Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

liderlik ve yaraticilik


Liderlik ve YaratıcılıkBu şiir bize Carlos Castaneda tarafından okunan, liderlik üzerine bir anıştırmadır.


Ben değilim


Ben, ben değilim.

Birisiyim

yanımda gelen, görmediğim,

bazen ziyaret ettiğim,

ve bazen unuttuğum biri;

konuştuğumda, sessiz, durgun kalan biri,

nefret ettiğimde, uysalca, bağışlayan biri,

benim bulunmadığım yerlerde dolaşan biri,

ben öldüğümde ayakta kalacak biri.

Juan Ramón Jiménez


Lider olmayı hepimiz bir şekilde tanımlıyoruz. Ve bir lider, kendi içsel kılavuzunu takip etmeyi ve dinlemeyi öğrenen ve sürekli öğrenmekte olan biridir. Bu kılavuz, şekillenmiş benlik ve onun enerjik ikizi olan enerji bedeni ya da enerjik varoluş arasındaki etkileşim yoluyla gelir.


Dolayısıyla öğrenme, somutlaşmış bir deneyimdir. Şimdiki ana kılavuzluk eden kendi adımlarınızı ve yaptığınız seçimleri takip etme becerisidir. Yeni fırsatları kollama ve yakalama becerisidir — ve kendi adımlarınızı, kendi kılavuzunuzu takip edebilmenin sırrı, enerjik varoluşunuzu sizin önünüzde yürüyen bir öncü veya yol gösterici olarak izlemektir.


Liderler olarak bizler bütünsel varlığımıza ihtiyaç duyarız: Enerjik valığın bilgeliğinin ve esinlenmesinin, bir araç olarak şimdi ve burada bulunması için şekillenmiş olan tutarlı ve bilinçli bir benlik.


Bu bütünleşme ve yaratıcılık, İspanyolca 'el duende' (duende)* diye isimlendirilen, korkularımızın ötesine geçip kendimize liderlik etmek için cesaret veren, ve içimizdeki dünyalara girmemizi sağlayan canlandırıcı gücün ortaya çıkmasıdır... Ve varlığımızdaki yeni olanakları ortaya koymaktır.


KAYNAK : https://www.cleargreen.com/tensegrity-blog/romance-with-knowledge


* Duende 1 : Bir sanat eserinin kişide yarattığı açıklanamaz etki.


* Duende 2 : En yoğun şeylerin hissedildiği doruk noktası.


* Duende 3 : Folklora göre, kimi evlerde yaşadığı söylenen, gürültü ve karışıklığa yol açan cindir. Lorca’ya göre "bu karanlık sesler, hepimizin bildiği, kimsenin çözemediği ve sanatın özünü barındıran muammadır, köktür." Goethe ise şöyle diyor: "Herkesin hissettiği, hiçbir filozofun açıklayamadığı esrarengiz güç." Kısaca; Duende çaba değil, güçtür; düşünce değil kavgadır. Yaşlı bir gitar ustası, "Duende gırtlakta bulunmaz; ayak tabanlarından yukarıya doğu, içeriden yükselir" demişti. Yani duende yeti değil, hakiki ve canlı bir üsluptur; kişinin kanında mevcuttur; çok köklü bir kültürden ve aynı zamanda, yaratı eyleminden kaynaklanır.”


* Duende 4 : Aruoba, Duende "Cin, ecinni, küçük şeytan anlamına gelir" diye açıklıyor: Yaratıcının cinidir, karanlık güçlerin eseridir sanki. Duende'nin bir esrime (extase), vecd halini ifade ettiğini söyleyen de var, “şiir cini” olarak adlandıran da...Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön