1

Konu: Yaşlılık

(Florinda Donner-Rüyacı 76)

Esperenza, bu türde bir rüyaya erişmesi için kadınların çelik gibi bir iradesi olması gerektiğini açıkladı. Bana doğru eğildi ve sanki diğerlerinin onu duymasını istemiyormuş gibi fısıldayarak, “Çelik gibi bir irade derken çok gayret isteyen herhangi bir rutin işi değil de, daha ziyade kadınların onlardan beklenen rutin işleri kesmeleri gerektiğini kastediyorum. Ve bunu gençken yapmaları gerek,” dedi üstüne basarak. “Hepsinden önemlisi de güçleri yerindeyken. Çoğunlukla kadınlar, kadın olma işiyle alakalarını kesecek kadar yaşlandıkları zaman dünyevi olmayan ya da öteki dünyayla ilgili düşünceler ve faaliyetlerle ilgilenme zamanlarının geldiğine karar verirler. Böyle kadınların hemen hiç başarılı olamadıklarını pek azı bilir ya da pek azı buna inanmak ister.”

(1.Kitap 96)

“Bu da insanı öğrenim yolculuğunun sonuna getirir. Bi de ne görsün! Sonuncu düşman karşısına dikilmiş durmaktadır: yaşlılık! Düşmanların en acımasızıdır bu. Hiçbi zaman bütünüyle yenemeyeceğimiz bi düşman… Sürekli olarak savaşıp uzak tutmaya çalışmaktan başka yapılacak bi şey yoktur.

“İşte bu dönemde insan hiçbi şeyden korkmaz; zihni berraktır, sabırsız değildir, bütün erkleri denetimi altındadır. Ne var ki, bu dönem aynı zamanda boyun eğmeyen bi dinlenme arzusunun ortaya çıktığı bi dönemdir. Bi yere uzanmak, unutmak isteğine bırakırsa kendini; yorulur yorulmaz sürdürdüğü çabayı bırakırsa, son raundu kaybetmiş olur. Titrek, yaşlı bi yaratık haline sokuverir onu düşmanı. Çekilme arzusu, tüm berraklığını, erkini ve bilgisini bastırır.

Yaşlılık, yaşın büyük olmasında değilki, genç olup yaşlı ruhlu olmakta var. Kendimde de sık sık gözlemliyorum. Öğrendiklerimin bana kazandırdığı bu farkındalık havası değerlendirmemi sağladı en azından. Etrafımda sık sık gördüğüm o yaşlı otomobil gibi çalışan insanların ağır ve tembel davranışları her daim dikkatimi çekiyor. Nice bilim adamları yıllardır gençliğin iksirini arıyorlar... Aslında aradıkları şey birleşim noktasında gizli. O yorgun, ürkek havamızı bırakıp birleşim noktamızı kaydırsak, işleyen makineler gibi ışıl ışıl ışıldarız.

Yaşlılık, dört doğal düşmandan sonuncusu. Birleşim noktasının kaydırmak değil asıl mevzu. Zaten kaydırabilen bir savaşçının da düşmanı, "yaşlılık".