Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

adam gibi adam


Kimdir bu "Adam gibi adam"? Bu tanım neleri kapsar, insan bu deyimi söylerken aslında neyi kastetmek istiyordur. Ne yer ne içer, nerede çalışır, nasıl yaşar, nasıl giyinir bu adam gibi adamlar. Kimlerle yatıp kalkarlar, hobileri nelerdir. Adam gibi adam dendiğinde sizin aklınıza gelen ilk isim kimdir. Bu akrabanız mı, babanız mı yoksa tarihten bir kişilik veya ünlülerden biri mi?ne yediği ne içtiği kendine kalsın da, adam gibi adam; nokta kadar menfaati için virgül kadar eğilmeyen insandır :)Belki durum eğilmesini gerektiriyordur. Biliyorsunuz savaşçıların bi santimetreküplük bir şansları var, bu noktadan daha da az bunun içinde gurur veya kibir her ne ise onu yok edip virgül gibi eğilmemiz icap edebilir.


Ama tabi yorum adam gibi adama yapılınca adam olan eğilmez, ayrı konu.Savaşçılar açısından;yalnızca erkek olarak doğdukları için kendilerini otomatikman üstün kılan her hangi bir yetenek zeka yada kapasite ile hak etmedikleri kazanımların yükünü taşımayı sorgulayan reddeden ve ona göre davranan erkek. Tinle doğrudan bağlantısı olmadığı halde bunu dert etmeyip bilgi adamı olma yolunda adım atan erkek.

Adam gibi adam cinsiyetçi bir söylem. Aynı zamanda çok iddialı çok kırılgan bir tanımlama. Yalnızca erkekleri dahil ediyor. Kadınlar için böyle bir şey söylenmez zaten. Söylenir de yine erkek üstünlüğü üzerinden erkek gibi kadın diye onore edilir.


Adam gibi adam olmak kişiye gruba topluma göre değişir.Aile şerefini, kendi namusunu temizlemek için toplum ahlakına uygun davranmayan eşi, kızı, kız kardeşini öldüren bir erkek o toplum için adam gibi adamdır. Allah adına dinsizleri yada dini vecibeleri yerine getirmeyen birini öldüren bir erkek o dini grup için adam gibi adam sınıfına girer.

Kadınlar adam yerine konmadığı için kimi unvanlar yalnızca erkekleri ifade ederdi. bilim adamı vardı, bilimi üreten kadındahi olsa bilim adamı denilirdi, şimdi bilim kadını iş kadını ifadeleri kadın hareketinin gelişimine paralel olarak değişiyor yeni yeni kendine yer buluyor. Şekilde tabi, özde daha içselleştirilmiş değil.Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön