Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

michael harner ile roportaj


Şamanizmdeki Yolum

Michael Harner ile röportaj (New York Eyalet Üniversitesi Basın, © 2005.)


Değiştirilmiş devletler etik konusunda bir şeyler ifade ediyor mu? İnsanlara daha etik yaşamayı öğretiyorlar mı?


Orta Dünya'da meydana gelen değişen bir durumu yaşamak mutlaka bunu yapmaz. Bununla birlikte, Orta Dünya'nın dışındaki şamanik bilinç hali, şefkatli ruhların öğretileri ile bağlantı kurmanızı sağlar. Bunlar, acıyı ve ıstırabın azaltılmasıyla ilgilidir ve aslında etik olmayan olmanızı zorlaştırmaktadır. Etik açıdan olamayacağınız anlamına gelmez, ancak etik olmayan olmanız için daha zor zamanlar yaşarsınız.


Benzer şekilde, bizimle çalışmaya başlayan insanlar başlangıçta ekolojiden herhangi bir ilgiye sahip olmayabilirler. Ancak birkaç yolculuktan sonra, farklı türde bir görüşe, birincisi hiç beklemedikleri, tüm türlerin ve evleri olan gezegenin birbirine bağlılığı hakkında başlıyorlar. Kozmosun geri kalanından üstün olmadığımızı, ancak bunun sadece bir parçası olduğumuzun farkına varmaya başlayınca, bu daha merhametli ve ahlaki bir yönlendirme oluşturur. Ve maddi gerçekliğin balmumu topu olmadığını biliyorsanız, ölmeden önce bu gerçeğe elinizden gelen her şeyi elde etmeye odaklanabilirsiniz. Bir arkadaş aslında Die Rich adında bir kitap yazdı . Ne harika bir konsept, ha? Sanırım bunu yapmaktan çok para kazandı, ama hala hayatta olup olmadığını bilmiyorum. [Gülüyor]


Başka biri ölmekte olan boşa dair bir kitap yazdı - ölmeden önce her şeye varıp veriyor.


Daha çok, evet.


Ruhlar, yaptıklarınızı yapmanıza yardım edebilir, ancak yine de bunu yapmayı seçiyorsunuz, değil mi?


Bence bu iki yönlü bir şey. Ruhların sizin üzerinizde bir etkisi var, onlardan hiçbir zaman tamamen ayrılmadınız. Bir çeşit ozmotik etki vardır, böylece ruhsal bağlantılar sana nüfuz eder. Şu anda, seninle konuşurken birkaçını görüyorum. Onları çağırdığım için değil, çünkü kendilerini güçlü hissettikleri bir konuyla ilgileniyorum.


Ancak asıl etki, göreviniz olduğunda ve sıradan hayatınızda değil. Sıradan yaşamınız genellikle kusurludur. Bence böyle olmalıydı, çünkü olağan hayatından çok memnun kaldıysanız, bu gerçeğe cazibeniz olmazdı.


Bu yolu gerçekten ciddiye alan çoğu insan ciddi şekilde acı çekti. Belki de dramatik, travmatik bir şekilde Sibirya edebiyatının bazı bölümlerinde tasvir edilmiyor, ama acı çekti. Bundan çok daha fazla hayatın olmasını umuyorlar.


Bu ruhlarla etkileşime girmeye başladıktan sonra, size artık tamamen özgür seçiminiz olmayan belirli yollarla yol gösteriyorlar. Bir şeyler isteyen bir yolculuğa çıkabilirsin, sonra sana istediğin şeyi değil, ihtiyacın olan şeyi verirler. Yani, bu geribildirim var.


Peki ya bir sihir yolculuğu yapanlar hakkında. Bu seçimi yapıyorlar değil mi?


Büyücü yola giren kişiler, bazen, düşman yönelimli Orta Dünya ruhlarının acı çekmesiyle farkına bile varmadan sahip olurlar. Bu derecede "özgür seçim" şüpheli bir terim olabilir. Şefkatli şifa ruhları büyü yoluna girmediğiniz sürece sizinle kalacaktır, ancak yaparsanız sizi terk edeceklerdir. Yeniden şarj edilebilir pil gibiyiz ve burada acı ve acıyı azaltmak isteyen merhametli şifa ruhlarıyla ittifak halinde çalıştıkça ruhsal olarak yeniden şarj ediliyoruz. Öfkeden çıksaydık, büyük bir hata yaparız ve birileri ile "eşit" olmaya karar verirsek, şifa veren ruhlar ayrılır. Bu tür eylemlerde size destek olmazlar. Hâlâ o kalıcı güce sahipsiniz - pil şarj edildi - ve bir süre hasar görebilirsiniz. Fakat sonuçta başarısız olacak çünkü güç kaynağı yok olacak. Ve her ne koyarsanız dönün size sırayla gelir. İşte o zaman senin için felaket olur, çünkü senin koruyucu gücün kalmıştı. Bir süre için devam edebilen, merhametli olanlar dışındakilerle uğraşan büyücüler var, ancak bu yolda gitmek büyük bir hatadır.


Şaman eğitiminin bir avantajı, birisine kızabileceğinizi, ancak yine de onu manevi olarak koruduğunu ve böylece kendinizi koruyabileceğinizi öğrenmenizdir. Ancak şaman olarak eğitilmemiş insanlar genellikle, ruhsal güçlerini gerçekten kızdıklarında kontrol etmeleri gerektiğini bilme disiplinine sahip olmayacaklardır.


Hiç bitki ilacı kombinasyonunu ve davul çalmayı denediniz mi?


Elbette peyote ile. Ama peyote o kadar hafif ki kolayca yapılır. Bununla birlikte, güçlü ayahuasca dozu ile, bir köpek havlıyor ya da ağlayan bir çocuk duymak bile istemiyorsunuz. Çok ezici. Ayahuasca ile harika şarkıları duymak istiyorsunuz ve sizi ruhsal müttefiklerinize çok güçlü bağlayabiliyorlar. Ama hiçbir davul icermiyorlar.


Carlos Castaneda şamanizme olan ilgisini yeniledi ve çağdaş psikedelik kültürü üzerinde muazzam bir etkisi oldu. Castaneda hakkında ne düşünüyorsun?


O önemli bir rol oynamıştır. Batı dünyasına Batılı olmayan insanların, yalınayak olsalar bile, gerçeklik konusunda büyüleyici ve radikal bir perspektife sahip olabileceğini gösterdi. Aynı zamanda, psychedelic hareketi içinde yaşantılarını nasıl organize edeceğini bulmakta zorluk çeken insanlar için bir çeşit çerçeve sağlamaya da yardımcı oldu.


Nitekim, Carlos'un kendi erken tecrübelerini organize etmek oldukça zor zaman geçiriyordu. İlk tanıştığımız şudur. Conibo'dan 1962'de Berkeley'deki University of California'daki bir pozisyona döndükten sonra bir akşam "Upper Amazon'daki Uyuşturucular ve Gerçekler" konulu bir konuşma yaptım. Carlos lisansüstü bir öğrenciydi ve o konuşmayı okudu; O yüzden bana Amerikan Antropoloji Derneği'nin 1963 toplantısına baktı. Bu deneyimleri kavramsal olarak nasıl organize ettiğimi merak ettiğini söyledi, çünkü henüz çerçevesi yoktu. Bu yüzden, ay Amazonlar ve diğer maddeler yoluyla Üst Amazon'un gerçeklik algısını paylaştım.


Sonra onun konuşmaya başladığını duyduğumda, hesaplarıyla uçuruldu, çünkü çok güzeldi. Aslında onu yazmam için teşvik ettim. Birkaç hafta sonra ilk peyote deneyiminden dolayı Berkeley'e döndü ve daha sonra kitabında bir bölüm haline geldi. Harikaydı ve onu daha fazla yazmaları için teşvik ettim ve birkaç hafta sonra biraz daha getirdi. O sırada, başına gelenler hakkında oldukça fazla olduğunu düşünüyorum.


Carlos'a daha sonra yaptığı bir kitap-uzun metni yazmasını önerdim. New York ticari yayıncılık şirketi bunun için hazır değildi ve onunla baş edemediği için sonunda Kaliforniya Üniversitesi Basın Bülteni ile yayınladı. Nitekim, Carlos'un New York Times gazetesi Don Juan'ın Öğretileri kitabındaki ilk inceleme , Don Juan'ın Avrupa'daki Rönesans uzmanı tarafından yazılmıştı! Kısa, çok kritik, anlaşılmaz bir inceleme yazdı. Times ne olup bittiği hakkında hiçbir fikri yoktu. Daha sonra, Carlos popüler olduktan sonra, New York Times daha uygun yorumcular atadı.


Carlos'un en önemli katkılarından biri, son derece faydalı kalmaya devam eden "sıradan / olağandışı" gerçekliklerin tanıtılmasıydı. Amerikan antropolog Robert Lowie daha önce "sıradan ve olağanüstü" kullandı ancak hiçbir şey "normal / sıradan" gibi işe yaramıyor. Ne yazık ki, daha sonraki kitaplarda Carlos, artık bunlar arasında yeterince ayırt etmedi. İlk iki kitap, şamanizme ve bir psychedelic üs ile deneyimler yaşamış olduğum düşüncene daha yakındı. Daha sonra Carlos kendi dünyasına daha fazla kaydı. Daha sonraki kitapları şamanizmle çok az ilgilidir ve Carlos'un kendi dünyasıyla, örneğinde Toltec şamanizminin yapımı gibi - ilgisi yoktur - kimse Toltec'in kim olduğunu kesinlikle bilmiyor. Bu sadece arkeolojik bir kavram.


Bugünün çoğu, Castaneda'nın yazdıklarının çoğunun sahte olduğunu düşünüyor. Sizce mentor Şaman olan Don Juan, gerçek bir insandı mı?


Sanırım Don Juan gerçekti. Bununla birlikte, Carlos tarafından tanımlanan onun bazı yönleri kompozitler ve sonraki kitaplarda anlatılan diğer yönler Carlos tarafından "hayal" edildi. Erken, Carlos beni Don Juan'ı ziyarete davet etti. Ne yazık ki, onunla Meksika'ya gitmek için vaktim olmadı, ve o zamandan beri kendimi tekmeledim. Ama Don Juan ile Carlos aracılığıyla temas kurduk. Carlos, kitabın yayınlanmasını istedi. Bundan bahsettiğinde Don Juan önemli olduğunu bilmediğini söyledi ancak eğer Carlos gerçekten isteseydi yardım ederdi. Yani üç tane güç maskesi vardı. Biri Carlos'un edebi ajanı içindi, diğeri Carlos, diğeri benim için idi. Bu maskelerin gerçek bir şey olduğunu söyleyebilirim. Aslında onlar çok tehlikeli maskeler.


Bunlar gerçek fiziksel maskeler mi? Neden tehlikeli?


Evet. Görmek istersen sana benim gösterebilirim. Sadece sormamanızı rica ediyorum, tamam mı? Tehlikelidirler, çünkü Orta Dünya'ya ait muazzam manevi güçleri vardır.


Carlos Orta Dünya'dan çıkmadı. Kitaplarında Aşağı Dünyaya veya Yukarı Dünya'ya hiçbir atıf bulamazsınız ya da şifaya herhangi bir referans bulamazsınız. Büyücünün dünyasında idi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, öğrencilerinin atölyelerine ilgi duyan insanlar çoğunlukla şefkat ve şifaya yönelen insanlar değil, yalnızca güç için insanlardır.


Güç toplamaya mı çalışıyorlar?


Evet. Bununla birlikte, tek başına güç Şamanizm değildir. Ama Carlos'u severdim. O harika bir raconteurdu ve yazdığı şekilde konuştu, mizah ile. Onu dinleyen saatlerce oturabilirsin. Sen büyülenmiş olurdun. Fakat Carlos gerçekten şamanizme ilgi duymadı.


Psychedelics, son yıllarda hayatınızın bir parçası mıydı?


Son yıllarda değil. Artık önemli olduklarını hissetmedim. Bir zamanlar önem taşıdığını hissettim - bir antre olarak faydalı. Fakat bu günlerde, çalışırken olduğum zamanlar dışında çok derine inmek istemiyorum. Ve sonra genellikle yarım saat sonra çıkmak isterim.


Psychedelic almak isteyen öğrencilere ne dersiniz?


Bunu yapmak isterlerse sorun değil; Işler bunlar. Ancak öğrencilerimin bunu yapmak zorunda oldukları fikrini almasını istemiyorum. Onların daha büyük resmi almalarını istiyorum; başka bir gerçek var ve bunun çeşitli yollarla erişilebilir olduğunu.


Gelecek nesillere hangi miras bırakmak istersiniz?


Yarın ölürsem, umduğumdan daha fazla şey yaptığımı hissederdim. Bu şekilde çok şanslı hissediyorum. Bu yolu hiç düşünmemiştim ve onu aramak isteyen pek çok öğrenciyi hiç düşünmemiştim. Başarılan şeyten memnunum, çünkü şimdi artık gereksiz olduğum için, şamanlıkla iyi eğitim almış ve ruhları ile çalışmaya ve ruhlarından öğrenmeye hazır olan çok insan var. Hareketin kendi momentumu var. Yani, şimdi çok gevşek durumdayım. Mirasım nedir Öğrencilerim her şey kadar çok, çünkü devam edecekler, bazıları da şimdiye kadar olduğumdan daha ileri gidiyor.


* * * * * * *


Kaynak: Higher Wisdom'dan Michael Harner ile röportaj : Eminent Elders, Psychedelics , Roger Walsh ve Charles S. Grob'un devam eden Etkisini Keşfet , eds. 2005: Albany: New York Eyalet Üniversitesi Basın.Enerji gerçeklerine cok uzak


Ama kartal açısından leziz biri m.harnerpsychedelic


1960lı yıllarda john bryan ve grubunun yaymaya çalıştığı uyuşturucu.herkesi psychedelicsle uçurarak dünyadaki sorunları çözebileceğimize inanıyorduk ve bunu nerdeyse başarıyorduk demiş kendisi.holywoodda kiraladığı evinde lsd yapmak için uygulanan formüllerin bulunduğu 'notes from underground' adında bir dergi de basmış.(bkz: charles bukowski) de bu dergiye şiirleriyle katkıda bulunmuş.sevmediğini iddia etsede bi dönem o da birçok uyuşturucu kullanmış,fakat john bryanın son lsd partisinde ''midemde bowling topu büyüklüünde bir buz kütlesi var,içimde kıvranıp duruyor,midesini kontrol edebilen adam bütün dünyayıda kontrol edebilir'' diyip bırakmış.Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön