Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

kitap 4 erk oykuleri bolum 2 ruyada gorenle ruyada gorulen


Erk Öyküleri (Kitap 4)

Rüyada görenle, rüyada görülen


CC geceyi bir motelde geçirdikten sonra tekrar DJ in yanına gelir. Akşam üstüne kadar konuşarak yürüyüş yaparlar. CC korktuğunu dile getirir. Olanlara açıklama yapabileceğini söyleyen DJ “Zihnini sağlam tutmak senin görevin. Savaşçılar kafalarını duvara vurarak zafer kazanmazlar, duvarların üstünden geçerek kazanırlar. Savaşçılar duvarların üstünden atlarlar, onları yıkmazlar.” Der. Her şeye ciddi yaklaşmanın ne denli ölümcül bir yanlış olduğunu dile getirir. (Sy 62)


Bir savaşçıda olsa, teselliye ihtiyaç duyduğunda birini seçip ona her şeyi anlatabilir. Konuşarak üstündeki baskıyı azaltmış olur. Anlaşılmaya yada yardım görmeye ihtiyacı yoktur. CC kendi hakkındaki gelişmeleri düşündüğünde aslında oldukça yol aldığını hisseder. (Sy 63, son paragraf)


CC halinden şikayet ettiğinde DJ ona durumunu şöyle açıklar, “Sen şimdi ne anasının rahmine dönebilen, nede istediği gibi devinebilen bir çocuğun o sefil durumundasın. Çocuğun yapabileceği tek şey, seyredip kendisine anlatılan akıl almaz eylem öykülerini dinlemek.” Çiftle ilgili sohbet devam eder ve DJ “Çift her ne kadar rüya görme sonucunda ortaya çıksa bile, olabildiğince gerçektir.” Çiftle ilgili edimler üzerine sohbet ederken “Bir savaşçı görme veya rüya görme yetisini kazandıktan sonra, ışıltısının bilincinde olduktan sonra, içinde başka şeylere karşı ilgi kalmaz.”


Don Genaroyu çağırma teklifi üzerine CC çok korkar, kaçmak ister ama daha sonra DJ genaroyu çağırır ve buluşurlar. Baştan olaylara kayıtsız kalan CC daha sonra eski korkularına ve düşüncelerine kavuşur ve çift hakkında konuşmaya başlarlar. Çiftin rüya görme sırasında başladığı üzerine bir cümle sarfeder don genaro. “Çift bir rüyadır”


Bunun üzerine bir gün bitki toplarken dinlenmek üzere uyuduğunu sonra uzaktan birilerinin geldiğini duyarak uyandığını. Geriye dönerek baktığında kendisini tekrar uyurken gördüğünü anlatır. Uyandığında tekrar patikanın yanındadır. Ama biri onu gözetliyormuş gibide hissetmektedir. Adamları takip eder ve uyuyan bir arkadaşını görüp görmediğini sorduğunda görmediklerine ilişkin yanıt alır.


İkinci öykü yağmurlu bir günde tavanın aktığını fark eden genaro kalkarak tavanı tamir eder hiç ıslanmadığını çok iyi bir iş yaptığını düşünür ve yatağına dönerken kendisini yatakta uyurken gördüğünde çok korkar ve koşarak evden ayrılır. Bu sefer uyandığında ise tepelerdedir.


Sonraki deneyim velinimetinin evinde gerçekleşmiştir. Çakıl taşlarına çarpan kürek sesine uyanarak tedirgin olmuş ve sesi izlemiş. Ses evin uzaklarında da gelse hızlıca devinebildiğini fark etmiş. Velinimeti ile bir takım adamlar orada bir şeyler yapıyorlarmış. Bir an yardım etmeyi düşünmüş ama daha sonra sahnenin seyretmek için olduğunu anlamış ve bir çalılığın arkasına saklanmış. Daha sonra uyuduğu yerde uyanmış ve velinimeti ile arkadaşları gelmiş eve. Velinimeti onun çalıların orada ışıltısını gördüğünü anlatmış.


Dördüncü rüya görme tam 15 yıl sonra olmuş. Bir tarlanın ortasında kendisini uyurken bulmuş. Ama bu kez yattığı yer burası değilmiş. Evinden bi kaç kilometre ötedeymiş. Tam o sırada 10-15 genç bulunduğu yere doğru geliyorlarmış. Kendini uyandırmak istemiş ama bunun ölümcül olabileceği aklına gelmiş. Durumdan epey endişelenmiş. Evimde olsaydım keşke düşüncesi geçerken uyanmış ve evinde yatağında bulmuş kendisini. Koşarak hemen rüya gördüğü yere gitmiş. Gençler orada çalışıyorlarmış. Günün sonunda, rüyada uyandığı noktaya gelmiş ve birinin burada uzanıp ekinleri ezdiğini fark etmiş.

DG ile DJ birden yere bastırarak CC ye zor anlar yaşatırlar. Önce kusar. Daha sonra parçalanmışlık hissi sarmıştır. Koltuk altlarından yürütmeye başlarlar. CC etrafı gözlemler. Gözleri önünde belirenler daha çok bir duyguyu andırır. Bedeniyle algıladığının ayırdındadır. Rüya gördüğünün bilincinde olarak onlarla şakalaşmak konuşmak ister. Ama bir yandan da onu odanın ortasında kollarından tutup dolaştırdıklarını sezgiler. Yerde yatan birinin etrafında döndürülmeye başlar. Yavaşça yerde yatanın kendisi olduğunu anlar CC. DJ çalılıkların ordaki erk bölgesine gideceğini söyler söylemez görüntü belirmiş ve orada olduğunu görmüştür. 3 ünün birden orda olduklarını görür. Omuzlarından tutup sallamaya başlarlar. Uyanmasını söylerler. Sonra aynı anda iki rüya görüyor gibi hissetmiş. Hem evde hem de çalıların orda hisseder. O an istediğinde olabilir gibi bir duygu yaşamış. “Yapacağım tek şey persfektifi değiştirerek her iki görüntüyü dışarıdan seyretmek yerine, kişinin bakış açısından hissetmekti” diye düşünür CC.


DJ evini yeğler. Üzerine kova kova su dökülürken uyanır. Daha sonra biraz dolaşırlar, hayvan sesleri çıkarmakla uğraşırlar. Akşam uyurlar. Sabah uyandığında DG ile sohbet ederler. Dün yorulduklarından bahsederler. CC mutludur ve açıklama istemez. Bunun üzerine DJ ona “Dikkat et, Bir savaşçı ihtiyatı hiçbir zaman elden bırakmaz. Bu denli mutlu olmayı sürdürürsen, sende kalan az buçuk erki de tüketirsin.” Ne yapmalıyım sorusu üzerine, kendin ol, her şeyden şüphelen. Kuşkucu ol. Yanıtını alır. Bu durumdan hoşlanmadığını söylediği zamansa, hoşlanıp hoşlanmaman önemli değil, önemli olan kalkan olarak neyi kullanacağındır der.


Bu konuşmalar üzerine CC olayların şöyle geliştiğini söyler. DG çalıların orada beklemedeydi ve DJ çağırınca ortaya çıktı. Daha sonrada beni ipnotize ederek bu durumları yaşattı der.


Öz ve çift hakkında ki paragraf oldukça önemlidir. (sy 85)


“Sen kendini yerde yatarken gördüğünde bu görsü yada sanrı değildi. Düşkünlükler içinde kendini yitirmeseydin, dün gece kendinin bir rüya olduğunun, çiftinin seni rüyanda gördüğünün aynı zamanda seninde çiftini rüyanda gördüğünün farkına varırdın.”Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön