1

Konu: İz Sürücülerin Yöntemi: Kontrollü Delilik

İz sürme sanatında, büyücülerin çoğunlukla kullandığı bir yöntem vardır: kontrollü delilik. Büyücüler kontrollü deliliğin, artmış farkındalık ve algı durumunda, kendi kendileriyle ve günlük sorunların dünyasındaki herkesle ve her şeyle başa çıkmanın tek yolu olduğunu savunurlar.

Nagual Juan Matus, kontrollü deliliği, “kontrollü aldanma sanatı” ya da “eyleme tamamen kendini veriyormuş gibi görünme sanatı” olarak açıklamıştır. Bu, öyle iyi yapılacakmış ki kimse ayırdına varamazmış.

Kontrollü delilik, insanları kandırmak değildir. Kontrollü delilik, savaşçıların iz sürme sanatının yedi temel ilkesini, en küçük ve önemsiz eylemlerden ölüm kalım durumlarına kadar her yaptıklarına uygulamaları anlamına gelmektedir.

Kontrollü delilik kendini aldatma da değildir. Her şeyin ayrılmaz bir parçası olarak kalırken, her şeyden ayrı olmanın inceden inceye düşünülmüş, sanatsal bir yöntemidir.

Nagual Juan’a göre,  kontrollü delilik, çok can sıkıcı ve öğrenilmesi güç bir sanattır. Çoğu büyücünün midesi kaldırmaz bunu, sanatın kendisinde yanlış olan bir şeyden dolayı değil, uygulamasının çok fazla enerji gerektirmesinden…