1

Konu: Beklenti ve Niyet

Köyün Delisi -12 Nisan 2010


İnorganiklerin yaptıkları bir şey var kitaplardan hatırlarsınız, kurbanların dikkatlerini kendi belirledikleri bir noktada sabitlerler, böylece onları kendi istençleriyle var ettikleri gerçekliklerin içine hapsederler. Eski görücülerin (ve bence hali hazırda günümüzde yaşayan takipçilerinin de) benzer beceriye sahip olduklarını, inorganiklerle geliştirdikleri ilişkiler nedeniyle bunu rahatlıkla oluşturabildiklerini, kimi insanları bilerek ya da bilmeden dostlarına sunduklarını da okumuştuk.


Yolumuzun üzerinde sadece başkalarının niyetlerinde var olan yerlerden geçtik-geçiyoruz. Başkalarının niyetlerinde var olan yerlerden geçmemek gibi bir şansımız var mı? Sanmıyorum. Kaldı ki, bazı alış-verişler yaşanmak zorunda! Nasıl dünyada alış-veriş yapmadan var olamıyorsak, soyut yolculuğumuzda da ilerlemek için bazı şeyler almak ve buna karşılık bazı şeyler vermek zorundayız.


İnorganikler rüya görücülere ne yapıyordu; onlarda eşsiz, özel oldukları duyumunu ve erk kazanma duyumunu yaratıyorlardı. Özel olmak ve eşsiz olma duyumu insanın kolayca kapılabileceği –bir yandan “sıradanım” hatırlatmasını kendi kendine yapsa bile- bir duyum. Bana göre ne alıp karşılığında ne verdiğini biliyorsa insan, (özgür irade) yani bir seçim varsa sorun değildir alışveriş. Ama DJ ve CC arasında geçen bir konuşmayı anımsıyorum;


- Organik olmayan varlıklar kimseyi kendileriyle kalmaya zorlayamazlar. Onların dünyasında yaşamak gönüllü bir ilişkidir. Bununla birlikte arzularımıza hizmet ederek, şımartıp her istediğimizi yaparak bizi tutsak etme yetisine sahiptirler.


Bu noktada tek koruyucu kalkan devreye giriyor. Niyette keskinlik ve Kusursuzluk. Her grubun her oluşumun her bilginin – öğretinin peşinden gidebiliriz, ancak niyet keskinliği ve kusursuz tavrımız olmadan ortaya çıktığımızda sadece yem oluruz, başkalarının niyetlerine, inorganiklere (ve onların insan dostlarına), kartala. Ödememiz gereken somut bedellerin –para, zaman emek vs.- dışında ödediğimiz soyut bedellerin – niyetimizin, bilinçliliğimizin, farkındalığımızın- ayırdında bile olmayanlara hatırlatılabilecek tek bir şey var, savaşçının yolu, neşeli eğlenceli keyifli bir yol değil, niyet keskinliğine ulaşmayan, kusursuzluğu hedef almayan herkesin mahvolmasına, yem olmasına neden olabilecek kadar da ürkütücü bir yol. Savaş meydanına çiçek toplamak için girilmez, ben böyle olduğunu düşünmemiştim diyerek de çıkılmaz.