Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

ccastaneda 4kitap bol1 erk oykuleri


Carlos Castaneda Kitap:4 (erk öyküleri) Bölüm-1


Işıldayan Varlıkların Gizi


Don Genaro bir sabah C.Castaneda’ ya günlük yaşamını düzenlemesi konusunda akıl almaz yönergeler vererek artık onun yol ayırımına geldiğini göstermiş ve öğleye kadar bunlarla uğraşmıştır. Daha sonrada sessizce yerinden kalkıp çalılıklara doğru gitmiş, arkasından gitmeye yeltenen CC‘dayı Don Juan ikaz ederek DG’nun onunla ilgili yeni bir şey deneyeceğini artık her savaşçı gibi yeni bir yol ayırımında olduğunu, bu yolun da ‘’büyücülerin açıklaması’’ olduğunu bilmesinin yeterli olduğunu söyler. Bu durumun hemen şimdi anlatılmasını isteyen CC’ya DJ bu konuda bilgi almaya hazır olmasının gerektiğini bunu da en iyi kendisinin tespit edeceği zaman olacağını söyler.Şu anın nesi var diyen CC’ ye ‘’Karar vermek, öylesine zaman seçmek değildir.Karar vermek, ruhunu kusursuzca pekiştirmen, bilgi ve erk sahibi olman konusunda her şeyi yapmış olman demektir.’’ der. Evden ayrılma zamanını bilmen halinde, kendini onun yanına götürmenin de üstesinden geleceğini söyleyerek devam eder DJ. Buna akıl erdiremeyen CC ‘’ Evden belirli bir anda ayrılmam, beni DG la nasıl buluşturabilir ki diye sorar. DJ ise gülerek problem işte bu der .’’Eğer yetirince erkin varsa, evden ayrılma zamanı mutlak bir kesinlikle belirlersin’’ ‘’Doğru zamanda ayrılmanın sana nasıl rehberlik edeceğini kimse bilemez. Ayrıca yeterince erkin varsa bunun böyle olacağını sen kendin de göreceksin’’ diye devam eder DJ.


Bu konuyla ilgili bilgi edinmeyi deneyen CC sorular sordukça DJ da kaçamak cevaplar vermektedir. ‘’Bilmeceyi çözersen eğer, yeterince erk biriktirdiğin ve hazır olduğun anlaşılacak. Ama yüzüne gözüne bulaştırırsan, buna yeterince erkin olmamasıdır, o zaman da büyücülerin açıklaması, senin için hiçbir anlam taşımaz der. Yine de bana kalırsa anlasanda anlamasanda açıklamayı vermeliyiz tabiî ki bu DJ fikridir DG bu konuda çok temkinlidir, senin hazır olduğunu görmeden bunu sana vermez diyerek devam eder konuşmasına..


CC bu konuda yalavarmalarına rağmen DJ dan hiçbir bilgi alamaz. Bu zamanı sadece kendisinin anlayabileceğini DG’nun çağrılarına istenci ile hissetmeye çalışmasını öğütler.

İstencin karın bölgesinde oluşan ‘’yarık’’ adını verdiği göbek deliğinin altında yer alan bir yerden dışarı çıkan bir güç olduğunu bilen CC. Kullanılabildiğinde, bununla o olağan üstü edinimlerin üstesinden gelebileceğini de tahmin ediyordu. Kendisinin böyle bir duruma gelemeyeceğini DJ’ na anımsatan CC’ya cevap olarak DJ ‘’İşte yanıldığın nokta da bu.dedi. ‘’Savaşçıdaki İSTENÇ her türlü mantıksal karşı çıkışa rağmen gelişir. Ayrıca DG’nun onun hazır olup olmadığını bilmesinin bir faydası olmayacağını çünkü; Öğrenen sensin. O halde, erk demek olan bilgiyi sen istemelisin Genaro değil diyerek durumu izah eder. Başka deyişle, İSTEN’ cini çalıştırabileceğine sen inanmalısın. İnanmadıysan, bugün inanmalısın. Bu görevi başaramazsan, Genaro sende ne görürse görsün, henüz hazır olmadığın sonucunu çıkaracaktır.


CC kendini çok zor durumda hissediyordur, başaramamaktır asıl korkusu ama bunun yerine ‘’bu Genaro benden ne istiyor’’ diyerek kendini sorgular. DJ da ‘’İstenç, işleyen bir birim olmadan önce, beden kusursuzluğa ulaşmalı’’ diyerek onun zayıf olmadığını kaslarının güçlü oluğunu hatırlatır gülerek.


DJ CC’ya DG’nun öğrettiği hayvan çığlığını çalışmasını önerir. Bir odun yığının üzerine oturan CC denemeye başlar ve bu arada nefes alma yöntemleri hakkında bilgiler veren DJ onun rahatlamasını sağlar. Sundurmaya geçen CC kendi umarsızlığını ve başarısızlığından bahsederken,DJ şu anda bir bebek olduğunu söyler.Hatta daha çok sorular sormasının onu rahatlatacağından bahseder. CC ondan güve hakkında daha çok bilgi vermesini ister. Daha önceki bölümde gördüğümüz güve konusunu yeniden hatırlatırken, onun bir Dost olduğunu bildiğini söyler. DJ Dost’u anlatabilmek için o bir ağaç, ağacı nasıl anlatayım ki der .Tıpkı ağaçta olduğu gibi, dostu da ancak yaşayarak anlayabilirsin diye devam eder. Öğretmen Dostu, çömezine yavaş yavaş parça parça tanıtmalıdır. Sen yıllar geçtikçe önemli bilgi birikimine ulaştın. Şimdi bu bilgiyi bir araya getirip, ağacı yaşadığın gibi dostu da yaşayabilirisin öğüdünde bulunur.


CC bu söze şaşırır ve bunu yapabildiğimi bilmiyordum der. DJ da aklın bunun bilincinde değil, çünkü öncelikle dostun olabilirliğini kabul edemez. Neyse ki dostu bir araya toplayan, akıl değildir. Bedendir. Dostu, aşama aşama sezgiledin sen.Tüm bu sezgiler, bedeninde toplandı. Dost bu parçaların toplamıdır işte. Bunu açıklayacak başka bir yol bilmiyorum diyerek devam eder DJ.


CC bedeniyle aklının tek başına ayrı bir varlık gibi duramıyacağını ve hareket edemeyeceğini söyler. DJ’ da tabiî ki böyle değildir. Aklımız pek önemli değildir. O her zaman bedenimizle çelişki içindedir. Akıl ile bedeni birleştirmek bilgi adamının utkusudur der.


Daha önce CC dostunu beklemiş ve onunla buluşmuştur. Onu yönlendiren, bir düzlükte buluşacaklarını onu orada beklediğini söylemiştir DJ ve DG. Fakat şu an için Dost onu sadece o düzlükte beklemiyordur. Artık onun için Dost tam burada orada şurada her yerdedir.Tıpkı ölümün seni her yerde beklediği gibi. CC’nin dost beni neden bekliyor sözüne ise DJ Ölüm seni neden bekliyorsa dedi. Öncelikle, dostu yaşamalısın. Onu, tam gücündeyken sezgilemelisin. Ancak ondan sonra büyücülerin açıklaması bunu aydınlatabilir. Dost bir güvemi sorusu üzerine DJ, hayır insanın, dostu anlayış biçimi kişiseldir cevabını alan CC, yine başa döndük düşüncesindedir.


DJ CC ‘ya yardımcı olarak onun bir tür trans haline geçmesine yardımcı olmak amacıyla evin kenarından akan derenin yanına bir örtü örterek üzerine oturmasını ve suyun onu dingin akışında etkileyeceğini söyler. Biraz sonra gerçekten suyun durgun akıntısında kamışları seyrederken bir anda rüya haline geçtiğini hissederek harika bir manzarayla karşılaşır. Bu durumun onun bir rüyamı gördüğü yoksa gerçekten o görüntüde yaşadığımı ikileminde kalarak bu harika rüyadan zevk almaya devam etmesi kararını alır.Uyandığı hissine kapıldığında bile aslında orda yaşıyor gibidir. Bir şeyler söylemeye çalışır fakat DJ onu susturur. Sanki DG onu çağarmış hissiyle yerinden kalkar ve gitmesi gerektiği patikada yol alamaya başlar. DJ sanki onun rehberliğinde arkasından geliyordur. Bir düzlüğün kenarındaki taştan duvarın üzerinde DG yu görür. Sanki ağzında bir müzik aletiyle onu çağırıyor gibidir.Fakat bunun bir müzik aleti olmadığı elleriyle bir ses çıkardığını anlar.Çünkü elini gösterdiğinde boş olduğunu anlamıştır.Aldatıldığını söylemek isterken DJ onun konuşmamasını ve Genaro’nun yaptıklarına aşırı dikkat göstermesini söyler.Dönüp baktığında Genaro artık orda yoktur.Buna çok şaşırır, yukarıya çıksa mutlaka onu görmüş olması gerektiğini düşünür. Aşağıya inse yanlarında olmalıdır. DJ’ na Genaro’nun nerde olduğunu sorar. O da hala taşların üzerinde oturduğunu söyler. Bunu söylerken de şaka yapmadığını anlamıştır. DJ onun Genaro’nun yaptıklarını aklıyla değerlendirecek biçimde kullanmadığını söyler. Şu anda içsel söyleşini susturmasını ister. Bakışlarını da kaya üstünde yoğunlaştırmasını tavsiye eder. DG’ yu tekrar yerinde görür. Fakat bu durum onu hiç şaşırtmaz. Yarı bilinciyle zor nefes aldığını hisseder. Genaro yanına atlar ve her ikisi onu kollarından tutarak ayağa kaldırmaya hatta çekmeye başlarlar. DG onu göbeğinden bir yerinden tutarak bir anda kayaların üzerine taşır. Bu bölümü CC şu şekilde anlatır. Burada görüntü öylesine titrekti ki tam ayrıntısıyla değerlendiremiyorum.Sonra içimde bir şey sarsıldı, sırtüstü düştüm.Bir kaygı ya da belki bedensel bir rahtsızlık içindeydim. Bu arada DJ benimle konuşur gibiydi, fakat onu anlayamıyordum.Dikkatimi dudaklarında yoğunlaştırdım.Rüya gibi bir duygu yaşıyordum. Her yanımı saran, filme benzer bir maddeden yapılmış torbayı içeriden yırtmaya çalışırken, DJ’ da dışarıdan parçalamaya çabalıyordu. Sonunda torba patladı; DJ’ın sözleri anlaşılır hale geldi,anlamaları berraklaştı. Kuvvetimi toplayıp kendime gelmeye çalışıyordum, fakat beceremiyordum kendi kendime kızıyordum bu duruma neden düştüm diye.

Dışımda bir şey içsel söyleşiye dalmamı engelliyordu. Sanki yabancı bir güç beni uyuşukluğa itiyor, ölümcül bir savaşın göbeğinde, beni nefes almaktan alıkoyan bir şey tarafından sarmalanmışım hissindeydim.Öylesine hayvansal bir ses çıkardım ki sonunda yeniden nefes almaya başlamıştım. DJ’ın beni kendime getirmek için daha önce hazırlamış olduğu bal kabağının içindeki suyla ıslattığını gördüm.Don Genaro kayaların tepesinden diklemesine yere doğru atlayacak onun yanına gelip ismini söyler. Calitocuk Bana Bak. Sonra hız kazanmak için kollarını yanında savurarak ardından bir anda sıçrayıp kaybolur. Bu durumdan çok etkilenir aslında korkmamıştır fakat sanki çok mutsuz ve ağlamak istiyormuş hissindedir.DJ onun kafasında parmaklarıyla vurarak kendisiyle konuşmasını, çünkü içsel söyleşinin en gerekli olduğu anın geldiğini söyler.


Evde ocak yanında otururlar yemek yemesini söyler DJ, fakat o aç ya da yorgun olmadığını belirtir. Ama alışılmadık bir hüzün içindedir. Sonra da ona ‘’ sana bir savaşçının gerçek sanatının, korkuyla merağı dengelemek olduğunu söylemiştim’’ der.


CC DG ‘nun bilmecesini çözmeyi başarmıştır. Fakat hala DJ’ na göre büyücülerin açıklaması için hazır değildir.Genaro’nun son saldırısını engellemekte yetersiz kalmıştır. Bu durum onun bu verdiği savaşı boşa çıkarmış gibidir.

DJ CC’ya her zaman senin sırtını yere getiren düşkünlüğündür aslında, ama bu defa o değildi çok sabırsızdın, çok serttin. Gevşeyip Genaro’nun yolundan gitmek yerine onunla savaşmaya başladın. Sen Genaro’yu yenemezsin. Çünkü, o senden çok güçlüdür der. Seninde bildiğin gibi büyücülüğün dönüm noktası, içsel söyleşidir ve bu her şeyin anahtarıdır. Savaşçı bunu durdurmayı öğrendiği an artık her şey mümkün olabilir. Aslında Genaro’nun çiftini gördüğünde rüya görenle rüyada görüleni yaşadın. Aslında bu gün kendi özünün bütünselliğini nerdeyse öğreniyordun. Genaro’nun senin üstesinden gelmeni istediği şey buydu işte. Daha önce dostunu gördüğünde bu güveye benzetmiştin. Bende, onun aslında Dostun bir biçimi olmadığını, onun varlığının yalnızca yaptıklarıyla anlaşılabileceğini söylemiştim. Dost senin için yalnızca bir etki, bedeninde bir his yada bir ses yada bilgenin altın parçacıklarıdır. Güveler bilgi dağıtır, onlar büyücülerin dostu ve yardımcılarıdır.


Bu gün Genaro’nun aslında olağan üstü bir güç ve açık seçiklikle sana bizim bir duygu olduğumuzu, bedenimiz dediğimiz şeyin sezgisi olan ışıltılı telciklerin kabuğu olduğunu gösterdi. Castaneda buna inanmadığı gibi DG’nun bu dünyada ve gerçek olduğuna inandığını söyler. DJ ise tanık olduğun şey sapına kadar gerçekti ve bu dünyada yaşandı. Bir başka dünya yok.Bu engel, bu çaparız senin en özel diretme biçimin. Genaro bu gün doğrudan bedenine seslendi. Bu gün yaptıklarını dikkatle incelersen bedenin olagelenleri kayda değer biçimde bir araya getirebildiğini görürsün. Genaro’nun çağrısını izlemeyi başardın ve benden yardım almadan bu çağrılara cevap vermeyi başarabildin. DG, benim kaya üzerine sıçramamı sağladı sorusuna; DJ bu sıçrama işini senin anladığın anlamda ele alma. Yalnızca bir konuşma biçimi bu, kendinin bir beden olduğunu düşündüğün sürece ne dediğimi anlayamasın. Sonra yere bir şema çizdi. Bunun çizgilerle birbirine bağlı sekiz noktası vardı. Şemanın iki merkezi vardı. AKIL ve İSTENÇ diye adlandırdı. AKIL, KONUŞMAYA doğrudan diğer üç nokta, ‘’HİSSETME’’ ‘’RÜYA GÖRME’’ ve ‘’GÖRMEYE’’ de konuşma yoluyla dolaylı olarak bağlıdır. İSTENÇ ise ‘’HİSSETME’’ ‘’RÜYA GÖRME’’ ‘’GÖRMEYE’’ doğrudan, AKIL ve KONUŞMAYA dolaylı olarak bağlıdır. CC bu bir insanın bedenini mi simgeliyor diye sorar. DJ buna beden deme. Bunlar ışıldayan bir varlığın telcikleri üzerinde ki sekiz nokta.

Senin de bu şemada göreceğin gibi, bir büyücü ‘’insana her şeyden önce İSTENÇ olduğunu söyleyecektir, çünkü İSTENÇ hissetme, rüya görme ve görme noktalarıyla doğrudan bağlantılıdır.İnsan AKILDIR. İSTENÇ den daha küçük bir merkez, çünkü yalnızca KONUŞMAYLA bağlantılıdır.


Diğer iki noktayı soran CC’ ye DJ şu cevabı verir; diğer noktaları DG sana bir gün gösterir.


AKIL


KONUŞMA


RÜYA GÖRME HİSSETME GÖRME


İSTENÇ


CC herkesin sekiz noktası var mı diye sorar. Yoksa bu sekiz nokta büyücülerin sahip olduğu bir şey midir der. DJ ise hepimiz doğarken bu sekiz noktayla geliyoruz dünya ya; ikisi AKIL ve KONUŞMA bunu herkes bilir. HİSSETME biraz bulanıkçadır ama tanınmaz değildir. Aslında insana RÜYA GÖRME, GÖRME ve İSTENÇ ile büyücülerin dünyasında tanışır. Sunucularla dünyanın dış kıyılarında rastlaşırız. BU noktaların tümü özün bütünselliğini oluşturur. CC sekiz noktanın insanı kimi noktalarına yada organlarına denk düşer mi diye sorar. Bunun üzerine DJ CC’nin başına vurarak doğru diyip şekli yerden siler. CC’nin kafasına tekrar dokunur, AKILI ve KONUŞMA merkezinin burası olduğunu göğüs kemiğinin ucunun HİSSETME merkezi olduğunu, göbek kısmının İSTENCE, RÜYA GÖRME kaburganın sağ karşılığı, GÖRME ise onun solunda olacağını söyler. Diğer iki nokta nerde diye soran CC’ ye DJ verebilecek en açık yanıtı verdi. Karnını hoplatarak gülmeye başladı


Aceleci olma, gerektiğinde öğrenecek ondan sonra da tek başına kendinle kalacaksın.CC bu sözden sonra bir daha onları göremeyeceği hissine kapıldı ve midesinin ucunda bir sarsıntı hissetti. DJ, sen ben ve Genaro kendi kararımız olmayan bir amaçla bir araya geldik. CC’nin hangi amaçtan bahsediyorsun sorusuna ‘’Savaşçının yolunu öğrenmekten’’’ bundan kurtulamasın, bizlerde görevimiz bitmediği sürece beni ya da Genaro’yu göreceksin, ama tamamlanır tamamlanmaz özgürce uçacaksın.. (sayfa 105 paragraf 1’i oku)


DJ yere yeni bir şekil çizer, CC defterine kaydedemeden onu şapkasıyla örter. ‘’Bizler ışıldayan varlıklar iki erk halkasıyla birlikte doğduk. Ne var ki dünyamızı yaratmak için yalnızca birini kullanıyoruz. Doğduktan hemen sonra bu halkalardan biri olan AKIL ve KONUŞMA. Yaşam ikisinin arasında tertip edilip sürdürülür. Işıldayan varlıkların gizi ise şudur; kullanmadıkları ikinci bir erk halkası vardır. Onların ‘’İSTENÇ’’, Büyücünün oyunuyla sokaktaki adamın oyunu aynıdır. İkisinin de betimlemesi vardır. Sokaktaki adam bunu aklıyla destekler, büyücü ise İSTEN’ci ile.


Kişi köşeye sıkışmaya görsün, nelere kadirdir bilsen şaşırırsın diyen DJ, CC’ ye dingince oturmasını içsel söyleşiyi durdurmasını ve gözünü şapkasından ayırmamasını buyurur. Bir süre sonra CC kendisini yüzermiş yada bir tepeden aşağı düşermiş gibi duyguya kapılır. Sanki onu taşıyan bir şey yokmuş, oturmuyormuş ya da bedeni yokmuş gibidir. DJ şapkasını kaldırır külden sarmalların devindiklerini ve onların midesinde katlanıyor gibi hisseden CC, DG’ yu karşısında otururken bulur.Çok şaşıran CC evin sundurmasına doğru koşmaya başlar.Her ikiside peşinden koşuyordur. Nefesini düzenleyemeyen CC yüzünü batıya dönerek yerinden koşarmış gibi yapıp dinginleşmeye çalışır. Bu arada DJ yanına gelip, bu devinimlerin yalnızca alacakaranlıkta yapılabileceğini söyler. Don Genaro da onun için şu anda alacakaranlıktır der ve gülmeye başlarlar.ben sitede kitapların pdf inin bulamıyorum. yok mu acaba gerçekten yoksa ben mi bulamıyorum...sevgiler

dip not: erk öykülerini arıyorum...Eğer bu sitede bile kitapları bulamıyorsanız kitaplar size gelmek istemiyor demektir. Tin sizden çok vazgeçmiş.:)))

bir ara Florinda Donner_Rüyacı'yı çok aramıştım, şimdi onu hatırladım. 1 yıl kitabın internette satılmasını bekledim. Ondan sonra Taisha Abelar'ın kitabındada benzer bir mevzu oldu. Kitabın satışta olduğunu görmüştüm internette ama okumak istemiyordum. Birkaç ay sonra okumaya kararverdim, sonra baktım satışta değil, hiçbir yerde bulamadım. Zamanı gelince bulurum deyip satılmasını beklemiştim.

Şimdi de sitenin her yeri kitap, pdf olmuş gitmiş :)evet burdan çıkaracağım sonuçlardan biri de interneti kullanmayı bilmediğimde olabilir...muhtemelen daha insan kaynaklı yani elden kitap bana ulaşacak...ama kim bilir...belki de gogol u okumaya devam etmeliyim...niyet ve kısmet bazen farklı olabiliyor...sevgiler...

bu arada karga görücü tinim sizin desteğinizi de istiyor olabilir...günaydın

bu konuşmadan bi süre sonra dikkatli bakmadığımı düşünürek tekrar bi arama yaptım...ve buldum teşekkürler...tinle tekrar buluşma...:) sevgiler....Tebrikler :)


Kitapların hem pdf hem word hem de sitede konu olarak açılmış hali var. Aslında yöneticilere söylemek lazım biraz daha gizleyip saklasınlar. Herkes ulaşamasın kitaplara. Bükülmez niyeti olanlar ulaşabilsin sadece. Nasıl fikir?


Buradan yöneticilere sesleniyorum!yöneticiler sizi duymuş gibi:)Sayın Karga, talebiniz başarı ile alınmıştır. En kısa zamanda size bilgilendirme yapılacaktır. Tine daha iyi hizmet verebilmek için siz değerli kullanıcıların taleplerine değer veriyoruz.


Müşteri hizmetlerine yazar gibi olmuş, cevap veriyim dedim :)

yöneticiler tags yazın diye başımızın etini yedi, bu talebi değerlendireceğini sanmiyorum :)Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön