Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

samanlik ve sarlatanlik


Şaman ve şarlatan farkını nasıl anlarsınız? Bu başlık altında şamanlık adı altında şarlatanlık yapanları inceleyelim. Epey şarlatan olduğunu hepimiz biliyoruz zaten. İfşa etmenin bir sakıncası olacağını sanmıyorum. Hem olsa ne yazar...Ben şamanım bakın bakın ben şamanım diye gezen şarlatandır.Aslında çok önemli bir konu. Şarlatan olarak bildiğim bu çevrede bir çok insan var. Kimisi öğreti üzerinden kız tavlayabilmek için kendisinin görücü olduğunu kadınlara ise "sen 4 çatallı nagualsin" diye gaz verdiklerini biliyorum.

yukarıdaki şarlatanları uçkur düşkünü şarlatanlar olarak sınıflandırabiliriz. ;)


Bir de tüccarlar var. öğretiyi bile doğru dürüst anlamamış olduğu halde maddi çıkar elde etmek için güya castaneda ile rüyalarında iletişim kurduğunu yalanlarını söyleyebilme cüretinde bulunanlar. Bu grupa girenleri ise tüccar şarlatanlar olarak sınıflandıralım.;)


Bir de öğretiyi dini öğretilerle ilişkilendirme çabasında bulunan kişiler var. Bu arkadaşların iyi niyetli olarak mı yoksa bilincinde olarak öğretiyi çarpıttıklarını bilmiyorum. Eğer bilinçli bir şekilde çarpıtma gayretindelerse bu arkadaşları şarlatan olduklarını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Bu şarlatanlara cuhala şarlatanlar olarak sınıflandıralım. ;)

isimlerin önemi yok. sadece yaptıkları şarlatanlıkları dillendirmek gerekli.

Not: Uçucu zihnin olduğu sürece hepimiz şarlatanız. Ben de bir şarlatanım. Sözde şarlatanları ifşa ederek öğretiyi bu şarlatanlara karşı koruyorum. ;)seemanın gözlemleri ve tespitleri yerinde gibi duruyor.


Castaneda için insanın alt yapısı da önemli. eğer spritüel temelli ise, o yöne eğilim gösteriyor ama bana sorarsanız spritüellikle hiç alakası yok.Mor'un kapsamı çok geniş olur, kimler girmez ki oraya? Ama sonuçta oldukça da doğru pek çok incelemede şaman'nın özellikleri arasında şarlatanlığı da katıyorlar.Şarlatan hiç olmazsa bir şeyler yaratır.


Bir de rüyamda şunu gördüm bunu gördüm deyip Castanedaya çamur atan ve bütün bilgisi Castaneda'dan duyduklarından ibaret olanlar var.


Nevzat Erkmen hala ben Castaneda'yı aştım vs laflar ediyor.


Neredeyse tümünün hedefinde Castaneda var. Yaptıkları en hafif şey, Don Juan'ı ön plana çıkartıp, Castaneda'yı ve Castaneda'nın yarattığı sistemi yok saymaktır.


Bunlar,lüzumsuz zerzevatı kendilerine çekerek ekosistem içerisinde yararlı bir etkide bulunurlar.Şu şaşaalı şaşkın şarlatanlara şaman şamarı şart.bırak saçmalasınlar. onları kendilerinden başka kim ciddiye alıyor ki. Onlar kadar ciddiye alanlar da şaşkın varsa eğer. ;)Bunlar ya gerçek üç kaatçıdır ya da "ben daha iyiyim" hissine kapılmış olup bunun için başkalarını aşağılamadan çekinmeyen kişilerdir. Don Juan'ı, olmazsa Castaneda'yı, olmazsa Cleargreen'i aşağılamak küçümsemek onun ihtiyacıdır ki kendi öğreticiliğini, hocalığını ilan edebilsin.Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön