1

Konu: Alexander Dergay, Cleargreen, Tensegrity

Alexander Dergay, Cleargreen'den Beyaz Rusya'lı bir Tensegrity öğreticisi . Ağustos 2012'de bir Ukrayna dergisine verdiği röportajı, çevrildikçe, kısım kısım ekliyorum. İyi okumalar..


Tensegrity Eğiticisi Alexander Dergay'la söyleşi-I


Tarihin en gizemli insanlarından biri olan Carlos Castaneda, Toltek bilgeliğini dünyaya açtı ve onların felsefe ve pratik bilgilerini, bilinç ufuğunun ötesini görmek, içinde yaşadığımız gerçeğin ötesine bakmak, algısını genişletmek ve savaşçının yolunu izlemek isteyen herkes için ulaşılabilir hale getirdi. Günümüzde Toltek bilgeliği herkese açıktır ve içinde olduğumuz zamanın gereklerine göre devinimini sürdürmektedir. Böylece görücülerin kadim bilgelikleri ve pratik bilgilerini modern insana uyarlamak mümkün olmaktadır. Bu bilgi nedir? İnsana ne gibi yararlar getirir? Gündelik yaşamda nasıl uygulanır? Bunun gibi soruları 11 - 12 Ağustos'ta Kiev'de Rüya Görme Yoluyla Sağlığı Geliştirme üzerine Tensegrity Çalışma Semineri verecek olan Alexander Dergay'la konuşacağız.

2

Cvp: Alexander Dergay, Cleargreen, Tensegrity

...Tensegrity nedir ve siz bu öğretiyle nasıl tanıştınız?


...Tensegrity 10 bin yıldan daha öncesinde doğan, ve Meksika'nın Sonora eyaletinden bir Yaki kızılderilisi, kadın ve erkeklerden oluşan bir görücüler grubunun lideri Nagual Don Juan Matus tarafından Carlos Castaneda, Carol Tiggs, Florinda Donner Grau ve Taisha Abelar'a aktarılmış olan, algı özgürleşmesi temelindeki kadim bir Meksika öğretisinin çağımızda aldığı biçimdir. Algı özgürleşmesinden kasıt, kişisel deneyimlerin, aile ve kültür etkilerinin yarattığı sınırların ötesine geçmektir.


Benim bu öğretiye ilgim 90'lı yılların başlarında Carlos Castaneda'nın kitaplarını okuyarak başladı. Bu süre zarfında bu kitapların sadece kitap olmadığını, birer eylem rehberi olduğunu anladım ve hayatımı değiştirmeye, özetleme yapmaya başladım. Bir süre sonra Castaneda'nın kendisi tarafından seminerler verildiğini duydum.

1996 Temmuz'unda Los Angeles'e giderek bir Tensegrity seminerine katıldım.


Castaneda'nın öğretilerinin gerçek olup olmadığı konusunda çok tartışma vardı ve ben kendi adıma bunu keşfetmek istedim. İlk gün sahneye zayıf, beyaz saçlı, kısa boylu bir adam çıktı ve, "Günaydın, benim adım Carlos Castaneda" dedi. Benim ilk düşüncem, "bu küçük adam Castaneda mı?" oldu.


Sonra ilginç ve önemli şeyler anlatmaya başladı. Fakat o kadar komikti ki, iki saat dersin sonunda gülmekten karnıma kramplar girmeye başlamıştı. Ona aşık olmuştum. 75 yaşındaki bu adamın yılmaz bir enerjisi vardı ve iki saat boyunca sahnede koşturup zıplamaktan yorulmamış, öğrencileri onu bir kenara çekememişlerdi. Bütün izleyenler çok keyifliydi.


Seminerde sihirli geçişleri uyguladık. Ben bu hareketleri çok garip bulduğumdan uygulamaya devam etmeyi düşünmüyordum. Fakat Castaneda akıllıca bir şekilde, hareketler hakkında hemen karar vermememizi, bir ay boyunca deneyip yararlı olup olmadıklarını görmemizi söylemişti. Bir ay bile gerekmedi , 2 hafta sonra bu gerçekten sihirli hareketlerin etkisinin tam olarak farkına varmıştım. Sonuç inanılmazdı - bir iyi olma duygusu, güç ve enerjide bir dalgalanma ve iç uyumu. Bu seminerden beş yıl sonra bir tensegrity öğreticisi oldum, ayrıca Bağımsız Devletler Topluluğu'ndaki ilk seminerleri organize edenlerin arasında yer aldım.

3

Cvp: Alexander Dergay, Cleargreen, Tensegrity

...Toltek bilgeliği eskiden gizliydi ve yalnızca Ruh'un işaret ettiği az sayıdaki insan için ulaşılabilirdi. Neden şimdi tüm dünyaya ve insanlara açık hale geldi?

...Görücüler Ruh'un ya da Evren'in verdiği işaretlere göre hareket ederler. İşaret öyle oldu ki, Carlos Castaneda Don Juan'ın aradığı Nagual değildi ve silsileyi sürdürmeyi imkansız kılan farklı bir enerjetik yapısı vardı. Castaneda bilgiyi gizli tutmak ya da dünyaya açmak arasında seçim yapmalıydı. O, bu geleneğin küçük bir grup içinde kalmamasını seçti. Önce dersler vererek sihirli geçişleri öğretmeye başladı. Sonra kadim Meksika bilgeliğini seminerler formunda bütün dünyada sergileyecek şekilde Cleargreen'i kurdu.


...Her öğretinin bir kaynağı olur. Toltek öğretisinin kaynağı neydi?

...Bizim öğretimizin kaynağı eski Meksika'da yaşamış olan ve algının doğasıyla ilgilenen insanlardı. Bu insanlar kendi algılarını sınadılar ve algı, enerji, dünya ve gerçek hakkında sorular oluşturdular. Sonunda bu alanda belirli ilerlemeler sağladılar ve bu bilgileri hem uygulayan, hem geliştiren hem de nesilden nesile aktaran görücüler - bilgi adamları silsilesi ortaya çıktı. Böylece bilgi günümüze kadar ulaştı.

4

Cvp: Alexander Dergay, Cleargreen, Tensegrity

...Tensegrity'nin uygulayıcı üzerindeki etkisi nedir?


...Herşeyden önce Tensegrity içsel sağlık durumunu etkiler. Uygulamanın hedefi enerji ve fiziksel sağlık, sonuç olarak esenlik ve mutluluktur. Tipik olarak gündelik yaşamımızda kişisel öykümüze, nasıl yetiştirildiğimize ve kendimizi nasıl gördüğümüze uygun olarak davranırız. Tensegrity uygulaması, yetişme sürecinde unuttuğumuz tarafımızla, evrenle bağlantı içinde olan enerji bedenimizle yeniden temas kurmamıza imkan sağlar. Şablonlar ve ego temelinde değil, yüreğimiz, gerçek kendimiz ve enerji bedenimiz temelinde hareket etmemize yardımcı olur. Böylece yürek taşıyan bir yola gireriz - eylemlerimiz güç ve bilinç taşır, ve hayatın gerçek çağrısını bulabiliriz. Sonuç olarak Tensegrity hayatımızı bütün yönleriyle dolu hale getirir ve ek olarak, tanıdık algının ötesini algılamaya izin verir.


Tensegrity 3 uygulama içerir: Hareket ve nefes, özetleme ve rüya görme.Hareket ve nefesler sihirli geçişler olarak adlandırılır ve enerji akışımızı hissetme ve görücülerin enerji bedeni, ikiz, çift ya da rüya görme bedeni olarak adlandırdıkları parçamızla temasa geçme amacını taşır. Özetleme hayattaki davranış kalıplarını belirlemek, onları değiştirmek ve onlar için artık enerji harcamamak için uygulanır. Ve rüya görme, enerji bedeniyle birlikte olduğumuz halleri tanımamızı sağlar.


Eski görücüler rüyalarda algının daha kolay değiştiğini ve enerji bedenin algısına erişim olduğunu gördüler. Rüya görme uygulaması kişinin eğilimine göre uyku sırasında ya da gündelik gerçeklikte uygulanır. Bu uygulama hayatta olumlu durumlar yaratmaktan ( Örneğin iş, aile, sevilen kişilerle ilişkiler vs. - birinci dikkat alanı ) enerjiyi görme, başka dünyalara yolculuk etmeye kadar ( ikinci dikkat alanı) farklı amaçlarla kullanılır. Castaneda, hep görücülerin her iki dünyada, her iki dikkatte ayağı olduğunu, kendini bütün hissetmenin tek yolunun bu olduğunu söylerdi.

5

Cvp: Alexander Dergay, Cleargreen, Tensegrity

...Bilindiği gibi, görücüler silsilelerini sürdürmek için Ruh'un işaret ettiği kişileri seçerler. Şimdi öğreti ve uygulama herkese açık. Herkes bu yola girebilir ve bir Nagual olabilir mi? Ya da belirli nitelikler gerekir mi?


...Nagual, çift enerji konfigurasyonu, dolayısıyla yüksek enerji düzeyi olan bir kişidir. Fakat bu olmadan da herkes kendi Nagualı olabilir ve kendisini özgürlüğe ulaştırabilir. Tensegrity ile uğraşmaya başladığımda, büyüselliğe hiçbir özel yeteneği olmayan sıradan bir öğrenciydim. Fakat bana oldukça zor gelen şeyler üzerindeki sebatım sayesinde, algım için yeterince şey ulaşılır oldu. Ayrıca, hayatım çok daha ilginç ve parlak bir hal aldı ve sıkıntı gibi şeyler uzaklaştı, beni eğlendiren ve bana zevk veren kendi işimi kurdum, bunları Tensegrity sayesinde yapabildim. Castaneda, kendisinin ulaşabildiği şeylere herkesin ulaşabileceğini söylerdi.


Bu bilgi, Tensegrity yoluyla herkes için ulaşılabilirdir. Bu ruhsal pratik, enerjiyi, önemliliğin, bencilliğin ve şablonların prangasından kurtarır ve gelişmeye yönlendirir.

6

Cvp: Alexander Dergay, Cleargreen, Tensegrity

...Çoğu insan ölümden korkar. Ölümün sizin geleneğinizde yeri nedir?


...Bizim geleneğimizde ölüm korkuyu temsil etmez; o, başka bir sentaksa, başka bir enerjiye geçiştir. Castaneda sık sık , eğer ölümümüz yakın olsaydı ne yapıyor olacağımızı sorardı. Bizim öğretimiz ölüme korku noktasından bakmayı tavsiye etmez, ve bu dünyaya belirli pratik amaçlarla geldiğimizi söyler. Ölümü bir danışman olarak kullanırsak, asla memnun olmadığımız bir şeyi yapmayız. Ölüm farkındalığı ve ölümün kabul edilmesi, yüreği olan bir yol izlemeyi kolaylaştırır. Ölüm bize, içinde bulunulan anda yaşamayı öğretir. Kişi bunu idrak ettiğinde, geçmişe ve geleceğe ateş vermeyi bırakır, şimdiyi boş bir şekilde yaşamaz. Her anın değerini takdir etmeyi öğrenir.


Tensegrity, enerji bedeni eğitir ve geliştirir. Çünkü fiziksel bedenin ölümünden sonra elimizde bir tek o kalacaktır. Eğer yaşamımızda enerji bedeni yoluyla, beş duyunun ve günlük yaşam yorumlarının ötesinde, enerjiyi algılayamazsak, ölümden sonra da algılayamayız. Sonuç olarak Tensegrity, bu dünyada mutlu bir şekilde yaşamamızı, ölümden sonra ise enerji ve bilincimizi korumayı mümkün kılar.

7

Cvp: Alexander Dergay, Cleargreen, Tensegrity

...Önemli bir Tensegrity uygulaması da özetlemedir. Bunun etkileri nedir ve pratikte nasıl uygulanır?


...Çoğu insan yorgunluktan, güç ve enerji yoksunluğundan şikayet eder. Bunun nedeni ise gereksiz şeyler için enerji sarfetmemizdir: İş yerinde başarımız takdir görmezse moralimiz bozulur, yakınımızdaki insanların sert sözlerinden inciniriz, sürekli başkalarının gözüne nasıl göründüğümüzü önemseriz - bunlar ve başka pek çok genellikle çocuklukta öğrenilmiş davranış kalıpları. Özetlemeyle, kayıp enerjimize geri döneriz ve dikkatsizce davranmayı keseriz. Özetlemeyle kişi, davranış kalıplarına, çevreyle ve insanlarla ilişkilerine bakar ve en fazla enerjiyi nerede ve nasıl harcadığını bulur. Klasik özetlemede, kitaplarda tanımlandığı gibi, kişi tanıdığı insanların listesini yapar. Tercihan bu liste yıllara göre dağıtılmalıdır. Sonra listedeki ilk kişi alınır ve onunla ilgili durumlar hatırlanır. Nefes alıp vererek bu insanda bırakılan enerji geri alınır ve onun bizde bıraktığı enerji serbest bırakılır. Böylece yeni bir şey için yer açılmış olur. Bir kişi bittiğinde sıradaki kişiye geçilir. Özetleme çok büyük enerji verir, çünkü ömrümüz boyunca kalıplar ve alışkanlıklar temelinde, hep aynı şekilde hareket ettiğimizi görmemizi sağlar. Bize bunları değiştirme, yürekten ve gerçek "ben" olarak davranma özgürlüğü verir.


...Kitaplardan anladığımız kadarıyla görücüler izsürücü veya rüyacı olarak ayrılıyor. Şimdi böyle bir ayrım var mıdır?


...Günümüzde izsürücülerle rüyacılar arasında ayrım yapmıyoruz. Çünkü kişinin her ikisini de yapmaya ihtiyacı vardır. Pek çok fikirlerle gelen bir kişinin rüya sanatına, bu fikirleri uygulamaya koymaktan hoşlanan bir kişinin ise izsürme sanatına eğilimli olduğunu söyleyebiliriz. Her iki sanat diğeri olmadan varolamaz. İzsürme sanatına ait olan özetleme, rüya görme olmadan varolamaz. Çünkü bir kalıp bulduğumuzda bunu değiştirmek için yeni bir eylem keşfetmek gerekir, bu da gerçek bir rüya görme sanatıdır. Herşey birbiriyle bağlantılıdır, eğer sadece özetleme yapar ve hiçbir yeni eyleme geçmezsek bu uğraş boşa harcanmış olur. Bu nedenle, bu sanatlar iç içe yürür ve biz bugün kimin izsürücü kimin rüyacı olduğuna dair bir ayrım yapmıyoruz.

8

Cvp: Alexander Dergay, Cleargreen, Tensegrity

...Savaşçı-gezginlerin yalnız olması gerektiğine dair bir kanı var. Bu böyle mi, ve bir özel ilişki ile bu yolu bir arada yürütmek mümkün mü?


...Pek çok insanın kitaplardan savaşçının yalnız olduğu sonucunu çıkarttığını biliyoruz. Ama öyle değildir. Geleneğimizin kapalı olduğu zamanlarda bile öyle değildi. Meksika'daki büyücüler gruplar halinde yaşıyorlardı. Günümüzde ise, ne çölde inzivaya çekiliyoruz, ne de gruplar halinde yaşıyoruz. Castaneda'nın, onun öğrencilerinin ve benim kendi deneyimime göre, aynı anda hem Tensegrity yolunu izlemeyi hem de bir ilişkiye sahip olmayı engelleyecek hiçbir şey yoktur. Bir ilişki, hayatın diğer alanları gibi, bize çok enerji de verebilir, bizden çok enerji gitmesine de neden olabilir. Bu, davranış kalıplarıyla mı, yüreğimizle mi hareket ettiğimize göre değişir. Bir ilişkiyi daha uyumlu ve daha şanslı hale getirmede özetleme iyi bir yardımcıdır.


Castaneda öğrencilerine bir sevgi ilişkisinin egoyu kaldırmanın iyi bir yolu olduğunu, çünkü bir ilişkide kalıp davranış ve hallerin sürdürülemeyeceğini, uzlaşma ve yeni perspektifler bulma ihtiyacı olduğunu söylüyordu. Bir ilişkide algımız her halukarda değişime uğrar. Bilinçli hareket etmek ve yetişirken toplum ve aileden alınan kalıplar tarafından yönlendirilmemek önemlidir. Tensegrity uygulaması, partnerimizle mükemmel bir birliktelik kurmayı rüya etmemizde bize yardım edecek bir araçtır.

9

Cvp: Alexander Dergay, Cleargreen, Tensegrity

...Toltek öğretisinde ışıltılı kozadaki bazı deliklerden bahsediliyor ve bu, farklı yorumlara yol açıyor. Bu delikler nedir ve nasıl ortadan kaldırılır? Çocuk sahibi olmaktan kaçınmak gerekir mi?


...Delikler sadece ebeveynler çocukla kötü ilişkiler içindeyse ortaya çıkar. Kötü ilişkiler demek, anne veya babada çocuğun doğası hakkında olumsuz düşünceler ve duygular ortaya çıkması demektir. Ebeveynler çocuğu sevdiklerinde, çocukla aralarında basit bir erk bağlantısı vardır. Ama bu ışıklı erk bağlantısı bozulursa karanlık ve kırılgan bir hal alır ve kritik bir noktadan sonra kopar. Sonra ana babayla çocuğu bağlayan ışıklı lifler geri çekilir ve onun yerini ışıltılı kürede görücülerin delik dedikleri bir düzensizlik alır. Bunun düzeltilmesi ise özetleme, çocukla ilişkileri inceleme ve tamir etme yoluyla mümkün olur.


...Tensegrity uygulaması kişiye ne gibi yeni özellikler kazandırır?


...Pek çok insan mutlu olmayı ister ama bunu nasıl olacağını çok az insan bilir. Halihazırda olmaya, şimdide ve burada olmaya adanmış olan ve bu kavramın pratiğe nasıl döküleceğini anlatan pek çok kitap ve gelenek vardır. Tensegrity diğerlerinin tersine halihazırda olmayı sağlayacak pratik araçlar sunar. Bunlar sihirli geçişler, rüya etme ve özetlemedir. Eğer bir insan, çevreyle ilişkilerinde ahenk içinde olma, sağlığını geliştirme, yaratıcılık dahil kapasitelerini genişletme gibi konularla ilgileniyorsa, bu bilgi onun sorularına cevaplar verecektir. Özel olarak, rüya etme uygulaması Sonsuzluk'tan bilgi çekmek için uygundur. Bu uygulamayla nasıl bilgiler alınacağı her kişinin eğilim ve tercihlerine bağlıdır. Bu bilgi iş, yaratıcılık, aile ilişkileri ve herhangi başka birşey olabilir. Özetleme ve rüya etme, önceden bize ulaşılamaz olan bilgileri, fikirleri anlamak için yeni yollar keşfetmemize yardım eder.


...Ağustos'ta Kiev'de bir Tensegrity çalışması yapacaksınız. Bize bu seminer ve konusu hakkında bilgi verir misiniz?


...Rüya Görme ile Sağlığın Geliştirilmesi semineri 11-12 Ağustosta yapılacak. Sağlık ve iyi olma konuları üzerinde duracağız. Eski Meksika'daki görücüler sağlığımızın evrenle kurduğumuz ilişkiyle bağlantılı olduğunu biliyorlardı. Seminerde hem enerji hemde beden sağlığını ilerletmek için gerekli şeyleri konuşacağız, hayatımızdaki fiziksel, ruhsal ve duygusal sağlıkla ilgili somut örnekleri inceleyeceğiz. Özel sihirli geçişleri uygulayacağız, özetleme egzersizleri ile problemlerin kökenine bakma ve sonuç alma çalışması yapacağız. Bu seminer, diğer seminerler gibi, çok sayıdaki bir uygulayıcı kitlesinin katılımının oluşturduğu bileşik bir rüyadır. Bu rüyayla bir algı kayması olur, kişi kendi enerjisine ulaşma fırsatı bulur ve burada, seminerde oluşan yeni bir perspektifi, bu seminer için, sağlık ve enerjiyle ilgili yeni bir perspektifi elde eder.


...Okuyucular için dilek ve tavsiyeleriniz nedir?


...Dileğim hoşlandığınız şeyleri yapmanız, yüreğinizin yolunu izlemenizdir. Dünya ve yaşamımız denen mucize için müteşekkir olun. Ve en önemlisi- eyleme geçin, çünkü yanlış eylemler bile bizi yürek taşıyan bir yola götürebilir.

Son