1

Konu: Tensegrity ve sihirli geçişler Carlos Castaneda roportaj 1997

"TENSEGRITY" VE SİHİRLİ GEÇİŞLER

Carlos Castaneda ile Clair Baron röportajı - The New Times – Temmuz 1997


Otuz yıldan daha uzun bir süre önce, Meksika, Sonora'daki Yaqui kızılderilileri arasında saha çalışması yapan bir antropolog olarak Carlos Castaneda bir Meksikalı şaman olan don Juan Matus'la tanıştı. Önce, don Juan'dan antropolojik bilgiler aldı, ve sonra onun öğretmeni oldu. Carlos Castaneda'ya, kadim zamanlarda Meksikada yaşayan ve kendisinin de üyesi olduğu sülalenin şamanların algı dünyasını tanıttı.


Carlos Castaneda don Juan ile olan çömezliğini hepsi de de çok satan olan dokuz tane kitap yazdı, Don Juan'nın Öğretileri: Yaqui Kızılderililerinin Bilgi Yöntemi idi ve 1968'de yayınlandı, ve en sonuncusu Rüya Görme Sanatı 1993'te yayınlandı. Tüm dokuz kitabın halen baskıları mevcuttur, ve en az on yedi farklı lisana çevrilmişlerdir.


Yazar tarafında HarperCollins yayın evince yeni bir kitap yayınlanması planlanmaktadır, başlığı, Sihirli Geçişler: Kadim Meksika Şamanlarının Uygulamalı Bilgeliği. Burada, Carlos Castaneda okuyucularını, don Juan tarafından öğretilen bir takım bedensel hareketlerle tanıştırmaktadır. Tensegrity bu hareketlerin modern şekline verilen isimdir, birleşik Devletler, Meksika, Güney Amerika ve Avrupada verilen seminer ve çalışmalar ile ilgili son bir buçuk yılda üç adet video yayınlanmıştır.


CB : Tensegrity nedir?


CC : Don Juan'nın bana öğrettiği sonsuz sayıdaki şeylerden biri olan kadim Meksika'daki şamanların kullandığı, fiziksel ve zihinsel olarak daha iyi olmayı sağlayan bedensel hareketlerdir. O, bunları kendisine öğreten şamanın hareketlere sihirli geçişler dediğini söylemişti, çünkü uygulayanlar üstündeki etkisi hayret verici idi. Hareketleri uygulayan şamanlar, muhteşem bir fiziksel ve zihinsel dengeyi başarmaktaydılar.

Bu hareketlerin sentezini yapmak için on sene çalıştım. Neticesi ise adına Tensegrity diye adlandırdığım bir şey oldu: sihirli geçişlerin modern uyarlaması. Tensegrity, sihirli geçişleri harekete geçiren iki güç olan, gerilim (tension) ve bütünlük (integrity) kelimelerinin bir karışımıdır.


CB : Bu hareketlerin “keşfedildiğini” söyledin …


CC : Don Juan, rüya görme denilen bir özel farkındalık durumunda, bu adamların ve kadınların ideal bir fiziksel denge durumuna eriştiklerini anlattı. Aynı zamanda, rüyada olmadıkları zamanda da ideal fiziksel denge durumuna gelmelerine imkan veren gerçek hareketleri – rüyada – keşfetmeyi becerdiler.


CB : Daha önceki kitaplarınızda neden bu hareketlerden hiç bahsetmediniz?


CC : Sihirli geçişler bunları keşfeden Meksika şamanların en büyük mükafatlarıdır. Bunları, gizem ve törensel ayinlerle çevrelemişler ve yalnız layık olanlara muazzam bir gizlilik içinde öğretmişlerdir. Don Juan öğrencileri olan Taisha Abelar, Florinda Donner-Grau, Carol Tiggs ve bana bunları bu tutumla öğretmiştir. Bunlar benim kişisel ihtiyaçlarıma göre ve gizlilikle öğretildiğinden hiç konuya hiç ilişmedim; söylemek istediğim bana öğretilen geçişler yalnız benim kişisel ve fiziksel duruma uygun olarak özel olarak tasarlandı.

Her bir diğer öğrencinin de kendine ait olan, özellikle enerji biçimine ve kişiliklerine uygun, bir dizi sihirli geçişi vardı.

Sülalenin son halkası olan biz dördümüz aynı fikirde idik, ve sihirli geçişler için olan gizliliğin, don Juan'nın dünyasının yoldaş erkek ve kadınlarca kullanılabileceğine dair inancımıza karşı olduğuna karar verdik.

Uzun bir sessizlikten sonra, güçlerimizi birleştirip sihirli geçişleri bu karanlık durumdan kurtarmaya karar verdik. Yıllarca süren çalışmadan sonra, bizim bu dört bireysel sihirli geçiş dizilerimizi, hareketleri değiştirerek herhangi bir fiziksel durum için uyarlamayı ve birleştirmeyi başardık. Hepimiz, bu bileşimin beklentilerimize uygun olduğuna anlaştık.

Bu bileşimlere Tensegrity adını verdik.


CB : Tensegrity sihirli geçişleri ile aerobik veya jimnastik gibi diğer egzersizlerden farkı nedir?


CC : Sihirli geçişler ile aerobik veya jimnastik arasındaki fark, sondakilerin bedenin yüzeysel kaslarını çalıştırmak için tasarlanmalarına karşın, sihirli geçişler bedenin derinlerinde gevşeme ve germeyi etkilemeleridir. Sihirli geçişler kas siteminin ötesini etkilemektedir: yani, bedendeki temel enerji sistemini.

Bu hareketlerin ilk hazırlandıkları anda dahi, sihirli geçiş olarak görüldüklerini don Juan söylemiştir. Bu hareketlerin “sihrini” uygulayıcıların hoş bir değişiklik olarak deneyimlediklerini; gözlerin ışıl ışıl olması gibi, bir çeşit parıldama ile fiziksel ve zihinsel durumlarında kısa süreli bir nitelik artışı getirdiğini açıklamıştır. Bu hoş değişiklik durumunu “ruha dokunma” olarak söylemiştir; sanki uygulayıcılar, bu hareketlerle, onları taşıyan yaşam gücü ile yepyeni bir bağlantıyı yeniden kurmuşlardır. Bu hareketlerin sihirli geçiş olarak adlandırılmalarının daha ileri bir açıklaması da, bunların uygulanması vasıtası ile, şamanlar algılama anlamında kendilerini aşmış ve varlığın başka durumlarına geçerek dünyayı anlatılamaz bir mana ile algılayabilmişlerdir.


CB : Bu hareketleri hiç yapmamış olanlara ne diyeceksiniz? Ne zaman “sonuçlar” beklenmelidir?


CC : Olumlu sonuçlar neredeyse anında olur, eğer biri titizlikle ve günlük olarak uyguladığında, artan enerji sakinlik, etkinlik ve niyet üretir. Hepimiz bir anda aydınlanmayı, anında uzman olmayı, isteriz; işte hata buradadır. Don Juan, günümüzdeki ortak illetin, amaç eksikliğinin olduğunu söylerdi. Sonsuz kez bize tekrarlamıştır ki, yeterli enerji olmadan, yaşamımızın herhangi gerçek bir amacının kavranması mümkün değildir. Sihirli geçişler, bizim enerji depolamamız ile düşünsel ve eylemsel olarak amaç fikrini kavramaya yardım etmektedir.


Gelecek yıl, don Juanın Öğretileri'nin basımının on üçüncü yıl dönümüdür, Simon ve Schuster firması yazarın yeni bir önsözü ile bu kitabın özel bir on üçüncü yıl baskısı yapacaktır.


Muhtelif Birleşik Devletler şehirlerinde, yeni bir dizi kısa ve yoğun Tensegrity seminerleri, Seattle'da 19 Temmuz'da bir günlük bir seminerle başlayacaktır. Carlos Castaneda ile en az on sene birlikte çalışmış olan iki kişilik bir ekiple yönlendirilecektir. Katılımcılar üç adet Tensegrity video'larında gösterilen, artı gevşemeye ve aynı zamanda tetikte olmaya yarayan bir dizi sihirli geçiş hareketini deneyimleyeceklerdir – bu kısa süredeki uygulamalar için gerekli olan keskin dikkatin bu iki koşula ihtiyaç vardır.


© Copyright The New Times


Yayın Tarihi : Temmuz 1997

Çeviri : Aki

2

Cvp: Tensegrity ve sihirli geçişler Carlos Castaneda roportaj 1997

Don Juan'a göre büyücü toplulukları çok eski dönemlerde kadınlar tarafından yönetiliyordu. Sonra erkek naguallerin başı çektiği silsileler başladı. Günümüzde ise döndük dolaştık, yine kadınların eline düştük. Bugün görücüler topluluğunun, ve o topluluğun su yüzündeki küçücük bir kısmı olan Cleargreen'in liderliğini kadınlar ele geçirmiştir. Tabii bu, ele geçirme değil. Don Juan bugünkü durumla ilgili Castaneda'ya öngörülerini bildirmişti. Don Juan enerjiyi okuduğunda, chacmool'ların yani Renata Murez, Nyei Murez ve Kylie Lundahl adlı üç kadının Castaneda'nın karşısına çıkması gerektiğini görüyordu. Carlos Castaneda, 1997'deki röportajında ne diyor?:


"Bu kişilerin hepsi tanımlanmış varlıklardı, don Juan silsilesinin yöneticisi olarak bizden bu kişilerin belirmesini beklememizi istemişti. Herbirinin ortaya çıkışının bir vizyonun integral bir parçası olduğunu öngörüyordu."


Evet, Carol Tiggs, Taisha Abelar, Florinda Donner Grau, Kylie Lundahl, Renata Murez ve Nyei Murez bugün görücüler aleminin baş aktörleri. Dünyanın her tarafındaki gönüllü çömezlerle temel olarak Renata Murez ve Nyei Murez ilgileniyor. Diğerleri muhtemelen çok çok ileri durumdaki çömezlerle ilgileniyorlar, zaman zaman Cleargreendeki görücüleri de görüyorlar. Bu arada Renata Murez'in doğrudan kitaplarda geçen büyücüler evinde yaşadığı da biliniyor.


Benim dileğim, şöyle oturaklı bir herifin gelip, masaya yumruğu vurup bizi bu çiçekli böcekli cadılardan kurtarıp yeni bir tarz başlatması. Şöyle daha bir haşin, daha bir tolteksi, daha böyle gizemli, daha protest vs..


Don Juan daha neler öngörüyordu acaba? Tam bilemiyoruz..


Ama tabi bunlar bu kadınların değerini küçültmemize neden olmuyor...başa gelen çekilir diyoruz...