Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

uzlasma sorunu


İnsanlar neden uzlaşmak zorunda hisseder bir konuda. Belki uzlaşamadan kalmak daha iyidir nedir yani bu baskı, tahakküm. Sizin de günlük yaşamda (sanki başka yaşam varmış gibi düşünülmesin) başınıza mutlaka geliyordur.


Bakınız uzlaşamama demiyorum, uzlaşma isteği diyorum. Uzlaşma isteğinin kendisini bir sorun olarak görüyorumBenim bu konudaki düşüncem her uzlaşmanın yada uzlaşma isteğinin arkasında yeni kararlar almaktan duyulan korku yatar. İlerlemekten duyulan korku. yanlış yapmaktan duyulan korku. Benliği koruma isteği. Sorun karşıda değildir hiç bir zaman, kendi zayıflığımızdır bizi uzlaşmanın arkasına saklanmaya iten. Uzlaşmacı olmak kabul gören bir kişilik özelliğidir çoğu zaman. Artılar katar bize:) Çok sorgulanması gerekir; nerde uzlaşıyorsak korkuyoruz benliğimize zarar gelmesinden. Uzlaşıyorsak sorumluluk almıyoruz yada sorumluluk aldıktan sonra karşımıza çıkacak olanları sızlanmadan baş etmeyi göze alamıyoruz demektir. Ne güzel bir konuya dikkat çektin karga. Kendimi nasıl yakaladım yukardaki satırları yazarken. Yok yok daha acımasız davranmalıyım kendime tam iyi gidiyorum derken bişeylerin arkasına saklanmış benlik kaygım çıkıyor ortaya. korkularım, tembelliğim,rahata düşkünlüğüm ...Bir adım bile ilerlememiş olmak... düşmanı nasıl da küçümsemişim.Evet, uzlaşının altında karşıdakinin benliğimizi tanıması isteği yatıyor. Uzlaşma bazen bize enerji de kazandırabilir, ama çoğu zaman farkında olmasakta benlik besleme yöntemidir.


Ayrımı iyi yapmak gerekir.'Eylemle karar arasında tutarlılık olursa uyumlu ve dengeli davranışlar sergileriz'. Uzlaşmada farkında olalım ya da olmayalım hep bi içsel kavga söz konusudur. Uzlaştığımız için -kendimizle ya da başkasıyla- ya zarar görmüşüzdür ya da zarar vermişizdir. Bunun kavgasını yaparız,yargılarız, tonalımızla kavga ederiz. (DJ insanın tonalı ile kavga etmesinin en aptalca davranış olduğunu söylüyor.) Günlük yaşam da uzlaşma yolunu değil de uyum sağlayacak yolu seçmeliyiz bence. Uyum, gerektiğinde en radikal kararıda aldıracak güce sahiptir. Sonuçta hiç enerji kaybetmeyiz özetleme yapmamaızı gerektirecek olaylar yaşamamış oluruz. Son zamanlarda on beş yirmi gündür uzlaşmacı yanımın hep farkında olmaya başladım; uzlaştığım konuları uyumlu olacak hale getirmeye çalışıyorum. Uyumlu hale gelmeyecek olanlarda da kararımı yeniden gözden geçirdim, hızlı bi şekilde aynı konu ile ilgili yeni karar aldım.Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön