Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

cleargreen tensegrity sinif calismalari


Cleargreen Tensegrity® Sınıf çalışmaları hakkında tanıtıcı bilgilerdir. Bu sınıf çalışmaları Tensegrity® Kolaylaştırıcılarının rehberliğinde uygulanmaktadır. Tüm bu sınıf çalışmalarında zaman zaman güncellemeler ve değişiklikler olabilir. Çalışmalara başvurmak için kayıtlı Tensegrity® pratik grupları ile iletişim kurunuz.


KAYITLI GRUPLAR : https://www.cleargreen.com/english/tensegrity/groups.cfmDöngüsellik 1Döngüsellik 1


Sınıf 1 : Başlangıçlar

Sınıf 2 : Bitirişler


Don Juan'nın silsilesindeki görücüler, Döngüsellik isimli doğal bir olgu hakkında konuşurlardı, ve gerçekte yaşamımızın, farkındalığımızın ve evrenimizin her yönünün nasıl bir döngünün parçası olduğuna işaret etmişlerdir.


Bu iki sınıflık çalışmada şunları göreceğiz: Yaşamımızda nasıl 'Merhaba' ve 'Hoşçakal' diyoruz? Çabalarımızı nasıl başlatıyoruz ve bitiriyoruz? Yeni bir yaşama nasıl doğuyoruz; ve onu kendimizden daha üstün bir güce teslim ederek, kendi haline nasıl bırakıyoruz? Bir döngünün bitişini fark etmek ve bırakmak, sonrakine başlamak için daha hazırlıklı olmamızı sağlıyor mu? Döngüler gerçekten başlayıp bitiyor mu?


Bu iki sınıflık çalışmada, Tensegrity® hareketleri, nefes ve özetleme çalışmaları yaparak, enerjisel alanımızın temizlemesini ve canlanmasını, farkındalık titreşimimizin artmasını ve kendi varoluşumuzun, Dünya'nın, Ay'ın, gezegenlerin ve yıldızların döngüsüyle daha bilinçli olarak bağlantı kurmamızı sağlayacağız.Döngüsellik 2Döngüsellik 2


Ruhsal beslenme: Enerji bedeni için bir yuva oluşturmak,


Eski çağlardaki Meksika'da yaşayan ve farkındalık uzmanı olan kadınlar ve erkekler, insan varlıkların çok garip bir ikiliğin izleyicileri olduğuna inanırlarmış. ...Bu ikilik, onların isimlendirdiği enerji bedeni ve kişilikmiş.


Onlar için kişilik veya benlik kavramı, beden ve aklı içeren bütünsel bir birim olmakmış. Madde ve ruhun bir arada olduğu; ve onların tanımladığı enerji beden, her birimize bireysel olarak ait olan ve kişiliğin mükemmel bir kopyasına dönüşme yeteneğine sahip olan, belli enerjisel alanların kümelenmesi gibidir... (Carlos Castaneda, Tensegrity® Bölüm 1)

* * *


Özümüze kusursuz bir sevgiyle özen göstermek (beden-akıl ve onun enerjisel alanlarına) enerjik varoluşumuzla veya enerji bedenimizle yeniden bağlantı kurmak için çok gereklidir. Rüyalarda devinen, tanık olan ve kâşif gibi keşifler yapan bu temel parçamız, sonsuzluk ile bağımızı oluşturur.


Enerji bedenimiz, Carlos Castaneda'nın söylediği gibi, bizim ilk gerçek aşkımızdır. Yoğun bir özlemi gidermek için ve kendimizden daha mükemmel bir amacı ortaya koymak için bizi çağıran 'ruh ikizimizdir'. Kişilik veya benlik ise, anlam olarak, şimdi ve burada bulunan enerjik varlıkların Dünya'daki aracıdır. Ancak çoğumuz kişiliği sorgusuz sualsiz kabul ederiz. Onun bakımını ve beslenmesini ihmal edip, geçmiş pişmanlıklara veya gelecek hakkındaki korkulara ve kurgulara odaklanarak, onu doğal varoluş konumundan uzaklaştırırız. Geçmişte, şimdi ve gelecekte sık sık kendi iyi oluşumuzdan başkasını sorumlu tutarak, sahte inançların merkezine koyarız. İhmal edilmiş bir benliğin kaybedilmesiyle, pencereden bomboş sokağa bakıp belki birini arayabiliriz: "Beni gerçekten sevecek biri yok mu dışarıda????"


Kadim Meksika görücüleri, enerjik bedenleriyle günlük yaşamdaki eylemlerine tanık olacak şekilde yaşarlarmış ve benliğin, sevgi ve saygıyla davranılması için, ve harika bir araç olarak beslenmesi ve özen gösterilmesi için bir armağan olduğunu görmüşler!


Böylece onlar ve onların silsilesindeki görücüler, kendilerine kalıcı ve stratejik şekilde özen göstermeyi öğrenmişler. Onların gördüğüne göre, bilinçli hareketler ve nefesle, beden-akıl iyi ayarlanmış ve döngü içindeki bir birim olarak gelişirmiş; tazelikle ve canlılıkla yaşam gelişimi hızlanıyormuş; dinlenme ve korunmayla, daha kolay ve zarif bir şekilde rahatlıyormuş. Karşılıklı olarak destekleyici ilişkilerle, güven gelişiyormuş.


Böyle bir özen, içsel galaksilerimizi dengeler: sinirsel sistemimizi – hayatta kalma kutuplaşması olan; yoğun bir korku, mücadele ve kaçış durumu veya her soruna tam bir isteksizlikle yaklaşım kutuplaşmalarının dışına çıkabiliriz ve bunun yerine dingin uyanıklık konumunda yaşayabiliriz; bunların tümü tinimizi canlandırır, yüreğimizi doldurur ve cesaretlendirir ve bağlantı kurduğu gerçek bir konuma ulaştırır — enerji bedeninin sevdiği bir konum oluşur ve birleşmek için devinir.


Bu çalışmada, yenileyici nefesler, hareketler, sessizlik ve kendimizi inceleme yoluyla, benliğimizle olan ilişkimizi yeniden yönlendirebilir ve temizleyebiliriz. Böylece enerji bedeniyle, sevecen, sesine kulak veren ve duyarlı bir partner olarak ilişki kurabiliriz.


Bizim ilk değişmez destekleyicimiz ve sevgiyle besleyen öğretmenimiz yeryüzünün döngüleri ve fakındalığı ile daha derin bir bağlantı kurmamızı hedefleyen tüm bu faaliyetler yoluyla, tam bir benlik ve enerji beden bütünselliğinin doruğuna ulaşacağız.Döngüsellik 3Döngüsellik 3


Sessizlik içinde Ay'ı hissediş,


Taisha Abelar, Carlos Castaneda ve onların iki öğrencisi UCLA'daki Botanik Bahçesinde yürürken, büyük gümüşi bir Ay'dan gelen ışık, muz palmiyelerinin geniş yaprakları arasından parlıyordu.


"Hadi Ay'ı hissedelim!" dedi Taisha.


"Yürürken yeryüzünü hissederek başlayın," diye ekledi Carlos. "Adımlarınızın hareketlerine dikkatinizi verin. Biz batılılar bunu unuttuk, doğru mu?" diyerek güldü. "Fakat hatırlayabiliriz!"


Açık bir alana çıkana kadar, bu şekilde dolana dolana ve sık yapraklı patikalarda yürüdüler. Buldukları açık alan, küçük bir sahnenin etrafına yarımay şeklinde dizilmiş sandalyelerin olduğu boş bir amfitiyatroydu. Dolunay'ın parlak ışığı onların oturduğu en üst sırayı tümüyle aydınlatıyordu.


"Gözlerinizi kapatın" dedi Taisha. "Ay ışığında soluyun."


Sessizlik içinde bir süre oturup ışığı soludular.


"Şimdi bunu algılayın," dedi Taisha, "ve size ne geldiğini görün — Ay'dan ne aldığınızı görün."


Bahçedeki yoldan dönüş için yürümeye başlarken, öğrencilerden birine küçük bir şelale imgeleri geldi ve bunu Taisha ve Carlos'a anlattı.


Diğer öğrenci onlara teşekkür etti ve "Adımlarımda bir hafiflik ve sessizliğin hafifliğini hissediyorum," dedi.


"Evet, Ay kendi döngüleri yoluyla algımızı çeker," dedi Carlos, "içimizdeki denizden birşeyleri çağırır. Bu akşam eve gittiğiniz zaman, imgelerinizi not alın. Ayrıca bu gece rüyanızda gördüklerinizi de not alın."


O gece ve sonraki gece gördükleri rüyaları hatırladılar, ve uzun süre izlediler, bazı rüyalar uzunca süredir bastırdıkları yüreklerinin tutkusuydu.

* * *


Eski çağlardaki insanlar yeryüzünün ve gökyüzünün hareketlerini merak ve büyük bir ilgiyle takip edermiş. Birçok döngünün ayrıntılarında bulunan başlangıçlarla, olgunlaşmalarla ve kapanışlarla uyum içinde hayatlarını yaşarlarmış, ve devam eden değişimleri karşılaştırarak bunları ayırt ederlermiş, böylece kendi bozulmamış, sınırsız özleriyle bağlantı kurabilmişler.


Bu çalışmada Döngüsel Ay Formu isimli devinduyumsal hareketler yoluyla zihnimizi susturacağız ve Ay'ın devinimleriyle uyumlu olacağız. Her aşamada derinleşerek, yüreğimizin rüyasından seçtiğimiz bir konu için ilham ve rehberlik talep edeceğiz. Bu şekilde 'Ay'ı hissederek' kendi özümüzü hissedeceğiz ve onun döngülerindeki bilgeliği kendi günlük yaşamımıza getireceğiz.


Dört sınıftan oluşan bu çalışmanın her biri Yeniay, İlk Dördün, Dolunay ve Son Dördün'de uygulanır.Döngüsellik 4Döngüsellik 4


Sessizlik


“Söyleşi durduğunda dünya da durur, o zaman özümüzün olağandışı yanları, sözlerimizin bekçiliğinden kurtulurmuşçasına su yüzüne çıkar."

Don Juan, Carlos Castaneda-Erk Öyküleri

* * *


"Eski büyücüler," dedi, "ona içsel sessizlik adını verdiler; çünkü bu, algılamanın duyulara dayanmadığı bi durumdur. içsel sessizlikte insanın başka bi yetisi devreye girer, onu sihirli bi varlık yapan melekedir bu...


"İçsel sessizlik", diye devam etti, "büyücülüktüki her şeyin doğduğu yerdir. Başka bi deyişle, yaptıklarımızın hepsi buna götürür bizi."


Don Juan eski çağ Meksika'sı şamanlarımn mantığını izleyerek, içsel sessizliğin çoğalıp biriktiğini belirtti. Benim de bir içsel sessizlik nüvesi geliştirmem ve ardından her alıştırma yapışımda ona saniye üstüne saniye ilave etmem için kılavuzluk etmeye uğraşıyordu. Açıklamasına göre eski çağ Meksika'sı şamanları her bireyin zaman açısından farklı bir içsel sessizlik eşiği olduğunu keşfetmişlerdi; bu da içsel sessizliğin işlevsel olabilmesi için her birimizin kendi özel eşiğimize ulaşabileceğimiz uzunlukta bir süre boyunca onu sürdürmemiz gerektiği anlamına geliyordu.


"içsel sessizlik onu gerçekleştirmeye başladığın andan itibaren işlevseldir," diye yanıtladı. "Eski büyücülerin peşine düştüğü şey, sessizliğin o bireysel eşiğine erişmenin son, dramatik, nihai sonucuydu."


"Büyücülerin insanın gerçek doğasına döndükleri an işte budur," diye don Juan devam etti. "Eski büyücüler buna mutlak özgürlük adını verdiler. Bu, köle insanoğlunun, sınırlı imgelemimize meydan okuyan algılama hünerleri göstermeye yetenekli, özgür varlığa dönüştüğü andır."

Carlos Castaneda-Sonsuzluğun Etkin Yanı

* * *


Sessizlikten birlikte zevk alacağımız, birbirimize destek olacağımız ve sessizliği günlük yaşamda sürdüreceğimiz bir sınıf çalışmasıdır.


Her birimizin sessizliğe geçeceği uygulamalar farklı şekillerde deneyimlenebilir – bazıları için düşüncelerin tamamen kesilmesiyle olabilir, veya bazıları için zihnin genel uslamlamalarını uzak tutup içsel bir tanığı ya da gözlemciyi fark ederek olabilir, ve bazıları için, her nasılsa farklı bir biliş türü olan, düşüncelerin hiç kesilmemesiyle olabilir.


Neticede, sessizlik yaratıcılığın ve ilhamın doğduğu yer olabilir veya genel olarak tümevarım ya da tümdengelim işlemi olmaksızın sonsuzluktan ansızın gelen bir bilginin alınmasıyla elde edilen, görücülerin isimlendirdiği 'sessiz bilgi' olabilir.


Ayrıca sessiz bilgi bir yolla bizim bazı müthiş buluşlarımızın sorumlusu olmuştur: Einstein'nın teorileri zaman zaman rüyalardan gelerek ortaya çıkmıştır. Mozart'ın eşi görülmemiş müziği, sık sık 'meleklerin sesi' olarak tanımlanmıştır.


Her birimiz sessizliği farklı şekilde deneyimlerken, ayrıca her birimiz sessizliğe farklı şekilde ulaşır ve çoğaltırız. Bazıları hareketlerden sonra bulabilir, bazıları belli bir süre nefes alış-verişlere konsantre olunca bulabilir ve bazıları derin bir rahatlama yoluyla veya bir çalışmaya yoğunlaşınca bulabilir.


Dolayısıyla her birimiz için sessizlik döngü içinde hareket eder. Aynı sessizlik çalışmasının deneyimi belki sonraki an farklı olabilir. İçsel ve dışsal dünyamızdaki birçok döngüyü ve ritmi takip ederek görebiliriz. Bunun birçok yolunu anlayarak, bu döngüleri kullanabiliriz.Döngüsellik 5Döngüsellik 5


Minnettarlık,


...Savaşçı-gezginin teşekkür ve veda etmesinin tek yolu şu sihirli edimidir: sevmiş olduğu ne varsa sessizliğinin içinde saklar.

Don Juan Matus

Carlos Castaneda-Sonsuzluğun Etkin Yanı

* * *


Hayatımız boyunca yaşamın kendisinden, diğerlerinden ve birbirimizden teşekkür edeceğimiz birçok armağanlar alıyoruz ve hepsi yaşadığımız ömürü kapsamaktadır. Bunlar, yüzümüze düşen yağmuru hissetmek için, veya bize şimdi ve burada daha büyük bir şefkat ve varoluş biçimi oluşturmuş bir kaybımız için, ya da bizim için kapıyı açan birine teşekkür etmek için duraksadığımız son derece küçük ve kısa anlardır.


Yaşamdan hergün aldığımız ve onları 'iyi' anlar veya 'kötü' anlar diye sınıflandırdığımız bolluk ve bereket, yaşam yolculuğunun güzel yanları, koşulların ve zamanın akışını ve gelgitlerini hissedecek ve kabul edecek yeteneğimiz bu armağanlar arasındadır.


Bir savaşçı gezgin, yaşam deneyiminin tümü için minnettar olmayı yüce bir görev olarak belirler – ve böylece yaşam yolculuğuna saygıyla yaklaşır.


Bu sınıf çalışmasında, sihirli geçişler – hareketler ve nefes üzerine – ve minnettarlık uygulamasını geliştirmeyi sağlayacak farkındalık egzersizleri – teşekkür edebilme ve teşekkür kabul edebilmeyi içeren çalışmaları uygulayacağız. Böylece kendimizin ve diğerlerinin yürüdüğü yolu, ve dünyayı daha fazla içsel görücü gözümüzden görebiliriz.Döngüsellik 6Döngüsellik 6


Liderlik,


"Hapisten çıktığım zaman, hem ezilenleri ve hem de ezenleri özgürlüğe kavuşturmak benim hedefimdi. Bazıları şu an başarı sağlandı diyor. Fakat durumun böyle olmadığını biliyorum. Gerçekte, henüz özgür değiliz; sadece, özgür olmak için bağımsızlık ve ezilmemek için hak kazandık. Yolculuğumuzun son adımını atmadık, ama daha uzun ve zorlu bir yolculuğun ilk adımını attık. Özgür olmak, sadece birini zincirlerinden kurtarmak değildir, buna karşın diğerlerinin özgürlüğüne saygı gösterecek ve geliştirecek şekilde yaşamaktır. Özgür olmak için gerçek bağlılık sınavımız daha yeni başlıyor."

Nelson Mandela (1995)

* * *


'Liderlik' kelimesinin, bazı kültürlerde tarihsel olarak taşıdığı imaj; emir veren, komuta eden ve kendi belli bakış açısına kesin olarak bağlı olan iradeli bir kişidir.


Ancak liderlik etmenin başka yolları da vardır, şaman görücülerin yolu – tek başına veya grubun başındaki biri olabilir, yine de kendini ve diğerlerini 'görmek' için yeterli sevecenliktedir — kendi grubunun veya topluluğunun ihtiyaçlarını, becerilerini öğrenir ve hizmet eder.


Örneğin: Size hiç kendi tecrübenizi aşan bir iş verildi mi — hiçbir bilgi veya destek olmadan? Bu durum size nasıl hissettirdi? Diğer şekilde, siz hiç böyle bir işi başkasına verdiniz mi?


Görücü lider için liderlik rolü sadece bir roldür, kimlik mertebesi değildir. Ayrıca doğru biçimde liderlik etmek, takip etmektir. Lider diğerlerinden köle gibi itaat beklemez, onlara hizmet eder, ve hem kendini hem de diğerlerini geliştirmeyi amaçlar. Ayrıca acemi birinin hatası aynı zamanda liderin hatasıdır, çünkü lider daha bilgilidir ve bu yüzden herkesin işinden sorumludur.


Liderlik etmenin 'diğer' yolu, kendi özümüze liderlik etmektir.


Örneğin, belirli bir işin başından sonuna kadar 'birşeylerin doğru olmadığını' derinden hissettiğinize, veya belli bir doğrultudan çıktığınıza tanık olabilirsiniz. Yine de bir şekilde devam edersiniz. Ve bu yol aniden dramatik bir sona ulaştığında, kendimizi olumsuz kelimelerle veya acıma hisleriyle karşılayabilirsiniz. Sonunda hepsi düzelecektir ve deneyimlerden öğrenmek için cesaret kazanıp, en iyisini yapmak için yenilenmiş tutkunuzla sonraki maceraya başlarsınız.


Bu temel, düşünceli ve sevecen benlik, bu sınıf çalışmalarında başlayacak ve liderlik etmenin en iyi yöntemini öğrenmemiz için yavaş yavaş gelişecektir.


Bu çalışmada bilinçli ve sevecen liderliği geliştirmemizi sağlayacak Sihirli Geçişler® ve farkındalık egzersizleri uygulayacağız.Döngüsellik 7Döngüsellik 7


Varolmanın hafifliği,


Tin, kendini bir savaşçıya her an, her yerde belli eder. Ne var ki, gerçeğin tümü bundan ibaret değildir. Gerçeğin tümü şudur: tin kendini herkese aynı yoğunluk ve tutarlıkla gösterir, ancak yalnızca savaşçılar bu tür esinlemelere sürekli anıktırlar.

Don Juan Matus

Carlos Castaneda-Zamanın Çarkı

* * *


Yaşamımızdaki her şeyi bir anda kesip atabileceğimizin farkına vardığımız çok enderdir.

Don Juan Matus

Carlos Castaneda-Zamanın Çarkı

* * *


Zamanın çarkı daima döner ve yeni bir dönemin etkisinde oluruz. Bu dönemde Tinin hangi rüyalarını yakalamak ve gerçekleştirmek istersiniz? Ortamınızdaki, bedeninizdeki, düşüncelerinizdeki ve hislerinizdeki hangi parazit sesleri, kargaşayı ya da fazlalıkları arkanızda bırakmak istersiniz?


Bu sınıf çalışmasında, Tensegrity® hareketleri (Rüya Gören Uyanık Ağaç Formu) ve fiziksel, zihinsel, duygusal ve enerjik 'kargaşayı' bırakmamızı sağlayan özetleme ve kendimizi inceleme çalışmaları uygulayacağız. Hepimiz, üstlenmiş olduğumuz, kendimize ait olmayan veya gerçek özümüzle bağlantısı olmayan konulara veya amaçlara ilişkin yargılamalar olmaksızın kendimizi inceleyebiliriz.


Bir ağacın yapraklarını döktüğü gibi, veya bir bahçıvanın, yeni filizlere yol açmak için cansız dalları budadığı gibi, bizlerde tinin sürekli açığa çıkan filizlerine uyum sağlamak için ihtiyacımız olmayan ne varsa bırakalım — uyanık rüya görmek için.Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön