1

Konu: Şamanlık

Şamanlığa merakınız ve onunla ilgili umutlarınız ne olursa olsun, temel soru şudur: Bundan sonra nereye gidiyorsunuz? Bu kitapta anlatılan çalışmalara devam etmek için Şaman olmanız gerekmiyor. Bir Şaman olmak, güç ve sağlık sorunları olan insanlara yardım etmek için ciddi bir uğraş vermeyi gerektirir. Bu tür sorumluluğu almak istemeyebilirsiniz. İlkel toplumlarda bile pek çok kişi böyle bir şeye kalkışmıyor. Fakat burada öğrendiğiniz metotları ciddi ve düzenli olarak kullanarak kendinize yardım edebilirsiniz. Kendi başınıza çalışabilir, hatta davul çalan biri bile olmaksızın ek A'da tavsiye edilen Şamanik davul ritimleri kaydedilmiş kasetleri kullanabilirsiniz. Yirminci yüzyılın teknolojisi Şamanizm ile işte böyle birleşmiştir.

Usta bir Şaman olma isteğiniz varsa, burada anlatılanlardan çok daha fazla deneyimlenecek ve öğrenecek şey olduğunu bilmelisiniz; bunlardan bazıları: ıssız yerlerde dolaşma, imge araştırması, ölümün ve yeniden dirilişin Şamanik deneyimi, Şamanizm ve ölümden sonra hayat, Üst Dünya'ya seyahat... Bununla birlikte, sizin için önemli şey öğrendiklerinizi düzenli olarak uygulamanızdır. Bunun için, sizinle ortak çalışmak isteyen bir arkadaşın yardımını alabilir, Şamanik eğitim seminerlerine katılabilir, birbirine ve başkalarına yardım etmek için düzenli olarak bir araya gelen Şamanik eğilimlere sahip bir çember oluşturabilirsiniz.

Söylediğim gibi, sadece kendinize yardım etmek için çalışabilirsiniz, ama bunu yeterli bulmayabilir ve başkalarına Şamanik olarak yardım etmek isteyebilirsiniz. Bu arzunun önündeki en büyük engel yaşadığınız Şamanik olmayan kültür ve toplum olacaktır. Zira bizler eski bilgiyi işkence yapmış ve onları yok etmiş bir medeniyette yaşıyoruz. Sizler elbette ki kazığa bağlanıp yakılmayacaksınız, ama tıp alanında Nobel Ödülü de kazanamayacaksınız.

Sibirya'daki Koryak'lılar için aile Şamanizmi ve profesyonel Şamanizm arasında önemli bir fark vardır. Aile Şamanizm'i, Şamanik bilgide çok ileri ve deneyimli olmayanların yakın akrabalarına yardım etmesidir. Profesyonel Şamanizm ise çok daha bilgili ve güçlü olanlar tarafından uygulanır ve herkese yardım etmeyi kapsar. Eğer başkalarına Şamanik olarak yardım etmek istiyorsanız size, kendinize yakın hissettiğiniz arkadaşlarına ve akrabalarınıza fayda sağlayabileceğiniz aile Şamanizm'i modelini takip etmenizi öneririm. Unutmayın, Batı tıbbının öngördüğü tedavilerle rekabet etmek için değil, onlara destek olmak amacıyla çalışmalısınız. Amacınız bir sofu olmak değil, başkalarına sağlık ve mutluluğa kavuşmalarına yardım etmek ve Doğa ile daima uyum içinde olmaktır.

Şamanizm'de kendinize yardım etmekle başkalarına yardım etmek arasında hiçbir fark yoktur. Başkalarına Şamanik olarak yardım ettiğinizde kendinizi çok daha güçlü, tatminkar ve neşeli hissedersiniz. Şamanizm, sıradan gerçeğin öncelikle kendini düşünen üstünlük duygusunun çok ötesindedir. Onun üstünlük anlayışı çok daha engindir; insanlığa yardım etmektir. Şamanizm'in aydınlanması, başkalarının karanlık olarak algıladıklarını aydınlatmak ve böylece yeryüzündeki bütün akrabalarıyla, bitkiler ve hayvanlarla ruhani bağlantısını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olan insanlık adına görmek ve seyahat etmektir.

Bir ruhun Sibirya'daki Samoyed'li Şamana söylediği gibi: “Şamanlık yaparak kendi yolunu kendin bulacaksın.”