Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

sonu spiritualize baglanacak aslinda cok kisa uzn bir yazi dizisi 3


5 – Spiritüalizm öğrenilirken yapılan Hatalar

Spiritüalizm tuhaf bir hobi'dir de diyebiliriz. Bazen ulvi, bazen Evreni tanımak bazen de kendini tanımak gibi nedenler bu dünyaya girmemize neden olur. Fakat asıl mesele bu bilgileri bir başkasından ikinci el olarak alacağımıza kendimiz deneyimlemek isteğidir. Tabi bu arada amaçlarımıza daha kolay ulaşmak, gücümüzü artırmak ve büyülü bir hayat yaşamayı isteme unsurlarını da unutmamak lazım. TV ve Bilgisayar ekranı karşısında oturarak hiç bir zaman karşılaşamayacağımız mucizelere, gizemler veya güce birinci elden tanık olmak ve deneyimleme ihtimali de oldukça cazip.

Yapman gereken ilk şeyler, Web sayfalarında sörf yapmak, New Age kütüphanelerini dolaşmak, birkaç çalışma kitabı edinmek, ve çalışmaları denemek olur. Daha sonra daha gizemli ortamların farkına varacak ve Wicca tipi veya bazı toplantı grupları ilgini çekecek ve bunlara katılarak benzer soruları / sorunları olan kişilerce doğrudan konuşma ve tartışma imkanı da bulacaksın.

İş / Okul – Ev sarmalındaki topluma uyumlu “Fikir Birliği Hipnoz hali” değişmeye başlayacak, böylece kendini yeni kişisel olanaklar içinde bulacaksın, ancak, yeni grup hareketleri, alternatif yaşam yolları, aydınlama, güç artışı, ilham veren fikirler, ve büyü gibi fikirlerle haşır neşir oldukça bu kez, kendini yeni bir “Hipnoz” hali içinde bulacaksın.

İşte toplumun, daha doğrusu toplumu yönlendirenlerin, seninle sorunu şimdi başlıyor! Orta sınıf mümkün olduğu kadar çok insanın, mümkün olduğu kadar çok çalışması için tasarlanmış bir program olup, bunu uygun insanların, sakin, iyi yaşam, iş, aile, ve sağlıkta başarının ve mutluluğun başka bir zamanda (!) olacağını, kendilerini bu şekilde tatmin etmelerinin, iyi ve çok güzel bir şey olduğuna inanmaları için tasarlanmıştır.

Ancak, Orta Sınıfın dışında çağdaş toplumun “Vahşi Diyarı” denilebilecek farklı bir gerçeklik var. Burada yerleşenler, ortak görüş gerçekliğini yeterli bulmayanlardır. Bunlar köşenin dışında veya köşeye çok uzak olanlardır. İşte “Vahşi Diyar” bunun için heyecanlı ve tehlikelidir. Bu diyar, topluluğun günlük etkinlikleri için yıkıcı olmaktadır. Şüpheli, denenmemiş, ve özgür yaşam fikirleri buradadır. Büyü bu fikirlerden biridir, aslında devasa bir fikir kümesidir. Bu fikirlerden bazıları harika bazıları ise tamamen çöp yığınıdır.


Büyü ile ilgili olmak, Orta Sınıf toplumunda çöp kutusuna atılmayı beklemek gibi bir şeydir. Buna tarihteki en önemli benzerliği Simyanın herhangi bir şeyi altına dönüştürme çalışmalarıdır. Ama sonuçta bir şekilde, bir yolla altın aramaya çıktık, ve bunu yaparken düşülen en önemli hatalardan kaçınmanız gerekir, çöplükler bu tip insanlarla doludur.

1. Hedeflerini Tam Tanımlamak

Spiritüalizme başlarken sorulması gereken ilk soru, “Ne bekliyorsun?” olmalıdır. Ancak Ruhsallık veya büyü dünyasına girenlerin çoğu bu soruyu hiç sormaz ve aslında bu dünyaya neden girdiklerini de tam olarak bilmez. Bir şekilde bu öğreti “cazip gelmiştir”, “havalı görünür”, “aykırılığı temsil eder” veya yalnızca “değişik olduğu” için tam olarak ne olduğunu ve ne istediğini bilmeden kendini bu garip dünyanın grupları ve guruları arasında bulur.

Bu soruyu cevaplamak başarının temelidir, yoksa rüzgara kapılmış yaprak gibi bir o yana bir bu yana sürüklenir ve sonunda yıpranıp toza dönüşürsün. Birçok ayrı disiplini öğrendiğini sanır, pek çok master, kademe, sıra numarası kazanırsın ama sonuçta hiç bir şeyi sonuna kadar öğrenemezsin. Onun için ilk önce “Ne istiyorsun?” un cevabını vermen lazım. Yaratıcılığının artması mı? Erk mi? Bit travmayı düzeltmek veya şifalanmak mı? Kişisel meydan okuma mı? Münzevi bir yaşam sürüp aydınlanmak mı? Başkalarına yardım ve şifa vermek mi? Kim veya ne olduğunu öğrenmek mi?... Bu liste böyle uzar gider, işte tam bu sırada onu tanımlamalı ve istediğinin yanıtının orada olup olmadığını veya daha basit ve sıradan araçlarla istediğine daha kolay ulaşılabilir mi diye kendine sor. Ve hiçbir zaman unutma ki, bu dünya sorunlarını çözecek birçok aletten yalnızca biridir, ve yalnızca senin için vardır.

2. Sığ Fikirlerde Kalmak

İletişim çağında artık dünya küçüldü ve nerede ise herkes, ilgilendiği herhangi inanç veya spiritüel yol ile ilgili pek çok malzemeye ulaşabilir oldu. Büyü dünyası koca bir açık büfe gibi karşınızda duruyor, seçmek size kalmış bu yalnızca sizin heyecanınıza kaldı. Şöyle bir düşünün, yalnızca bir yüzyıl önce (hatta birkaç on yıl önce dahi) ulaşılabilir bilgi çok kıttı. Bugün ücretsiz sitelerde, fan sitelerinde veya en son ihtimalle on-line kitapçılarda dünyanın neresinde olduğunuz önemli olmadan her türlü yazılı belgeye (tek sorun dili anlamanız) ulaşabilirsiniz. Eskiye göre bir fark var, bir şekilde spirütüel bir yola girdiğinizde, bir Guruya takılmak ve onun bilgilerini almak durumunda idiniz, ve bu bilgiler yaşam boyu süren bir çalışma ile ancak gelişiyordu, ancak şimdi sorun kolaylıkla bir yola girildiği gibi aynı kolaylıkla bunu değiştirme alışkanlığının ortaya çıkmasıdır, bir türlü tek bir yola bağlanamamak gibi bir sorunumuz var artık. Sonuç; birçok yol bilgisi araştırılacak, birçok grup veya Guru ile çalışılacak, biraz da para vermeyi göze alırsanız birçok Master, Ustalık gibi unvanlar kazanacaksınız. Kısaca her şeyi çabucak öğreneceksiniz! Tabi ki artık ne kadar öğrenebilirsen (zamanımız kısıtlı ve paramız var, bunu gözden kaçırmamak lazım tabi) ama önemli değil Unvan sahibisin ve ilerlemen on bulacak, bilinmeyene yapılacak atlayışı yapamayacaksın artık. Yapılacak tek şey bir diğer yola girmek ve orada maceraya devam etmektir ki sonucu bir öncekinin aynısı olacaktır. Sonuçta yetersiz ve tamamlanmamış bir sürü bilgi, üstelik hiç biri sorularının cevabını veremeyecek.

3. Tek bir Doğru Yol

Öğrendiğin bir yolun önemli bir tepe noktasına çıktığında, “Bu inanılmaz... herkesin bunu deneyimlemesi lazım!” dedin mi, misyoner oldun çıktın say kendini. Sürekli olarak konuşur, deneyimlerini anlatır, herkese bu deneyimleri yaşaması için gayret sarf edersin, tek doğru yolu bulduğunu, diğer tüm yolların aldatıcı olduklarını düşünürsün. Bu durum aylar hatta yıllar da sürebilir, tüm yaşam boyunca da. Burası gelişmenin set noktasıdır, duvara çarptın ve durdun.

Bu zayıf bir kişiliğin davranışıdır, kendini değersiz, başkalarından daha aşağı bir seviyede hissettiğinde, tüm dikkatini ideolojilere, güç iddiasındaki spiritüalist düşüncelere (en önemlisi büyü'dür) ve karizmatik bir lidere bağlanır veya odaklanırsın. Bu arada “Ben böyle bir tuzağa asla düşmem!” diyorsan bir kez daha düşün. Bu Tek Yol Hastalığı “Milgram Deneyi”, “Üçüncü Dalga Deneyi”, Üçüncü Reich” ve birçok başka tarihsel soykırımlardan sorumlu olan Sosyo-Psikolojik insan dürtüsünün ispat edilmesidir. O halde, eğer yolun Tek Doğru Yolsa, çok acil olarak, dışa kapalı odanı, kapalı topluluğunu terk ederek başka inançlara da göz gezdirmenin vakti gelmiş hatta geçmiştir bile. Bunun en kolay yolu yeni arkadaşlar edinmektir.

4. Onlara karşı Biz

Spiritüalizm ve Büyü dünyasında olanlar keskin bir kenar üzerinde yürüdüklerinden, ya yukarıda bahsedildiği gibi “mazlum” bir kişiliği veya “onlara karşı biz” hikayesi olan inanç sitemini benimsemeleri kolaydır. Aslında her ikisinin de sonuçları aynıdır.

Yapılan büyü sonuç vermediğinde veya seçilen yol daha iyi bir hayat vermediğinde, davranışı veya inancı değiştirmek yerine, “diğer” insan veya grupların onu daha aşağı tutukları düşüncesi şiddetli bir sorun yaratır. Başarısız bu hikayeler hemen o toplum bireyleri tarafında onaylanır, hemen gelişir, ve sonuçta tüm toplumu tahmin edildiği süreden çok daha çabuk bozar. Komplo Teorileri, Sefalet, Yetersizlik aşağıdaki gibi açıklamalarla güçlenir:

Gizli bilgilere sahip olduğum için İlluminati beni/bizi yok etmeye çalışıyor.

Şekil değiştiren Reptiller(sürüngenler)/Savaş Lortları/Kötü Ruhlar/Şeytan vs. gibi gerçekleri kontrol ediyor ve beni gerçeği söylediğim için sevmiyorlar.

Ben orta sınıf toplumun anlayamayacağı/kaldıramayacağı kadar aydınlanmış biriyim.

Ben Işık İşçisiyim, karanlık güçlerle savaşıyorum, ama kontrol halen karanlık güçlerde.

Bunların hepsinin altında yatan tek bir mesaj var! Kişisel Önem. “Ben Ben Ben” hepsinin amacı “kazanmak” hayali var ki, aslında sonuç farklı olur, daha kötü bir duruma düşmek.

Bunların yerine yapılacak olan, kişisel gelişim, mutluluk ve insanlara nasıl yardımcı olabileceğine, odaklanmak.

5. Madde Bağımlılığı

Psikodelikler ile şamanların ruhlarla konuşmaya ve yararlı bilgileri almaya izin veren bazı bitkileri, ağaç kabuklarını ve mantarları kullanmaları ile ilişkilendirilmiştir. Modern zamanlarda Aliester Crowley, William Burroughs, Terence McKenna, Carlos Castaneda ve pek çok diğerleri spiritüel olarak bu maddelerin potansiyeli hakkında reklam yapmıştır. Bu kişilerin bazıları bağımlılığa, hatta daha da yıkıcı durumlara kurban olmuştur. Sonuçta bu durum özellikle büyü'nün gözden düşmesine neden olmuştur.

Bu maddelerin bazıları farklı hallere ulaşmak için hızlı bir yol olabilir. Ama modern şehir hayatında bu uygulamaların pek faydası olmaz, zaman kaybına neden olur.

6. “En İyi Sen” yerine “En İyi Büyücü” Olmaya Çalışmak

Başarılı tipler spiritüel ve büyü işine girince, onun her türlüsünü öğrenmeye çalışırlar ve Usta olurlar. Ama bilmezler ki bu dünyada Usta yoktur; Büyü yalnızca bir araçtır. Amacını doğru tanımla ve bu aleti hedefi gerçekleştirmek için kullan.

Bundan, bu kadar doğrusal olamak gerektiğini çıkarmamak lazım. Basitçe, meditasyon, rüya, yoğa, farklı ritüeller veya başka herhangi bir aletle sürdürülebilir spiritüel gelişmeye çalış. Bu bir yarışma değil. Anahtar şudur; kendin dışında kazanılacak bir ödül yok.

7. Erkinden Uzaklaşmak.

Genç ve deneyimsiz bir büyücü olarak, güce ve kişilere boyun eğmeni isteyecek kişi ve durumlarla karşılaşacaksın. Bu, ödüller karşılığında hayatının kontrolünü ele geçirmek için korkutan, zorlayan veya aldatan, bir Guru da olabilir. Bunun sonuca acılı bir öğrenme deneyimi olacak. Çoğu zaman unutmamıza rağmen, biz gerçek büyücüleriz ve kendi gerçekliğimizin ustası olmamız gerekir.Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön