Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

kader ve yazgi


(Nyei Murez ile İtalya'da yapılan bir röportajdan alıntıdır.

İtalya, Paestum 6, 7, 8 Kasım 2015

Zoì Kainosis ve Klara del Drago tarafından alınmış notlardan.)


Zoì Kainosis: Yunan 'yazgı' kavramı göz önüne alınırsa ve bu kavrama göre, tanrıların bazen kişi hakkında acımasızca karar verebileceğini belirtir ve bununla ilgili merak ettiğimiz durum, bırakılan bu eski anlayışın, modern 'kader' anlayışımızla nasıl bir ilişkisi vardır veya yoktur?


Nyei Murez: 'Yazgı', Latince kelime olan 'önceden tahmin etme' (prediction) kelimesinden gelir ve bunun kabul edilen anlamı ' farzedilmiş sebep, baskı, prensip veya ilahi sezginin, olayları önceden belirleyen istencidir.' Ve 'kader' Latince 'tahsis etmek' (destinare) kelimesinden gelir, anlamı 'gelecekte olacakları kontrol etmek için inancı belirlenmiş gizli güç'.


Meslektaşım ve enerjik kardeşim Renata Murez, bu ikisinin birlikte nasıl çalıştığı ile ilgili, Castaneda'nın açıklamasına ait harika bir öykü anlatır. Renata ile Carlos bir kafede oturuyorlarmış ve Renata sormuş, "Bir sonraki an, ne yapacağın ve nereye gideceğine dair seçimlerini nasıl yapıyorsun?" Carlos sol elini kaldırmış ve sağ işaret parmağı ile sol avuç içine dokunmuş, "Burası benim başladığım yerdir, tam burası, merkezde... Ve ben etrafıma bakarım ve ben ne görürüm -- seçimler, bir yığın seçimler -- bu seçimlerin her biri benim beş parmağım tarafından temsil edilir."


"Ve herhangi bir seçim yapmak için, bir tane seçimin yolunda yürümeye başlarım; örneğin, serçe parmağım tarafından temsil edilen seçime bakmak istersem , ona doğru yürümeye, bilgi bulmaya, görüşmelere ve başından sonuna kadar bu yolun neye benzediğini hissetmeye başlarım, tıpkı serçe parmağımın dibinden tepesine gitmek gibi. Eğer yol boyunca, göbeğimde bir gerginlik veya etrafımdaki durumda güvensizlik hissedersem, bu yoldan geri çekilip, avuç içimdeki merkeze dönerim. Ve daha sonra sıradaki seçimi denerim, mesela yüzük parmağı gibi. Ve bu seçim sağlam, sınırsız ve enerji dolu hissettirirse, bu yol benim seçimimdir."


Tüm elim -- avuç içi ve tüm parmaklar -- benim 'yazgım' olabilir, bana Tin tarafından verilen ve sırf müsait olan bir ortamdır. Ama 'kaderimi' seçerim. Bir yolda yürümek için karar veririm. Bu yol parmaklarımdan birisidir ve hepsi değildir, sadece birisidir. Bu benim 'kaderimdir'. 'Kader' 'yazgıdan' gelir -- Don Juan ile buluşmak için 'yazgılanmış' olabilirim -- ama bu karşılaşma ile yaptıklarım, benim 'kaderimdir'. Ve bunu azami özenle yaparım, tüm dikkatimi buna veririm, ve kaderime doğru yürürken, Tini kendime yakın tutarım.Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön