Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

cinli olumsuzler


Büyü Geçişleri kitabında Clara Grau, çinlilerin Kartal'ı Ejderha olarak tanımladıklarını ve kartalın arkasından dolanmak yerine, ejderhanın gözünün içinden geçmek dediklerini anlatır.


Yine bu anlatım da Çinli ölümsüzlerin dünyaya geri gelmede hapsolduklarını ve bir bilge olarak diğerlerine yol göstermek için geri geldiklerini söyler.


Çinli ölümsüzler geri gelir mi, gelmez mi bilmem ama "geri gelmede hapsolmak" ifadesi sanki tekrar dünyaya gelip insanlara yardım etmek gereksizmiş bu yüzden çinli ölümsüzler sıkıntılı bir ortama kendilerini sokmuşlar gibi algıladım.


Neden insanlara yardımcı olmak, hapis olsun ki? Neden insanlar daha büyük bir karanlığın içine bırakılsın?


Zaten insanlar karanlıkta denilebilir? Ama sahile vurmuş yüzlerce deniz yıldızı içinde bir tanesini denize geri atmanın, ne sakıncası olabilir ki?


Don Juan ve silsilesi yüzlerce yıl önce bu bilgileri insanlara açmış olsalardı dünya nasıl şekillenirdi?Bu soruma, CC Armando Torres'in "Nagual İle Karşılaşma" kitabında şöyle bir cevap vermiş.


“Büyücüler özgürdür, onlar sosyal taahhütleri kabul etmezler. Sorumluluk kendimize karşıdır, başkalarına karşı değil. Algı erkinin size neden verildiğini biliyor musunuz? Hayatınızın hangi amaca hizmet ettiğini keşfettiniz mi? Hayvan yazgınızı feshedecek misiniz? işte büyücünün ciddi anlamda birini değiştirebilecek yegâne soruları bunlardır. Eğer başka sorular sizi ilgilendiriyorsa, buyurun bu sorulardan başlayın yanıtlamaya! Bir savaşçı bilir ki, hayatına anlam veren şey ölümün meydan okuyuşu ve ölümün kişisel bir mesele olmasıdır. Bu aramızdan her biri adına bir meydan okumadır ve bunu kabul eden samimi bir savaşçıdır. Bu açıdan, sıradan insanların kaygıları sadece onların egomanyaklıklarının ifadesidir.”


Sözlerini toplumsal çıkarlarımızın bize yerleştirilmiş bir betimleme olduğunu, söyleyerek açımladı: “Bunlar kendi bilincimizin doğal gelişiminden kaynaklanmıyor. Bunlar daha çok kolektif ruhun bir ürünü olan, heyecansal kargaşa, korku ve suçluluk duyguları gütme ya da güdülme arzusudur."Don Juan ve silsilesi yüzlerce yıl önce bu bilgileri insanlara açmış olsalardı dünya nasıl şekillenirdi?


Yaklaşık 60 yıl önce paylaşıma açılmış bir bilgiden bahsediyoruz. Dünyanın nasıl şekillendiği ortada.


Yine de neden tüm insanlara açılmamış bu bilgi, diye sorguladığımızda kitaplarda bunun da yanıtı bulunuyor. İnsanlığın üzerine çökmüş yağmacı diye bir varlık var.


Tek tek ondan sıyrılmak daha kolay bir iş. Don Juan bunu anlatıyor. İnsanlarda toplu halde aynı bilinç, algı seviyesine ulaşmak kolay olmadığı için toplu özgürlük şansını zorlamak riskli. (Bir gün peyoteyle bombalanırsak ne olur bilmiyorum tabii ;))


Yine de yeryüzünde hep birden yok olan topluluklar olduğu da söyleniyor. İmkansız değil, ama işte şartları var.Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön