Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

samanizm ansiklopedisi christina pratt 33


Şaman Yolculuğu 3/3


Gerçekliğin değişik durumuna girmek için şamanlar birçok farklı uygulamalar kullanır: davul, şarkı, dans, oruç, uyku orucu, prikotropik bitki kullanmak, konsantrasyon, gözünde canlandırma (vizualizasyon), koşmak, atlamak, ve cinsel ilişkide bulunmak. Bu uygulamalar genellikle birlikte kullanılır. Örnek olarak, psikotropik bitki kullanıldıktan sonra oruç ve uyku orucu üç – dört günlük dans veya şarkı ritüelinin parçasıdır. Seçilen araç birçok değişkene bağlıdır, gelenek, eğitim, ustalık derecesi, yolculuğun amacı, kültürel beklentiler, ve/veya kişisel tercih buna dahildir.

Yolculuk, teşhis, kehanet , ve şifa için kullanılır. Yolculuk sorunun kaynağını teşhis etmede ve çözüm yolundaki birçok teşhis yöntemlerinden biridir; örnek olarak, hangi bitkiler ve nasıl kullanılacak, hangi ritüeller uygulanacak, hangi yasaklara uyulacak, ve hangi ruhlar bununla ilgilidir. Şaman tarafından kullanılan teşhis yöntemleri eğitime, gelişime, ustalığa, kültürel beklentilere, ve/veya şamanın doğuştan aldığı yeteneklerine bağlıdır.

Yazar ve teoloji profesörü olan Mircea Eliade, şaman yolculuğu, şamana ayrıcalıklı olan büyü teknikleri ile ayırt edildiğini ve Üst Dünya, Alt Dünya, veya okyanusun dibinde olduğunda bunu esrime ile açıklıyor. Kullanışlı uygulamada yolculuk olası olarak esrime olduğunu söylemek daha doğrudur, çünkü, şaman yolculuk esnasında ruhlar dünyası ile bağlantıdadır. Ancak, şamanın esrimeye kaymasının bütünlüğünü etkileyen transın asıl derinliği, şamanın teşhisi ile kararlaştırılır. Teşhis, dinsel inançlar veya kültürel eğilimlere değil, hastanın ihtiyacı olan şifa ile ilgilidir.

3/3


Çeviri : Aki


Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön