Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

dorduncu bolum 15


Başımın üzerindeki dalda duran ağustosböceğinin tiz cırcır sesleri, sıcak ve nemli gecenin sükûnetini delen inatçı birer titreyiş gibiydiler. Her gece verandanın aynı noktasından beliren kadını uzanmış beklerken, hasır yer yatağımda karnımın üzerinde döndüm.


Yakında duran bir hamak içinde uyuyan dona Mercedes, bana o gece için eşlik etmeye karar vermişti ve varlığıyla, görüntülerin bana özel tekliğini bozuyordu. Benimle birlikte kimse olmadığı sürece ve beni kimse izlemediği sürece, hayaletle olan temaslarımın son derece özel olaylar olarak kalacaklarına en başından karar vermişti. Eğer, başka biri şahit olarak bulunacak olursa tüm olayın genele açık olacağını da belirtmişti.


Artık puro içmekte belli bir uzmanlık düzeyine ulaşmıştım. Dona Mercedes’e başta, sıcak dumanın ağzımın içindeki hassas dokuya olan tahriş edici etkisinden endişeyle söz etmiştim. Endişemi gülerek geçiştirmiş ve ayinlerde kullanılan puroların serinletici ve sakinleştirici oldukları hakkında güven vermişti. Bir süre pratik yaptıktan sonra onunla aynı fikirde oldum: duman gerçekten serindi ve tütün mentollü gibiydi.


Dona Mercedes’in o gece bana eşlik etmesinin nedeni, Candelaria’nın tüm bir ruhsal seans boyunca dayanacak yeterli güce sahip olmamla ilgili şüphelerinden kaynaklanıyordu. Tüm bir ruhsal seanstan anladıkları, medyumun belli bir anda kişiliğiyle ilgili kontrolleri tamamen terk etmesiyle, ruhunun medyumun bedenini kullanarak kendini ifade etmesidir.


O günün sabahında dona Mercedes onun evinde kalmamın mümkün olmadığını, onun veya Candelaria’nın bana herhangi bir nedenle kırgın veya kızgın olmadıklarını, asıl sebebin artık bana verecek değerli bir şeyi kalmamış olması olduğunu açıklamıştı. Hem kendisinin hem de Candelaria’nın bana karşı derin sevgiden başka bir şey hissetmediklerini bilmemi istedi. Eğer beni daha az sevmiş olsaydı hastalara şifa verişini izlememe izin verir ve onun yardımcısı olmam bahanesini öne sürebilirdi. Bana karşı duyduğu şefkatten dolayı samimi davranmak zorunda kalmıştı.


İhtiyacım olan şey bir bağlantıydı ve bana verecek bir bağı yoktu. Sadece Candelaria ile bir tek bağ kurabilirdi. Fakat, mademki hayalet beni bir aracı olarak, belki de gerçek bir medyum olarak seçmişti, o seçime saygı göstermeliydi. Şimdiye kadar, hayaletle geceleri ilişkiye geçmemi teşvik ederek bana yardımcı olmuştu.


“Atalarımın ruhu seni seçmesiyle sen, ben ve Candelaria bir çeşit akraba olduk” demişti. Candelaria aynı hayaletle çocukluktan beri temasta olduğunu söylemişti. Fakat medyumların tam gizlilik geleneğini izlediğinden, bu konuda hiçbir şey söylemesi mümkün değildi.


Dona Mercedes hamağında döndü ve ellerini başının arkasında birleştirdi. Yumuşak ve sakin bir sesle “Misuya, çömelip puro içmeye başlasan iyi olur” dedi. Bir puro yaktım ve onun öğrettiği bir ilahiyi mırıldanırken purodan kısa ve eşit aralıklarla nefesler çektim. Duman ve ses, görüntünün her sefer belirmesinde kesinlikle etkin olan aracılardı.


Yumuşak bir hışırtı duydum. Dona Mercedes de duydu, çünkü benimle aynı anda o yöne doğru döndü. Kadın birkaç metre ilerde, Candelaria’nın büyük kil çömleklerinin arasında, çömelmiş durumda göründü. Dona Mercedes yanıma çömeldi, ağzımdan puroyu aldı, benimkinden farklı bir ilahi mırıldanarak purodan nefesler çekti. Vücudumda bir titreme hissettim ve görünmez bir el beni boğazımdan yakaladı. Guruldayan ve titreşen birtakım sesler çıkardığımı duydum. Benim ses tellerimi kullanan başka birinin söylediği sözlere benzediklerini şaşkınlıkla farkına vardım. Anlamadığım halde, anında farkına vardım ki bu sözler daha farklı bir ilahiye aittiler. Hayalet başımın üzerinde dolandı ve sonra kayboldu.


Ardından kendimi evin içinde, Candelaria ve dona Mercedes ile birlikte buldum. Ter içindeydim ve fiziksel olarak tükenmiş hissettim. Diğer iki kadın da aynı durumdaydılar. Buna rağmen tükenmişliğim güçsüzlüğe neden olmamıştı. Son derece hafif ve coşkulu hissediyordum.


“Buraya nasıl geldim?” diye sordum. Candelaria, dona Mercedes’e sorgulayan bir bakışla baktı ve “bir seansı tümüyle yaşadın” dedi. Dona Mercedes zayıf bir sesle “Bu durum her şeyi değiştirir. Atalarımın ruhu seninle bir bağ kurdu. Şu halde, hayalet seni serbest bırakana kadar burada kalacaksın” dedi.


“Fakat hayalet neden beni seçsin ki, ben bir yabancıyım.” diye sordum. Candelaria “Hayaletler için yabancı diye bir şey yoktur. Onlar sadece medyum ararlar” dedi.Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön