Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

yazarin notu 1


Büyücülerin rüyalarını gören herkese. Ve bu rüyaları benimle birlikte gören o birkaç kişiye.


BÜYÜCÜLERİN DÜNYASIYLA İLK temasım peşinde koştuğum ya da planladığım bir şey değildi. Tesadüfi bir olaydı bu. 1970 yılının Temmuz ayında Kuzey Meksika'da karşılaştığım bir grup insanın, Kolomb-öncesi Meksika Kızılderililerine ait bir büyücü geleneğinin sıkı takipçileri olduğunu gördüm.


Bu ilk karşılaşmanın uzun süreli, kuvvetli bir etkisi olmuştu üstümde. Bizim dünyamızla birlikte var olan başka bir dünyayla tanışmıştım. Hayatımın yirmi yılını bu dünyaya adayarak geçirdim. Bu kitap, benim bu ilişkimin nasıl başladığının, ve orada oluşumdan sorumlu büyücüler tarafından nasıl yönlendirilip teşvik edildiğinin hikâyesidir.


Aralarında en göze çarpanı Florinda Matus ismindeki kadındı. Benim kılavuzum ve akıl hocamdı o. Bana, bir sevgi ve erk hediyesi olarak, kendi adı olan Florinda adını veren de oydu.


Onlara büyücü demek kendi seçimim değil. Büyücü ya da cadı demek olan brujo ya da bruja, kadın ya da erkek uygulayıcılar için kendilerinin kullandığı İspanyolca terimlerdi. Bu sözcüklerin uyandırdığı olumsuz çağrışımlar hep gücüme gitmişti. Fakat büyücüler büyücülüğün oldukça soyut bir şey anlamına geldiğini açıklayarak beni rahatlattılar: bazı insanların geliştirdiği, normal algının sınırlarını genişletme yeteneği. Büyücülüğün bu soyut niteliği, onu uygulayanları tanımlamak için kullanılan terimlerin uyandırdığı olumlu ya da olumsuz çağrışımları kendiliğinden hükümsüz kılıyordu.


Normal algının sınırlarının genişletilmesi, büyücülerin yaşamdaki seçeneklerimizin toplum düzeni tarafından belirlenmiş olması nedeniyle sınırlı olduğu inancından kaynaklanan bir kavramdır. Büyücüler seçimler listemizin toplum düzenince oluşturulduğuna, gerisini de bizim getirdiğimize inanırlar: sadece bu seçenekleri kabul ederek, nerdeyse sınırsız olanaklarımızı kısıtlamış oluruz.


Onlar, bu sınırlamanın, neyse ki olağan farkındalık âleminde olmayan ve pratikte ulaşılamayan diğer yanımıza değil, toplumsal yanımıza getirildiğini söylüyorlar. Bu yüzden, onların esas amacı, bu yanı ortaya çıkartmaktır. Onlar bunu, ne olduğumuz ve ne olabileceğimiz hakkındaki insani varsayımların oluşturduğu kırılgan, ama esnek kalkanı kırarak gerçekleştiriyorlar.


Büyücüler, günlük dünyamızda alternatif gerçeklik görüşlerinin peşinde bilinmeyeni araştıran insanların var olduğunu kabul ederler. Onlar, bu tür araştırmaların ideal sonucunun, bulduklarımızdan, gerçekliğin tanımını değiştirip kendimizi ondan ayırmaya yetecek enerjiyi çekebilme kapasitesi olması gerektiğini söylerler. Fakat ne yazık ki böylesi araştırmaların esasta zihinsel çabalar olduğunu öne sürüyorlar. Yeni düşünceler, yeni fikirler bizi pek değiştirmezler.


Büyücülerin dünyasında öğrendiğim şeylerden biri, büyücülerin gerçekliği tanımlayan anlaşmayı bozmak konusundaki o görkemli görevi, dünyadan geri çekilmeksizin ve kendilerini bu süreç içinde incitmeksizin yerine getirdikleridir.


—FLORINDA DONNERSessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön