Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

samanizm ansiklopedisi christina pratt 5


Arınma :

Arınma seslendirilmeyen veya vücuda ait zorla içeri gireni çıkarma işlemidir. Çıkarma, zorla gelen zararlı enerjiler için bir şaman şifa yöntemidir. Bir arınmayı yerine getirmek için şaman, isteyerek yardımcı ruhunu cisimleştirir ve bazı nesneler, maddeler, veya davranışlarla, zorla gelen enerjileri, hastanın enerji bedeninden dışarı çıkarır. Enerjiler bir kez çıkarıldığında uygun bir şekilde ikna edilirler.

Arınma yöntemleri kültürler arası benzerdir, ancak özel kültürler arasında değişiklikler olabiliyor. Örnek olarak bedeni ağaç yapraklı ile süpürmek enerjiyi toplar ve uzaklaştırır veya bazı içkiler ile bedeni temizlemek arınma yöntemleri yaygındır. Ağaç dalları, taşlar, duman, tüyler, alkol, masaj, şarkı veya sesler, ruhsal eller (şamanın çalıştığı yardımcı ruhun elleri veya pençeleri vs. gibi) veya bu amaç için uyarlanmış kişisel özel eşyalarla yapılan arınma yöntemleri kapsamasına rağmen bunlarla sınırlandırılmış değil.

Kuzey Amerikalı yerlilerin, terleme odası, veya ay odası töreni gibi bazı törenler arınma amacı için tasarlanmıştır. Arınma törenleri bir şamanın zorunlu olarak varlığını gerektirmez. Bedensel enerji çevreden alınmalıdır, veya artık kullanışlı olmayan bir kalıba sokulan, hastanın kendi enerjisinin bir parçası olmalıdır. Dahili veya harici bir kaynaktan gelen bu enerjinin varlığı ve onun eksik hareketi sağlıklı değildir. Eğer kaldırılmazsa, bu gelen enerji zaman içinde bedensel veya sürekli psikolojik, hastalıklara yol açar.

Rüya Görme :

Şamanlar rüya görmeyi ruh dünyasına erişmek veya bağlantı kurmak için kasıtlı olarak kullanırlar. Şaman rüyası isteyerek esrimeye girmeye eşit bir yöntemdir. Hem sıradan rüyadan hem de uyanık rüyadan farklıdır. Örnek olarak bu yöntem Ava-Chiripa şamanları tarafından kullanılır.

Elementler :

Dünya (toprak), Hava, Ateş ve Su, ayrıca bazı Asya veya Afrika kültürlerinde ilave olarak tahta ve/veya metal da elementlerdir. Elementler saf ve esas güçlerdir; büyük güçleri ruhsal varlıklar gibi saf ve karmaşık olmamalarından kaynaklanıyor. Şamanların görünmez dünyaya seyahat ettiklerinde, element güçler fiziksel ve enerji şekilleri için şifalandırıcı olarak kullanılabilir. Şamanlar samimi doğal dünyanın elementleri ile dost olduklarında, bu gerçek güçlerden büyük bir ilgi sağlarlar.

Örnek olarak, sıklıkla inisiyasyona hazırlanmak dört elementin arınma töreni ile başlar. Deneyimli şamanlar, dünya, hava, ateş, su, ve bu elementlerin karışımları olan; sis, pus, buhar, duman, bataklık, rüzgar vs. gibi elementlerin ruhları ile, havayı veya çevrelerini değiştirmek için çalışırlar.


Çeviri : AkiSessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön