Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

ruya gorme calismalariBilinçli rüya görme, bir rüyanın farkında olmaktır, yani uyuduğumuz zaman kendimizi rüyada bulduğumuz anda oluşan bilinçlilik halidir. Böyle anlarda etrafımızda olup bitenin farkındayızdır. Bilinçli rüyalar hafızamıza kaydedilir ve da sonra böyle rüyaları hatırlamamızı sağlar. Diğer taraftan, bilinçsiz bulunduğumuz rüyalarda, rüyada olduğumuzun farkında değilizdir ve genellikle bu tür rüyaları hatırlayamayız.

Carlos Castaneda'nın çalışması basit ilkelere dayalıdır. Bu ilkelerden biri, bizler bu yaşamda ve günlük dünyamızda "fiziksel bedene" sahibiz, ayrıca bu fiziksel bedene ek olarak "rüya bedenine" (enerji beden) sahibiz. Fakat "rüya bedeni" hissedilemez, ancak her zaman bizimle beraberdir, uyanık olduğumuzda veya rüyada olduğumuzda hep bizimle beraberdir. Ancak "rüya bedenimiz" ile uyanık olduğumuzda bilinçli olmayı öğrendiğimiz zaman, otomatik olarak uykuda rüyada olduğumuz zamanda bilinçli oluruz. Yani, "bilinçli uykuda olma" = "bilinçli uyanık olma" dır. Tüm bunlar için çok basit bir çalışma düzenledik. Bu çalışma, uyanık durumda uygulanır ve sizlerin "rüya bedeniniz" ile bağlantı kurmanızı sağlar, ek olarak, bu çalışma ile rüyada olduğunuzu farkedebilirsiniz ve uyanık rüya gören olursunuz, ve yinede bir rüyada olursunuz.

Carlos'un bizlere söyledigine göre, eğer zihnimizi susturursak "rüya bedenimize" çok kolay ulaşırız. Yani, şöyle konuşmaları "faturalarım, sevgilim, okulum, işim, vb." gibi zihnimizde dönüp duran konuşmalar.

Zihni susturmak devinimsel hareketler yoluyla gerçekleşir, çünkü zihnimizde konuşmalar dönerken, bedenimiz sessizdir, eğer dikkatimizi bedenimizin devinimlerine kaydırırsak, zihnimiz sessiz kalır.

Şimdi (video süresi; 4:12'de) sonsuzluk nefesi-infinity breath- isimli hareketi sessizleşene kadar birkaç sefer yapalım. (Hareketin nefes tekniği şöyledir; eller dizlerin arkasından başlarken nefes alma başlar ve oradan sırt, başın üstü ve göz hizasına gelene kadar devam eder, bu noktadan sonra eller önden önce aşağı sonra ileri ve yukarı giderken nefes verilir.)

Şimdi evinizde daha önce pek oturmadığınız bir nokta bulun ve oraya oturun, neresi olduğu fark etmez, koltuk, sandalye, duvar dibi, sadece daha önce oturmadığınız bir nokta olsun. Daha sonra, konforlu olacak şekilde kendinize göre ayarlayın. Sonra gözlerinizi kapatın ve sesleri takip edin. Bulunduğunuz alanın bir duyuş resmini oluşturun, yani etrafınızdaki sesleri dinleyin, belki bir buzdolabı, belki yoldan geçen geçen bir araba, belki dışarıda yağan yağmurun sesi, belki havlayan bir köpek sesi olabilir bu resimde, ve açıkça hafızaya alacak şekilde oluşturun, (3-5 dk bunu uygulayın).

Şimdi gözlerimizi kapalı tutmaya devam ederek, dikkatimizi fiziksel bedenimize odaklıyoruz, ayaklar, sırt, başımız, vs. hepsini hissediyoruz, bedenimize temas eden herşeyi hissediyoruz, fiziksel olarak herşeyi hissediyoruz (3-5 dk bunu uyguluyoruz).

