Eski SessizBilgi - - - - - Yeni SessizBilgi
Alt Limit:
Kaç tane -->

ozetleme 5


Özetleme

1- Bütünselliğimizi tekrar elde etmek.

2-Enerjimizi kendimize anımsatmak.

3-Enerjinin tasarrufu ve onun tekrar kazanılması.

4-Geçmişini kendine anlatır,sihirli konjektürü - birinin yazgısı içine çekildiği doğru anı arar,tüm konsantrasyonunu bu nokta üzerinde uygular ve niyetin bağcıklarını çözer.Büyücüler uzaktaki hayatımızı yaşadığımızı söylerler,sanki bir anıymışçasına.

5-İnsanlarla altına imza attığımız heyecansal taahhütler,hepimizin yol boyunca yapyığımız yatırımlar gibidirler.Mirasımızı böyle boşu boşuna harcamak için deli olmak gerek!

6-Yeniden tam olmanın yolu bu yatırımı tekrar elde etmek,enerjimizle barışmak ve duyguların ağır yükünü dağıtmaktır.

7-Büyücülerin keşfetmiş olduğu en iyi metot,kişisel tarihimizin olaylarını bizler onları tamamen hazmedene kadar kendimize anımsatmamızdır.

8-Özetleme bizi geçmişten çıkarır ve şimdinin içine yerleştirir.

9-Enerji aleminde zaman ve uzay gibi şeyler bulunmaz.Böylece olayların geçtiği zamana ve yere dönmek ve onları tekar yaşamak olanaklıdır.Bu çok zor değil,zira hepimiz yaralandığımız yeri çok iyi biliyoruz.

10-Özetlemek,kılı kırk yaran sistematik bir araştırma içinde,acımasızlıkla boyun eğdirerek,rutinlerimizin izini sürmektir.Bu hayatımızı hem de ardışık bir zaman olarak değil,bütünlüğü içinde tahayyül etmemize imkan veren bir etkinliktir.

11-Özetleme eski görücülerin mirasıdır,temel ve uygulama büyücülüğün özüdür.O olmadan yol yoktur.

12-Özetleme yapmamış çömezler sivri dilli biçimde ''radyoaktiflik''le ilişkilendirilir.

13-Özetleme,temel bir hijyen davranışıdır.

14-Carlos,dikkatimizin bir sabitlenmesi olarak betimlediği,enerji akışını bloke eden bir ışıltısal durgunluk türüne dikkat çekti.Bunun gerçekleri göğüslemeyi reddettiğimizde,kaçamakların ardına sığınarak kendimizi korumaya çalıştığımızda ya da zorlu etkinlikleri beklemeye bıraktığımızda veya bizi boyunduruğu altına alan taahhütleri onayladığımızda ortaya çıktığını söyledi.Bu tür durgunluğun sonucu,kişinin kendi başına var olmayı kesmesidir.Hayatında aldığı kararlar zincirinin baskısıyla itaatkarlaşır,artık kararlılıkla davranamaz ve koşullar içinde debelenir.Bu durumda nihayetinde ruhsal ve fiziksel bir sakatlığa gidebilir ve ancak özetleme sırasında çözüme kavuşturulabilir.

15-Özetleme,temelde etkileşimlerimizin neden olduğu bir yaralanmalar listesi yapmaya dayanır.Bize ait olanı massetmek ve başlarına ait olanları iade etmek için,önemli olayların vuku bulduğu anlara kadar geriye dopru gitmek bir sonraki adımdır.

16-Bir savaşçı gününü geri sarmakla başlar.Söyleşilerini yeniden kurar,anlamları deşifre eder,yüzleri ve isimleri anımsar,nüansları ve anıştırmaları arar,kendi heyecansal tepkilerine ve başkalarınınkine neşter vurur.Hiçbir şeyi gelişigüzel bırakmaz,günün anılarını bir bir toplar ve nefes alıp vermeyle temizler.Hayatının katagorilerini de bölümlerini de inceler.

17-İstenç dışı biçimde canlandırırız kafamızda;sessizce onların izini sürmek yerine,onları yargılarız ve içtenlikle onlarla etkileşiriz.Bu acıklıdır.Bir savaşçı bu fırsattan yaralanır,çünkü rastlantıyla geliyormuş gibi görünen bu anılar,sessiz yanımızdan gelen uyarılardır.

18-Özetlem için,özel koşullar gerekmez.Herhangi bir zamanda alıştırmalar denenebilir;onu yapmaya uygun hissettiğimiz herhangi bir anda.

19-Savaşçılar,yürürken,banyodayken,çalışırken veya yemek yerken,mümkün olan her defa özetleme yapar.Önemli olan onu yapmaktır.Duruş önemli değil.Tek gereklilik,fizik bedenin bizden dikkat talep etmemesi ve anılarla iç içe girmemesi için rahat olmaktır.

20-Bir olayın yerini belirleyip de detaylarının her birini yeniden canlandırınca,geride bıraktığımız enerjiyi tekrar elde etmek için lifçikleri nefesle almalıyız ve başkalarının bizde bıraktığı lifçikleri nefesle vermeliyiz.Nefes büyülüdür,zira hayat veren bir işlevdir.Bu tip soluk alıp vermeye büyücülerin ''olayı yellemek''dediği,başın yanal bir hareketinin eşlik etmesi gerektiğini açıkladı.

21-Birşeyi tekrar elde etmeye çalıştığınız sırada nefes alın ve size ait olmayanları nefesle verin.Bunu tarihinizin bütünselliği ile yaparsanız,düğümlenmiş anılar zinciri içinde yaşamayı keseceksiniz ve şimdi üzerinde odaklanacaksınız.Görücüler bu etkiyi,nesnelerle olduğu gibi yüzleşmek ya da zamanı nesnellikle görmek olarak tanımlar.

22-Alıştırmayı psikojik bir sorguyla karıştırmayın.Eğer yorumlara ihtiyacınız varsa,o zaman psikiyatra gidin!Size bulunduğunuz ahmaklık içinde devam etmeniz için neler yapacağınız söyleyecektir.İbret almaya çalışmayın.

23-Özetleme,iz sürmenin belli bir amaç için geliştirilmiş bir formudur,yüksek stratejik bir duyumla girişilmelidir.Bu,anlamak ve varoluşumuzun içindekine çeki düzen vermek;olduğu gibi görmek,vicdan azabı,kınama ya da tebrik olmadan,tam bir ilgisizlik ve akışkanlık ruhuyla,humoru görmek meselesidir,çünkü tarihimiz içindeki herşey,bir başka şeyden ve nihayetinde geçici olan bütün etkileşimlerimizden daha önemli değildir.Sessizbilgi Listele - - - - - Yeni Siteye Dön