1

Konu: Şaman yolculuğu ve ruhlarla buluşma

Sıra dışı gerçeklikte yapılan şaman yolculuğu, Şamanizmi diğer ruhçu geleneklerden ayırmaktadır. Şaman, bu yolculuğu ruhlarla iletişimde bulunarak kendi veya başkası için olağanüstü bilgi, yardım veya şifa almak için yapmaktadır. Burada iletişim kurulan ruhlar “yardımcı” veya “rehber” ruhlardır. Şifa, kehanet, bilgi ve erk'te mucizevi sonuçlar almak öteki dünyalarda bulunan bu şefkatli ruhların yardımı ile gerçekleşmektedir. Bu durumlarda şaman, yalnızca yalvaran veya dua eden biri değil, bu ruhlarla geçici ama etkin bir şekilde birleşen biridir. Kabile şamanları, duanın yetersiz kaldığı durumlarda, ruhlarla iletişim yolu ile şifa ve yardım sağlayacak kişiler olarak görülür.

Her şaman belirli bir yol kat ederek ruhlarla irtibat kurarlar. Bu yol haritası her şamanın kafasındadır ve bu yolu kullandıkça bu harita sürekli olarak daha detaylı olur. Bu nedenle belirli bir haritanın varlığından bahsetmek doğru değildir, her kişiye ve bazen de kişinin zaman içinde bu yol değişebilir. Bu yolculuğun bir Batılı ile bir kabile şamanı arasındaki farkı, Batılıların orada ne/neler olduğunu görmek, oysa kabile şamanı ruhlarla iletişime geçip halkına yardım etme amacı olmasıdır. Birçok şaman (genellikle Batılılar) bu yolculuk yolları için önerilerde bulunur veya yorumlar yapar, bunlar tamamen kişisel fikirlerdir, ve diğer dünyaya ulaşma ve anlamını yorumlamak yalnızca deneyimleyen kişiye aittir.