Gözlerimizi halen kapalı tutmaya devam ederek, bedenimizin etrafındaki alanı hissediyoruz, enerjisel olarak duyumsamaya çalışın, sadece bedenimizin etrafındaki 3 cm uzaklıktaki alanı, her bölgeyi hissedin ve bunu duyumsal olarak oluşturduğunuz resmin içine ekleyin (3-5 dk bunu uyguluyoruz).

Gözler kapalı devam ederek, bu sefer bedenimizin etrafındaki 1 metre uzaklıktaki alanı hissediyoruz, tüm alanın her bölgesini duyumsuyoruz ve duyumsal olarak oluşturduğunuz resmin içine ekleyin (3-5 dk bunu uyguluyoruz).

Şimdi gözlerinizi açın ve etrafınıza bakın, gördüğünüz sahneyi bir rüya sahnesini izler gibi izleyin, izleyin...

Tüm bu çalışmayı haftada 2-3 gün yatmadan önce uygulayın. Bu çalışma rüyalarınızı hatırlamanızı ve uykuda olduğunuz anlarda daha bilinçli olmanızı sağlayacaktır. Uyanık olduğunuz zamanlarda "rüya bedeninize" ulaşmak, uykuda olduğunuz zamanlarda ulaşabilmenizi sağlayacaktır. Bu videoyu (video-1) telefonunuza falan kaydedin ve onu açıp talimatlar eşliğinde uygulayın.

(Çeviri özet olarak yapıldı, düzeltmeler görürseniz, bildirin lütfen)
Bu çalışmamız, rüyada kendimizi yönlendirmek yani komuta etmek ile ilgilidir. Mesela "rüya görmeye" başladığımızda bir odada olduğumuzu farkeder ve etrafımıza bakarız fakat hareket etmek veya bir eylemde bulunmak için girişimde bulunamayız. Mesela bazılarımız rüyada olduğunu bilinçli bir şekilde fark eder ve uçtuğunu görebilir, sonra etrafını izler ve 'evet bir rüyadayım ve uçuyorum' diyebilir, etrafına bakar fakat hareketleri üstünde herhangi bir kontrolü yoktur, işte bu tamamiyle kesilmedir. Bu tarz eylemleri uygulayabilmek için geliştirilmiş çok yönlü bir çalışmadır ve "rüya bedenimizle" bağlantı kurup zihnimizi susturmamızı sağlar.

( video süresi; 2:30 ' dan başlayan hareketi uyguluyoruz )

Bu hareketleri yaptıktan sonra, ayakta durmaya devam edin ve gözlerinizi kapatın, sonra uçtuğunuz bir rüyayı hatırlayın, kendinizi uçtuğunuz bir rüyada hissedin, şimdi bir vücut pozisyonu alın ve bu pozisyonda etrafa bakın, bu şekilde bir süre uçmaya devam edin. Böyle uçarken kendinizi yönlendirecek komutlar verin ve bu şekilde uçmaya devam edin, mesela bir noktaya odaklanın ve o yönde ilerleyin, sanki uçarak hareket etmek normal durumunuzmuş gibi hissedin. Uçarak bir grup görüntü toplayın ve bir süre buna devam edin. Sonra gözlerinizi açın ve ayakta dururken yavaş yavaş nefes alıp verin.

Uyanık olarak uygulanan bu bilinçli devinim çalışması, uykuda olduğunuzda "rüya bedeninize" aktarılır. Bu çalışmayı haftada 2-3 gün uygulayın ve rüyalardaki devinimlerinizi inceleyin, kendinize komutlar vererek yönlendirmeye devam edin ve buna alışmaya çalışın. Bu videoyu telefonunuza kaydedin ve uygun bir zamanda, gün içinde uygulayın.

(Çeviri özet olarak yapıldı ve anlayamadığım çok fazla kelime var, ses çok boğuk, düzeltmeler veya eklemeler görürseniz bildirirsiniz)Burada konuşan bayan kim? Sanki daha eski videolarda izlediğim birisine benziyor.Renata murez :)tensegrity cd lerindeki uc kisiden biri


Diger iki kisi


Nyei murez ve kylie lundahlVideo-2 (Bu çeviride videonun Rusça dublaj versiyonundan yapılmıştır.)

Carlos Castaneda (nin izlediği) gelenekte yazılmış olan bu egzersiz , rüyada kendimize komut verebilmek içindir . Kimisi için bir yıl kimisi için 10yıl süre alabilir . Bu enerji bedenimizin edindiği tecrübeler(hem rüyada hem gündüz) ve onunla olan farkındalık ilişkimize bağlıdır.

Bu video egzersiz “ kendine rüyada komut verme etabı” diye tanımlanmaktadır.

İzleyici konumunca çok çeşitli rüyalar görebiliriz , en büyük zorluk herhangi bir eylem için kendine komut vermektir , uyanmak için bile bunu yapamayız , sadece izleyici konumda kalırız .

Uçtuğumuz bir rüyada , özellikle bu uçuş nedeni ile bunun bir rüya olduğunun farkına varırız(hatırlarız) , ama uçuşumuz üzerinde bir kontrol sağlayamayız.

“kuş” denilen bu diğer egzersiz ile (öncekinde olduğu gibi)enerji bedenimizi hissedecek , düşünce akışını susturacak ve hareketlerin yardımı ile enerji bedenimize ulaşabileceğiz………….

(Ruslar filmlere dublaj yaparken müzikallerdeki orjinal şarkıya dahi müdahele edip Rus bir şarkıcıya Rusça söyletiyorlar , burada da amcam dayanamayıp hareketleri sözler ile anlatmış, video süresi; 2:30'daki hareket.)……………

Egzersiz bitince ayakta durmaya devam edin , gözlerinizi kapatıp (yakınlarda gördüğünüz) uçtuğunuz bir rüyayı hatırlayınız , kendinizi o rüyadaki gibi uçuyor hissediniz . Vücut pozisyonu olarak da o rüyadaki poziyonu alınız , eğer tam yatay pozisyonda uçmuş iseniz uzanın , veya (acı ile uçmuş iseniz) ayakta durarak öne doğru eğilin .

Rüyadaki hissiyatı (hatırlayıp) bir süre sürdürün , rüyanin size iyice açılmasını sağlayın (o rüyanın izini sürün ve) etrafı gözlemeye başlayın , bir ağaç bulun , konabilecek bir dal bulun , kendinize bir komut verin ; sözlü olarak veya konsante olarak (size uygun olan yöntemi seçin , rüyada kendinize nasıl komut verirseniz öyle veya göbeğinizden çıkan ışıltılı lifleri dala doğru yönlendirin ), ve bu komut ile birlikte vücudunuza dala konmak için gereken pozisyonu verin ve konun. Gözleri kapalı tutmaya devam edin daldan aşağıya bakın insanlar, hayvanlar , bahçe peyzajı veya herhangi birşeyler olabilir (aşağıda). Kendiniz bakmaya devam komutunu verin ve gördüklerinizle hafızanızı besleyin.

Ve hazır olduğunuzda kendinize yavaşça rüyaya son verip uyanma komutu verin , gözlerinizi açın . kademeli olarak oturma pozisyonuna geçin.

Bu egzersiz bize rüyada kendimize(enerji bedenimize) komut verebilmeye başlama olanağımızın olduğunun farkına varmamızı sağlar. Bu farkındalık bize rüya görme sırasında enerji bedenimizi hissettiğimizde(farkettiğimizde) gelir.

Bu egzersizi haftada birkaç gere özellikle uykuya yakın zamanda yapmak tavsiye edilir.Bu kendinize komut verebilme şansını arttıracaktır . Bu komutlar herkesin kendi yapısına uygun nitelikte olabilir . Ben basit ingilizce cümleleri tercih ediyorum , siz söz yerine hisleri tercih edebilirsiniz . İlerledikçe size daha uygun olanı yöntemi (rüyada)bulacaksınız

Videoyu kaydedin ve yönerge almak için izleyin, veya bu (yönergeler)sıralamayı öğrenip (videoyu izlemeden) yönergeleri uygulayın. Bu yönerge sıralamasını öğrendiğinizde başka rüyalara da uygulayıp değişik meceralarınız olabilir .

Öptüm sevgiler :) Renata Murez "Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön