Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

parazit


Aşağıdaki düşünceler doğrudan doğruya herhangi bir Şaman öğretisine ait değildir. Bunlar Şamanizme daha geniş bir prespektifle baktığımda ortaya çıkan (tabi ki benim için) görünüştür.


Burada izah edilen tüm örnekler / yöntemler Carlos Castaneda düşüncesine / metodolojisine aittir. Halbuki şaman dünyası çok daha eskilere dayanır ve içinde pek çok farklılar vardır. Bir konuyu yalnızca CC ile anlatmaya kalmak yetersiz kalabilir. CC düşüncesi Şaman dünyasının içinde çok küçük bir alan kaplamaktadır, ve maalesef tartışmalıdır. Şamanizm ile ilgili pek çok yazar ve uygulamacı CC'nin adını dahi anmamaktadır. Birkaç maddesini çevirdiğim Christina PRATT'ın Şamanizm ansiklopedisi toplam 615 sahife olmasına rağmen CC'den hiç bahsedilmemektedir. Bibliography bölümü 9 sahifedir ve CC'nin herhangi bir kitabı bulunmuyor, yalnızca "Donner, Florinda. Being-in-Dreaming: An Initiation into the Sorcerer’s World." kitabı bulunmaktadır. Ayrıca daha önce gönderdiğim günümüzün en önemli 10 şamanı içinde CC'nin hiç bir takipçisi de bulunmamaktadır.

Şimdi; İçsel Sessizlik, Meditasyon, Odaklanma, Şaman Yolculuğu vs. gibi teknikler aşağı yukarı aynı amaç için kullanılmaktadır. Yani "paraziti durdurmak" için. Ancak bu parazit yalnızca zihnimizin kendisi veya içindeki bir olgu değildir, dış dünyadan gelen (insanlar, hayvanlar, bitkiler, ruhsal alem, maddenin kendisi, dünya, evren vs.) her türlü bozucu / aldatıcı etkilerdir (Düşünceler, Hayaller, Sesler, Kaşınma isteği, kıpırdanma isteği vs.).

Zihni durdurmak aslında "paraziti" durdurmaktır. Zihnin bize ait olmadığı ve bunu yok etmek geriye bir şey kalmayacağı anlamını taşır. Zihin maddesel veya ruhsal "ben" dir. Ben olmadan zaten hiç bir şey yoktur.


Sence bir karışıklık yok mu?

"Zihin geçmiştir bu nedenle an'da var olamaz."

"An'da var olabilen şey niyettir."

"İnsanın gerçek zihni de niyettir."bunu yazanda aynı uçucunun etkisi altındaki zihnin olduğuna göre bu döngüden çıkış yok.Şamanlar ansiklopedisi çevirilerinizi  cevirilerinizle ilgili yazilarin tamamini okudum


Burada konuyla ilgili yorum yapmak için doğrudan deneyim gerekmektedir.


Şamanların gündelik dünyada sağaltım işlerini yapması


Üst dünya orta dünya ve alt dünya diye tarif edilen konumlara yolculuklar yapması kendini ağaca, kuşa suya, buluta ,kargaya ,çakala donusturmesi


don juan'ın ait oldugu şaman silsilesindeki eskiçağ büyücüleri bu ansiklopedide bahsedilen deneyimleri yaşadılar kendilerini ağaca kurda kuşa dönüştürdüler (bileşim noktası konumları)


Yaşadıkları bu deneyimleri kendilerinden menkul zannettiler tıpkı sizin çevirdiğiniz ansiklopedideki şamanların kişisel önemliliğin cezbedici etkisinde kalıp yaptıklarını aşırı derecede önemsemeleri gibi.


Hattımızın eskicag büyücüleri bileşim noktası konumlarında içinde yaşanıp oĺünebilecek onlarca dünya bulguladılar


Ölüme meydan okuyanlar diye anılan bir grup yeryüzünün desteğini (bileşim noktasini)kullanip binlerce yıldır ölümün yuvarlanış kuvvetiyle kozamıza çarpan ateş toplarından kendilerini toprağa gomerek kurtulmayı başardılar.


 Yine nagual rosendo/elias/julian/don juan/ve carlos castanedayla görüserek onlarin erkesini ödünç alarak binlerce yıldır yaşayan büyucü kuşakların "kiracı"adını taktıkları eskiçağ buyucusu hattımıza yön veren erk armağanları sunarak ait olduğumuz ulama etki etmiştir.


Don juan aracılığıyla carlos castanedaya

ondan da bize kadar uzanan bilgi sonsuzluğa mutlak özgürlüğü hedefleyip kendi doruklarımıza ulaşma çabamızdan başka bir şey değildir.


 don huan ve silsilesi kendilerini yeni görücüler olarak tanımlıyordu bizler de kendimizi böyle tanımlıyoruz.


Tütsüler hayvan kemikleri vs gibi otantik şeyler kullanmıyoruz bu tür gecmişe öykünmeler romantizmden başka bir şey değildir.


Bizler kendi tonal zamanımızın araçlarını kullanıyoruz.


Değişmeyen şey ise ozet/niyet/ruya gorme/iz surme/ve sihirli gecişleri(tensegrity)kendi ulamımizdan bize aktarıldığı gibi kullaniyoruz.


Sizin cevirdiginiz ansiklopedide carlos castanedadan bahsedilmemis olmasi açıkçası iyi birşey ne don huan ve buyucu silsilesi nede carlos kitleleri iyilestirmek nede silsilemizin gecmisinde bolca bulunan diğer kalabalık şaman ritüelleri uygulamakla ilgilenmiyorlardi o yuzden tütsüler yakıp kafalarında tüylü başlıklarla gezmediler.


Dışardan bakıldığında kimse bizi farkedemez,herkes aynı niyetle bilgiyle temas etmez büyücü kimsenin avı olmaz.


Buyuculer ustalar yada çıraklarla ilgilenmez farklılıklarımız sadece erkesel seviyemizle ilgilidir postta oturan bilge tahtta taşınan kimse yoktur.


Birileri şamanları top 10 listesi yapabiliyorsa bu ironik bir şekilde o şamanların batılıların avı olduklarını gösterir.


Batılı kafaların herşeyi klasifiye etme arzusu buradada kendini gösteriyor.


Doğrudan deneyime dayanmayan bütün yaklaşımlar kişinin kendi zihnine takılır sizde bunları cevirerek yeni bir zihinsel kayıt oluşturmuş oluyorsunuz.


Buyuculuğu anlamak için bahsettiğiniz deneyimleri yaşamış olmanız gerekmektedir,yaşadınızmı diye sorarlar:)


Yaşamadıysanız ilginiz entellektüel ilgiden ibarettir buda en çok yanılan kişi demektir.


Bu o şamanları ve sizi yargılamak değil bir tespit olabilir herkes niyeti ölçüsünde kendi yazgısıyla buluşur.


Bizler algı baloncuğuyuz sonsuzluğa açılan kapıları cesaretle geçeriz sonsuzluğun içinde süzülmek için insani olanakları kullanip mutlak özgürlüğe kanat açanlarız


Sevgiler :)Öteki, yazılarını keyifle okuyorum.Hyau


Deneyimlerimizi ve enerjik gerçekleri paylasmak iyi bir şeydir bide keyif alıyorsak ooh daha ne olsun :))Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön