Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

castaneda bilgilerinin sanal sosyal gruplar ve forumlardaki durumu


Günümüzde her yerde karşımıza çıkan Facebook grupları gibi veya Forumlar gibi platformlar vardır. Ve bunlar üzerinde sürekli yorumlar, açıklamalar yazılıp çizilir.

Castaneda kaynaklı bu forumlarda ve gruplarda sürekli yorumlar yapılması, Castaneda çalışmalarının etkinliğini bozar mı, savaşçıların gelişimini engeller mi veya bu bilgiye zarar verir mi? Bu konuda yorumunuz nedir? Sadece sanal ortam olması gerekmez, yüz yüze görüştüğünüzde de bunları sürekli konuşup yorumlamanın olumsuz yönleri var mıdır?Tabii bu konu nerden çıktı ondan bahsedeyim. Bir arkadaşım açıklamasını paylaştı;

Castaneda olayı ve internet paylaşımları sorunlu bir konudur. Ortak fikir oluşturmanın ortak deneyim zemininde olması daha iyi. Yani bir çalışma olur, insanlar birbirlerine deneyim aktarırlar, birbirlerini teşvik edip destek verebilirler, ortak bir duygulanım oluşturabilirler. Ama bu bile genelde pek olmaz, diye açıkladı.


Bu konuda açıklamasına katılıyorum ancak bunlar zaten bu tür ortamlarda konuşulabilecek bir konu olduğu için, olumsuz durum göremiyorum. Elbette düşkünlükler, sapkınlıklar vardır ve hatta bunları Castaneda bilgilerine ekleyip sunanlarda vardır, ve yinede bunlar uygun karşılığını aynı platformlarda bulurlar diye düşünüyorum.Zaman zaman bilgiyi farklı anlayıp, farklı yorumlayıp isim kullanarak kendi yorumlayış biçimine göre (işin gerçeği görmeden diyelim) yazılan yazılar bazılarını kötü etkiyelecektir. Anlamasını zorlaştıracaktır. Ama bazıları içinse bu yanlış aktarımlar çok faydalı olacak ve olmayana ergi metodu ile doğru anlamasını sağlayacaktır.


Bu yüzden tin her türlü yolu deneyebiliyor. Herkese bir şekilde ulaşmak istiyor. Bunun için hile ya da yanlış da olsa aracılar kullandığı da oluyor. Neyin kimin için yararlı ya da zararlı olacağını bilemeyiz diyorum. Bu yüzden forumların olması bu konu hakkında konuşulması ya da bilginin çarpık çurpuk anlatılması sadece kişilerin kendini bağlıyor.


Eğer birine sızacaksa bilgiler bir şekilde sızıyor. Yoksa her yer sonsuzluk ve bunu kullanabilirsin dendiğinde olduğu gibi "he iyimiş" gibi farkındalıksız öz bilgiyi duymuş oluyor.Konu entellektüel bir konu olmadığı için sürekli tartışıp durmak pek işe yaramaz.Ama tartışma paylaşma sohbet zevkli bir şey tabi. Yararlı yönleri var.Elbette ki bu konular entellektüel zekamızla kavrayıp onaylayabileceğimiz alanda değil , ama bütün bu kitapları entellektüel birikimimize kattığımız için bu konularla ilgileniyoruz , daha da araştırma öğrenme açlığı çekiyoruz , çünkü anlayamadığımız kabul edemediğimiz , entellektüel tarafımızın "yok artık" dediği mevzular var . Bir kısmı kestirip atıyor mevzu sadece folklorik ve mitik bir mevzudur diye zipleyip kaldırıyor . Biz o şekilde kestirip atamayanların durumu öyle değil , evirip çevirme salak salak sorular sormaya devam etme durumundayız.Benim "CC ve DJ söylenecek herşeyi söyledi zaten" cümleme Eda çok güzel bir antitez ile cevap verdi : "Sanmıyorum. Yazarken hatırladıkları 1. Dikkatte bağlı bulunduğu dilin sözdizimi gereği söze dökülebilenler kadar. Gösterilmiş, yaşanmış ama anlatıl(a)mamış veya anlatılsa da mantık dizgesine oturmadığından çıkarılmış olan bilgiler olduğunu sanıyorum."

Yani iz sürmek adına bir sürü trolleme ile muhatap olma risklerine rağmen bu konuların izini sürerek ipuçları aramak durumundayız.acaba dilbilgisini veya diğer kodları kullanmak bize zorla öğretileni geliştirmek midir? esperoto gibi bir dil kullanmak iyi bir anlayış olabilir miCastaneda alanında sadece kitabi bilgilerin sunulması ve başka bir inceleme ortamının olmaması eksiklik olur, çünkü Castaneda için anlatılan bu bilgiler çok geniş kapsamlıdır. Mesela burda konuşuyoruz, hiç uygulamayıp birşeyler anlatan ve uygulamaları yapıp birşeyler anlatan insanları görüyoruz. İnsanın yaşamında bu bilgilerin nasıl etkisi olduğunu görme imkanı oluyor, bu alanda birçok gözlemin, araştırmanın ve incelemenin olduğu durumlarla karşılaşıyoruz ve bunlar sizin bazı ipuçlarını yakalamanızı sağlayabilir. Sadece forumlar değil, burada kaç defa 3-5 kişi toplanıp sohbet grupları yaptık, belki başka yapanlar vardır, bunlarda aynı durumu oluşturur.


Artık bu alanda sadece Castaneda'nın konuştuğu bir ortam olması istenmiyor, yani artık izleyenler bu bilgilerle ne yapıyor, yaşamında nasıl uyguluyor, hangi aşamalardan geçiyor, artık bilinmek istenen şeyler bunlar. Çünkü zaten Castaneda ve grubunu gördük, bu işin onların yaşadıklarıyla ve açıklamalarıyla sınırlı olmadığını biliyoruz. Bu forumları ve grupları takip edenler sürekli aynı yazıları okumak için girmiyor, çoğunlukla uygulayıcıların bakış açısını bilmek için giriyor.


Castaneda'ların istemediği durumlardan biride bu öğretiyi, guruların yaptığı gibi, başında birilerinin bulunarak insanlara talimatlar dağıttığı bir öğreti şekline dönüştürmemek. Çünkü bu şekilde bir genelleme olamaz. Her bölgede, küçük gruplar kendi yöntemlerini bulup bunları geliştirmeli. Rusya'daki birinin yöntenleriyle, Meksika'daki birinin yöntemleri aynı olamaz. Çok değişik yollar ve yöntemler mevcuttur.


Ve günümüzde bu durumun gelişimi ancak böyle sunumların çeşitlenmesiyle olur, mesela Cleargreen bu alanda sürekli güncel uygulamalar, çalışmalar ve Tensegrity hareketleri sunuyor, bunun yanında röportajlar vererek kendi açıklamalarını ve fikirlerini iletiyorlar, veya Rusya'daki gruplar kendi çalışmalarına yönelik deneyimleri ve açıklamaları sunuyor, ve bunu böyle sağlıklı ve düzgün açıklamalarla ortaya koymak gerekiyor. Zamana uygun pratik yöntemlerin gelişmeye devam etmesi gerek. Bu süreçte, bunları gerçekten uygulayan insanların sunduklarıyla ilerler.Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön