliydi. İki farklı yaşam biçimi. Castanedanın bizim gibi şehirdeki işlerle meşgul olması bizi bir yönde etkilemiş olabilir. Eğer bizler ölümlü varlıklarsak, günlük işlerin bu kadar çok önemli olmasını onaylamıyorum. Çoğumuz emekli olmayı bekliyor olabiliriz. Emekli olduktan sonra hiçbir işimiz kalmayacak ve çalışmak zorunda olmayacağız diye düşünebiliriz.(Bunun gibi düşünceleri hep etrafımdaki insanlardan duydum). Zamanlarını daha çok gelir elde etme yönüne kaydırmış insanlar..Bence asıl hata günlük işler ve tin için yapılanlar şeklinde bir ayrım yapılması. Savaşçının günlük işleri ve sanki eski dinsel alışkanlıklardan kalma ibadet vakti şeklinde bir ayrım yerine tamzamanlı bir savaşçı olması gerekir.


Yoksa günde 8 saat savaşçı 16 saat günlük işlere ayıran normal insan gibi bir yaşantı sürmenin faydası olacağını sanmıyorum.Sorular biraz genel oldu sanırım. Bu yüzden her anlam çıkartılabilir. Savaşçı olmak her zaman bunun bilincinde ve sorumluluğunda olmakla başlar. Karga arkadaşım, aynı zamanda yukarıdaki düşüncelerinizede katılıyorum. O zaman bu düşünceye göre, uygulama grubu fikrini tekrar sorgulamamız gerekir. Yada bunun ismi uygulama grubu olmamalı. "Uygulama" kelimesi her zaman bildiğimiz şeyleri faaliyete geçirme anlamında ise. Demekki herkez kendi yaşantısında bunları biliyor ama uygulamak için bir grup oluşturmayı bekliyor. Aynı zamanda bu grubu oluşturmak için hiç zamanı yok. Çok fazla çelişki var bunda.


O zaman bizlerin yolu grup oluşturma yolu değildir. Diğer taraftan grup ile uygulayacağımız şeyler var ise buna zaman bulamamak kaçamak birşey.Asıl günlük hayatımız uygulama alanı. Sevgilimizle "niye aramadın, kimle konuştun" tartışması yaparken, ona buna sürekli dert anlatırken, sorunları dünyanın en ağır yüküymüş gibi yaşarken disiplinde kalabiliyor muyuz? İşte mihenk taşı bu. Savaşçı, ipini sıkı tutmazsa savaşçı olamaz. Disiplin ve sistemli bir kararlılık ve uygulama gerek. Bu disiplini sağlama yolları bulmalı, bunun için yöntemler geliştirmeliyiz.Castaneda şehirli olmasına rağmen tüm bilgi ve eğitimini kırsal sayılan bölgelerde aldı. Öğretiyi şehire uyarlamak için herhangi bir girişimi oldu mu? Son dönem uygulamalarından olan Tensegrity dışında pek bir şey yok gibi görünüyor. Şehirde öğretisi ile ilgili herhangi bir çalışma yaptığını ben hatırlamıyorum, başka isimler kullanarak bazı işlerde çalışmak dışında tabi. Şehirde, bir şehirli gibi yaşayarak ve şehirli insanları kırsal bir öğretiye davet ederek geçirmiştir.

Castaneda "erk noktasını" California yerine neden Sonora çölünde aramıştır. Sizce "erk noktası" şehirde bulunamayacak bir şey midir?

Şaman kırsalda da olsa full-time bir iş midir, part-time Şaman olunmaz mı?savaşçının yolunda şehir-kırsal gibi bir ayırım yok. bu da nereden çıktı? savaşçının yolu, karşılaşılan her durumda enerjinin uygun kullanımının sağlanması ile ilgili bir yoldur. carlos'un eğer öğretiyi "şehire uygulamak" diye bir girişimi olmadıysa, hiçbir girişimi olmamıştır. ya da sana öyle gelmiştir aki :)ayrıca, evet savaşçının yolunda boş zaman-dolu zaman ayırımı ve boş zamanlarda uygulama yapmak diye bir şey de yoktur. her an, her durum uygulamadır. en büyük öğretmen yaşamdır. kendi izini sürmedeki dikkat kesintisiz ve sürekli olmalı. bunu sağlayabiliyorsan bu müthiş bi şeydir. ama bunu ara sıra sağlayabildiğini veya hiç sağlayamadığını görüyorsan, o zaman vakit ayırıp özel bir uygulama, mesela özetleme yapmalıdır vs. vs.Belki bir yanımız kararsız olduğundan tam olarak savaşçı olamıyoruzÖzel bir zaman ayırmadan yapılamayacak uygulamalar elbette var. Don Juan çömezlerini bu yüzden kendi sıradan yaşantılarından koparıp, evinde kalmalarını sağlamıştır. (Bunun daha birçok sebebi olmasının yanında)


Don Juan Castaneda'ya "Kendini başka insanların insafına terk etme." Sözünü kullanırken, onun günlük işlerinde sırf zaman geçirmek için yaptığı bir çok şeye dikkat etmesini istemiştir.


Bu yüzden günlük yaşantımız hep eskisi gibi giderken savaşçı olmaya çalışmak çok boş. Artık yaşantımızdan çıkartmamız gereken birşeyler elbette var.sigarayı bırakma kararı keskin bir niyet içeriyor, her an her yerde her durumda aklına gelen sigara düşüncesini geriye itip yerine başka bir şey koymak, fiziksel olarak da sigaradan uzak durmak, taa ki artık sigara içme isteğiyle düşünsel olarak savaşmayana kadar, savaşçılık-büyücülük de böyle, her an her yerde her durumda zihnin bu şekilde çalışmalı, her ne yapıyorsan yap, nasıl görünüyorsan görün, zihninde baskın düşünce seni bu yola götürecek uygulamalar olmalı, kişi kendi içinde disipline olamıyor ve zihninde bu baskın düşünceyi oluşturamıyorsa değil uygulama nagual dürtüklese ne olacak?Bir savaşçının yüz yüze gelemeyeceği hiçbirşey yoktur.(Don Juan)


Bu şeyler sadece şehir hayatında yer almıyor...Genel bir soru sormak istiyorum: "Savaşçı" yı nasıl tanımlıyorsunuz?Zapata arkadaşım bu konu için açılmış başlıklar var zaten....:)castaneda ya soruluyor. şehir hayatında gürültü vb. etkenlerin büyücülüğe uygun olup olmadığı.castaneda örnek olarak sesleri sınıflandırmadan dinlememizi öneriyor.


mesele algımızın üzerindeki yorumlama sistemimizi iptal etmekse ( dünyayı durdurma) bunun başarmanın yolu kırsaldır veya başka yerdir diyemeyiz. enerji aleminde zaman da mekan da yoktur. özetleme, yapmama, rüya görme vb çalışmalar yapmak için kırlara gitmeye ne gerek var.


savaşçı için önemli kural her duruma kolay uyum sağlama yeteneğidir. tiran mı arıyorsun şehirler ispanyol istilacılarını aratmaz.


tin neden bu büyücü silsilesinin devamını sürdürmekten ziyade silsilenin kapanmasını istedi? Neden castaneda gibi batılı birisinin nagual olmasını istedi?

akademik alan içerisinde ussalcığa zıt bir bilişsel sistemin tohumu atıldı castaneda ile. uçucuların kalesi olan insan zihnine bir darbe indirildi. bu soruya nacizane cevabım, dünyanın birleşim noktasını oynatmak için.tebrikler güzel soru güzel cevap.Bazen oluyor oyle ,mesela metroda (moskova metrosu gunduz 90dB, gece 95dB dir-gece daha hizli)ic sesimi durudrabildigim kadar durdurup dinliyorum disariyi,hicbir armonik progression ,cumle, Tonal (ses frekanslari anlaminda)melodik beklenti olmadan . ve gayet keyifli oluyor dinleti , hic farketmedigim detaylar farkediyorum ,inlemler tislamalar sanki kulaklarim iki dev boru agzi gibi hissetmeye basliyorum..dalip gidiyorum , beni bu durumdan cikartan istasyonlardan birinden binen asiri guzel bir cift bacak filan oluyor genelde,bi de geliyor oturuyor karsima , gitti gume icsel sessizlik anasini satiim , vir vir basliyo ic gurultu.Yeryüzü'nün en doğal haline kirsalda, dağlarda rastlayabiliriz.O nu seviyorsak kirsaldan kopmamaliyiz özelliklede bir savaşciysak.Mez seninle baharda doğaya gidip eklem bacaklı formunu uygulayalım, çekirgeye dönüşelim. Sonra zıplaya zıplaya dolaşır sohbet ederiz, sen de doğa hasretini gidermiş olursun.Zaten o ''hareket formları'' yazını okuduktan sonra müthiş şekilde merak etmeye başladım.bü söyldiğinle merakım dahada coğaldı.sen bu işi biliyosun.)memnuniyetle kabul ederim.fakat çekirgeler lezzetli bir av.Gözlerimizi bir karganın midesinde acmayalım sonra?.))Yalnız, zıplayarak konuşmayı garanti edebilirim ama çekirgeye dönüşmeyi garanti edemem..Cekirga olayida beni pek sarmamısdı zaten. Insan formunda antlaşmamız daha kolay olur .)Şu video fena sayılmaz.

Herkese neşeli hafif bir hafta....

Yapmama olarak yapılabilir.yaptım bileBirlikte uygulama yapmak gerektiğini uzun zamandır hissediyorum. Kalabalık gruplar halinde yapamasak bile ikişer üçerli gruplar halinde olabilir. Başlangıçta hafta sonları olmak üzere uygulama yapmak için bir araya gelinebilir. Ben rüyacıyım, kuzey kadını olduğumu düşünüyorum. Evimiz de müsait zamanı uygun olan arkadaşları davet ediyorum. Sürdürülebilir olmalı çok önemli bence.Bir yerden başlamak zorundayım hissini yaşıyorum.Hangi uygulamalar dan başlanmalı?Ben Bursadayım hafta sonları uludağ eteklerine gidiyorum.Hem gezinti hem uygulama amaçlı görüşmek isteyen arkadaşlara duyrulur.Uygulamalar her aşama için farklı olur diye düşünüyorum. Bilgi yolunda ilerledikçe uygulamalar yapılmalı. Sonuçları kitaplarda okuduğumuz gibi olmuyor. Kitaplarda sonuçlarına dikkat çekiliyor ama yinede ölçülü yapmak gerekiyor. Doğrudan etkileniyoruz. Kıyısından köşesinden yaptığımız uygulamalar küçük küçük birikiyor. İyi yanlarının yanı sıra 'olunsuz' yanıda var enerji biriktirmenin. Örneğin bi gün pat diye inorganikleri duyumsayabiliyoruz. Bilgi yolunda ilerledikçe depresyon,anlamsızlık ,hiç bir şey yapmak istememe gibi duygulara dikkat etmek gerekiyor. Belli bir aşamadan sonra her şey daha hızlanıyor ve günlük yaşamı sekteye uğratıyor. Bu durumu planlamışsak sorun yok ama bu sonucu hiç düşünmemişsek kaygı, korku, bunaltı yaşıyoruz. Çalışmalardan uzaklaşmayı düşünebiliyoruz. Çözüm olarak DJ İçsel direncimizi yükseltmemizi(soğukkanlı olmak, yansız olmak, umursamamak ve soyut amaçtan uzaklaşmamak v.b) söylüyor.

Sen hangi aşamada görüyorsun kendini.Anladım .ben daha yolun başındayım.hergün yatarken ve sabah uyandığımda sihirli geçişlerin ilk 12 hareketini ve taishanin kitabındaki sihirli geçişleri uyguluyorum etkilerinden birkaçı akıcılık kazandırması,ruyalarda artış olarak gözlemledim fakat rüya kontrolü zor anlayamıyorum rüyami gerçekmi diye.birazda inorganiklerle muhatap olacak kadar erk e sahip olmadığım için beni kandiracaklarindan urkuyorum.özetlemek ile bu sorunu çözeceğini biliyorum fakat onun için pek vaktim yok.bu yüzden sadece sihirli geçişler asamasindayim birde dışarda açık havada çalıştığım için içsel söyleşiyi kesme uygulamasi yapıyorum.yani comezin comezi asamasindayim.grup uygulamaları sonuçları hızlandırırmi.? sabit bakma yöntemi tek başına uygulananbilirmi, Tehlikeleri nelerdir.?Bende çömezim zaten sen biraz daha yenisin, ben kadın olduğum için biraz daha avantajlıyım sana göre. Senin de bana göre avantajların var tabi.

Savaşçının yolunda yürümeye niyetlenmek, içsel sessizliğe niyetlenmek ve enerjimizi tüketen her şeyden vebadan kaçar gibi kaçmak gerekiyor.

Acele etmeden, korkarak, gerekli saygıyı duyarak ilerlenebilir bu yolda.

Sabit bakma yöntemi yeterli enerji olmadan tehlikeli olabilir. Sabit bakmanın tehlikesi ikinci dikkate geçebiliriz-ki bu amaçla yapılıyor zaten- ve buna kısmen de olsa hazırlıklı değilsek sonrasında bunalabiliriz. İkinci dikkatten muhakkak çıkıyoruz ama yinede zihin yaşadıklarımızı anlamlandırmaya çalışırken ola ki ruh sağlığımız olumsuz etkilenebilir. Tuhaflıklar yaşadığımızda çok düşünmemek aldırmamak gerekiyor. Onu başarmak için de niyet- enerji gerekiyor.

Ben her gün akşam pencereden dışarı bakıp başka bir gerçeklik daha var diye tekrar ederdimönceden. Sonra bir savaşçı bana sihirli bir niyetlenme öğretti. Kitaplarda okumuşum ama olayın özünü kaçırmışım. Şimdi hala hergün istisnasız niyetleniyorum.Her gün uyumadan önce sesli yada sessiz tekrarlıyorum. Bunu yapmayı deneyebilirsin.

' Yazgımı yöneten güce teslim oldum

Hiç bir şeyi sahiplenmeyeceğim

böylece savunacağım hiç bir şey olmayacak

Zihnimde hiç bir düşünce olmayacak böylece görebileceğim

Hiç bir korku olmaycak böylece kendi kendimi anımsayacağım

Yansız ve rahat

Bir ok gibi fırlayıp Kartalı aşacağım Özgür olmak için.'

Bursa bize yakın görüşebiliriz. Sende gelebilirsin. Özelliklerine bakarız haberci misin eylem adamı mısın :)Neden seni erkek olarak düşündüm bilmiyorum yanlışsa bağışla beni.Askerlikteki bot bağlama deneyimini anlattı ya.. Orayı oku istersen o da ilginç..Evet o bilgiden aklımda kalmış.Sabit bakma yöntemi başlığındaydı diye yazacaktım ki okumuşşsun..Olur sevinirim benim yılbaşında 3 gün iznim var siz nekadar uzakliktasiniz.hangi şehir?Yanilmadiniz tam isabet.) Deniz uygulama etkili ama dimi?Aynen :))Kocaeli, Bursa'ya yaklaşık iki saat uzaklıkta. İki gündür hem balık tuttuk hem yapmamanın çeşitlemelerini uyguladım, geldiğinde hem balık tutar (avcı tinine bi bakarız:) hem uygulama yaparız.Kocaelini biliyrum 4 ay kadar kaldım yuvam evlerinde kalmıştım iş için gelmiştim.çarşıyı falan biliyorum oltamda var fakat çantaya sigdiramam misina olur artik.) Yılbaşından 2 gün sonra yani perşembe günü orada olurum extra mesaiye kalmazsam .kabul ederse eşimle birlikte gelmeyi düşünüyorum.yabancılık çekmez umarım hem savaşciligi bir bayandan ögrenmesi daha etkili olur bence.) Ayrıca nagual ile karşılaşma kitabinida getiricem bir iki sormak istediklerim var.terminaldemi yoksa carsidami görüşüruz?Eşinle birlikte gelmene cok sevindim, bir kadının öğreneceği bir şey yoktur, bilir zaten, sadece haberdar olması ve inanması gerekir. Sen haber vermişsin zaten. Asıl önemli olan bir erkeğin bir kadından öğrenmesi:) Terminalden alırız sizi ama bizim izin günümüz cumartesi pazar. Başka gün gelemezseniz yani hep hafta içiyse izinleriniz ben perşembe cuma izin alırım. Terminalden alırız sizi.Tamamdir nisa bizim izinlerin iptal olma olasiligiida var şayet iptal olursa herhangi bi hafta sonu geliriz.sizin içinde bizim içinde daha iyi olur.Yılbaşı tatilimiz 1 güne indi bizim ızmit yolculuğumuz iptal oldu Nisa.umarım bir hafta sonu ziyarete geliriz.sağol davetin için.Tamam Mez, umarım yakın bi hafta sonu olur.Savaşçı günlük işlerin dünyasında disiplinlidir, meydan okur, yani yapmayı istemediği işleri yapma disiplinini gösterir ve meydan okur, sonrada dünyası duruverir ve bokun içine batar :))"Yaşamımızda derin bir meşguliyet varsa rüya görmenin olanağı yoktur." DJ"Don Juan’ın yenilenmek amacıyla hep buraya, Sonora’ya geldiğini anımsamıştım. Bir nagualın, lider olarak fevkalade sorumlulukları olduğundan fiziki bir nirengi noktası, sorumlu erkelerinin birleşip beraber aktığı bir yerinin olması gerektiğini açıkladı. Sonora Çölü, onun için böyle bir yerdi."Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön